ՀԲ-ն կարեւորում է արտահանմամբ զբաղվող նորաստեղծ ընկերությունների դերը Հայաստանում
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը գործարար միջավայրի եւ մրցունակության հետագա բարելավման կարիք ունի, իսկ լավ վարձատրվող աշխատատեղերի ստեղծման պայմաններից են արտաքին ուղիղ ներդրումները եւ արտահանման գործընթացի բարեփոխումները:
Այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի`«Հայաստան. լրացուցիչ աշխուժություն որոնելիս» զեկույցում:
Զեկույցը որպես նոր աշխատատեղերի ստեղծման գլխավոր նախապայման նշում է արտահանմամբ զբաղվող նորաստեղծ ընկերությունների կարեւորությունը:
«Գրեթե բոլոր երկրներում աշխատատեղերը մեծամասամբ ստեղծվում են արագ զարգացող ընկերությունների փոքր խմբի կողմից», - նշված է զեկույցում:
Փաստաթղթում ասված է, որ ՀՀ կառավարության միջնաժամկետ բարեփոխումների օրակարգը, որն աջակցություն է ստանում ՀԲ-ի կողմից, արտացոլում է այս առաջնահերթությունները` ներառելով բարեփոխումները բիզնես միջավայրի եւ պետական կառավարման ոլորտներում:
Սպասվում է, որ բարեփոխումների իրականացման արդյունքում կկրճատվեն ընկերությունների ծախսերը, ինչպես նաեւ կմեծանա վարկերի հասանելիությունը ՓՄՁ-ների համար:

WB highlights the importance of young exporting firms for job creation in Armenia
Yerevan /Mediamax/. Armenia needs to further improve the business environment and competitiveness, and facilitate FDI and exports to create well-paying jobs.
World Bank report “Armenia: Looking for More Dynamism” reads this.
The report highlights the importance of young, exporting firms for job creation.
“The bulk of new jobs in most countries are created by a small group of fast-growing companies”, the report notes.
The document reads that the government’s medium-term reform agenda - supported by the ongoing Development Policy Operation supported by the World Bank - reflects these priorities including reforms in business environment and public administration sectors.
These reforms are expected to create jobs by reducing the costs of doing business for firms as well as expanding access to credit to SMEs.