Ըստ ՄԱԿ-ի կանխատեսման, 2100 թվականին Հայաստանում կապրի 1.5 մլն մարդ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանն այսօր իշխանություններին կոչ է արել լուրջ ուշադրություն դարձնել ազգագրական քաղաքականությանը եւ խթանել ծնելիության աճը:
Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ Հայաստանի բնակաչության թվաքանակը ներկայումս  կազմում է 2,5-2,7 մլն:
«Մենք գտնվումն ենք նվազող ազգերի ցուցակում եւ, ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն, 2100 թ-ին Հայաստանը կունենա 1,5 մլն, լավագույն դեպքում` 1 մլն 750 հազ. բնակիչ, որոնք պարտադիր չէ, որ հայ լինեն»,- նշել է Ադիբեկյանը:
Ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը, սակայն,  կարծում է, որ «մինչեւ չլուծվեն քաղաքական, տնտեսական, բարոյահոգեբանական ու սոցիալական խնդիրները, ազգաբնակչության աճի հետ կապված որեւէ խնդրի լուծումն անհնար է»:
Ռուբեն Եգանյանի փոխանցմամբ,  «ծնելիության գումարային գործակիցը մեզանում տատանվում է  1,4-1,5-ի սահմաններում, եւ սերունդը վերարտադրվում է մոտ 70%-ով: Վերջին տարիներին ծնելության թիվը կրկին նվազել է, քանի որ վերարտադրողական տարիք է մտել 90-ականների սերունդը, որը համեմատաբար սակավաթիվ է»:
Անդրադառնալով ամուսնության տարիքին` Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ հարսնացուները «ծերացել» են 4-5 տարով, փեսացուները` 6, իսկ Ռուբեն Եգանյանը հավելել, որ դա համաշխարհային միտում է, ինչն իր ազդեցությունն է ունեցել նաեւ ծնելության թվի վրա:

Armenian population will make 1.5mln people in 2100, UN forecasts say - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Director of "Sociometer" center Aharon Adibekyan called upon the Armenian authorities to pay much attention to the demographic policy and stimulating growth of birth rate.
Aharon Adibekyan noted that the Armenian population currently makes 2.5-2.7mln people.
"We're among the declining nations and according to the UN data, the Armenian population will make 1.5mln people, or 1mln 750 thousand people at best, and not all of them will be necessarily Armenians", noted Adibekyan.
However, demographer Ruben Yeganyan expressed the opinion that "till political, economic, moral-psychological and social problems are solved in Armenia, demographic growth is impossible".
Ruben Yeganyan said that "the overall birth rate ranges from 1.4 up to 1.5 and the generation is reproduced by around 70%. Over the recent year, the birth rate again declined as the 90-s generation which is comparatively less in number reached the reproductive age".
Speaking about the marriage age, Aharon Adibekyan noted that brides from Armenia "aged" by 4-5 years and the bridegrooms - by 6 years. Ruben Yeganyan added that it's a global tendency which also impacts the birth rate.