Իէն Գիլան. «Ոգեւորված եւ հուզված եմ, որ ավարտին հասցրինք Գյումրիի դպրոցի շինարարությունը» - Mediamax.am
8580 դիտում
Իէն Գիլան. «Ոգեւորված եւ հուզված եմ, որ ավարտին հասցրինք Գյումրիի դպրոցի շինարարությունը»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռոք-աստղ, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանն այսօր Երեւանում ասել է, որ հուզված եւ ոգեւորված է, որ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացումով ավարտին է մոտենում Rock Aid Armenia նախագիծը:
«Շատ հուզիչ է տեսնել, թե ինչպես ամեն ինչ վերջնական տեսքի բերվեց: Մեզանից յուրաքանչյուրն իր նպաստն ունեցավ այս գործում` քարը քարին դնելով»,- ասել է Իէն Գիլանը Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացման նախօրեին Մեդիամաքս-ի գրասենյակում կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Իմ ներգրավումն այս գործում նույնն էր, ինչ Deep Purple խմբում, երբ ողջ աղմուկն իմ շուրջ է, սակայն ես չեմ գլխավոր հերոսը: Այս նախագիծն ինձ համար անձնավորված եւ խորհրդանշական էր: 1990թ. Մարզահամերգային համալիրում մեր համերգից հետո այցելեցինք աղետի գոտի եւ ականատես եղանք երկրաշարժի ավերածություններին: Մարդիկ անգամ երկրաշարժից մեկ տարի անց մոլորված տեսք ունեին: Շատ խորը ազդեցություն գործեց այն փաստը, որ երկրաշարժից 1 տարի անց անգամ քաղաքում երաժշտություն չէր հնչում՝ ոչ եկեղեցիներում, ոչ ռադիոյով, անգամ թռչունները չէին երգում, եւ դա մեզ դրդեց մի բան անել:
Կյանքն առանց երաժշտության դժվար է պատկերացնել:  Չէի ասի, թե օգնելու խոստում տվեցինք: Պարզապես պատրաստակամություն հայտնեցինք, երբ քաղաքը պատրաստ լինի երաժշտության, մի բան կանենք: Այն ժամանակ դպրոցի մասին տեղյակ չէինք, մտածում էինք՝ հնարավոր է համերգով հանդես գանք այնտեղ»,- ասել է Իէն Գիլանը:
Երաժշտի խոսքերով, հետագայում Գյումրիի երաժշտական դպրոցը դարձավ իրենց նախաձեռնության խոչհրդանիշ: “Դպրոցը սարսափելի վիճակում էր: Պատերում անցքեր կային. չեմ պատկերացնում, թե ինչպես երեխաներն այնտեղ պետք է երաժշտություն ուսանեին: Եղել են դեպքեր, երբ մենք համերգների ժամանակ փորձել ենք սառը մատներով նվագել, սակայն մանուկների համար դա հատկապես դժվար կլիներ: Մտածում էինք վերակառուցման մասին, գործիքներով հագեցնելը մտքներովս էլ չէր անցնում, սակայն Թիմ Իրվինգը Կանադայից սքանչելի նվիրատվություն կատարեց”,- նշել է նա:
Do Something կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Rock Aid Armenia նախագծի հեղինակ Ջոն Դին ասել է, որ առանձնահատուկ զգացողություն ունի, որ կարողացել են ամբողջ թիմով նման նախագիծ իրականացնել:
«Ես ներգրավված էի երկրաշարժից անմիջապես հետո Հայաստանում տեսանյութի պատրաստմանը: Տեսել եմ այն սարսափելի կադրերը, որոնք երբեւէ էկրաններին չհայտնվեցին: Ես հասկացա, որ շատ կարեւոր է ինչ-որ բան կազմակերպել, որն իրական փոփոխության կհանգեցնի: Օգտագործեցի ռոք-արդյունաբերության մեջ իմ կապերը եւ կարողացա օգնել Հայաստանին: Առանձնահատուկ զգացողություն ունենք, որ ամբողջ թիմով կարողացել ենք նման նախագիծ իրականացնել»,- նշել է նա:
«Այսօր ուրախությամբ պետք է ասենք, որ մեր խոստումը կատարել ենք: Իէն Գիլանն եղել է Rock Aid Armenia նախագծի խորհրդանիշը: Առանց նրա մասնակցության նախագիծը չէր իրականացվի: Բնականաբար, եթե Ջոն Դին 24 տարեկան հասակում չնախաձեռներ Rock Aid Armenia նախագիծը, այստեղ հավաքված չէինք լինի: Մեծ շնորհակալություն ՀՕՖ-ին, որը ներգրավեց Մարդիգյան ընտանիքին, որոնց առատաձեռն նվիրատվությունը թույլ տվեց սկսել եւ ավարտել ծրագիրը: Հատուկ շնորհակալություն նաեւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությանը, որը աջակցեց Հայաստանում Իէն Գիլանի եւ Հայստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգներին»,- իր հերթին ասել է Մեդիամաքս մեդիա ընկերության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Նա հատուկ շնորհակալության է հայտնել կանադացի Թիմ Իրվինգին, ով երկու տարի առաջ, իմանալով ծրագրի մասին, կապ է հաստատել կազմակերպիչների հետ եւ 20000 դոլար արժողությամբ երաժշտական գործիքներ նվիրաբերել դպրոցին:
Վաղը տեղի կունենա Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Դպրոցը կառուցվել է Մեդիամաքս-ի, Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության համատեղ նախագծի շրջանակում:
Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացումով իր տրամաբանական ավարտին կմոտենա 1989 թվականին մեկնարկած Rock Aid Armenia նախագիծը:

Иэн Гиллан: Я воодушевлен и тронут тем, что мы завершили строительство музыкальной школы в Гюмри - Mediamax.am
8582 просмотров
Иэн Гиллан: Я воодушевлен и тронут тем, что мы завершили строительство музыкальной школы в Гюмри
Ереван /Медиамакс/. Солист группы Deep Purple Иэн Гиллан сегодня в Ереване сказал, что воодушевлен и тронут тем, что с открытием музыкальной школы N 6 в Гюмри подходит к своему завершению проект Rock Aid Armenia.
