Վիկտոր Օրբան` Սաֆարովին Ադրբեջանին վաճառած մարդը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունգարիայի ընդդիմությունը պնդում է, որ վարչապետ Վիկտոր Օրբանը առանցքային դեր է խաղացել Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի հետ կապված ադրբեջանական իշխանությունների հետ կնքված գործարքում:
Մեդիամաքս-ը որոշեց ներկայացնել «Վիկտատոր» եւ «Եվրոպայի Ուգո Չավես» մականուններին արժանացած Վիկտոր Օրբանի դիմանկարը:
Վիկտոր Օրբանը ծնվել է 1963 թ. Հունգարիայի Սեկեշֆեխերվար քաղաքում: 26 տարեկանում նա դարձել է «Երիտասարդ դեմոկրատների միության» («Ֆիդես») կուսակցության հիմնադիր-անդամ:
Առաջին անգամ նրա անունը հայտնի դարձավ Հունգարիայում 1989 թվականի հունիսի 16-ին, երբ նա հանրահավաքի ժամանակ պահանջեց սովետական զորքերի դուրս բերումը: 1 տարի անց կոմունիստները զիջեցին իշխանությունը եւ առաջին ընտրությունների արդյունքներով երիտասարդ քաղաքական գործիչը ընտրվեց խորհրդարան:  Առաջին անգամ նա վարչապետ դարձավ 1998 թվականին եւ դեռեւս այդ ժամանակ հասցրեց աչքի ընկնել սկանդալային գործողություններով եւ հայտարարություններով: Մասնավորապես, նա նախաձեռնեց այլ երկրներից համերկրացիներին Հունգարիայի անձնագրերի տրամադրման պարզեցված ընթացակարգերի մասին օրենքը, իր դեմ հանելով Սլովակիային եւ Ռումինիային:
2002 թվականի ընտրություններում պարտություն կրելով եւ 8 տարի ընդդիմությունում անցկացնելով` 2010 թվականին Վիկտոր Օրբանը վերադարձավ իշխանությանը: Պաշտոնավարման առաջին օրերի ընթացքում նա մի քանի սկանդալային օրինագծեր առաջադրեց: Դրանց շնորհիվ այսօր Հունգարիայում ճնշված է խոսքի ազատությունը, խաթարված է դատական իշխանությունը, տնտեսական ոլորտի, ոստիկանության, բանակի պաշտոններում նշանակվել են Օրբանի մերձավոր շրջապատի մարդիկ:
«2010 թվականի մայիսին իշխանության վերադարձած Վիկտոր Օրբանը իշխում է կատարյալ տիրակալի պես: Իր նպատակները բավականին հավակնոտ են` ամրապնդել իր ռեժիմը, իշխանության փոփոխումը գրեթե անհնար դարձնել եւ ամենակարեւորը` պատմության մեջ մտնել որպես մեծագույն քաղաքական գործիչ, ով արմատապես փոխել է իր երկրի ճակատագիրը», - գրում էր ֆրանսիական L’Express-ն` ընդգծելով, որ Օրբանի օրոք «Հունգարիան հայտնվեց բռնատիրության եւ սնանկության եզրին»:
Օրբանի կարեւորագույն «նվաճումը» եղավ նոր Սահմանադրության ընդունումը, որի որոշ դրույթներ մարտահրավեր են նետում ազատական եվրոպական հիմքերին:  Կենտրոնական բանկի եւ հեռուստատեսության հանդեպ կառավարական վերահսկողության ամրապնդման կետերի համար նա խիստ քննադատության արժանացավ Գերմանիայի կանցլերի, ԱՄՆ պետքարտուղարի, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի կողմից: Չնայած դրան, 2012 թվականի հունվարի 1-ին փաստաթուղթը ուժի մեջ մտավ:
Ենթադրվում է, որ հենց այս մարդն է եղել Ադրբեջանի կողմից $ 2-3 մլրդ-ի հունգարական պետական պարտատոմսերի գնման «ճարտարապետը»: Ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկի ներկայացուցիչն ասել է, որ «Վիկտոր Օրբանը վաճառել է Հունգարիայի պատիվը»:

Виктор Орбан: человек, продавший Сафарова Азербайджану
Ереван/Медиамакс/. Оппозиция Венгрии утверждает, что премьер-министр Виктор Орбан стал главным действующим лицом в сделке по передаче Рамиля Сафарова Азербайджану.
Медиамакс решил представить портрет Виктора Орбана, заслужившего прозвища «Виктатор» и «Уго Чавес Европы».
Виктор Орбан родился 31 мая 1963 года в городе Секешфехервар. В 26 лет он стал членом-учредителем партии «Союз молодых демократов» («Фидес»). Впервые его имя стало известно в Венгрию 16 июня 1989 года, когда он на митинге потребовал вывода из страны советских войск. Спустя год коммунисты отошли от власти, и по итогам первых выборов молодой политик был избран в парламент. Впервые он был избран премьером в 1998 году и еще тогда успел отметиться скандальными действиями и заявлениями. В частности, он инициировал закон об упрощенной процедуре выдачи венгерских паспортов соотечественникам из других стран, настроив против себя Словакию и Румынию.
Проиграв на выборах 2002 года, и проведя 8 лет в оппозиции, в 2010 году Виктор Орбан вернулся к власти. В первые дни своего нового пребывания на посту главы правительства он внес несколько скандальных законопроектов. Благодаря им, сегодня в Венгрии фактически подавлены свобода слова, демонтирована судебная власть, на посты в экономической отрасли, полиции, армии назначены люди из ближайшего окружения Орбана.
Некоторые законы, введенные Орбаном, поражают воображение. Так, в стране существует закон, освобождающий от налога всех владельцев собак венгерской породы.
«Вернувшись к власти в мае 2010, Виктор Орбан правит как абсолютный хозяин. Его цели довольно амбициозны: упрочить свой режим, сделать смену власти практически невозможной, а главное – войти в Историю как великий политический деятель, коренным образом определивший судьбу своей страны», - писала о нем французская L’Express, подчеркивая, что при Орбане «Венгрия оказалась на грани диктатуры и банкротства».
Главным «достижением» Орбана стало принятие новой Конституции, некоторые положения которой бросают вызов либеральным европейским устоям. За пункт об ужесточении правительственного контроля за Центробанком и телевидением он был его подвергнут жесткой критике со стороны канцлера Германии, госсекретаря США, генсека ООН, главы Еврокомиссии. Несмотря на это, 1 января 2012 года документ вступил в силу.
Предполагается, что именно этот человек был «архитектором» сделки по покупке Азербайджаном венгерских гособлигаций на сумму $ 2-3 млрд. Представитель одной из оппозиционных партий сказал, что «Виктор Орбан продал честь Венгрии».