Լուսանկարը` Scout Tufankjian/Polaris Images
ԱՄՆ նախագահ վերընտրվելուց հետո Բարաք Օբաման իր Թվիթերում գրեց` «4 more years» եւ տեղադրեց այս նկարը, որտեղ նա սիրով գրկում է իր տիկնոջը` Միշելին: Այդ նկարը դարձավ Օբամայի հաղթանակի խորհրդանիշը եւ re-tweet արվեց ավելի քան 800 հազար անգամ, իսկ Facebook-ում հավաքեց ավելի քան 4.4 մլն «like» ու 582 հազար «share»` սահմանելով ինտերնետի նոր ռեկորդ:
Քչերը գիտեն, որ նկարի հեղինակը հայազգի լուսանկարիչ Սքաութ Թուֆանկջյանն է (Scout Tufankjian): Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում նա պատմել է այն մասին, թե որտե՞ղ եւ ինչպիսի պայմաններում է արվել այդ նկարը, խոսել է Բարաք Օբամայի հետ ճանապարհորդելու մասին, պատմել է Մերձավոր Արեւելքում իր աշխատանքի մասին:
- Նախ, թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ որպես Ինտերնետի պատմության մեջ ամենահանրաճանաչ դարձած լուսանկարի հեղինակի: Պատմեք, որտե՞ղ եւ ինչպիսի՞ պայմաններում է արվել այդ նկարը:
- Լուսանկարն արված է Այովա նահանգի Դուբյուք քաղաքում եռօրյա ավտոբուսային շրջագայության վերջին օրը: Այովան միշտ յուրահատուկ վայր է եղել Օբամաների համար: Հենց այստեղ առաջին անգամ իր նախագահական քարոզարշավը արժանացավ ամերիկացիների աջակցությանը: Առաջին տիկինը բացակայում էր շրջագայության առաջին երկու օրերին, եւ իրենք նախագահի հետ չէին տեսել միմյանց ճիշտ մինչեւ այն պահը, որը պատկերված է լուսանկարի վրա:
- Դուք տեղյա՞կ էիք, որ հենց այդ նկարն է նախատեսվում օգտագործել որպես Բարաք Օբամայի հաղթանակի խորհրդանիշ նոյեմբերի 6-ին:
- Ոչ, բացարձակապես տեղյակ չեմ եղել դրա մասին: Ընկերը էլեկտրոնային փոստով  տեղեկացրեց ինձ այդ մասին ու եւ ես նույնքան զարմացած էի, ինչպես եւ մնացած բոլորը:
Սքաութ Թուֆանկջյանը
- Կարո՞ղ էիք պատկերացնել, որ երջանիկ Օբամայի լուսանկարը, որտեղ նա քնքշորեն գրկում է իր տիկնոջը, կդառնա սոցիալական ցանցերի պատմության մեջ ամենահանրաճանաչ լուսանկարը: Այդ առթիվ որոշակի հպարտություն զգո՞ւմ եք:
- Դա մեծ պատիվ է ինձ համար, սակայն չեմ կարծում, որ նկարի ճանաչված դառնալը առնչություն ունի այն հանգամանքի հետ, որ ես եմ դրա հեղինակը: Նկարի հանրաճանաչ դառնալն արտացոլում է մարդկանց վերաբերմունքը Օբամայի ընտանիքի նկատմամբ: Ընդ որում, ե՛ւ սովորական մարդկանց, ե՛ւ հանրային գործիչների, ինչը արտահայտվեց քվեարկության գիշերը (Election Night):
- Դուք լուսաբանել եք նախագահի ընտրարշավները սկսած 2006-ից եւ լուսանկարների գիրքն եք թողարկել` “Yes We Can” խորագրով: Անձամբ Ձեզ համար ի՞նչ է նշանակել լուսաբանել Բարաք Օբամայի ճանապարհը սովորական սենատորից մինչեւ նախագահ: Ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպել եւ ի՞նչն էր ամենաոգեւորիչը այդ ընթացքում:
- Ես զգում եմ, որ իմ բախտն իսկապես բերել է: Այդ երկու քարոզարշավներն ինձ համար շատ են տարբերվում: 2008թ. ես դեռ ազատ թղթակից էի եւ` լուսանկարելով քարոզարշավը,  բազմաթիվ ֆինանսական խնդիրների առջեւ էի կանգնում: Այս անգամ ես արդեն հաստիքային աշխատող էի եւ կարիք չկար անհանգստանալ այն մասին, որ կարող եմ ինչ-որ միջոցառում բաց թողել ֆինանսական խնդիրների պատճառով:
Երկու քարոզարշավներում, այնուամենայնիվ, ամենաոգեւորիչը Օբամայի կողմնակիցների հետ հանդիպումներն էին եւ պատմություններն այն մասին, թե ինչպես է փոխվել նրանց կյանքը: Ամեն օր հանդիպում  էի ընտանիքների, որոնք հնարավորություն ունեցան բժշկական օգնություն ապահովել իրենց հիվանդ երեխաների համար, կամ էլ քոլեջ ընդունեցին երեխաների` առանց սնանկանալու վտանգի: Դա միշտ ամենաոգեւորիչ պահն է եղել նախագահի հետ ուղեւորությունների ժամանակ:
Լուսանկարը՝ Scout Tufankjian/Polaris Images.
