Ըստ ՄԱԿ-ի կանխատեսման, 2100 թվականին Հայաստանում կապրի 1.5 մլն մարդ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանն այսօր իշխանություններին կոչ է արել լուրջ ուշադրություն դարձնել ազգագրական քաղաքականությանը եւ խթանել ծնելիության աճը:
Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ Հայաստանի բնակաչության թվաքանակը ներկայումս  կազմում է 2,5-2,7 մլն:
«Մենք գտնվումն ենք նվազող ազգերի ցուցակում եւ, ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն, 2100 թ-ին Հայաստանը կունենա 1,5 մլն, լավագույն դեպքում` 1 մլն 750 հազ. բնակիչ, որոնք պարտադիր չէ, որ հայ լինեն»,- նշել է Ադիբեկյանը:
Ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը, սակայն,  կարծում է, որ «մինչեւ չլուծվեն քաղաքական, տնտեսական, բարոյահոգեբանական ու սոցիալական խնդիրները, ազգաբնակչության աճի հետ կապված որեւէ խնդրի լուծումն անհնար է»:
Ռուբեն Եգանյանի փոխանցմամբ,  «ծնելիության գումարային գործակիցը մեզանում տատանվում է  1,4-1,5-ի սահմաններում, եւ սերունդը վերարտադրվում է մոտ 70%-ով: Վերջին տարիներին ծնելության թիվը կրկին նվազել է, քանի որ վերարտադրողական տարիք է մտել 90-ականների սերունդը, որը համեմատաբար սակավաթիվ է»:
Անդրադառնալով ամուսնության տարիքին` Ահարոն Ադիբեկյանը նշել է, որ հարսնացուները «ծերացել» են 4-5 տարով, փեսացուները` 6, իսկ Ռուբեն Եգանյանը հավելել, որ դա համաշխարհային միտում է, ինչն իր ազդեցությունն է ունեցել նաեւ ծնելության թվի վրա:

По прогнозам ООН, в Армении в 2100 году будет жить 1,5 млн. человек - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор центра «Социометр» Агарон Адибекян призвал сегодня власти Армении обратить серьезное внимание на демографическую политику и стимулирование роста рождаемости.
Агарон Адибекян отметил, что в настоящее время население Армении составляет 2,5-2,7 млн.
«Мы находимся в числе сокращающихся народов - согласно данным ООН, в 2100-м году  население Армении составит 1,5 млн,  в лучшем случае - 1 млн 750 тысяч жителей, и не обязательно, чтобы все они были армянами», - отметил Адибекян.
Демограф Рубен Еганян, однако, выразил мнение, что «пока в Армении не будут решены политические, экономические, морально-психологические и социальные проблемы, обеспечения демографического роста невозможно».
Как сообщил Рубен Еганян, «суммарный коэффициент рождаемости у нас колеблется в границах 1,4-1,5, и поколение воспроизводится примерно на 70%. В последние годы рождаемость вновь сократилась, так как в репродуктивный возраст вошло поколение 90-х, представителей которого сравнительно мало».
Говоря о возрасте вступления в брак, Агарон Адибекян отметил, что невесты в Армении «постарели» на 4-5 лет, а женихи - на 6. Рубен Еганян добавил, что это - мировая тенденция, которая также влияет на рождаемость.