Բրիտանիայի նոր դեսպանը տարիներ առաջ Հայաստանում «առաջնորդներ է կերտել» - Mediamax.am
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ալան Գոգբաշյանը նշանակվել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան եւ իր պաշտոնավարումը կսկսի 2019 թվականի սեպտեմբերին։
Նորանշանակ դեսպանի հայկական ազգանունը գրավեց շատերի ուշադրությունը։
Ալան Գոգբաշյանը ծնվել եւ կրթություն է ստացել Մեծ Բրիտանիայում եւ այդ երկրի արտաքին գործերի եւ համագործակցության նախարարությանը միացել է 2008 թվականից։ Համացանցում նրա մասին տեղեկությունները սակավ են։
Մեդիամաքսին հաջողվեց պարզել, որ Ալան Գոգբաշյանը իր ընկեր Ստեփան Ավանեսյանի հետ 2000 թվականին Հայաստանում հիմնել էր Առաջնորդների զարգացման կենտրոն, որի հիմնական նպատակն էր պատրաստել նոր առաջնորդներ, որոնք «կփոխեն իրերի ընթացքը»։
«Երիտասարդների ջանքերով հնարավոր կլինի հաղթահարել երկրի առջեւ ծառացած բոլոր սոցիալական եւ տնտեսական  դժվարությունները։ Երիտասարդները կփոխեն ամեն բան։ Երբ նրանք գան իշխանության, ամեն ինչ այլ կերպ կլինի»,- ասել էին կենտրոնի հիմնադիրները Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերության թերթին տված հարցազրույցում ։
Ալան Գոգբաշյանը եւ Ստեփան Ավանեսյանը մեծ ցանկություն են ունեցել երիտասարդներին ներկայացնել «առաջնորդության նոր մոդել՝ հիմնված աստվածաշնչյան արժեքների եւ քրիստոնեական սկզբունքների վրա»։
«Մեզ եւ մեր ուսանողներին միավորում է Հայաստանում փոփոխություններ անելու ցանկությունը։ Փոփոխություն, որը կհանգեցնի երկարատեւ վերափոխման»,- ասել էր Ալան Գոգբաշյանը։
Կենտրոնի շրջանավարտ Լուսինե Գրիգորյանը Մեդիամաքսի հետ զրույցում պատմել է, որ Ալան Գոգբաշյանը եւ նրա հիմնած կենտրոնը մեծ ներդրում են ունեցել իր մասնագիտական հմտությունների զարգացման հարցում։
«Նրա սաներից գրեթե բոլորն այսօր բարձր պաշտոններում են եւ կայուն խոսք են ունեցել երկրի զարգացման կարեւորագույն գործում։ Ալան Գոգբաշյանը կարողացել է առաջնորդի լավ մոդել ձեւավորել մեզ համար»,- ասում է Լուսինե Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ Ալան Գոգբաշյանը դիվանագիտական իր եռանդը մշտապես ներդրել է հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացման համար։
«Նա բազմաթիվ անգլիացի մասնագետների է հրավիրել Հայաստան՝ երիտասարդների հետ գիտելիքների եւ փորձի փոխանակման համար։ Նա դեռ շատ ասելիք ու անելիք ունի Հայաստանում»,- նշում է Լուսինե Գրիգորյանը։
Ասյա Դարբինյանը, որն Առաջնորդների զարգացման կենտրոնում սովորել է 2006-2007թթ., պատմում է, որ հնարավորություն է ունեցել պատկերացնել եւ ավելի լավ հասկանալ իր անհատական ուժեղ եւ թույլ կողմերը ու աշխատել իր վրա։
«Իրենց գլխավոր նպատակներից եւ ցանկություններից մեկն այն էր, որ այն երիտասարդները, որ տարիներ անց գուցե պատասխանատու էին լինելու երկրի ապագայի համար, պատրաստ լինեն ներդնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները հօգուտ ավելի ուժեղ եւ հաջողակ Հայաստանի»,- ասում է Ասյա Դարբինյանը:
Նրա խոսքով, կենտրոնում կարեւորվել է տեսլական ունենալը եւ հստակ պատկերացնելը՝ ինչպես կարելի է հասնել դրա իրագործմանը։
Սա առաջին դեպքն է, որ  Միացյալ Թագավորությունը Հայաստանում հենց հայազգի  դիվանագետն է ներկայացնելու։ Դիվանագիտական լեզվով դա նշանակում է երկկողմ հարաբերություներում վստահության նոր մակարդակ եւ հատուկ վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի նոր կառավարությունն է նշանակում դեսպանին:
Այս համատեքստում կարող է հետաքրքիր լինել նաեւ ՀՀ նախագահ Արեմն Սարգսյանի գործոնը: Նախագահի գրասենյակն օրերս հաղորդագրություն տարածելով նախագահի՝ Իսպանիա աշխատանքային այցի մասին, նշել էր, որ  «մինչ այդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Լոնդոնում հանդիպումներ է ունեցել Միացյալ Թագավորության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ»:
