Ազնավուրն առաջին երգիչն է, ով կարժանանա «ազգային հարգանքի տուրքի» - Mediamax.am
Փարիզի «Հաշմանդամների պալատում» հոկտեմբերի 5-ին տեղի կունենա «Ազգային հարգանքի տուրքի» արարողություն` նվիրված Շառլ Ազնավուրին։
Հարկ է նշել, որ սա հոգեւոր արարողություն չէ, այլ ազգային հերոսին ճանապարհելու կանոնակարգ։ Նման պատվի արժանանում են հիմնականում զինվորականներ, նաեւ Ֆրանսիայի համար մեծ գործ կատարած բացառիկ գործիչներ։
Ազնավուրը կլինի ֆրանսիացի առաջին երգիչը, ում այս արարողակարգով կճանապարհեն դեպի հավերժություն։
Ըստ կանոնակարգի, դագաղը կծածկվի Ֆրանսիայի դրոշով, իսկ պաշտոնական պատվիրակությունը կղեկավարի երկրի նախագահը, ով նաեւ հատուկ խոսքով հանդես կգա։
Լեգենդար երգչի թաղման արարողության մասին առայժմ հայտարարություն չկա, սակայն Ազնավուրի ցանկությամբ նրան կհուղարկավորեն իր ծնողների եւ որդու կողքին։ Գերեզմանը գտնվում է Փարիզից ոչ հեռու` Մոնֆոր-Լամորիում, որտեղ Ազնավուրն արդեն իսկ կառուցել է իր գերեզմանատեղը։
«Հաշմանդամների պալատը» Փարիզի տեսարժան վայրերից մեկն է, այս շենքում Ֆրանսիական ռազմական թանգարանն է (Musée de l'Armée)։ Այստեղ են գտնվում Նապոլեոն Բոնապարտի եւ այլ նշանավոր ֆրանսիացի ռազմական գործիչների դամբարանները։
Ազնավուրի ընտանիքը սկզբում նշել էր , որ համեստ արարողություն է ցանկանում, սակայն բազմաթիվ պաշտոնյաներ առաջարկում էին երգչին որպես հերոս ճանապարհելու տարբերակը, որն էլ, ի վերջո, հաստատվեց։

Aznavour to become the first singer to receive national tribute ceremony in France - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Les Invalides in Paris will hold a national tribute ceremony dedicated to Charles Aznavour on October 5.
It is not a religious event, but an established ceremony to bid farewell to national heroes. This honour is usually awarded to members of the military and individuals who did great deeds for France.
Charles Aznavour will be the first French singer to be paid a national tribute ceremony.
According to the procedure, the coffin must be covered with the French flag and the official delegation headed by the president, who is also expected to give a speech.
There has been no statement yet about the funeral of the legendary singer, but it was Aznavour’s wish to be buried next to his parents and son. Their graves are at Montfort-l’Amaury, not far from Paris, where Aznavour already reserved and prepared a place for himself.
Les Invalides is a famous attraction in Paris. Its building hosts the Army Museum (Musée de l'Armée) and the tombs of Napoleon Bonaparte and other prominent military figures of France.
The family of Charles Aznavour initially said they wanted a private ceremony, but many officials suggested that the great singer should be paid a hero’s tribute. And so he will be.