MaxMonitor Ratings. ԵՄ-ն եւ ԵԱՏՄ-ն հայկական լրատվական կայքերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա ընկերության մեդիայի մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման MaxMonitor համակարգը ներկայացնում է, թե ինչպես է 2019թ. հունվարին հայկական օնլայն մեդիադաշտը լուսաբանել ԵԱՏՄ-ն եւ ԵՄ-ն:
2019թ. հունվար ամսվա ընթացքում 136 լրատվական կայքերի դիտարկման արդյունքներով, ինչպես եւ նախորդ ամիսներին, ԵՄ-ն ավելի շատ է հիշատակվել, քան ԵԱՏՄ-ն:
Հունվար ամսվա ընթացքում վերլուծության են ենթարկվել ընդհանուր առմամբ 790  հոդվածներ, որոնք պարունակել են ԵՄ կամ ԵԱՏՄ բանալի բառերը: Վերլուծության համար ընտրվել են միայն այն հրապարակումները, որոնք կապակցված են Հայաստանի հետ:
Հիմնական տեղեկատվական առիթները
ԵՄ
Արմեն Աշոտյանը հունվարի սկզբին քննադատեց ներկայից իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականությունը՝ նշելով, որ «Հայաստանի ներկայացրած ճանապարհային քարտեզի նախագիծը ենթարկվել է քննադատության Բրյուսելում»:
Լրատվամիջոցները արտատպեցին «168 ժամ»-ի հարցազրույցը գերմանացի քաղաքագետ Սյուզան Ստյուարտի հետ, ում կարծիքով «առաջիկա ամիսներին եւս ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման ուղղությամբ որեւէ տեղաշարժ չի լինի»:
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը Ալիեւ-Փաշինյան վերջին հանդիպումից հետո ասաց, որ ԵՄ-ն դրական ազդակներ է տեսնում ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Շվեդիայի դեսպանին, վերջինս հավաստիացրեց, որ Ռիգսթագը չի ուշացնի Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագրի վավերացումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք հանդիպումներ ունեցավ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում. հանդիպումների ընթացքում նա կարեւորեց Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը այցելեց Հայաստան:
ԵԱՏՄ
Հունվարին «Սպառողների խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը հայտարարեց, որ ԵԱՏՄ շուկայի հետ կապված՝ 2020 թվականից բարձրանալու են որոշ ապրանքների գները: «Ժամանակ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն, խորհրդարանում կլինի նաեւ ԵԱՏՄ հարցերով մշտական հանձնաժողով: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Բելառուսում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանը Բելառուսի համար եղել եւ մնում է հուսալի գործընկեր:
Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցեց ԵԱՏՄ նախագահության՝ Հայաստանին փոխանցման արարողությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ կարեւորեց ԵԱՏՄ ներսում վստահության մակարդակի ամրապնդումը: Փաշինյանը նշեց, որ երկարաժամկետ առումով գազի սակագնի կարգավորումը տեսնում է ԵԱՏՄ շրջանակներում:
Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկեց Եվրասիական տնտեսական միության եւ երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

MaxMonitor Ratings: ЕС и ЕАЭС в армянских онлайн СМИ - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Разработанная Медиамакс система мониторинга, анализа и оценки СМИ MaxMonitor представляет, как в январе 2019 года в армянских онлайн СМИ освещалась деятельность ЕАЭС и ЕС.
В отчетный месяц ЕС упоминался чаще, чем ЕАЭС.
Специалисты MaxMonitor отдельно анализируют публикации 13 новостных сайтов (168.am, 1in.am, A1plus.am, Aravot.am, Armenpress.am, Armlur.am, Blognews.am, Hraparak.am, Lragir.am, Mediamax.am, News.am, Panorama.am, Tert.am), получая картину положительных, нейтральных и негативных упоминаний.
В течение января был проведен качественный анализ 790 публикаций, которые содержали ключевые слова «ЕС» и «ЕАЭС». Для мониторинга отбирались только те публикации, тематика которых была непосредственно связана с Арменией.
Основные информационные поводы
ЕС
В начале января представитель РПА Армен Ашотян подверг критике внешнюю политику правительства, отметив, что «Представленная Арменией дорожная карта была раскритикована в Брюсселе».
СМИ перепечатали интервью издания «168 жам» с немецким политологом Сюзан Стюарт, по мнению которой «в ближайшие месяцы какого-либо сдвига в процессе ратификации соглашения Армения-ЕС не предвидится».
Пресс-секретарь службы внешних связей ЕС Мая Косьянчич по итогам последней встречи Пашиняна и Алиева заявила, что ЕС видит положительные импульсы для мирного урегулирования карабахского конфликта.
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян принял посла Швеции. Последний заверил, что Риксдаг не задержит ратификацию соглашения Армения-ЕС.
Премьер-министр Никол Пашинян провел ряд встреч в рамках Всемирного экономического форума в Давосе, на которых подчеркнул важность отношений Армения-ЕС.
Еврокомиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан посетил Армению.
ЕАЭС
В январе председатель общественной организации «Центр консультаций потребителей» Карен Чилингарян заявил, что с 2020 года будут подняты цены на некоторые продукты, связанные с рынком ЕАЭС.
Президент Беларуси Александр Лукашенко на встрече с послом Армении заявил, что Армения была и остается надежным партнером для Беларуси.
Никол Пашинян в Москве принял участие в церемонии передачи председательства в ЕАЭС Армении.
На пресс-конференции в Москве Никол Пашинян подчеркнул важность укрепления уровня доверия в ЕАЭС. Пашинян отметил, что в долгосрочной перспективе видит решение вопроса регулирования тарифов на газ в рамках ЕАЭС.
Во время телефонного разговора с премьер-министром России Дмитрием Медведевым Никол Пашинян обсудил ряд вопросов, касающихся сотрудничества в рамках Евразийского экономического сотрудничества и двусторонних отношений.