Լուսանկարը` Scout Tufankjian/Polaris Images
ԱՄՆ նախագահ վերընտրվելուց հետո Բարաք Օբաման իր Թվիթերում գրեց` «4 more years» եւ տեղադրեց այս նկարը, որտեղ նա սիրով գրկում է իր տիկնոջը` Միշելին: Այդ նկարը դարձավ Օբամայի հաղթանակի խորհրդանիշը եւ re-tweet արվեց ավելի քան 800 հազար անգամ, իսկ Facebook-ում հավաքեց ավելի քան 4.4 մլն «like» ու 582 հազար «share»` սահմանելով ինտերնետի նոր ռեկորդ:
Քչերը գիտեն, որ նկարի հեղինակը հայազգի լուսանկարիչ Սքաութ Թուֆանկջյանն է (Scout Tufankjian): Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում նա պատմել է այն մասին, թե որտե՞ղ եւ ինչպիսի պայմաններում է արվել այդ նկարը, խոսել է Բարաք Օբամայի հետ ճանապարհորդելու մասին, պատմել է Մերձավոր Արեւելքում իր աշխատանքի մասին:
- Նախ, թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ որպես Ինտերնետի պատմության մեջ ամենահանրաճանաչ դարձած լուսանկարի հեղինակի: Պատմեք, որտե՞ղ եւ ինչպիսի՞ պայմաններում է արվել այդ նկարը:
- Լուսանկարն արված է Այովա նահանգի Դուբյուք քաղաքում եռօրյա ավտոբուսային շրջագայության վերջին օրը: Այովան միշտ յուրահատուկ վայր է եղել Օբամաների համար: Հենց այստեղ առաջին անգամ իր նախագահական քարոզարշավը արժանացավ ամերիկացիների աջակցությանը: Առաջին տիկինը բացակայում էր շրջագայության առաջին երկու օրերին, եւ իրենք նախագահի հետ չէին տեսել միմյանց ճիշտ մինչեւ այն պահը, որը պատկերված է լուսանկարի վրա:
- Դուք տեղյա՞կ էիք, որ հենց այդ նկարն է նախատեսվում օգտագործել որպես Բարաք Օբամայի հաղթանակի խորհրդանիշ նոյեմբերի 6-ին:
- Ոչ, բացարձակապես տեղյակ չեմ եղել դրա մասին: Ընկերը էլեկտրոնային փոստով  տեղեկացրեց ինձ այդ մասին ու եւ ես նույնքան զարմացած էի, ինչպես եւ մնացած բոլորը:
Սքաութ Թուֆանկջյանը
- Կարո՞ղ էիք պատկերացնել, որ երջանիկ Օբամայի լուսանկարը, որտեղ նա քնքշորեն գրկում է իր տիկնոջը, կդառնա սոցիալական ցանցերի պատմության մեջ ամենահանրաճանաչ լուսանկարը: Այդ առթիվ որոշակի հպարտություն զգո՞ւմ եք:
- Դա մեծ պատիվ է ինձ համար, սակայն չեմ կարծում, որ նկարի ճանաչված դառնալը առնչություն ունի այն հանգամանքի հետ, որ ես եմ դրա հեղինակը: Նկարի հանրաճանաչ դառնալն արտացոլում է մարդկանց վերաբերմունքը Օբամայի ընտանիքի նկատմամբ: Ընդ որում, ե՛ւ սովորական մարդկանց, ե՛ւ հանրային գործիչների, ինչը արտահայտվեց քվեարկության գիշերը (Election Night):
- Դուք լուսաբանել եք նախագահի ընտրարշավները սկսած 2006-ից եւ լուսանկարների գիրքն եք թողարկել` “Yes We Can” խորագրով: Անձամբ Ձեզ համար ի՞նչ է նշանակել լուսաբանել Բարաք Օբամայի ճանապարհը սովորական սենատորից մինչեւ նախագահ: Ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպել եւ ի՞նչն էր ամենաոգեւորիչը այդ ընթացքում:
- Ես զգում եմ, որ իմ բախտն իսկապես բերել է: Այդ երկու քարոզարշավներն ինձ համար շատ են տարբերվում: 2008թ. ես դեռ ազատ թղթակից էի եւ` լուսանկարելով քարոզարշավը,  բազմաթիվ ֆինանսական խնդիրների առջեւ էի կանգնում: Այս անգամ ես արդեն հաստիքային աշխատող էի եւ կարիք չկար անհանգստանալ այն մասին, որ կարող եմ ինչ-որ միջոցառում բաց թողել ֆինանսական խնդիրների պատճառով:
