Արմավիա-ն պարտավորվել է մարել իր պարտքը Զվարթնոց օդանավակայանին` 6 ամսվա ընթացքում - Mediamax.am
ԱՄՕ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը (ձախից) եւ ընկերության իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: 4 օր տեւած բանակցությունների արդյունքում Արմավիա ավիաընկերությունը եւ Զվարթնոց օդանավակայանը այսօր համաձայնագիր են ստորագրել, ըստ որի ավիաընկերությունը պարտավորվել է մինչեւ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի վերջ մարել օդանավակայանի նկատմամբ ունեցած իր $ 5.3 մլն պարտքը, որը կուտակվել է 6 ամիսների ընթացքում,:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Զվարթնոցի կոնցեսիոն կառավարիչ Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ (ԱՄՕ) ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանն այսօր տեղեկացրել է, ԱՄՕ-ն համաձայնել է Արմավիա-ի առաջարկներին եւ նոր սակագներ է սահմանել Արմավիա-ի համար, որոնք կսկսեն գործել ընթացիկ տարվա ապրիլի 1-ից:
ԱՄՕ իրավախորհրդատու Արմեն Տեր-Տաճատյանն ասել է, որ նոր սակագները միջինը 25%-ով ցածր են ընթացիկ գներից:
Արմավիա vs Զվարթնոց
Մեկնաբանելով Արմավիա-ի մեղադրանքները առ այն, որ Զվարթնոցի սակագներն ավելի բարձր են, քան եվրոպական օդանավակայաններինը, Անդրանիկ Շխյանն ասել է, որ հայկական օդանավակայանի սակագները մրցունակ են Թբիլիսիի եւ Բաքվի օդանավակայանների հետ համեմատ եւ ավելի ցածր են, քան բազմաթիվ եվրոպական օդանավակայաններինը:
«Մենք հետաքրքրված ենք ուժեղ եւ զարգացման հստակ ծրագրով ավիաընկերության հետ աշխատելու մեջ եւ այդ պատճառով գնացել ենք զիջումների: Զվարթնոց օդանավակայանը նախատեսված է տարեկան 3,2 մլն ուղեւոր սպասարկելու համար, իսկ այսօր մենք ապահովում ենք դրա կեսը եւ տարանցիկ ուղեւորներ չունենք», - ասել է Անդրանիկ Շխյանը, հավելելով, որ օդանավակայանին ուղղվող վճարները կազմում են ցանկացած ավիաընկերության ծախսերի ընդամենը 15%-ը եւ անհիմն է մեղադրել Զվարթնոցին Արմավիա-ի ծանր ֆինանսական դրության համար:

Armavia to clear off its debts to Zvartnots airport - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. As a result of 4-day negotiations, Armavia air company and Zvartnots airport signed an agreement today according to which the air company undertook to clear off its current debt at the amount of USD5.3mln till late September.
Deputy Director General of “Armenian International Airports” (AIA)Andranik Shkhyan said today that AIA agreed with offers of Armavia and set new tariffs for the air company which will come into force on April 1, 2012, Mediamax reports
Legal consultant of AIA Armen Ter-Tachatyan said that the new tariffs are 25% lower than the current ones on average.
Armavia vs Zvartnots
Commenting on Armavia’s accusations that Zvartnots tariffs are higher than those of the European airports, Andranik Shkhyan said that the tariffs of the Armenian airports are competitive as compared to the tariffs of the Tbilisi and Baku airports and are lower than in many European airports.
“We are interested in working with an air company which is strong and has a distinct development policy, that’s why we made concessions. Zvartnots airport is meant for servicing 3.2mln passengers a year and now we ensure only the half of this volume and we don’t have transit passengers”, said Andranik Shkhyan.
He added that the payments to the airport make only 15% of expenses of any air company “and there are no grounds to accuse Zvartnots of Armavia’s tough financial situation”.