Բրիտանիայի նոր դեսպանը տարիներ առաջ Հայաստանում «առաջնորդներ է կերտել» - Mediamax.am
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ալան Գոգբաշյանը նշանակվել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան եւ իր պաշտոնավարումը կսկսի 2019 թվականի սեպտեմբերին։
Նորանշանակ դեսպանի հայկական ազգանունը գրավեց շատերի ուշադրությունը։
Ալան Գոգբաշյանը ծնվել եւ կրթություն է ստացել Մեծ Բրիտանիայում եւ այդ երկրի արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարությանը միացել է 2008 թվականից։ Համացանցում նրա մասին տեղեկությունները սակավ են։
Մեդիամաքսին հաջողվեց պարզել, որ Ալան Գոգբաշյանը իր ընկեր Ստեփան Ավանեսյանի հետ 2000 թվականին Հայաստանում հիմնել էր Առաջնորդների զարգացման կենտրոն, որի հիմնական նպատակն էր պատրաստել նոր առաջնորդներ, որոնք «կփոխեն իրերի ընթացքը»։
«Երիտասարդների ջանքերով հնարավոր կլինի հաղթահարել երկրի առջեւ ծառացած բոլոր սոցիալական եւ տնտեսական  դժվարությունները։ Երիտասարդները կփոխեն ամեն բան։ Երբ նրանք գան իշխանության, ամեն ինչ այլ կերպ կլինի»,- ասել էին կենտրոնի հիմնադիրները Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերության թերթին տված հարցազրույցում ։
Ալան Գոգբաշյանը եւ Ստեփան Ավանեսյանը մեծ ցանկություն են ունեցել երիտասարդներին ներկայացնել «առաջնորդության նոր մոդել՝ հիմնված աստվածաշնչյան արժեքների եւ քրիստոնեական սկզբունքների վրա»։
«Մեզ եւ մեր ուսանողներին միավորում է Հայաստանում փոփոխություններ անելու ցանկությունը։ Փոփոխություն, որը կհանգեցնի երկարատեւ վերափոխման»,- ասել էր Ալան Գոգբաշյանը։
Կենտրոնի շրջանավարտ Լուսինե Գրիգորյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում պատմել է, որ Ալան Գոգբաշյանը եւ նրա հիմնած կենտրոնը մեծ ներդրում են ունեցել իր մասնագիտական հմտությունների զարգացման հարցում։
«Նրա սաներից գրեթե բոլորն այսօր բարձր պաշտոններում են եւ կայուն խոսք են ունեցել երկրի զարգացման կարեւորագույն գործում։ Ալան Գոգբաշյանը կարողացել է առաջնորդի լավ մոդել ձեւավորել մեզ համար»,- ասում է Լուսինե Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ Ալան Գոգբաշյանը դիվանագիտական իր եռանդը մշտապես ներդրել է հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացման համար։
«Նա բազմաթիվ անգլիացի մասնագետների է հրավիրել Հայաստան՝ երիտասարդների հետ գիտելիքների եւ փորձի փոխանակման համար։ Նա դեռ շատ ասելիք ու անելիք ունի Հայաստանում»,- նշում է Լուսինե Գրիգորյանը։
Ասյա Դարբինյանը, որն Առաջնորդների զարգացման կենտրոնում սովորել է 2006-2007թթ., պատմում է, որ հնարավորություն է ունեցել պատկերացնել եւ ավելի լավ հասկանալ իր անհատական ուժեղ եւ թույլ կողմերը ու աշխատել իր վրա։
«Իրենց գլխավոր նպատակներից եւ ցանկություններից մեկն այն էր, որ այն երիտասարդները, որ տարիներ անց գուցե պատասխանատու էին լինելու երկրի ապագայի համար, պատրաստ լինեն ներդնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները հօգուտ ավելի ուժեղ եւ հաջողակ Հայաստանի»,- ասում է Ասյա Դարբինյանը:
Նրա խոսքով, կենտրոնում կարեւորվել է տեսլական ունենալը եւ հստակ պատկերացնելը՝ ինչպես կարելի է հասնել դրա իրագործմանը։
Սա առաջին դեպքն է, որ  Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանում հենց հայազգի  դիվանագետն է ներկայացնելու։ Դիվանագիտական լեզվով դա նշանակում է երկկողմ հարաբերություներում վստահության նոր մակարդակ եւ հատուկ վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի նոր կառավարությունն է նշանակում դեսպանին:
Այս համատեքստում կարող է հետաքրքիր լինել նաեւ ՀՀ նախագահ Արեմն Սարգսյանի գործոնը: Նախագահի գրասենյակն օրերս հաղորդագրություն տարածելով նախագահի՝ Իսպանիա աշխատանքային այցի մասին, նշել էր, որ  «մինչ այդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Լոնդոնում հանդիպումներ է ունեցել Միացյալ Թագավորության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ»:
Ուշագրավ է նախագահ Արմեն Սարգսյանի մեկ այլ հանդիպում եւս. օրեր առաջ՝  հուլիսի 30-ին նա հանդիպել էր Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի եւ Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերի հետ, ընդ որում՝ նախագահ Սարգսյանն օտարերկրյա պետության առաջին նախագահն էր, ում հետ հանդիպել էր բրիտանացի պետնախարարը: Այս առումով շատ հավանական է, որ հայազգի դիվանագետի նշանակումը պատահական չէ, այլ կոնկրետ վերաբերմունքի ու հարաբերությունների արդյունք է:

Новый посол Британии «растил лидеров» в Армении - Mediamax.am
На днях стало известно, что Алан Гогбашян назначен послом Великобритании в Армении и приступит к работе в сентябре 2019 года.
