MaxMonitor Ratings. ԵՄ-ն եւ ԵԱՏՄ-ն հայկական լրատվական կայքերում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա ընկերության մեդիայի մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման MaxMonitor համակարգը ներկայացնում է, թե ինչպես է 2019թ. հունվարին հայկական օնլայն մեդիադաշտը լուսաբանել ԵԱՏՄ-ն եւ ԵՄ-ն:
2019թ. հունվար ամսվա ընթացքում 136 լրատվական կայքերի դիտարկման արդյունքներով, ինչպես եւ նախորդ ամիսներին, ԵՄ-ն ավելի շատ է հիշատակվել, քան ԵԱՏՄ-ն:
Հունվար ամսվա ընթացքում վերլուծության են ենթարկվել ընդհանուր առմամբ 790  հոդվածներ, որոնք պարունակել են ԵՄ կամ ԵԱՏՄ բանալի բառերը: Վերլուծության համար ընտրվել են միայն այն հրապարակումները, որոնք կապակցված են Հայաստանի հետ:
Հիմնական տեղեկատվական առիթները
ԵՄ
Արմեն Աշոտյանը հունվարի սկզբին քննադատեց ներկայից իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականությունը՝ նշելով, որ «Հայաստանի ներկայացրած ճանապարհային քարտեզի նախագիծը ենթարկվել է քննադատության Բրյուսելում»:
Լրատվամիջոցները արտատպեցին «168 ժամ»-ի հարցազրույցը գերմանացի քաղաքագետ Սյուզան Ստյուարտի հետ, ում կարծիքով «առաջիկա ամիսներին եւս ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման ուղղությամբ որեւէ տեղաշարժ չի լինի»:
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը Ալիեւ-Փաշինյան վերջին հանդիպումից հետո ասաց, որ ԵՄ-ն դրական ազդակներ է տեսնում ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Շվեդիայի դեսպանին, վերջինս հավաստիացրեց, որ Ռիգսթագը չի ուշացնի Հայաստան-Եվրամիություն համաձայնագրի վավերացումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք հանդիպումներ ունեցավ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում. հանդիպումների ընթացքում նա կարեւորեց Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը այցելեց Հայաստան:
ԵԱՏՄ
Հունվարին «Սպառողների խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ նախագահ Կարեն Չիլինգարյանը հայտարարեց, որ ԵԱՏՄ շուկայի հետ կապված՝ 2020 թվականից բարձրանալու են որոշ ապրանքների գները: «Ժամանակ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն, խորհրդարանում կլինի նաեւ ԵԱՏՄ հարցերով մշտական հանձնաժողով: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Բելառուսում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանը Բելառուսի համար եղել եւ մնում է հուսալի գործընկեր:
Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում մասնակցեց ԵԱՏՄ նախագահության՝ Հայաստանին փոխանցման արարողությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ կարեւորեց ԵԱՏՄ ներսում վստահության մակարդակի ամրապնդումը: Փաշինյանը նշեց, որ երկարաժամկետ առումով գազի սակագնի կարգավորումը տեսնում է ԵԱՏՄ շրջանակներում:
Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկեց Եվրասիական տնտեսական միության եւ երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

MaxMonitor Ratings: EU and EAEU in reports by Armenian news sites - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Mediamax media company’s MaxMonitor media monitoring, analysis and measurement platform has prepared a report about the Armenian online media coverage of the EAEU and the EU in January 2019.
The monitoring of 130 media websites shows that the EU was mentioned more often than the EAEU in January 2019, the same as in previous months.
The January 2019 monitoring covered total of 790 news articles, which contained the key words “EU” or “EAEU”. Only Armenia-related publications were selected for monitoring.
Main occasions of media coverage
EU
In early January 2019 former MP Armen Ashotyan criticized the foreign policy of current authorities, noting that “Brussels was not satisfied with the roadmap submitted by Armenia”.
The media reprinted 168.am’s interview with German political scientist Susan Stewart, who said that “there will be no further progress in ratification of Armenia-EU agreement (CEPA) in the next few months as well”.
Spokeswoman for European External Action Service Maja Kocijancic made a statement after the latest Aliyev-Pashinyan meeting, saying that the EU saw positive signs for the peaceful resolution of Karabakh conflict.
President of the Armenian National Assembly received the ambassador of Sweden, who assured that Riksdag would not delay the ratification of CEPA.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan held a number of meetings on the margins of the Global Economic Forum in Davos, during which he highlighted the importance of Armenia-EU relations.
EU Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn paid a visit to Armenia.
EAEU
Head of Customer Counseling Center NGO Karen Chilingaryan announced that prices for certain goods were going to rise in 2020 due to the EAEU market regulations. According to Zhamanak newspaper, Armenian parliament planned to form a standing committee for EAEU affairs. President of Belarus Alexander Lukashenko had a meeting with the Armenian ambassador, during which he noted that Armenia was and had been a reliable partner for Belarus.
Nikol Pashinyan attended the ceremony of transfer of the EAEU chairmanship to Armenia, which was held in Moscow.
At the press conference in Moscow, Pashinyan attached importance to consolidation of the level of trust within the Eurasian Economic Union. He also noted that he viewed long-term agreement on gas prices in the framework of EAEU.
The Armenian Prime Minister had a phone conversation with his Russian counterpart Dmitry Medvedev, during which they discussed a range of issues related to the Armenian-Russian cooperation within EAEU and at the bilateral level.
MaxMonitor is the sole leader in Armenian media monitoring, analysis and measurement market. Several dozens of private companies, banks, telecommunication operators, ministries and state agencies, international organizations and embassies are subscribed to the platform.