«Լիդիանը» ողջունել է փորձագիտական եզրակացության արդյունքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահի եւ գլխավոր գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդվարդ Սելլերսը այսօր մեկնաբանել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հրապարակած՝ Ամուլսարի փորձաքննության եզրակացությունը, որի համաձայն քրեական գործով վարույթի հետագա շարունակման համար հիմքեր չկան։
«Փորձաքննական եզրակացության հրապարակումը սպասված իրադարձություն էր,  քանի որ ՀՀ կառավարությունը բազմիցս նշել է, որ Լիդիանը հնարավորություն կունենա շարունակել Ամուլսարի ծրագրի իրականացումը փորձաքննության արդյունքներից կախված։ Այժմ պետք է ծանոթանանք փորձաքննական եզրակացության ամբողջական տեքստին եւ վստահենք, որ այն կհաստատի շրջակա միջավայրի պահպանության վերաբերյալ Լիդիանի խիստ ուշադիր  մոտեցումը։ Ուրախ ենք տեղեկանալ նաեւ, որ փորձաքննական եզրակացության հետ կապված Լիդիանի նկատմամբ քրեական հետապնդման կամ քրեական գործի վարույթը շարունակելու հիմքեր չկան»,- այս առիթով ասել է Էդվարդ Սելլերսը։
«Ծանր տարի էր Ամուլսարի ծրագրի հազարավոր ուղղակի եւ անուղղակի շահառուների համար։ Ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել մեր աշխատակիցներին, կապալառուներին, մատակարարներին, համայնքներին, վարկաատուներին, բաժնետերերին եւ մյուս աջակիցներին, ովքեր այս ողջ ընթացքում վստահել են Լիդիանին»,- նշել է նա։

Lydian is pleased with the environmental audit report - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Interim President, CEO of Lydian International Edward Sellers has commented on the report on Amulsar mine, released by the Investigative Committee of Armenia, which indicates there are no grounds for criminal prosecution and continuation of criminal proceedings.
“We are relieved that the Audit Report has been made public, as the Government of Armenia has repeatedly conditioned Lydian’s ability to advance the Amulsar Project on its results. We look forward to reading the full text of the Audit Report and are confident it will confirm Lydian’s prudential approach to environmental stewardship. We are also heartened to know that there are no grounds for criminal prosecution or the continuation of criminal proceedings against Lydian relating to the Audit Report,” he said.
Mr. Sellers added: “It has been a tough year for many thousands of direct and indirect stakeholders in the Amulsar Project. We want to thank our employees, contractors, suppliers, communities, lenders, shareholders and other supporters who believed in Lydian throughout the process.”