Երկու քարոզարշավներում, այնուամենայնիվ, ամենաոգեւորիչը Օբամայի կողմնակիցների հետ հանդիպումներն էին եւ պատմություններն այն մասին, թե ինչպես է փոխվել նրանց կյանքը: Ամեն օր հանդիպում  էի ընտանիքների, որոնք հնարավորություն ունեցան բժշկական օգնություն ապահովել իրենց հիվանդ երեխաների համար, կամ էլ քոլեջ ընդունեցին երեխաների` առանց սնանկանալու վտանգի: Դա միշտ ամենաոգեւորիչ պահն է եղել նախագահի հետ ուղեւորությունների ժամանակ:
Լուսանկարը՝ Scout Tufankjian/Polaris Images.
- Ունե՞ք ձեր կողմից արված նախագահի կամ իր ընտանիքի ամենասիրած լուսանկարը:
- Իմ սիրած նկարների մեծամասնությունն արված են իր առաջին քարոզարշավի ժամանակ՝ զբոսանքը երեխաների հետ, բիլիարդ խաղալը, Անկախության օրվա խնջույքը: Նախագահի եւ առաջին տիկնոջ իմ սիրած լուսանկարն արված է 2008թ. մարտին Տեխասում, որտեղ կարելի է տեսնել, թե ինչպիսի սիրով են նրանք նայում միմյանց: Իսկ առհասարակ իմ սիրած լուսանկարը` Հարավային Կարոլինայի փոքր աղջիկների պատկերն է, որտեղ երեւում է իրենց արձագանքը նախագահ Օբամային տեսնելիս: Նախագահն այդ լուսանկարի վրա չկա, սակայն այդ պատկերը շատ հստակ ցույց է տալիս, թե ինչպիսին էր Բարաք Օբամայի առաջին քարոզարշավը:
- Բազմաթիվ մարդիկ ողջ աշխարհով շատ ոգեւորիչ են համարում նախագահի եւ առաջին տիկնոջ հարաբերութունները եւ համեմատում են դրանք մեկ այլ լեգենդար զույգի՝ Ջոն եւ Ջեքի Քենեդիների հետ: Ի՞նչ եք կարծում այդ մասին:
- Կարծում եմ, որ Օբամա ամուսինները եզակի են: Անձամբ ես երբեք չեմ համեմատի նրանց Քենեդիների հետ, ում կյանքի իրական պատմությունը շատ ավելի բարդ էր, քան «Լեգենդը Կամելոտ-ի մասին»: Ամենից շատ Օբամաների մեջ ինձ ոգեւորում է այն հանգամանքը, որ դրանք հավասարների հարաբերություններն են` չնայած այն փաստին, որ ամուսինը ԱՄՆ նախագահն է: Դուք կարող եք նրանց սերն ու հարգանքը տեսնել նրանում, թե ինչպես են նրանք խոսում միմյանց մասին կամ ինչպես են նայում միմյանց:
- Բացի նախագահական քարոզարշավներից, Դուք նաեւ լուսաբանել եք բազմաթիվ իրադարձություններ Մերձավոր Արեւելքում, այդ թվում «Արաբական գարունը» Եգիպտոսում: Պատմեք մի փոքր այդ փորձի մասին:
- 4 տարի անցկացրել եմ Գազայի հատվածում (2002-2006 թթ.): Աշխատել եմ Սիրիայում ու Լիբանանում, իսկ վերջերս (2011-2012թթ.)` նաեւ Եգիպտոսում: Եգիպտական հեղափոխության լուսաբանումը կյանքիս ամենաեզակի դեպքերից էր
ու ես հպարտ եմ, որ ինձ հաջողվեց լինել այդ պատմական պահի վկան:
- Դուք նաեւ ճամփորդել եք Արեւելյան Անատոլիա: Ձեր բլոգում հետեւյալ գրառումն էիք արել` “Ցեղասպանությունից փրկված մարդիկ ֆիզիկապես դարձան այլ ազգերի մասը, սկսեցին կառուցել իրենց կյանքը այլ երկրներում` Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում, Եթովպիայում, բայց նրանց սրտերը շարունակում են մնալ Անատոլիայում”: Ձեզ համար ի՞նչ էր նշանակում այդ այցը:
- Անատոլիա այցը չափազանց բարդ էր: Ես մեկնեցի այնտեղ` զինված լուսանկարներով, որոնք իմ նախապապերը կարողացան վերցնել իրենց հետ, եւ ես փնտրում էի իրենց հին տունը Խարբերդում: Ես զգում եմ կապը Արեւելյան Անատոլիայի հետ: Ես մեծացել եմ, պատմություններ լսելով այդ վայրերի մասին: Նաեւ զգում եմ իմ կապը հայկական համայնքների հետ Եվրոպայում, Մերձավոր Արեւելքում, Աֆրիկայում եւ Ամերիկայում:
- Դուք նախաձեռնել եք «Հայկական Սփյուռք» նախագիծը: Կխնդրեի մի փոքր մանրամասնեք. ո՞րն է այդ նախագծի հիմնական նպատակը:
- Ես փորձում եմ լուսանկարների եւ հարցազրույցների միջոցով ստեղծել գլոբալ հայկական համայնքի դիմանկարը, ցույց տալ նրանց այնպիսին, ինչպիսին նրանք կան այսօր` նկատի ունենալով այնպիսի հանգամանքներ, ինչպիսիք են մշակույթը, ձուլումը եւ մեկուսացումը: Այդ դիմանկարի ստեղծման հույսով ես այցելում եմ հայկական համայնքներ ամբողջ աշխարհով մեկ: Արդեն լուսանկարներ ունեմ ԱՄՆ-ի, Բրազիլիայի, Երուսաղեմի, Սիրիայի, Լիբանանի եւ Եթովպիայի հայկական համայնքներից: Նախատեսում եմ այդ նպատակով այցելել նաեւ Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Իրան եւ Բուլղարիա:
- Երբեւէ եղե՞լ եք Հայաստանում:
- Հորս հետ այցելել եմ Հայաստան 2002 թվականին: Ինձ շատ դուր եկավ եւ հուսով եմ, որ կրկին նորից կգամ Հայաստան, գուցե` հաջորդ տարի:

Photo: Scout Tufankjian/Polaris Images
The photo of Barack Obama hugging his wife Michele with the simple motto of his election campaign, "Four more years", appeared on American leader's Twitter when his victory at the elections on November 6 was announced. During only a day, the photo was spread all around the world breaking all the records and getting the most "like"-s (as of now - 4.4mln), "share"-s (582 thousand) and "retweets" (815 thousand) in the history of social media. But only a few people know that the famous photo was taken by a photo-reporter of Armenian descent Scout Tufankjian. In her exclusive interview to Mediamax she spoke on how the photo had been taken, about President Barack Obama, her career and "Armenian Diaspora" initiated project.
- First of all let us congratulate you as an author of the most popular photo in the history of social media. Please, tell us how and where you had got that shot?
- The picture was taken in Dubuque, Iowa on the last day of a three day bus tour.  Iowa has always been a special place for the Obamas since that was where his presidential campaign was first embraced by the American people. The First Lady had not been on the first few days of the bus tour, and she and the President had not seen each other for a few days until right before that moment.
- Did you know that this picture was planned to be used as a symbol of Barack Obama’s victory on November 6?