- Ունե՞ք ձեր կողմից արված նախագահի կամ իր ընտանիքի ամենասիրած լուսանկարը:
- Իմ սիրած նկարների մեծամասնությունն արված են իր առաջին քարոզարշավի ժամանակ՝ զբոսանքը երեխաների հետ, բիլիարդ խաղալը, Անկախության օրվա խնջույքը: Նախագահի եւ առաջին տիկնոջ իմ սիրած լուսանկարն արված է 2008թ. մարտին Տեխասում, որտեղ կարելի է տեսնել, թե ինչպիսի սիրով են նրանք նայում միմյանց: Իսկ առհասարակ իմ սիրած լուսանկարը` Հարավային Կարոլինայի փոքր աղջիկների պատկերն է, որտեղ երեւում է իրենց արձագանքը նախագահ Օբամային տեսնելիս: Նախագահն այդ լուսանկարի վրա չկա, սակայն այդ պատկերը շատ հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպիսին էր Բարաք Օբամայի առաջին քարոզարշավը:
- Բազմաթիվ մարդիկ ողջ աշխարհով շատ ոգեւորիչ են համարում նախագահի եւ առաջին տիկնոջ հարաբերութունները եւ համեմատում են դրանք մեկ այլ լեգենդար զույգի՝ Ջոն եւ Ջեքի Քենեդիների հետ: Ի՞նչ եք կարծում այդ մասին:
- Կարծում եմ, որ Օբամա ամուսինները եզակի են: Անձամբ ես երբեք չեմ համեմատի նրանց Քենեդիների հետ, ում կյանքի իրական պատմությունը շատ ավելի բարդ էր, քան «Լեգենդը Կամելոտ-ի մասին»: Ամենից շատ Օբամաների մեջ ինձ ոգեւորում է այն հանգամանքը, որ դրանք հավասարների հարաբերություններն են` չնայած այն փաստին, որ ամուսինը ԱՄՆ նախագահն է: Դուք կարող եք նրանց սերն ու հարգանքը տեսնել նրանում, թե ինչպես են նրանք խոսում միմյանց մասին կամ ինչպես են նայում միմյանց:
- Բացի նախագահական քարոզարշավներից, Դուք նաեւ լուսաբանել եք բազմաթիվ իրադարձություններ Մերձավոր Արեւելքում, այդ թվում «Արաբական գարունը» Եգիպտոսում: Պատմեք մի փոքր այդ փորձի մասին:
- 4 տարի անցկացրել եմ Գազայի հատվածում (2002-2006 թթ.): Աշխատել եմ Սիրիայում ու Լիբանանում, իսկ վերջերս (2011-2012թթ.)` նաեւ Եգիպտոսում: Եգիպտական հեղափոխության լուսաբանումը կյանքիս ամենաեզակի դեպքերից էր
ու ես հպարտ եմ, որ ինձ հաջողվեց լինել այդ պատմական պահի վկան:
- Դուք նաեւ ճամփորդել եք Արեւելյան Անատոլիա: Ձեր բլոգում հետեւյալ գրառումն էիք արել` “Ցեղասպանությունից փրկված մարդիկ ֆիզիկապես դարձան այլ ազգերի մասը, սկսեցին կառուցել իրենց կյանքը այլ երկրներում` Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում, Եթովպիայում, բայց նրանց սրտերը շարունակում են մնալ Անատոլիայում”: Ձեզ համար ի՞նչ էր նշանակում այդ այցը:
- Անատոլիա այցը չափազանց բարդ էր: Ես մեկնեցի այնտեղ` զինված լուսանկարներով, որոնք իմ նախապապերը կարողացան վերցնել իրենց հետ, եւ ես փնտրում էի իրենց հին տունը Խարբերդում: Ես զգում եմ կապը Արեւելյան Անատոլիայի հետ: Ես մեծացել եմ, պատմություններ լսելով այդ վայրերի մասին: Նաեւ զգում եմ իմ կապը հայկական համայնքների հետ Եվրոպայում, Մերձավոր Արեւելքում, Աֆրիկայում եւ Ամերիկայում:
- Դուք նախաձեռնել եք «Հայկական Սփյուռք» նախագիծը: Կխնդրեի մի փոքր մանրամասնեք. ո՞րն է այդ նախագծի հիմնական նպատակը:
