Հեղինակը պատմել է Ազնավուրին ճանապարհած «Հայկական վալսի» մասին
Շառլ Ազնավուրին նվիրված «Ազգային հարգանքի տուրքի» արարողության ժամանակ հնչած «Հայկական վալս» երգը գերեց շատերի սրտերը: Հատկապես Հայաստանում մարդիկ սկսեցին հետաքրքրվել երգի պատմությամբ։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում «Հայկական վալս»-ի բառերի եւ երաժշտության հեղինակը` Դան Ղարիբյանը, խոստովանել է, որ ինքն էլ հանրության հետ է բացահայտել, որ արարողության ժամանակ իր երգն է հնչում։
«Ոչինչ պատահական չի գրվում, եւ բառերն իրենք ամեն ինչ ասում են։ Ստեղծագործելիս ինձ ոգեշնչում է կյանքը, բայց առավել եւս կանայք: Այո, կանայք ոգեշնչման աղբյուր են ինձ համար», - ասել է երաժիշտը:
Դան Ղարիբյանը հայերեն խոսում է, բայց գրավոր հայերենին չի տիրապետում, ուստի երբեմն հայ ընկերներին խնդրում է իրեն օգնել որեւէ բառի հետ կապված։
Հեղինակն ասաց, որ հնարավոր է` Շարլ Ազնավուրն իր այս երգը երբեք չէր լսել. չգիտի, թե ով է ընտրել երգը «Ազգային հարգանքի տուրքի» արարողության համար։
Ֆրանսահայ երաժշտին հաճելի էր իմանալ, որ իր երգը սիրվել է Հայաստանում, նշեց` շատ կուզենա իր տրիոյի հետ հանդես գալ Հայաստանում. «Տարիներ առաջ մի քանի անգամ ելույթ եմ ունեցել, բայց նաեւ սիրում եմ որպես զբոսաշրջիկ գնալ եւ շրջել Հայաստանում»։
Դան Ղարիբյանը մեզ պատմեց նաեւ Ազնավուրի հետ իր համագործակցության մասին:
«Նրան հրավիրել էինք մեզ հետ երգելու։ «Bratsch» խմբի «Plein du monde» ձայնասկավառակի բոլոր երգերը հատուկ հրավիրված ճանաչված երաժիշտների հետ ենք կատարել։ Ազնավուրի հետ երգեցինք «Մի կաթիլ ջուր» երկլեզու երգը, նա ասաց, որ կերգի ֆրանսերեն եւ միայն երկու նախադասություն կկատարի հայերեն, այդպես էլ եղավ: Երգի մնացած մասը ես երգեցի։ Դա այն հազվադեպ դեպքերից էր, որ նա հայերեն էր երգում»։
Ֆրանսահայ արվեստագետն ասաց` դա միակ առիթն է եղել մեծ լեգենդի հետ շփվելու։
Շառլ Ազնավուրն իր կենդանության օրոք փորձում էր ճանապարհ հարթել այլ երաժիշտների համար, այս անգամ իրեն նվիրած հարգանքի տուրքի արարողությամբ ճանաչում բերեց տարիներ շարունակ ստեղծագործող, բայց հայաստանյան հանդիսատեսին ոչ շատ ծանոթ Դան Ղարիբյանին։
Նախկինում երաժիշտը «Bratsch» խմբի հետ էր հանդես գալիս, այժմ արդեն` «Դան Ղարիբյան տրիոյի», որի հետ այս շրջանում համերգային շրջագայության մեջ է Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում, նաեւ` Իտալիայում։

“Armenian Waltz” author talks the song and meeting Aznavour
The national tribute ceremony dedicated to Charles Aznavour included the performance of “Armenian Waltz”, which many people came to love since then. In Armenia, a special interest rose towards the composition and how it was written.
Mediamax has talked with the man who authored the lyrics and music for the song, Dan Gharibian. According to him, he only learned his song would be used in the ceremony as he was watching it.
“No song is coincidental and the lyrics say it all. I am inspired by life and even more by women. Yes, women are a source of inspiration for me,” said Gharibian.
He can speak Armenian, but not write, so he asks his friends to help him out with certain words sometimes.
It is possible that Charles Aznavour has never heard the “Armenian Waltz”, says Gharibian. He has no idea who selected his song for the ceremony.
The Armenian-French musician is happy to find out his song is becoming popular in Armenia. Gharibian would love to perform is Armenia with his trio one day: “I did so years ago, once, but I also love to travel in Armenia as a tourist.”
Dan Gharibian also shared with us the story of him meeting Charles Aznavour.
“We invited him to sing with us. We played all songs from “Plein du monde” album by Bratsch [Gharibian’s band at that time – Mediamax] with famous performers. With Aznavour, we sang “A drop of water”, and he said he would sing in French and only perform a couple of lines in Armenian. And so he did, and we sang the rest of the song together. It was one of the rare instances of Aznavour singing in Armenian,” said Gharibian.
According to him, he never had a chance to meet the legendary singer again.
Charles Aznavour always strived to pave a way for other artists. Even at the ceremony honoring his memory, Aznavour helped another musician get recognition, as the experienced, but yet unknown in Armenia Dan Gharibian is gaining attention.
After Bratsch, he now performs as part of Dan Gharibian Trio, which is touring in France and Italy this year.