ԱՄՆ սենատորները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նոր բանաձեւ են ներկայացրել
Երեւան: Մեդիամաքս: Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը եւ Մարկ Քըրքն այսօր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նոր բանաձեւ են ներկայացրել:
Այդ մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայկական Համագումարը:
«Ի հիշատակ 2014թ. ապրիլի 24-ի Հայոց ցեղասպանության տարելիցի` ԱՄՆ նախագահը պետք է աշխատի անաչառ, կառուցողական, կայուն եւ ամուր հայ-թուրքական հարաբերություններ կառուցելու ուղղությամբ, որը կներառի Թուրքիայի կառավարության` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստերի ամբողջական ընդունումը: Ինչպես նաեւ, ԱՄՆ նախագահը պետք է երաշխավորի, որ Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականությունը պատշաճ ըմբռնում եւ զգայունություն կցուցաբերի մարդու իրավունքների, մարդկության դեմ հանցագործությունների, էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության վերաբերյալ խնդիրների նկատմամբ, որոնք փաստագրված են Հայոց ցեղասպանության մասին Միացյալ Նահանգների արձանագրություններում»,- ասվում է բանաձեւում:
Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին ասել է, որ «Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին մենք ողջունում ենք սենատորների այդ նախաձեռնությունը, որը վերապրածների փրկությանն ուղղված Ամերիկայի մարդասիրական միջամտության հիշեցումն է»:

Armenian Assembly of America stated it.
“To remember and observe the anniversary of the Armenian Genocide on April 24, 2014; That the President should work toward an equitable, constructive, stable, and durable Armenian-Turkish relationship that includes the full acknowledgment by the Government of the Republic of Turkey of the facts about the Armenian Genocide;" and "That the President should ensure that the foreign policy of the United States reflects appropriate understanding and sensitivity concerning issues related to human rights, crimes against humanity, ethnic cleansing, and genocide documented in the United States record relating to the Armenian Genocide," the resolution reads.
Assembly Executive Director Bryan Ardouny said that “on the threshold of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, we commend the leadership of Senators Menendez and Kirk in recalling America's humanitarian intervention to help save the survivors and for their constant vigilance in combating genocide denial”.