Армянская фамилия новоназначенного посла не оставила равнодушным многих.
Алан Гогбашян родился и получил образование в Великобритании. Он приступил к работе в министерстве иностранных дел и по делам Содружества в 2008 году. О нем в интернете мало информации.
Медиамакс удалось выяснить, что Алан Гогбашян со своим другом Степаном Аванесяном в 2000 году основал в Армении Центр развития лидеров, основная цель которой заключалась в подготовке новых лидеров, которые «изменят ход вещей».
«Усилиями молодежи станет возможно преодолеть все социальные и экономические трудности, стоящие перед страной. Молодежь изменит все. Когда они придут к власти, все будет по-другому»,- отмечали основатели центра в интервью газете Армянского евангелистского общества США.
Алан Гогбашян и Степан Аванесян стремились познакомить молодежь с «новой моделью лидерства, основанной на библейских ценностях и христианских принципах».
«Нас и наших студентов объединяет желание перемен в Армении. Перемен, которые приведут к длительной трансформации»,- говорил Алан Гогбашян.
Выпускница Центра Лусине Григорян в беседе с Медиамакс рассказала, что Алан Гогбашян и основанный им центр внесли большой вклад в развитие ее профессиональных навыков.
«Практически все выпускники Центра занимают сегодня высокие должности, и они  приняли участие в важнейшем деле развития станы. Алану Гогбашяну удалось сформировать у нас хорошую модель лидера»,- рассказывает Лусине Григорян.
По ее словам, Алан Гогбашян всегда направлял свое дипломатические навыки на развитие армяно-британских отношений.
«Он пригласил множество английских специалистов в Армению для обмена знаниями и опытом с молодежью. Ему еще есть, что сказать и сделать в Армении»,- отмечает Лусине Григорян.
Ася Дарбинян, которая училась в Центре лидеров в 2006-2007 гг., рассказывает, что у нее была возможность представить и еще лучше понять свои сильные и слабые стороны и работать над собой.
«Они стремились к тому, чтобы молодые люди, которые в дальнейшем, возможно, будут ответственны за будущее страны, были готовы вложить свои знания и навыки во благо более сильной и успешной Армении»,- говорит Ася Дарбинян.
По ее словам, в центре особое внимание уделялось собственной концепции и четкому представлению – как можно добиться ее реализации.
Это первый случай, когда Соединенное Королевство в Армении будет представлять дипломат именно армянского происхождения. На дипломатическом языке это означает новый уровень доверия в двусторонних отношениях и особое отношение к Армении, в частности, если учесть тот факт, что посла назначает новое правительство Великобритании.
В этом контексте стоит обратить внимание также на фактор президента Армении Армена Саргсяна. Офис президента, распространивший на днях анонс о рабочем визите президента в Испанию, отметил, что «перед поездкой президент Армен Саргсян встречался в Лондоне с рядом высокопоставленных чиновников Соединенного Королевства».
Примечательной является также еще одна встреча президента Армена Саргсяна: несколько дней назад, 30 июля, он встретился с новоназначенным госсекретарём Соединённого Королевства по вопросам Европы и Америки Кристофером Пинчером. Кроме того, Армен Саргсян стал первым иностранным президентом, с которым встретился новоназначенный британский госсекретарь. В этом контексте крайне вероятно, что назначение дипломата армянского происхождения не случайность, а результат конкретных отношений и сотрудничества.