Ժիրայր Լիպարիտյանն ու Գուլբեդին Հեքմաթյարը
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «Հատուկ թղթապանակ» հատուկ նախագիծը, որի նպատակն է ներկայացնել արտաքին քաղաքական իրադարձությունների անհայտ կամ քիչ հայտնի մանրամասները:
Պատմաբան, պրոֆեսոր Ժիրայր Լիպարիտյանը 1990-ական թվականներին Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավոր խորհրդականն էր: Նա ներկայումս աշխատում է հիշողությունների գրքի վրա եւ համաձայնեց պատմել մեզ այդ գրքի դրվագներից մեկի մասին:
1994թ. մայիսին ընդունվեց Բիշքեկի հայտարարությունը, որին հաջորդեց հրադադարի համաձայնությունը: Այդ փաստաթղթում երկու կարեւոր կետ կար` կրակի եւ ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցումը եւ «առաջիկա 10 օրվա ընթացքում բանակցությունները ավարտելու եւ մինչեւ ոչ ուշ, քան ս.թ. մայիսի 22-ը զինված հակամարտությունը դադարեցնելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը»:
Եվ ադրբեջանական, եւ հայկական կողմերը ունեին այն պատկերացումը, որ այս հրադադարի պայմանագիրը պայմանական է, քանի որ «ի՞նչպես վարվել, եթե նշված 10 օրվա ընթացքում բանակցություններ տեղի չունենան, կամ դրանք տապալվեն» հարցը բաց էր մնում: Հակամարտության երեք կողմերն էլ ընդունում էին այդ փաստաթուղթը որպես դադար, եւ պատրաստվում էին պատերազմի վերսկսմանը: Մեզ, իհարկե, դա պետք չէր, քանի որ հաղթած կողմն էինք՝ այն ինչ կարելի էր պատերազմով անել՝ արդեն արել էինք: Ակնկալում էինք, որ հրադադարից անմիջապես հետո ինտենսիվ բանակցություններ կսկսվեն եւ Ռուսաստանի հատուկ դեսպան Վլադիմիր Կազիմիրովն իր ակտիվ դերակատարությունը կունենա այդ գործընթացում: Այդ ամենը, սակայն, տեղի չունեցավ, մեծ ջանքեր չգործադրվեցին:
Ադրբեջանի բանակն այդ պահին սոսկալի վիճակում էր: Հետեւաբար, իրենք համաձայնագիր էին ստորագրել Աֆղանստանի հետ՝ պատերազմում մոջահեդներին ներգրավվելու վերաբերյալ: Հայտնի փաստ է, որ մոջահեդներն ակտիվ մասնակցում էին Հայաստանի եւ Ղարաբաղի դեմ 1993-1994թթ. վարվող ռազմական գործողություններին: Տեղյակ էինք, որ այս անգամ Ադրբեջանը նոր պայմանավորվածություն ուներ մեծ թվով մոջահեդներ ներգրավելու վերաբերյալ, եւ պատերազմի վերսկսման համար Բաքուն մեծ հույսեր էր կապում նրանց հետ: Սկսեցինք մտածել, թե ինչ միջոցներ կարող ենք կիրառել դա կանխելու համար:
Մի միջնորդի միջոցով ծանոթացել էինք Աբդուլհակ անունով մի մարդու հետ, ով ԽՍՀՄ դեմ պատերազմած աֆղան մոջահեդների ղեկավարներից մեկն էր։ Աբդուլհակը գտնվում էր Ջելալաբադում, իսկ նրա եղբայրը այդ տարածքի նահանգապետն էր: Դիմեցինք Աբդուլհակին՝ Աֆղանստանի վարչապետ Գյուլբեդին Հեքմաթյարի հետ հանդիպում կազմակերպելու խնդրանքով:
1994թ. հունիսին բավականին գաղտնի պայմաններում նախապատրաստեցինք իմ այցը Ջելալաբադ՝ վարչապետ Հեքմաթյարի հետ հանդիպելու: Այցիս մասին տեղյակ էին շատ քչերը՝ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, ով հղացել էր այդ հանդիպման գաղափարը, ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Դավիթ Շահնազարյանը եւ իմ գլխավոր օգնական Հասմիկ Հարությունյանը։
Աֆղանստանում այդ ժամանակ քաղաքացիական պատերազմ էր ընթանում, եւ ՄԱԿ-ը արգելել էր այնտեղ թռիչքներ իրականացնել: Սակայն վերոնշված միջնորդի հետ, հատուկ փոքր օդանավով, ճանապարհին վառելիքի համար մի քանի անգամ կաշառելով տեղացիներին, ի վերջո, հասա Ջելալաբադ: Օդանավակայանից ինձ ուղեկցեցին թագուհու ամառանոց եւ երկու ժամ անց տեղափոխեցին նահանգապետի՝ Աբդուլհակի եղբայր Քադերի տուն: Սկսեցի ավելի խիստ կենտրոնանալ վարչապետ Հեքմաթյարի հետ հանդիպման վրա, խորհրդակցեցի նաեւ Աբդուլհակի ու Քադերի հետ։ Հեքմաթյարը ուղարկել էր իր երկու խորհրդականներին, որպեսզի ինձ հետ խոսեն ու տեսնեն՝ ի՞նչ են անելու. վարչապետը ծանոթ էր հանդիպման թեմային, բայց ոչ ավելին: Մեր խոսակցությունից հետո խորհրդականները հեռացան, հավանաբար, վարչապետին զրույցի մանրամասները տեղեկացնելու համար: Որոշ ժամանակ անց, իրենցից մեկը վերադարձավ եւ տարավ ինձ վարչապետի մոտ: Նրա նստավայրը քաղաքից դուրս էր գտնվում, մի բանակային ճամբարում:
