Արմավիա-ն պարտավորվել է մարել իր պարտքը Զվարթնոց օդանավակայանին` 6 ամսվա ընթացքում - Mediamax.am
ԱՄՕ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը (ձախից) եւ ընկերության իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: 4 օր տեւած բանակցությունների արդյունքում Արմավիա ավիաընկերությունը եւ Զվարթնոց օդանավակայանը այսօր համաձայնագիր են ստորագրել, ըստ որի ավիաընկերությունը պարտավորվել է մինչեւ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի վերջ մարել օդանավակայանի նկատմամբ ունեցած իր $ 5.3 մլն պարտքը, որը կուտակվել է 6 ամիսների ընթացքում,:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Զվարթնոցի կոնցեսիոն կառավարիչ Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ (ԱՄՕ) ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանն այսօր տեղեկացրել է, ԱՄՕ-ն համաձայնել է Արմավիա-ի առաջարկներին եւ նոր սակագներ է սահմանել Արմավիա-ի համար, որոնք կսկսեն գործել ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ից:
ԱՄՕ իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանն ասել է, որ նոր սակագները միջինը 25%-ով ցածր են ընթացիկ գներից:
Արմավիա vs Զվարթնոց
Մեկնաբանելով Արմավիա-ի մեղադրանքները առ այն, որ Զվարթնոցի սակագներն ավելի բարձր են, քան եվրոպական օդանավակայաններինը, Անդրանիկ Շխյանն ասել է, որ հայկական օդանավակայանի սակագները մրցունակ են Թբիլիսիի եւ Բաքվի օդանավակայանների հետ համեմատ եւ ավելի ցածր են, քան բազմաթիվ եվրոպական օդանավակայաններինը:
«Մենք հետաքրքրված ենք ուժեղ եւ զարգացման հստակ ծրագրով ավիաընկերության հետ աշխատելու մեջ եւ այդ պատճառով գնացել ենք զիջումների: Զվարթնոց օդանավակայանը նախատեսված է տարեկան 3,2 մլն ուղեւոր սպասարկելու համար, իսկ այսօր մենք ապահովում ենք դրա կեսը եւ տարանցիկ ուղեւորներ չունենք», - ասել է Անդրանիկ Շխյանը, հավելելով, որ օդանավակայանին ուղղվող վճարները կազմում են ցանկացած ավիաընկերության ծախսերի ընդամենը 15%-ը եւ անհիմն է մեղադրել Զվարթնոցին Արմավիա-ի ծանր ֆինանսական դրության համար:

Армавиа обязалась погасить долги аэропорту Звартноц - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Компания Армавиа и аэропорт Звартноц по итогам четырехдневных переговоров подписали сегодня соглашение, согласно которому авиакомпания обязалась погасить до конца сентября текущего года долг в размере $‌5.3 млн.
Как сообщает Медиамакс, замгендиректора компании «Международные аэропорты Армения» (МАА) Андраник Шхьян сообщил сегодня, что  МАА согласилась с предложениями Армавиа и установила новые тарифы для авикомпании, которые начнут действовать 1 апреля текущего года.
Юридический консультант МАА Армен Тер-Тачатян сказал, что новые тарифы в среднем на 25% ниже действующих.
Армавиа vs Звартноц
Комментируя обвинения Армавиа по поводу того, что тарифы Звартноц выше, чем у европейских аэропортов, Андраник Шхьян сказал, что тарифы армянского аэропорта конкурентоспособны по сравнению с тарифами аэропортов Тбилиси и Баку и ниже, чем во многих европейских аэропортах.
«Мы заинтересованы работать с сильной и имеющей четкую программу развития авиакомпанией, и по этой причине пошли на уступки. Аэропорт Звартноц предусмотрен для обсуживания 3,2 млн пассажиров в год, а сегодня мы обеспечиваем лишь половину этого объема, и у нас нет транзитных пассажиров», - сказал Андраник Шхьян.
Он добавил, что выплаты аэропорту составляют лишь 15% затрат любой авиакомпании, и «нет оснований обвинять Звартноц в трудном финансовом положении Армавиа».