- Ես փորձում եմ լուսանկարների եւ հարցազրույցների միջոցով ստեղծել գլոբալ հայկական համայնքի դիմանկարը, ցույց տալ նրանց այնպիսին, ինչպիսին նրանք կան այսօր` նկատի ունենալով այնպիսի հանգամանքներ, ինչպիսիք են մշակույթը, ձուլումը եւ մեկուսացումը: Այդ դիմանկարի ստեղծման հույսով ես այցելում եմ հայկական համայնքներ ամբողջ աշխարհով մեկ: Արդեն լուսանկարներ ունեմ ԱՄՆ-ի, Բրազիլիայի, Երուսաղեմի, Սիրիայի, Լիբանանի եւ Եթովպիայի հայկական համայնքներից: Նախատեսում եմ այդ նպատակով այցելել նաեւ Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Իրան եւ Բուլղարիա:
- Երբեւէ եղե՞լ եք Հայաստանում:
- Հորս հետ այցելել եմ Հայաստան 2002 թվականին: Ինձ շատ դուր եկավ եւ հուսով եմ, որ կրկին նորից կգամ Հայաստան, գուցե` հաջորդ տարի:

Фото: Scout Tufankjian/Polaris Images
Фотография Барака Обамы, с любовью обнимающего свою жену Мишель, с незамысловатой фразой-лозунгом предвыборной кампании “Four more years” появилась в Twitter-е американского лидера, когда стало известно о его победе на президентских выборах 6 ноября. Всего за один день эта фотография облетела весь мир, побив все рекорды, и собрав наибольшее количество “like” (на данный момент 4,4 млн.), “share” (582 тыс.) и “retweets” (815 тыс.) в истории социальных медиа.
Мало кто знает, что автором знаменитого снимка является фотожурналистка армянского происхождения Скаут Туфанкджян (Scout Tufankjian). Она рассказала в интервью Медиамакс о том, как была сделана эта фотография, о президенте Бараке Обаме, ее карьере и проекте «Армянская Диаспора».
- Во-первых, позвольте поздравить Вас как автора самой популярной фотографии в истории Интернета. Расскажите, пожалуйста, где и при каких обстоятельствах она была сделана?
- Фотография была сделана в городке Дубьюк штата Айова в последний день трехдневного автобусного тура. Айова всегда была специальным местом для четы Обама. Именно здесь его президентская кампания была впервые поддержана американцами. Первая леди отсутствовала в первые дни данного тура, и они с президентом не видели друг друга вплоть до самого момента, запечатленного на снимке.
- Были ли Вы в курсе, что именно эта фотография будет использована в качестве символа победы Барака Обамы 6 ноября?
- Нет, я понятия не имела об этом. Мой друг сообщил мне об этом по e-mail. Я была удивлена так же, как и все остальные.
Скаут Туфанкджян
- Могли Вы представить себе, что фотография счастливого Обамы, нежно заключившего в объятия свою жену, станет самой популярной фотографией в истории социальных медиа? Чувствуете ли Вы гордость по этому поводу?
- Это - честь для меня, но я не думаю, что популярность фотографии имеет какое-либо отношение ко мне или моей работе. Популярность снимка отражает отношение и чувства людей по отношению к семье Обама. Причем как простых людей, так и публичных деятелей, что особенно проявилось в ночь голосования.
- Вы освещаете кампании президента с 2006 года и выпустили книгу со сборником фотографий под названием “Yes We Can”. Что значило для Вас освещать путь Барака Обамы от сенатора до главы американского государства. С какими сложностями Вы сталкивались за это время, и что было наиболее вдохновляющим для Вас в этом процессе?