- I had no idea. A friend of mine emailed me to let me know. I was as surprised as anyone else.
- Could you imagine that this shot of a happy-looking Obama holding his wife Michelle in a loving embrace has become the most popular picture in the history of social media. Do you feel proud of your work?
- I’m honored, but I do not believe that the popularity of the image has anything to do with me or with my photography. The picture's popularity merely reflects the way that people feel about the Obama family, as people as well as public figures, especially on Election Night.
- You have covered Barack Obama’s campaigns since 2006 and collected his photos in your book “Yes we can”. What does it mean personally for you? What difficulties did you face at that time? What was the most inspiring thing in this process?
- I feel incredibly lucky to have been able to photograph both campaigns. This campaign was a very different experience for me than the first one, because in the first campaign I was a freelance journalist, and I faced many financial difficulties in continuing to cover the campaign, whereas this time I was a staff member, and did not have to worry about missing events due to a lack of funds.
In both campaigns, however, the most inspiring thing was meeting his supporters and hearing their stories. Especially now, the people you meet have not only had their sense of possibilities changed through his presidency, but their lives have changed. Every day I would meet families who were able to provide health care for their sick children without becoming bankrupt or afford college for their teenagers because of his programs. That is always the most inspiring thing about traveling with the President.
Photo: Scout Tufankjian/Polaris Images.
- Do you have your favorite picture of President Obama or his family?
- Many of my favorite pictures of the President and his family are from the first campaign - him joking around with his daughters backstage or playing pool, or attending a picnic on the Fourth of July. My favorite picture of the President and the First Lady is from an event in Texas back in March of 2008, where you can see the love they have for each other. My all time favorite picture, though, is of a group of young girls in South Carolina reacting to the President. You can't see him at all in the picture, but that image shows what his first campaign felt like.
- Many people worldwide consider US President and the First Lady’s relationship very inspirational. Many people compare them with another brilliant couple John and Jackie Kennedys. You followed closely their path to the top, what’s your opinion about it?
- I think the Obamas stand on their own. I personally would never compare them to the Kennedys, whose real-life story was much more complicated than the Camelot fairy tale. The thing that inspires me so much about the Obamas is that, despite the fact that he is the President of the United States, their relationship is clearly one of equals. You can see the love and respect they have for each other in the way that they speak about each other and in the way that they look at each other.
- You have covered numerous events in the Middle East, including the Arab Spring in Egypt. Tell us a little about your experience there.
- I spent four years working in the Gaza Strip from 2002 to 2006, worked in Syria and Lebanon in 2010, and most recently in Egypt from 2011-2012. Covering the the Egyptian Revolution was one of the most incredible experiences of my life and I feel fortunate to have been able to witness that moment in history.
- You travelled to Eastern Anatolia and mentioned in your blog that “survivors of the Genocide moved on physically to other nations, rebuilding their lives in places like France, America, and Ethiopia, but in their hearts they remained Anatolian”. What did you feel as an American Armenian during your trip to these places?
- It was incredible complicated visiting Anatolia. I came armed with photographs that my great-grandparents had brought with them and looked for the remnants of their old home in Kharput. I feel a connection both in Eastern Anatolia to the land I grew up hearing stories about and in the diasporan communities of Europe, the Middle East, Africa, and the Americas, where the communities reflect my own.
- You initiated the so-called “The Armenian Diaspora Project”. Please, tell us about this project and its main goals.
- I am attempting to create a portrait of the global Armenian community through photographs and interviews, that will show our communities as they are now, looking at issues of culture, assimilation, and insularity. I am traveling to communities all over the world in an attempt to create this portrait. So far I have photographed Armenian communities in The United States, Brazil, Jerusalem, Syria, Lebanon, and Ethiopia.  I hope soon to travel to Russia, India, France, Iran, and Bulgaria.
- Have you ever been to Armenia?
- I first traveled to Armenia in 2002 with my father, and enjoyed it very much.  I'm hoping to return soon, perhaps next year.