Մեկ տարի անց Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կբացի իր դռները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի գործարկումը էական փոփոխություններ կբերի ոչ միայն Դիլիջանի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Դիլիջանի միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Տեղի բնակչության ակտիվ ներգրավմամբ, այս նախագիծն էական ազդեցություն կթողնի ոչ միայն Դիլիջան քաղաքի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի զարգացման վրա: Քաղաքը լիովին կփոխվի, մարդիկ չեն հեռանա քաղաքից, Դիլիջանում կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, կբարելավվի տուրիստական ծառայությունների որակը»,- ասել է նա:
Վերոնիկա Զոնաբենդը նշել է, որ Դիլիջանի դպրոցի ստեղծումը երկարաժամկետ եւ ծավալուն միջազգային բարեգործական նախագիծ է: «Այն միավորում է տարբեր ազգերի մարդկանց, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել իրենց ֆինանսական միջոցներն ուղղել դպրոցի ստեղծմանը՝ չակնկալելով երբեւէ ետ ստանալ այդ գումարները», - նշել է նա:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի դռները կբացվեն 2014 թվականի սեպտեմբերին։ Առաջին ուսումնական տարում այն կընդունի 90 աշակերտների, որոնց քանակը 2023-ին կհասնի 650-ի՝ առնվազն 60 երկրներից: Հայաստանցի շնորհալի ու տաղանդավոր երեխաները կազմելու են Դիլիջանի միջազգային դպրոցի աշակերտների 10-12%-ը, իսկ սփյուռքի հայ համայնքներից դպրոցում ուսանող աշակերտների տոկոսը կկազմի մոտ 30%։
Դպրոցում սովորելու մեկ տարվա արժեքը կկազմի մոտ $‌30 հազար, սակայն աշակերտների 90%-ը դպրոցում սովորելու է անվճար` բարերարների կողմից հատկացված կրթաթոշակների շնորհիվ:
Սպասվում է, որ հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կդառնա Միացյալ hամաշխարհային քոլեջների (United World Colleges) ցանցի լիիրավ անդամ, ինչը թույլ կտա սաներ համախմբել ավելի քան 100 երկրներից:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շինարարությունն իրականացնում է RD Group ընկերությունների խումբը: RD Group խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի համահիմնադիր Գագիկ Ադիբեկյանն այսօր նշել է, որ
հպարտ է մասնակցել այս ծրագրի իրագործմանը:
«Որքան մեծ լինի այս նախագծի հաջողությունը, այնքան շատ համակիրներ այն կունենա: Դպրոցի ստեղծումից հետո Հայաստանը կսկսի «արտահանել» միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթություն, որն այսօր ամենապահանջված ռեսուրսներից մեկն է աշխարհում»,- ասել է Գագիկ Ադիբեկյանը:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հիմնադիրներից է նաեւ ռուսաստանցի հայտնի գործարար Վլադիմիր Ավետիսյանը, ով «Վոլգոպրոմգազ» հոլդինգի սեփականատերն է: 2008 թվականից ի վեր նա հանդես է գալիս նաեւ որպես D'Black Blues Orchestra խմբի ղեկավար եւ մենակատար:
Սեպտեմբերի 5-ին կայանալու է Դիլիջանի միջազգային դպրոցի խորհրդանշական «ժամացույցի» գործարկումը եւ այդ առիթով դպրոցի տարածքում կկայանա D'Black Blues Orchestra խմբի անվճար բացօթյա համերգը:
Վլադիմիր Ավետիսյանն ասել է, որ իր համար մեծ պատիվ է մասնակցել Դիլիջանի միջազգային դպրոցի «հավակնոտ ծրագրին»:
«Հրավիրելով ինձ մասնակցել այս ծրագրին՝ ընկերներս ինձ հնարավորություն տվեցին պարտքս վերադարձնել իմ նախնիների երկրին: Այն ոչ թե այսօրվա, այլ վաղվա նախագիծ է»,- ասել է Վլադիմիր Ավետիսյանը:
Գագիկ Ադիբեկյանն ու Վլադիմիր Ավետիսյանը նշել են, որ այս ծրագրում մարդկանց միավորել է մեկ հիմնական գործոն՝ վստահությունն առ այն, որ նախագիծը հաջող իրագործվելու է: Նրանք երկուսն էլ շեշտեցին են, որ այդ վստահության հիմնական աղբյուրը դպրոցի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն է, ով տեւական ժամանակ ծավալուն բարեգործական ծրագրեր է իրականացնում  հայրենիքում:
Ռուբեն Վարդանյանի, Վերոնիկա Զոնաբենդի, Գագիկ Ադիբեկյանի եւ Վլադիմիր Ավետիսյանի հետ մեկտեղ դպրոցի համահիմնադիրներն են հայտնի գործարարներ Դանիլ Խաչատուրովը, Նուբար Աֆեյանը, Զիյավուդին Մագոմեդովը:
Դպրոցի նվիրատուներից են Մայքլ Օբերմայերը, Սամվել Կարապետյանը, Անդրեյ Շառոնովը, Սերգեյ Սարկիսովը, Սուլեյման Քերիմովը, Անատոլի Չուբայսը, Վիկտոր Վեկսելբերգը եւ ուրիշներ:

Дилижанская международная школа откроется через год - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начало работы Дилижанской международной школы обеспечит существенные изменения в жизнь не только города, но и всего региона.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване заявила соучредитель Дилижанской международной школы Вероника Зонабенд.
