Հայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել STARMUS 6-րդ փառատոնը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Իսպանիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը STARMUS փառատոնի կազմակերպիչների եւ խորհրդի անդամների հետ քննարկել է հաջորդ՝ 6-րդ փառատոնը Հայաստանում կազմակերպելու հնարավորությունը։
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմանը եւ պատրաստ է հյուրընկալել անվանի գիտնականների, Նոբելյան մրցանակակիրների, «Ապոլոն» առաքելության հայտնի ներկայացուցիչների, հանրահայտ երաժիշտների։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ փառատոնի կազմակերպչական հարցերը համակարգելու նպատակով:
Հանդիպմանը համագործակցության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել նաեւ նախագահական նոր նախաձեռնություններից մեկի՝ Հայաստանում գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced tomorrow) ծրագրի եւ STARMUS-ի միջեւ:
STARMUS-ի խորհրդի անդամներ են տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովը, Queen ռոք խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը, աշխարհահռչակ գիտնական Էմանուել Շարպանտյեն, աստղաֆիզիկոսներ Ջիլ Թարտերն ու Ռոբերտ Ուիլյամսը, անվանի երաժիշտ Փիթեր Գեբրիելը, փառատոնի հեղինակ եւ գլխավոր կազմակերպիչ, հայ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը, գիտության ու արվեստի ոլորտների այլ հեղինակավոր ներկայացուցիչներ:

Армения готова провести 6-й фестиваль STARMUS - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян, находящийся с рабочим визитом в Испании, обсудил с организаторами и членами совета фестиваля STARMUS возможность организовать следующий, 6-й фестиваль в Армении.
Армен Саргсян отметил, что Армения отводит развитию науки и технологий большое значение и готова принять именитых ученых, нобелевских лауреатов, известных представителей миссии «Аполлон», музыкантов.
Достигнута договоренность, что будет создана рабочая группа с целью координации организационных вопросов фестиваля.
На встрече был подписан меморандум о взаимопонимании между одной из новых президентских инициатив, направленной на развитие науки и технологий, программой ATOM (Advanced tomorrow) и STARMUS.
Членами совета STARMUS являются космонавт Алексей Леонов, гитарист рок-группы Queen Брайан Мэй, всемирно известный ученый Эммануэль Шарпантье, астрофизики Джил Тартер и Роберт Уильямс, именитый музыкант Питер Гэбриел, главный организатор и автор фестиваля, армянский астрофизик Гарик Исраелян, другие авторитетные представители сферы науки и искусства.