«Очень трогательно видеть, как все приобретает свой завершенный вид. Каждый из нас внес свой вклад в это дело»,- сказал Иэн Гиллан в ходе пресс-конференции в офисе Медиамакс.
«Моя вовлеченность в этот проект была такая же, как и в Deep Purple, когда весь шум вокруг меня, однако главным героем являюсь не я. Этот проект для меня очень личный и символичный. После концертов в Ереване в 1990 году мы поехали в зону бедствия и стали свидетельствами последствий разрушительного землетрясения. Спустя год после землетрясения люди на улицах имели потерянный вид. Очень большое воздействие на меня оказали слова мэра Гюмри о том, что даже по прошествии года после этого трагического события в городе нигде не звучит музыка – ни церковная, ни на радио, даже птицы в городе не пели. Это подвигло нас на то, чтобы что-нибудь осуществить.
Жизнь сложно представить без музыки. Я не могу сказать, что мы дали обещание помочь. Просто взяли на себя ответственность предпринять что-нибудь, когда город будет готов к музыке. Тогда мы не знали о школе, думали о том, чтобы выступить здесь с концертом», - сказал Иэн Гиллан.
По словам рок-музыканта, в дальнейшем музыкальная школа Гюмри стала символом их инициативы. «Школа была в ужасающем состоянии. В стенах зияли дыры, я не представляю, как в таких условиях дети могли учиться музыке. У нас на концертах бывали эпизоды, когда мы пытались играть холодными пальцами, однако для детей это было бы особенно сложным. Мы думали о реконструкции школы, мысли о том, чтобы предоставить школе инструменты у нас не было, но Тим Ирвинг из Канады сделал великолепный подарок», - отметил Иэн Гиллан.
Исполнительный директор австралийской организации Do Something, автор проекта Rock Aid Armenia Джон Ди сказал, что у него особенное чувство в связи с тем, что всей командой удалось осуществить подобный проект.
«Я был вовлечен в процесс подготовки видеоматериалов непосредственно после землетрясения. Я видел ужасающие кадры, которые не демонстрировали по телевидению. Я осознал, что очень важно организовать что-нибудь, что привело бы к реальным улучшениям.  Я использовал свои связи в рок-индустрии и сумел помочь Армении, поэтому испытываю особое чувство гордости», - отметил Джон Ди.
«Сегодня должен с радостью отметить, что наше обещание сбылось. Иэн Гиллан был символом инициативы Rock Aid Armenia. Без его участия проект не был бы воплощен. Я хотел бы также выразить особую благодарность Армянскому фонду помощи, который вовлек в проект семью Мардигян, чье щедрое пожертвование позволило начать и завершить проект. Огромная благодарность также компании ВиваСелл-МТС, спонсировавшему концерты Иэна Гиллана в Армении в 2010 году», - сказал директор Медиамакс Ара Татевосян.
Он выразил особую благодарность также Тиму Ирвингу, который, узнав о проекте два года назад, вышел на связь с его организаторами и пожертвовал школе музыкальные инструменты на сумму в $ 20 000.
Завтра в Гюмри состоится торжественная церемония открытия музыкальной школы N6. Проект строительства музыкальной школы N6 в Гюмри осуществляли Медиамакс, Армянский фонд помощи (АФП) и австралийская организация Do Something.
С открытием школы начатый в 1989 году проект Rock Aid Armenia приблизится к своему логическому завершению.