ՀՀ գլխավոր դատախազ. “Ցավում եմ, որ մոլորակում կա ազգ, որի ներկայացուցիչը հերոսացվում է քնած մարդուն կացնահարելու համար” - Mediamax.am
5232 դիտում
ՀՀ գլխավոր դատախազ. “Ցավում եմ, որ մոլորակում կա ազգ, որի ներկայացուցիչը հերոսացվում է քնած մարդուն կացնահարելու համար”
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ասել է, որ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում ոչ թե ներում են շնորհել, այլ արդարացրել են:
Աղվան Հովսեփյանը նշել է, որ, “ըստ էության, դա ոչ թե ներում էր, այլ արդարացում, քանի որ միայն արդարացման պարագայում են վերականգնում դատապարտյալի՝ բանտում անցկացրած տարիների աշխատավարձը, տուն են նվիրում եւ հերոսացնում”:
Գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ որեւէ երկրի նախագահ իրավունք չունի ներում շնորհել մի անձնավորությունը, որը դատապարտվել է այլ երկրի դատարանի դատավճռով:
“Ադրբեջանի նախագահը կոպիտ սխալ է թույլ տվել՝ խախտելով իր իսկ երկրի օրենքը”,- ասել է Աղվան Հովսեփյանը, հավելելով, որ արդարացման որոշում կայացնելու իրավունք ունի միայն դատարանը, այլ ոչ թե երկրի ղեկավարը:
“Ցավում եմ, որ Երկիր մոլորակի վրա կա այնպիսի մի ազգ, որի ներկայացուցիչը հերոսացվում է միայն նրա համար, որ կացնահարել է քնած մարդուն”,- ասել է Աղվան Հովսեփյանը:

Armenian Prosecutor General: “It’s a pity that there’s a nation on this planet whose citizen is glorified for axing a sleeping man” - Mediamax.am
5230 views
Armenian Prosecutor General: “It’s a pity that there’s a nation on this planet whose citizen is glorified for axing a sleeping man”
Armenian Prosecutor General Aghvan Hovsepyan
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prosecutor General Aghvan Hovsepyan said today that Ramil Safarov was not pardoned but was acquitted in Azerbaijan.
Aghvan Hovsepyan noted that “in fact, this was not a pardon but acquittal, since only in case of acquittal the convicted person receives the salary for years he has spent in prison, a house and becomes a hero.”
According to Prosecutor General, the President of a country has not right to grant pardon to a person who was sentenced by another country’s court.
“The President of Azerbaijan has made a rough mistake violating the law of his own country,” said Aghvan Hovsepyan, adding that only the court, not the President, is allowed to acquit a person.
“It’s a pity that there is a nation on this planet whose citizen is glorified for axing a sleeping man,” said Aghvan Hovsepyan.