Հնարավորության դեպքում այլ վայր մշտական բնակության կմեկնեին հարցված հայերի 25 %-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երկրի նախագահի նկատմամբ ունեցած վստահությունը 1-5 բալանոց սանդղակով Ադրբեջանում գնահատվել է 4.4, Վրաստանում 3.7, իսկ Հայաստանում` 2.8:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին են վկայում Եվրասիա համագործակցության հիմնադրամի Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոններ (ՀՌԿԿ) ծրագրի տարածաշրջանում իրականացվող ամենամյա հետազոտության արդյունքները:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք ճիշտ ուղղությամբ է զարգանում իրենց երկրի քաղաքականությունը, Հայաստանում դրական պատասխան է տվել հարցվածների 14, Ադրբեջանում 32 եւ Վրաստանում 47%-ը: Երկրի նախագահի նկատմամբ ունեցած վստահությունը 1-5 բալանոց սանդղակով Ադրբեջանում գնահատվել է 4.4, Վրաստանում 3.7, իսկ Հայաստանում 2.8:
Հետազոտության մասին
Ըստ ստացված արդյունքների, Հայաստանում հարցվածները որպես հուզող խնդիր առավել հաճախ նշել են գործազրկությունը`44% եւ աղքատությունը 16%, Ադրբեջանում գերակա են համարել տարածքային ամբողջականությունը`31% եւ հետո միայն գործազրկությունը`28%, Վրաստանում գործազրկությունը մատնանշել են հարցվածների 55%-ը:
Վերջին 12 ամիսների ընթացքում տարածաշրջանային երկրներում պետական հաստատություններին կաշառք են տվել Հայաստանում հարցվածների 6 %, իսկ Ադրբեջանում` 27%-ը, իսկ Վրաստանում հարցվածներն ասել են, որ կաշառք չեն տվել:
- Վերջին 6 ամսում պետական հաստատություններում կաշառք տվե՞լ եք:
ՀՌԿԿ-Հայաստանի տնօրեն Հեղինե Մանասյանն այսօր ասել է, որ միգրացիոն տրամադրություններն առավել ընդգծված են Հայաստանում. հնարավորության դեպքում այլ վայր մշտական բնակության կմեկնեին հարցված հայերի 25, ադրբեջանցիների`16 եւ վրացիների`11%-ը:

При возможности 25% опрошенных армян сменили бы место жительства - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Доверие по отношению к президенту (по шкале от 1 до 10 баллов) в Азербайджане было оценено в 4.4, в Грузии - 3.7, а в Армении - 2.8 балла.
Как сообщает Медиамакс, об этом свидетельствуют результаты ежегодного исследования, проведенного программой «Кавказские центры исследовательских ресурсов» (КЦИР) Фонда сотрудничества Евразия.
На вопрос, развивается ли политика их страны в правильном направлении, в Армении положительный ответ дали 14% опрошенных, в Азербайджане - 32%, в Грузии - 47%.
Об исследовании
Согласно результатам исследования, в Армении опрошенные в качестве самой важной проблемы чаще всего отметили безработицу (44%) и бедность (16%), в Азербайджане важнейшей проблемой назвали территориальную полноценность (31%) и только потом безработицу (28%), в Грузии проблему безработицы указали 55% опрошенных.
В течение последних 12 месяцев в странах региона государственным органам давали взятку 6% опрошенных в Армении, 27% - в Азербайджане, а в Грузии опрошенные заявили, что взяток не давали.
Директор КЦИР-Армения Эгине Манасян заявила сегодня, что миграционные настроения наиболее ярко выражены в Армении: при возможности на постоянное проживание в другую страну отправились бы 25% армян, 16% азербайджанцев и 11% грузин.