Թոմ դե Վաալը Երեւանում ներկայացրել է «Սեւ այգի» գրքի լրացված տարբերակը
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարնեգի հիմնադրամի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ծրագրերի ավագ հետազոտող Թոմ դե Վաալն այսօր Երեւանում ներկայացրել է «Սեւ այգի: Հայաստան եւ Ադրբեջան. Խաղաղության եւ պատերազմի միջեւ» անգլերեն գրքի լրացված տարբերակը:
«Սեւ այգի» գիրքը լույս է տեսել 2003 թ-ին: Գրքի հիմքում ընկած են 2000-2001 թթ.-ին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հեղինակի կողմից անկացված 120 հարցազրույցները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, բրիտանացի լրագրողը նշել է, որ գրքի «կմախքը» փոփոխության չի ենթարկվել: Հեղինակի խոսքերով, գրքի լույսընծայման օրվանից անցել է 10 տարի, եւ այդ իսկ պատճառով նա անհրաժեշտ է համարել ավելացնել այդ 10 տարիների ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումներին  վերաբերող գլուխներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանում «նավթային  բումի», 2003-ին Իլհամ Ալիեւի եւ 2008-ին Սերժ Սարգյսյանի իշխանության գալու, սպառազինությունների մրցավազքի, Մադրիդյան սկզբունքների մասին:
Բացի այդ, գիրքը համալրվել է նոր՝ անցյալում չհրապարակված լուսանկարներով եւ խմբագրված վերջաբանով:
«Դրա հետ մեկտեղ, գլխավորը մնում է անփոփոխ. հակամարտությունը մինչ օրս կարգավորված չէ, իսկ կողմերի միջեւ վստահությունն ավելի է նվազել»,- ասել է Թոմ դե Վաալը:
Նա նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության մասին անգլերեն լեզվով շատ քիչ գրականություն կա, եւ նրա գիրքը կարող է օգնել արեւմտյան ընթերցողներին հասկանալու հակամարտության էությունը:  Դե Վաալի խոսքերով, նա փորձել է փարատել որոշ միֆեր, մասնավորապես, Սումգայիթի ջարդերի, Խոջալուի դեպքերի, Շուշիի գրավման մասին: Փորձագետը բնական է համարում, որ իր աշխատանքի որոշ մասեր կարող են դուր չգալ այս կամ այն կողմին:
Հակամարտության լուծված չլինելու պատճառների թվին Թոմ դե Վաալը դասել է ստատուս-քվոյի փոփոխման հանդեպ փոխադարձ վախը, արտաքին աշխարհի կողմից հետաքրքրության պակասը, երկու հասարակություններում տաբուների առկայությունը: Ըստ դե Վաալի, «երկու հասարակություններն ապրում են նույն այն գաղափարներով, որով ապրել են 20 տարի առաջ»:

Ереван /Медиамакс/. Старший исследователь программы Европы и Евразии Фонда Карнеги Томас де Ваал представил сегодня дополненную английскую версию своей книги «Черный сад. Армения и Азербайджан между миром и войной».
Книга «Черный сад» вышла в свет в 2003 году. В ее основу легли около 120 интервью, которые были взяты автором в 2000-2001 годах в ходе работы в зоне карабахского конфликта.
Как сообщает Медиамакс, британский журналист отметил, что основной костяк книги изменений не претерпел. По словам автора, с момента выхода книги прошло около 10 лет, поэтому он счел необходимым добавить главы, касающиеся развитий за этот срок, в том числе про нефтяной бум в Азербайджане, приход к власти Ильхама Алиева в 2003 и Сержа Саргсяна в 2008 году, гонки вооружений, Мадридских принципов и т.д. Кроме того, в книгу добавлены новые, ранее неопубликованные фотографии и отредактировано заключение.
«Вместе с тем, главное остается неизменным: конфликт до сих пор не урегулирован, а доверия между сторонами стало еще меньше», - сказал Том де Ваал.
Он отметил, что существует очень мало литературы о карабахском конфликте на английском языке, и его книга может оказать содействие западным читателям в понимании сути конфликта. По словам де Ваала, он попытался также развеять некоторые мифы, в частности, о погромах в Сумгаите, ходжалинских событиях, взятии Шуши. Вместе с тем, эксперт счел нормальным, что некоторые отрывки его работы могут не нравиться той или иной стороне.
К числу причин неразрешенности конфликта Том де Ваал отнес взаимный страх перед изменением статуса-кво, дефицит интереса со стороны внешнего мира, табу в обоих обществах, «которые зачастую живут теми же идеями, что и 20 лет назад».