Հայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել STARMUS 6-րդ փառատոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Իսպանիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը STARMUS փառատոնի կազմակերպիչների եւ խորհրդի անդամների հետ քննարկել է հաջորդ՝ 6-րդ փառատոնը Հայաստանում կազմակերպելու հնարավորությունը։
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմանը եւ պատրաստ է հյուրընկալել անվանի գիտնականների, Նոբելյան մրցանակակիրների, «Ապոլոն» առաքելության հայտնի ներկայացուցիչների, հանրահայտ երաժիշտների։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ փառատոնի կազմակերպչական հարցերը համակարգելու նպատակով:
Հանդիպմանը համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել նաեւ նախագահական նոր նախաձեռնություններից մեկի՝ Հայաստանում գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced tomorrow) ծրագրի եւ STARMUS-ի միջեւ:
STARMUS-ի խորհրդի անդամներ են տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովը, Queen ռոք խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը, աշխարհահռչակ գիտնական Էմանուել Շարպանտյեն, աստղաֆիզիկոսներ Ջիլ Թարտերն ու Ռոբերտ Ուիլյամսը, անվանի երաժիշտ Փիթեր Գեբրիելը, փառատոնի հեղինակ եւ գլխավոր կազմակերպիչ, հայ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, գիտության ու արվեստի ոլորտների այլ հեղինակավոր ներկայացուցիչներ:

Armenia is ready to host STARMUS VI - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian has met organizers and members of the STARMUS Board of directors within his working visit to Spain to discuss the possibility of organizing the festival’s 6th edition in Armenia.
President Sarkissian has said that Armenia highly values the development of science and technologies and is ready to host renowned scientists, Nobel Prize laureates, members of the Apollo mission and famous musicians.
The sides have agreed to create a working group that would coordinate the organizational efforts.
During the meeting, STARMUS signed a memorandum of understanding with Advanced Tomorrow (ATOM), a project of the President.
STARMUS Board includes cosmonaut Alexei Leonov, Brian May from Queen, world-famous scientist Emmanuelle Charpentier, astrophysicists Jill Tarter and Robert Williams, renowned musician Peter Gabriel, and the founder and chief organizer of the festival, Armenian astrophysicist Garik Israelian, as well as other well-known representatives of art and science.