Երեւան: Մեդիամաքս: «Թում» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում տրվել է «ԵՄ Թումո ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիր» կրթագիտական նախագծի մեկնարկը:
Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ սկսում է իրագործվել շատ կարեւոր մի նախաձեռնություն, որը պետք է խթանի հետազոտության եւ նորարարությունների մուտքը բարձրագույն կրթության համակարգ:
«Ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների այս նոր կենտրոնի հիմնումն այդ ուղղությամբ իրականացված կոնկրետ քայլ է։ Նախկինում ունեցել ենք դեպքեր, երբ պետությունը համաձայնություն է տվել, նաեւ միջոցներ հատկացրել՝ ստեղծել լաբորատորիա կամ որեւէ կենտրոն, սակայն դրանք գեղեցիկ բացումներից հետո արդյունավետ չեն գործել։ Հաշվի առնելով, որ նոր կենտրոնը ստեղծվում է «Թումո»-ում, որը կրթության նորարարության ոլորտում արդյունավետ գործունեության մեծ փորձ ունի, լիահույս եմ, որ նոր նախագիծը ծառայելու է իր հիմնական նպատակին»,- նշել է նախարարը:
Լուսանկարը` EU
Նա ընդգծել է, որ «Եվրամիությունը հանուն նորարարության» ծրագրի շրջանակում ԵՄ-ն Հայաստանին հատկացնում է դրամաշնորհ, որն ունի երկու կարեւոր բաղադրիչ։ Դրանցից մեկը՝ «Թումո»-ում ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների նոր կենտրոնի ստեղծումն է, մյուսը՝ հանրակրթության ոլորտում մաթեմատիկա եւ բնագիտական առարկաների՝ 1-12-րդ դասարանների կրթական չափորոշիչների եւ առարկայական ծրագրերի մշակումը, դասագրքերի ստեղծումը, փորձարկումն ու մանկավարժների վերապատրաստումն է:
«Սա հանրակրթության ոլորտում տեղի ունեցող մեծ գործընթացի կարեւոր փուլերից է, որն իրականացվելու է առաջիկա երկու-երեք տարիներին»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նախագծի մեկնարկի կապակցությամբ ԵՄ հանձնակատար Կարլոս Մոեդաշը հանդես է եկել տեսաուղերձով, ողջույնի խոսք են ասել Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության արեւելյան հարեւանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը։
«Թումո»-ի զարգացման գծով տնօրեն Բեկոր Փափազյանը ներկայացրել է «ԵՄ - Թումո ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիր» նախագիծը, որին հետեւել է համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
Այնուհետեւ ԿԳ նախարարի եւ ԵՄ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել նոր կրթական կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությունը։ Նախատեսվում է Երեւանում` «Թումո» կենտրոնին կից, կառուցել մոտ 15 000 քառակուսի մետր մակերես ունեցող շինություն: Կառույցն իր մեջ կներառի կրթական ծրագրավորման ենթակառուցվածք, ինչպես, օրինակ, «Թումո» լաբորատորիաներ, STEM հետազոտությունների լաբորատորիա, կոնֆերանսների սրահ եւ կոմերցիոն տարածք` կենտրոնի երկարաժամկետ ֆինանսական կայունությունն ապահովելու համար:
«Թումո» լաբորատորիաները կլինեն Թումո ծրագրի տրամաբանական շարունակությունը` հնարավորություն տալով բուհերում սովորող ուսանողներին եւ երիտասարդ մասնագետներին 18 տարին լրանալուն պես ձեռք բերել STEM-ին առնչվող կիրառական հմտություններ:
Կենտրոնը լինելու է հետազոտությունների, կրթության եւ ստարտափների հանգույց, որն իր շուրջ է հավաքելու տեղական եւ միջազգային գործընկերների` Հայաստանում բարձրագույն կրթության եւ արդյունաբերության միջեւ բացը լրացնող կամուրջ:
Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի նոր ֆակուլտետը նորաստեղծ համալիրի մի մասն է լինելու:
Եվրոպական միությունը Հայաստանի կրթական բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով հատկացնում է 23 մլն եվրո դրամաշնորհ, որից 10,5 մլն՝ STEM առարկաների չափորոշիչների մշակմանը, իսկ 12,5 մլն՝ «Թումո» ստեղծարար կենտրոնին «ԵՄ-Թումո ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիր» նախագծի իրականացման նպատակով:
«Թումո»-ին կից ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների նոր համալիրի ծրագրային ընդհանուր արժեքը 25 մլն եվրո է, որն իրականացվում է ԵՄ-ի եւ «Թումո» կենտրոնի համաֆինանսավորմամբ։

Yerevan /Mediamax/. Tumo Center for Creative Technologies has launched the new educational project, the EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science.
Armenian Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan, who attended the ceremony, noted that it is a start of a very important initiative that is expected to facilitate the entry of research and innovation into the higher education system.
“Foundation of this new Convergence Center for Engineering and Applied Science is a concrete step towards that goal. There were times when the state agreed a project and provided funding for laboratories and centers, but in the end they did not secure efficient activity. Given that the Convergence Center is created by Tumo, a place with proven experience and productivity in innovative learning, I am certain that this initiative will serve its purpose,” said Harutyunyan.
Photo: EU
He highlighted that the European Union is awarding Armenia a grant in the scope of the EU4Innovation Initiative. The grant has two key components: one is foundation of the Convergence Center for Engineering and Applied Science at Tumo and the other is establishment of education standards and subject curricula for the 1st to 12th grades along with writing and testing of textbooks and retraining of teachers.
“This is an important phase of a very significant process currently taking place in public education, which will be implemented in the next two to three months,” added Arayik Harutyunyan.
European Commissioner for Research, Science and Innovation Carlos Moedas spoke via a video message on the occasion of the launch of the initiative. Other opening speeches were made by Ambassador Piotr Switalski, Head of EU Delegation to Armenia, and Lawrence Meredith, European Commission Director for Neighbourhood East (DG NEAR).
Head of Tumo Development Department Bekor Papazian’s presentation of the project was followed by the signing of the agreement on cooperation.
Afterwards, the laying of the foundation stone of the new center took place with Armenian Education and Science Minister and the EU official in attendance. The center will cover a space of around 15,000 square meters next to Tumo and include the infrastructure for IT education such as Tumo and STEM research labs, as well as a conference hall and a commercial space, which will secure long-term financial stability of the center.
Tumo labs are supposed to become the logical continuation of Tumo program by enabling university students and young specialists aged 18 and older to acquire practical STEM-related skills.
The center will serve as a research, education and startup platform uniting local and foreign colleagues and bridging the gap between higher education and industry in Armenia.
New department of Informatics and Applied Mathematics, which opened in the French University in Armenia, will become a part of the new center.
The European Union has allocated a grant of EUR 23 million as assistance to educational reforms in Armenia, EUR 10.5m out of which is for increasing the quality of STEM education and EUR 12.5m is for the construction of EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science.
The total cost of this project is EUR 25 million, which will be co-funded by the European Union and Tumo Center.