Փաշինյանը եւ Լեւոն XIV-ը քննարկել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սուրբ Աթոռ կատարած այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Հռոմի Պապ Նորին Սրբություն Լեւոն XIV-ի հետ։
«Նորին Սրբությունը ընդգծել է Սուրբ Աթոռի եւ Հայաստանի միջեւ հաստատված սերտ հարաբերությունները՝ հատկապես կարեւորելով Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության դերն այդ կապերի խորացման գործում։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպմանը վստահություն է հայտնել, որ Լեւոն XIV-րդի Պապի առաջնորդությամբ կշարունակվի Սուրբ Աթոռի եւ Հայաստանի միջեւ սերտ երկխոսության ավանդույթը, ինչպես նաեւ Հայաստանի համար կարեւոր հարցերի նկատմամբ ցուցաբերվող հետեւողական ուշադրությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին։ Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատումը, ինչպես նաեւ անդրադարձ է կատարվել հումանիտար հարցերին։ Նորին Սրբությունը շնորհավորել է այդ ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը եւ հույս հայտնել, որ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը կդառնա համագործակցության եւ կայունության նոր փուլի սկիզբ։
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հանձնառությունը խաղաղության օրակարգին՝ ի շահ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի բարգավաճման ու կայուն զարգացման»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ:

Пашинян и Лев XIV обсудили мирный процесс - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках визита в Святой Престол провел сегодня встречу с Его Святейшеством Папой Римским Львом XIV.
«Его Святейшество подчеркнул тесные отношения, установившиеся между Святым Престолом и Арменией, подчеркнув важную роль Конгрегации мхитаристов в Венеции в углублении этих связей.
Никол Пашинян выразил уверенность, что под руководством Папы Льва XIV будет продолжена традиция тесного диалога между Святым Престолом и Арменией, а также внимание к важным для Армении вопросам.
Собеседники обсудили установление мира между Арменией и Азербайджаном, а также гуманитарные вопросы. Его Святейшество приветствовал достигнутый в этом направлении прогресс и выразил надежду, что установление мира в регионе станет началом нового этапа сотрудничества и стабильности.
Никол Пашинян подтвердил приверженность правительства Армении повестке мира на благо Армении и процветания и устойчивого развития региона», - говорится в сообщении пресс-службы правительства.