- Мне невероятно повезло работать в ходе обеих кампаний. Эти две кампании очень различаются для меня. Во время первой я была журналистом-фрилансером, и, освещая кампанию, сталкивалась со многими финансовыми сложностями. В этот же раз я уже была штатным сотрудником, и мне не приходилось волноваться из-за того, что я могу пропустить какое-либо мероприятие из-за отсутствия средств.
В обеих кампаниях наиболее воодушевляющими были встречи со сторонниками Обамы и их истории о том, как изменилась их жизнь. Каждый день я встречалась с семьями, которые оказались в состоянии обеспечить медицинскую помощь для своих больных детей или же сумели помочь им поступить в колледж без того, чтобы обанкротиться. Это всегда было наиболее вдохновляющим моментом в ходе путешествий с президентом.
Фото: Scout Tufankjian/Polaris Images.
- Есть ли у Вас любимая фотография президента Обамы или его семьи?
- Многие мои любимые фотографии президента относятся к его первой кампании: его времяпровождение с детьми или же его игра в бильярд, пикник на День независимости 4 июля. Моя любимая фотография президента и первой леди – это снимок, сделанный в Техасе в марте 2008 года, где можно видеть, с какой любовью они смотрят друг на друга. А моя самая любимая фотография вообще - это кадр, на котором запечатлены маленькие девочки в Южной Каролине и их реакция на президента Обаму. Его самого на этом снимке нет, но этот кадр очень явственно демонстрирует то, какой была первая кампания Барака Обамы.
- Многие люди по всему свету находят отношения американского президента и первой леди очень вдохновляющими, и даже сравнивают их с другой легендарной парой – Джоном и Джеки Кеннеди. Вы тесно следили за их путем наверх, что Вы думаете по этому поводу?
- Думаю, что чета Обама в своем роде уникальна. Лично я не стала бы сравнивать их с Кеннеди, чья реальная жизненная история была намного сложнее, чем «легенда о Камелоте». Более всего меня воодушевляет в семье Обама то, что они абсолютно равноправны – несмотря на то, что он является президентом Соединенных Штатов. Вы можете видеть их любовь и уважение друг к другу по тому, как они говорят друг о друге, и даже по тому, как они просто смотрят друг на друга.
- Помимо президентских кампаний, Вы также освещали многочисленные события на Ближнем Востоке, в том числе «Арабскую Весну» в Египте. Расскажите об этом опыте.
- Я работая в Секторе Газа 4 года - с 2002-го по 2006 гг. Я работала в Сирии и Ливане в 2010 и совсем недавно - в 2011-2012 гг.  - в Египте. Освещение Египетской революции было одним из наиболее уникальных событий в моей жизни, и я горжусь тем, что мне посчастливилось быть свидетелем этого исторического момента.
- Вы также путешествовали в Восточную Анатолию. В своем блоге Вы написали по этому поводу следующее: «выжившие в ходе Геноцида физически стали частью других наций, начали строить свою жизнь в других странах, таких как Франция, США или Эфиопия, но их сердца по-прежнему остаются в Анатолии». Что значила эта поездка для Вас?
- Посещение Анатолии было невероятно сложным. Я прибыла вооруженная фотографиями, которые мои предки взяли с собой, я искала их старый дом в Харпуте. Я чувствую связь и с Восточной Анатолией, я выросла, слушая истории про это место, и с общинами Диаспоры в Европе, на Ближнем Востоке, Африке и Америке.
- Вы инициировали проект «Армянская Диаспора». Расскажите нам о нем.
- Я пытаюсь создать портрет глобальной армянской общины посредством фотографий и интервью, показывающих наши общины таковыми, какие они есть сегодня, обращая внимание на такие аспекты как культура, ассимиляция и изолированность. Я посещаю общины по всему миру в надежде создать этот портрет. У меня уже есть фотографии армянской общины в США, Бразилии, Иерусалиме, Сирии, Ливане и Эфиопии. Я надеюсь в скором времени также посетить Россию, Индию, Францию, Иран и Болгарию.
- Бывали ли Вы в Армении?
- Я была в Армении в 2002 году вместе с моим отцом, и мне очень понравилось. Я надеюсь посетить Армению вновь, может быть, в будущем году.