Հայտնի է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի միջոցառումների ցանկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում ներկայացվել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի շրջանակում նախատեսված միջոցառումների ժամանակացույցը:
Հոկտեմբերի 7-ին տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհրդի 105-րդ նիստը՝ կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների մշտական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Հոկտեմբերի 8-9-ին տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական 35-րդ նիստը, որն անդամ երկրների ԱԳ նախարարներից բաղկացած ատյան է:
Հոկտեմբերի 9-ին՝ ժամը 17:00-ին, Ազատության հրապարակում կլինի Ֆրանկոֆոնիայի ավանի բացման արարողությունը, որին կմասնակցեն ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը:
Ֆրանկոֆոնիայի ավանում ամենօրյա ռեժիմով կգործի ավելի քան 40 տաղավար։ Կկազմակերպվեն համերգներ, ցուցահանդեսներ։
Հոկտեմբերի 10-ին «Թումո» կենտրոնում կանցկացվի Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումը՝ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
Ֆորումի շրջանակում կհիմնվի ՏՏ նախարարերի ցանց։ Հյուրերի թվում են արհեստական բանականությամբ օժտված ռոբոտ Սոֆյան, ինտերնետի հիմնադիրներից Open-Root կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Լուի Պուզանը։
Հոկտեմբերի 11-ին տեղի կունենա ՖՄԿ գագաթաժողովը, որին կմասնակցեն 83 անդամ ասոցացված եւ դիտորդ երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչներ։
Նույն օրը՝ ժամը 19։30-ին, Հանրապետության Հրապարակում տեղի կունենա գալա համերգ՝ հայտնի արտիստների մասնակցությամբ:

Yerevan events of Francophonie Summit released
Yerevan /Mediamax/. The schedule of XVII Francophonie Summit event has been released today in Yerevan.
The 105th session of the Permanent Council of the International Organisation of La Francophonie (OIF) will take place on October 7 with participation of permanent representatives of leaders of member states.
34th session of the Ministerial Conference will be held on October 8-9, an event which involves Foreign Ministers of the member states.
On October 9 the official opening of the Village of La Francophonie will take place in Republic Square at 5 p.m. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Secretary General of International Organisation of La Francophonie Michaëlle Jean will participate in the event.
More than 40 pavilions will operate in the village daily. Concerts and exhibitions will be organized within the frames of the event.
TUMO Center for Creative Technologies will host Economic Forum of La Francophonie under the auspices of Armenian President Armen Sarkissian.
Within the frames of the forum, network of IT ministers will be founded. Robot Sophia and Internet co-founder, Open-Root CEO Louis Pouzin are among the guests.
XVII Francophonie Summit will be held on October 11. Representatives of governments of 83 associate and observer member states will be present.