Ուշագրավ է նախագահ Արմեն Սարգսյանի մեկ այլ հանդիպում եւս. օրեր առաջ՝  հուլիսի 30-ին նա հանդիպել էր Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի եւ Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերի հետ, ընդ որում՝ նախագահ Սարգսյանն օտարերկրյա պետության առաջին նախագահն էր, ում հետ հանդիպել էր բրիտանացի պետնախարարը: Այս առումով շատ հավանական է, որ հայազգի դիվանագետի նշանակումը պատահական չէ, այլ կոնկրետ վերաբերմունքի ու հարաբերությունների արդյունք է:

A few days ago Alan Gogbashian has been announced as the new UK Ambassador to Armenia. He will start working in this position in September of 2019.
The Armenian surname of the newly appointed ambassador has attracted quite a lot of attention.
[[linked-news34519 ]]
Alan Gogbashian was born and educated in the UK, and he joined the Foreign and Commonwealth Office in 2008. There is scarce information about him online.
Mediamax has learned, however, that in 2000 Gogbashian and his friend Stepan Avanesian founded Center for Leadership Development in Armenia, which focused on raising new leaders who would “change things”.
“The efforts of the youth will overcome all social and economic difficulties the country is facing. The youth will change everything. When young people take the power, everything will be different,” the founders said in the interview to the Armenian Missionary Association of America.
Gogbashian and Avetisian wanted to present “a new model of leadership, one based on biblical values and Christian principles of service” to young Armenian professionals.
“We are united by the desire to see change in the country and to do it in a way which will bring lasting transformation,” said Gogbashian.
The center’s alumnus Lusine Grigoryan has told Mediamax that both the center and Gogbashian himself had a notable contribution to development of her professional skills.
“Almost all his students now hold high ranks and contribute steadily to the most important mission – development of Armenia. Alan Gogbashian taught us a good leadership model,” she said.
According to her, Gogbashian consistently invested his diplomatic energy into advancing the Armenia-UK relations.
“He invited many English experts to Armenia to share knowledge and experience with Armenian students. He has much more to do here,” added Lusine Grigoryan.
Asya Darbinyan, who attended the center in 2006-2007, has told Mediamax that it helped her understand her individual abilities, strong and weak points, and work on it.
“One of their priorities was to make sure that young people, who would one day be responsible for the future of the country, are ready to use their knowledge and skills to make Armenia stronger and more prosperous,” she said.
Ms Darbinyan also said that Gogbashian and Avanesian’s center attached importance to having a vision and a clear understanding of how it can be implemented.
This is the first time in history that the United Kingdom assigns an ethnic Armenian to diplomatic work in Armenia. In the language of diplomacy it signifies a new level of trust and special attitude, especially given that Gogbashian has been appointed by the new government.
The factor of Armenian President Armen Sarkissian can be interesting in this context. Recently, the President’s office announced about his working visit to Spain and noted that he “held meetings with a number of high-ranking officials” in London.
It’s worth noticing that on July 30 President Sarkissian met with Christopher Pincher, the newly appointed UK Minister of State for Europe and the Americas. He was the first head of foreign state Pincher met after assuming his new position. In this regard, it is possible that assigning a diplomat of Armenian descent to work in Armenia is not a coincidence but a demonstration of certain attitude.