Ռուբեն Վարդանյան. Դիլիջանի դպրոցն երիտասարդների համար ճանապարհ է բացում դեպի աշխարհի լավագույն համալսարաններ - Mediamax.am
15676 դիտում
Ռուբեն Վարդանյան. Դիլիջանի դպրոցն երիտասարդների համար ճանապարհ է բացում դեպի աշխարհի լավագույն համալսարաններ
Լուսանկարը` «Տրոյկա Դիալոգ»
Երեւան: Մեդիամաքս: "Դիլիջանը” միջազգային կրթական նախագիծ է, որը դուրս է մեկ երկրի սահմաններից եւ երիտասարդների համար ճանապարհ է բացում դեպի աշխարհի լավագույն համալսարաններ` լինեն դրանք ԱՄՆ-ում, Եվրոպայի, թե Ասիայի երկրներում, ասել է «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության նախկին ղեկավար, Sberbank CIB-ի համանախագահ Ռուբեն Վարդանյանը «Վեդոմոստի» թերթի հետ հարցազրույցում:
«Մենք ապրում ենք գլոբալիզացիայի դարաշրջանում, երբ կարեւորագույն հմտություններից մեկը այլ մշակույթները հասկանալու եւ ընդունելու ունակությունն է, ընդ որում՝ չկորցնելով սեփական մշակութային ինքնությունը: Դիլիջանի դպրոցը նման միջազգային համագործակցության վառ օրինակ է` ինչպես դոնորների, այնպես էլ ուսանողների առումով: Ակնկալվում է, որ առաջին իսկ տարում (2014թ.) մեզ մոտ սովորելու համար երեխաներ կժամանեն մոտ 30 երկրներից: “Դիլիջանը” միջազգային կրթական նախագիծ է, որը դուրս է մեկ երկրի սահմաններից եւ երիտասարդների համար ճանապարհ է բացում դեպի աշխարհի լավագույն համալսարանները` լինեն դրանք ԱՄՆ-ում, Եվրոպայի, թե Ասիայի երկրներում: Դրանով մենք փորձում ենք կապ հաստատել այն մարդկանց միջեւ, որոնք կարող են ազդել աշխարհի ապագայի վրա»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, բոլոր նրանք, ովքեր մասնակցում են Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ստեղծման նախագծին, գիտակցում են այն կարեւոր գաղափարը, որ աշխարհում նոր ղեկավարներներ կպատրաստվեն, ովքեր միմյանց լավ կճանաճեն, քանի որ միասին են սովորել, ինչը կարեւոր է նաեւ աշխարհի հետագա անվտանգության համար:
«Գոյություն ունի United World Colleges համակարգ, որը հիմնվել է 50 տարի առաջ եւ ներառում է 12 ուսումնական հաստատություններ ամբողջ աշխարհում, որոնք ընտրվում են 140 երկրներում ազգային հանձնաժողովների ցանցի միջոցով: UWC-ի 100 շրջանավարտների համար տարեկան ֆինանսական միջոցներ են հատկացվում ԱՄՆ-ի լավագույն բուհերում վերապատրաստման նպատակով: Ivy League համալսարաններն իրենց ապագա ուսանողներին հավաքագրում են այդ թվում նաեւ այդ դպրոցների աշակերտների շրջանում: Օրինակ, Atlantic College-ը Հարավային Ուելսում (The Times-ը այն բնութագրել է որպես ամենահետաքրքիր փորձ կրթության ոլորտում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր) միակ կրթական հաստատությունն է Մեծ Բրիտանիայում, որտեղ Հարվարդի եւ Յելի ներկայացուցիչներն ինքներն են գալիս շրջանավարտների ընտրություն կատարելու նպատակով: Մեր դպրոցը ներկա պահին անցնում է UWC-ին միանալու գործընթացը: Մենք նախատեսել ենք կրթաթոշակների եւ դրամաշնորհների լայնածավալ ծրագիր տաղանդավոր եւ շնորհալի աշակերտների համար: Մեր նպատակն է բարձրորակ միջազգային կրթությունը հասանելի դարձնել երիտասարդներին` անկախ իրենց ծնողների ֆինանսական կարգավիճակից: Դիլիջանի միջազգային դպրոցը բարեգործական նախաձեռնություն է ավելի քան $‌120 մլն բյուջեով, որը նախատեսված էր միայն կապիտալ շինարարարության համար »,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Ըստ նրա, դպրոց կընդունվեն ոչ թե 7, այլ 13 տարեկանից, եւ երեխաներին ավելի հեշտ կլինի ընտրել, քանի որ այդ տարիքում նրանք արդեն ձեւավորված անհատականություններ են:
