«Ավրորա»-ն նոր կրթաթոշակ կտրամադրի՝ ի հիշատակ Շառլ Ազնավուրի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ի հիշատակ Շառլ Ազնավուրի՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ամենամյա նոր կրթաթոշակ կտրամադրի՝ որպես Երախտագիտության կրթաթոշակ:
«Ավրորա» նախաձեռնության համահիմանդիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել են, որ Շառլ Ազնավուրի անվան ամենամյա կրթաթոշակը Ֆրանսիայից կամ ֆրանսախոս երկրներից ուսանողներին հնարավորություն կտա սովորելու UWC Դիլիջան միջազգային դպրոցում:
«Այս կրթաթոշակները տրվում են ի երախտիք ավելի քան հարյուր տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայերին ապաստան ու սնունդ տված երկրների ժողովուրդներին: Ազնավուրն այն մարդկանցից էր, որը Ֆրանսիայում ստացավ ապաստան եւ փառքի հասավ:
Այս կրթաթոշակը կմիավորի Ազնավուրի երկու հայրենիքները՝ Հայաստանն ու Ֆրանսիան, եւ մեզ էլ կտա հնարավորություն փառավորելու այդ կապերը եւ շարունակելու երախտապարտ լինել Ազնավուրին սերունդներ շարունակ»,- հայտարարել են նրանք:
«Ավրորա»-ում հիշեցրել են, որ առաջին իսկ օրվանից Ազնավուրը նախաձեռնության կողքին էր՝ դառնալով «Ավրորա» մրցանակի շնորհման 2016թ. եւ 2017թ.արարողությունների ամենակարեւոր մասնակիցներից մեկը:
«Նրա հմայքը, մարդու նկատմամբ անկեղծ սերը նրան հայտնի դարձրին ողջ աշխարհով մեկ: Մենք կհիշենք նրան այն ամեն համար, ինչ տվեց մեզ՝ սեր, եռանդ, ինքներս մեր եւ մեր մերձավորների նկատմամբ հավատ: Նա տարածեց այս ամենը՝ իբրեւ դերասան եւ երգիչ, իբրեւ մարդասեր եւ բարերար: Նա երբեք չի մոռացվի՝ առհավետ մնալով մեր սրտերում»,- ասված է հայտարարությունում:

Yerevan /Mediamax/. In memory of Charles Aznavour, the Aurora Humanitarian Initiative will launch a new annual scholarship as part of the Gratitude Scholarship Program.
Co-Founders of Aurora Humanitarian Initiative Noubar Afeyan, Vartan Gregorian, Ruben Vardanyan stated that the new scholarship will be awarded annually to students from France and francophonie countries who will have the opportunity to study at UWC Dilijan.
“This program was established in gratitude to the people of the countries that offered shelter and food to those displaced by the Armenian Genocide more than a century ago. Aznavour was one of those people and he found refuge and fame in France.
This scholarship will bring together Aznavour’s two worlds - France and Armenia, and it is a small way for us to memorialize those links and to continue to thank him through the generations,” they said.
Aurora noted that Aznavour lent his name and his energy to the Aurora Humanitarian Initiative from the beginning. He was an important part of the first two Aurora Prize ceremonies in 2016 and 2017.
“His charisma, his worldliness, his genuine love for people took him around the world and we will all remember him for what he gave us - love, energy, faith in ourselves and our fellow man. He did this as an entertainer and philanthropist. He will not be forgotten and we will miss him,” the statement reads.