ԱՄՆ սենատորները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր բանաձեւ են ներկայացրել
Երեւան: Մեդիամաքս: Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը եւ Մարկ Քըրքն այսօր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նոր բանաձեւ են ներկայացրել:
Այդ մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայկական Համագումարը:
«Ի հիշատակ 2014թ. ապրիլի 24-ի Հայոց ցեղասպանության տարելիցի` ԱՄՆ նախագահը պետք է աշխատի անաչառ, կառուցողական, կայուն եւ ամուր հայ-թուրքական հարաբերություններ կառուցելու ուղղությամբ, որը կներառի Թուրքիայի կառավարության` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստերի ամբողջական ընդունումը: Ինչպես նաեւ, ԱՄՆ նախագահը պետք է երաշխավորի, որ Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը պատշաճ ըմբռնում եւ զգայունություն կցուցաբերի մարդու իրավունքների, մարդկության դեմ հանցագործությունների, էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության վերաբերյալ խնդիրների նկատմամբ, որոնք փաստագրված են Հայոց ցեղասպանության մասին Միացյալ Նահանգների արձանագրություններում»,- ասվում է բանաձեւում:
Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին ասել է, որ «Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին մենք ողջունում ենք սենատորների այդ նախաձեռնությունը, որը վերապրածների փրկությանն ուղղված Ամերիկայի մարդասիրական միջամտության հիշեցումն է»:

Сенаторы США представили новую резолюцию о признании Геноцида армян
Ереван /Медиамакс/. Члены Сената США Роберт Менендез и Марк Кирк представили сегодня в парламент новую резолюцию о признании Геноцида армян.
Об этом сообщает Армянская Ассамблея Америки.
«В память о годовщине Геноцида армян 24 апреля 2014 года президент США должен постараться построить беспристрастные, конструктивные, стабильные и прочные армяно-турецкие отношения, что будет включать также полноценное принятие фактов Геноцида армян со стороны правительства Турции. Также президент США должен гарантировать, что внешняя политика Соединенных Штатов проявит достойное понимание и чувствительность в вопросах прав человека, преступлений против человечности, этнических чисток и геноцида, которые документально подтверждены в  протоколах США о Геноциде армян»,- говориться в резолюции.
Исполнительный директор Ассамблеи Брайан Ардуни сказал, что «накануне 100-летней годовщины Геноцида армян мы приветствуем инициативу сенаторов, которая является напоминанием гуманитарной интервенции Америки, направленной на спасение переживших».