«Благодаря активному вовлечению местного населения, этот проект существенным образом повлияет на развитие не только Дилижана, но и региона в целом. Город изменится в лучшую сторону, люди не будут уезжать, в Дилижане появится новые рабочие места, начнет меняться качество туристических услуг и сервиса»,- отметила она.
Вероника Зонабенд отметила, что создание школы является долгосрочным и масштабным международным благотворительным проектом. «Идея объединяет людей разных национальностей, которые изъявили готовность направить свои деньги на создание школы»,- отметила соучредитель школы.
Дилижанская международная школа откроется в сентябре 2014 года. В первом учебном году она примет 90 учеников, а в 2023 году их число достигнет 650-и. Граждане Армении составят 10-12 % от общего числа учеников, а представители армянской диаспоры составят 30 % учеников.
Стоимость одного года обучения в школе составит $ 30 тысяч, однако 90 % учеников будут учиться бесплатно - благодаря Фонду целевого финансирования, учрежденному донорами школы.
Ожидается, что в октябре с.г. Дилижанская международная школа станет полноправным членом сети United World Colleges, что позволит привлекать учеников из более чем 100 стран.
Строительство Дилижанской международной школы осуществляет группа компаний RD Group.
Глава Совета директоров RD Group, соуредитель школы Гагик Адибекян заявил сегодня, что гордится своим участием в проекте. «Чем большим будет успех данного проекта, тем больше сторонников он будет иметь. После создания школы Армения сможет «экспортировать» образование, соответствующее мировым стандартам», - сказал Гагик Адибекян.
Соучредителем школы выступает также известный российский бизнесмен, владелец холдинга «Волгопромгаз» и бывший топ-менеджер РАО «ЕЭС России» Владимир Аветисян. С 2008 года он также является руководителем и солистом группы D'Black Blues Orchestra.
5 сентября состоится запуск символических «часов» Дилижанской международной школы, и на территории школы состоится концерт группы D'Black Blues Orchestra.
Владимир Аветисян сказал, что для него большая честь участвовать в данном проекте.
«Пригласив принять участие в данном проекте, мои друзья дали мне возможность выполнить свой долг перед родиной предков. Дилижанская международная школа - проект не сегодняшнего, а завтрашнего дня»,- сказал Владимир Аветисян.
Гагик Адибекян и Владимир Аветисян отметили, что их и других соучредителей
объединил основной фактор - вера в успешную реализацию проекта. Они подчеркнули, что основным «источником» этой веры является соучредитель и автор идеи создания школы Рубен Варданян, который уже много лет осуществляет благотворительные программы в Армении.
Вместе с Рубеном Варданяном, Вероникой Зонабенд, Гагиком Адибекяном и Владимиром Аветисяном соучредителями школы являются также известные предприниматели Данил Хачатуров, Нубар Афеян, Зиявудин Магомедов.
Донорами школы являются Майкл Обермайер, Самвел Карапетян, Андрей Шаронов, Сергей Саркисов, Сулейман Керимов, Анатолий Чубайс, Виктор Вексельберг и др.