«Վերադառնալով իմ գործունեությանը “Դիլիջանում” եւ «Սկոլկովոյում»` ասեմ, որ գաղափարը լավագույն մտքերը արտահանելը չէ, այլ դրանք ներմուծելը: Կարեւոր է, որպեսզի ոչ թե մեր երեխաներն ընդունվեն բրիտանական դպրոցներ, այլ արտասահմանցիները մեզ մոտ գան եւ սովորեն մեր կողքին», - եզրափակել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանը պատմել է նաեւ իր կողմից ծրագրվող բարեգործության ինդուստրիայի մասին:

Рубен Варданян: Дилижанская школа открывает перед молодыми людьми дорогу в лучшие университеты мира - Mediamax.am
14899 просмотров
Рубен Варданян: Дилижанская школа открывает перед молодыми людьми дорогу в лучшие университеты мира
Фото: “Тройка Диалог”
Ереван/Медиамакс/. Дилижан - это международный образовательный проект, выходящий за рамки одной страны и открывающий перед молодыми людьми дорогу в лучшие университеты мира - будь то в США, странах Европы или Азии, сказал экс-глава компании "Тройка Диалог”, соруководитель Sberbank CIB Рубен Варданян в интервью газете "Ведомости”.
«Мы живем в эпоху глобализации, когда одним из важнейших умений является способность понимать и принимать чужие культуры, не теряя при этом собственной культурной идентичности. Дилижанская школа - яркий пример такого международного сотрудничества как среди доноров, так и среди студентов. Ожидается, что в первый же год (2014г.) к нам приедут учиться ребята примерно из 30 стран. Дилижан - это международный образовательный проект, выходящий за рамки одной страны и открывающий перед молодыми людьми дорогу в лучшие университеты мира - будь то в США, странах Европы или Азии. То, что мы делаем, - это попытка установить связь между людьми, которые могут повлиять на будущее мира»,- сказал Рубен Варданян.
По его словам, все, кто участвует в проекте создания Дилижанской международной школы, считают важной идею о том, что в мире будут расти новые лидеры, способные его изменить, которые будут хорошо знать друг друга, потому что учились вместе, что имеет значение в том числе и для безопасности будущего мира.
«Существует система United World Colleges, созданная 50 лет назад и включающая 12 учебных заведений по всему миру, которые отбираются через сеть национальных комитетов в 140 странах. Ежегодно выделяются средства на финансирование обучения в лучших вузах США 100 выпускников школ UWC. Университеты Ivy League набирают своих будущих студентов в том числе из учащихся этих школ. Например, Atlantic College в Южном Уэльсе (The Times охарактеризовала его как самый захватывающий эксперимент в области образования со времен Второй мировой войны) - единственное учебное заведение в Великобритании, куда представители Гарварда и Йеля сами приезжают для отбора выпускников. Наша школа сейчас проходит процесс вступления в UWC. У нас предусмотрена масштабная программа стипендий и грантов для способных и творчески одаренных учеников. Наша цель - сделать качественное международное образование доступным для молодых людей независимо от финансового положения их родителей. Дилижанская международная школа - это благотворительная инициатива с бюджетом более $‌120 млн. только на капитальное строительство»,- сказал Рубен Варданян.
По его словам, в школу будут поступать не с 7, а с 13 лет, и детей будет проще отбирать, поскольку в этом возрасте они уже сформировавшиеся личности.
«Возвращаясь к тому, что я делаю и в Дилижане, и в «Сколково»: идея не в том, чтобы экспортировать лучшие умы, а в том, чтобы импортировать их. Очень важно, чтобы не наши дети уезжали учиться в британские школы, а иностранцы приезжали бы к нам и учились в нашей среде»,- заключил Рубен Варданян.