ՀՀ գլխավոր դատախազ. “Ցավում եմ, որ մոլորակում կա ազգ, որի ներկայացուցիչը հերոսացվում է քնած մարդուն կացնահարելու համար” - Mediamax.am
5232 դիտում
ՀՀ գլխավոր դատախազ. “Ցավում եմ, որ մոլորակում կա ազգ, որի ներկայացուցիչը հերոսացվում է քնած մարդուն կացնահարելու համար”
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ասել է, որ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանում ոչ թե ներում են շնորհել, այլ արդարացրել են:
Աղվան Հովսեփյանը նշել է, որ, “ըստ էության, դա ոչ թե ներում էր, այլ արդարացում, քանի որ միայն արդարացման պարագայում են վերականգնում դատապարտյալի՝ բանտում անցկացրած տարիների աշխատավարձը, տուն են նվիրում եւ հերոսացնում”:
Գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ որեւէ երկրի նախագահ իրավունք չունի ներում շնորհել մի անձնավորությունը, որը դատապարտվել է այլ երկրի դատարանի դատավճռով:
“Ադրբեջանի նախագահը կոպիտ սխալ է թույլ տվել՝ խախտելով իր իսկ երկրի օրենքը”,- ասել է Աղվան Հովսեփյանը, հավելելով, որ արդարացման որոշում կայացնելու իրավունք ունի միայն դատարանը, այլ ոչ թե երկրի ղեկավարը:
“Ցավում եմ, որ Երկիր մոլորակի վրա կա այնպիսի մի ազգ, որի ներկայացուցիչը հերոսացվում է միայն նրա համար, որ կացնահարել է քնած մարդուն”,- ասել է Աղվան Հովսեփյանը:

Генеральный прокурор Армении: "Мне очень жаль, что на планете есть такая нация, которая героизирует кого-то за убийство топором спящего человека” - Mediamax.am
5594 просмотров
Генеральный прокурор Армении: "Мне очень жаль, что на планете есть такая нация, которая героизирует кого-то за убийство топором спящего человека”
Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян
Ереван/Медиамакс/. Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян заявил, что Рамиля Сафарова в Азербайджане не помиловали, а оправдали.
Агван Овсепян отметил, что, “по сути, это было не помилованием, а оправданием, так как только в случае оправдания восстанавливают зарплату за проведенные в тюрьме годы, дарят дом и героизируют”.
Генеральный прокурор подчеркнул, что ни один президент не имеет права помиловать человека, которого осудили по приговору суда другой страны.
“Президент Азербайджана допустил грубую ошибку, нарушив закон собственной страны”,- сказал Агван Овсепян, добавив, что решение об оправдании имеет право принимать только суд, а не президент.
“Мне очень жаль, что на планете есть такая нация, которая героизирует кого-то за убийство топором спящего человека”,- сказал Агван Овсепян.