Ազնավուրն առաջին երգիչն է, ով կարժանանա «ազգային հարգանքի տուրքի» - Mediamax.am
Փարիզի «Հաշմանդամների պալատում» հոկտեմբերի 5-ին տեղի կունենա «Ազգային հարգանքի տուրքի» արարողություն` նվիրված Շառլ Ազնավուրին։
Հարկ է նշել, որ սա հոգեւոր արարողություն չէ, այլ ազգային հերոսին ճանապարհելու կանոնակարգ։ Նման պատվի արժանանում են հիմնականում զինվորականներ, նաեւ Ֆրանսիայի համար մեծ գործ կատարած բացառիկ գործիչներ։
Ազնավուրը կլինի ֆրանսիացի առաջին երգիչը, ում այս արարողակարգով կճանապարհեն դեպի հավերժություն։
Ըստ կանոնակարգի, դագաղը կծածկվի Ֆրանսիայի դրոշով, իսկ պաշտոնական պատվիրակությունը կղեկավարի երկրի նախագահը, ով նաեւ հատուկ խոսքով հանդես կգա։
Լեգենդար երգչի թաղման արարողության մասին առայժմ հայտարարություն չկա, սակայն Ազնավուրի ցանկությամբ նրան կհուղարկավորեն իր ծնողների եւ որդու կողքին։ Գերեզմանը գտնվում է Փարիզից ոչ հեռու` Մոնֆոր-Լամորիում, որտեղ Ազնավուրն արդեն իսկ կառուցել է իր գերեզմանատեղը։
«Հաշմանդամների պալատը» Փարիզի տեսարժան վայրերից մեկն է, այս շենքում Ֆրանսիական ռազմական թանգարանն է (Musée de l'Armée)։ Այստեղ են գտնվում Նապոլեոն Բոնապարտի եւ այլ նշանավոր ֆրանսիացի ռազմական գործիչների դամբարանները։
Ազնավուրի ընտանիքը սկզբում նշել էր , որ համեստ արարողություն է ցանկանում, սակայն բազմաթիվ պաշտոնյաներ առաջարկում էին երգչին որպես հերոս ճանապարհելու տարբերակը, որն էլ, ի վերջո, հաստատվեց։

5 октября в парижском «Дворце инвалидов» пройдет церемония «Национальная дань уважения», посвященная Шарлю Азнавуру.
Это не духовная церемония, а проводы национального героя. Такой чести удостаиваются в основном военные и деятели, внесшие большой клад в развитие Франции.
Азнавур станет первым французским певцом, которого проводят в вечность таким образом.
Согласно регламенту, гроб покроют французским флагом, а официальную делегацию возглавит президент страны, который также выступит со специальной речью.
О похоронной церемонии легендарного певца пока нет официальных заявлений. Известно, что по желанию Азнавура его похоронят рядом с родителями и сыном в Монфор-Ламори, недалеко от Парижа, где певец уже приготовил себе гробницу.
«Дворец инвалидов» - одна из достопримечательностей Парижа. В этом здании располагается Французский военный музей (Musée de l'Armée), а также находятся гробницы Наполеона Бонапарта и других военных деятелей Франции.
Семья Азнавура сначала отмечала, что желает скромной церемонии. Однако множество чиновников предлагали проводить певца как героя, как в итоге и поступили.