Մարդիգյան Հիմնադրամն ու բրիտանացի ռոք-աստղերը Գյումրիի երեխաների երազանքը կդարձնեն իրականություն - Mediamax.am
Մարդիգյան Հիմնադրամն ու բրիտանացի ռոք-աստղերը Գյումրիի երեխաների երազանքը կդարձնեն իրականություն
Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում` 2009թ.
Երեւան: Մեդիամաքս: Այս պատմությունը սկսվեց 23 տարի առաջ:
Իէն Գիլանը Հայաստանում:
Իէն Գիլանը Գյումրիի թիվ 6 երաժշտականբ դպրոցի երեխաների հետ
Ս.թ. հուլիսին Edel Music-ը կթողարկի WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված կլինի Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն: Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դպրոցին կփոխանցեն 15.000 ԱՄՆ դոլար` որպես կանխավճար, իսկ մնացած գումարը կփոխանցվի սկավառակի վաճառքից հետո: Ջոն Դին ու ավստրալիական Ռայդ քաղաքի քաղաքապետ Արթին Էտմեկջյանը Հայ Առաքելական եկեղեցու ու Արքեպիսկոպոս Աղան Բալիոզյանի հովանու ներքո բարեգործական ճաշ կկազմակերպեն:
ՀՕՖ-ը վերջերս Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Հաջորդ օրը Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն կտա սկսել նախագծի իրագործումը: Շինարարական կազմակերպության ընտրության մրցույթը կհայտարարվի մեկ ամսվա ընթացքում:
«Ես անչափ երջանիկ եմ այս յուրահատուկ նախագծում ներգրավված լինելու համար` այն չափացանց թանկ է ինձ համար: Անհամբեր սպասում եմ, թե երբ է նոր դպրոցում երաժշտություն հնչելու», - ասում է Իէն Գիլանը:
Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին Հայաստանում:
«Ինձ համար պատիվ է օգնել Գյումրիի դպրոցի վերակառուցմանը: Երաժիշտ լինելով, ես հասկանում եմ, թե որքան լավ երեխաներ է պատրաստում դպրոցը` չնայած ծանր պայմաններին: Հուսով եմ, որ մեր CD-ի թողարկումը ոչ միայն միջոցներ կապահովի, այլեւ աշխարհին տեղյակ կպահի աջակցության կարիք ունեցող այս նախագծի մասին: Շնորհակալ եմ բոլոր այն մարդկանց, ում ներդրած ջանքերի ու գումարների շնորհիվ հասել ենք այս փուլին», - ասում է Թոնի Այոմին:

Фонд Мардигян и британские рок-звезды сделают мечту гюмрийских детей реальностью
В течение 2 лет в целом было собрано $‌110,000. Свой вклад в это дело внесли также правительство Армении, Джеф Даунс, компании EMI Records и Orange Armenia. Президент Армении Серж Саргсян также обещал оказать содействие проекту в размере 10 млн драмов.
В 2010 году Иэн Гиллан и Тони Айомми создали супер-группу WhoCares специально для сбора средств для музыкальной школы N6 в Гюмри. В мае 2011 года компания Edel Music выпустила первый сингл WhoCares с двумя новыми песнями Out of My Mind и Holy Water. В июле текущего года Edel Music выпустит альбом WhoCares, на котором будет представлено собрание редких или ранее неиздававшихся произведений Иэна Гиллана и Тони Айомми. Иэн Гиллан и Тони Айомми перечислят школе $‌15,000 в качестве аванса, а остальная сумма будет перечислена после продаж диска. Джон Ди и мэр австралийского города Райд Артин Этмекджян под эгидой Армянской Апостольской Церкви и архиепископа Агана Балиозяна работают над организацией благотворительного обеда с участием представителей армянской диаспоры Австралии.
Недавно АФП представил Фонду семьи Мардигян об этих усилиях. Уже на следующий день Фонд оповестил АФП, что утроит собранную сумму. Это щедрое пожертвование даст возможность AФП, Медиамакс и Do Something начать реализацию проекта. Тендер на отбор строительной компании будет объявлен в течение месяца.
«Я очень рад быть вовлеченным в этот особенный проект, он очень дорог для меня. Я с нетерпением ожидаю, когда в новой школе зазвучит музыка»,- сказал Иэн Гиллан.
Тони Айомми и Иэн Гиллан
«Для меня является честью помогать восстановлению гюмрийской школы. Будучи музыкантом, я понимаю, каких хороших детей готовит школа, несмотря на тяжелые условия. Я надеюсь, что выпуск нашего CD не только поможет собрать средства, но и сообщит всему миру об этом проекте, нуждающемся в содействии. Я благодарен всем тем людям, благодаря усилиям и средствам которых мы дошли до этого этапа», - отметил, в свою очередь, Тони Айомми.