Ջելալաբադ քաղաքը Ջելալաբադ քաղաքը
Երբ տեղ հասանք, ստիպված էինք մի քանի հարկ ներքեւ իջնել: Ինձ ասացին, որ այդ պահին նա աղոթում է եւ խնդրեցին մի փոքր սպասել:
Որոշ ժամանակ հետո մտանք Հեքմաթյարի մոտ: Վարչապետից բացի սենյակում եւս 7-8 հոգի կար, բոլորն էլ ծալապատիկ նստած հատակին՝ բարձերի վրա: Խոսեցինք մեկ ժամից ավել: Ամեն կերպ փորձում էի համոզել նրան, որ մոջահեդները չպետք է Ադրբեջան գան: Նա փորձում էր հերքել, որ նման համաձայնություն ունեն Ադրբեջանի հետ, սակայն շարունակում էր լսել իմ տարբեր փաստարկները։ Կողքից կարող էր թվալ, որ խուլերի խոսակցություն է ընթանում, սակայն դա այլ տեսակի բանակցություն էր. շատ կարեւոր էր հետեւել Հեքմաթյարի յուրաքանչյուր հերքումի մեջ տեղ գտնող նրբություններին, ինչպես նաեւ իր շարունակական ժպիտի փոփոխություններին, երբ կարեւորում էր մի խոսք կամ արտահայտություն իր կամ իմ կողմից։ Հեքմաթյարի ժպիտն ու խոսակցությունը հանգիստ էին, սակայն նայվածքում այլ մարդ էր դրսեւորում։ Հանդիպման ավարտին ես վստահ չէի, որ ինձ հաջողվեց համոզել նրան: Դրանից հետո ինձ ետ բերեցին` նահանգապետի տուն, որտեղ էլ անցկացրերի գիշերվա մնացորդը: Հաջորդ առավոտ պետք է ետ մեկնեինք, սակայն պարզվեց, որ վառելիք չունենք: Ստիպված էինք սպասել մինչեւ վերադառնա Աֆղանստանի միակ օդանավը, որը թռիչքներ էր իրականացնում դեպի Պարսից ծոց, որ նրանից վառելիք գնենք:
Հունիսի 13-ի առավոտյան ժամը 3-ին իմ փոքրիկ օդանավը վայրէջք կատարեց Երեւանի օդանավակայանում եւ հեռացավ իմ իջնելուց անմիջապես հետո:
Վաղ առավոտյան ուղեւորությանս մասին զեկուցեցի նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին: Որոշեցինք, որ պետք է փոքր հաղորդագրություն տարածենք իմ ուղեւորության մասին ու դրանով հաստատենք այդ այցի կապակցությամբ իմ դրական տպավորությունը։: Կապվեցի Աբդուլհակի հետ եւ խնդրեցի նրան կապ հաստատել վարչապետ Հեքմաթյարի հետ եւ տեղեկացնել, որ մենք ցանկանում ենք մեր թերթերից մեկում փոքր հաղորդագրություն տալ, որ ՀՀ նախագահի խորհրդականն այցելել է Աֆղանստան եւ վարչապետի հետ քննարկել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Եթե նա համաձայնվեր, ակնհայտ կդառնար, որ նրանք որոշել են զերծ մնալ Ադրբեջանին մոջահեդներ ուղարկելու մեծ ծրագրից: Մոտ երկու օրից Աբդուլհակը զանգեց եւ փոխանցեց Հեքմաթյարի պատասխանը՝ վարվեք, ինչպես ցանկանում եք, միայն ինձ տեղյակ պահեք՝ ինչ էք ասելու:
Այդպիսով, մեզ հաջողվեց կանխել մոտ 1500 աֆղանցի մոջահեդների աջակցությունը Ադրբեջանի բանակին ու նվազեցնել պատերազմի վերսկսման վտանգը։ Այդ քայլին հետեւեցին այլ քայլեր, նույնպես մեր կողմից, որոնց հետեւանքով կարողացանք 1994թ. հուլիս-օգոստոս ամիսներին Ադրբեջանի հետ ստորագրել մշտական հրադադարը հաստատող համաձայնություն:

Gerard Libaridian and Gulbuddin Hekmatyar
Mediamax continues its Special File project, which aims to present the unknown or less known details of Armenian foreign policy events.
In 1990s, Historian, Professor Gerard Libaridian was the Senior Advisor to first President of Armenia Levon Ter-Petrosyan. He is presently working on his memorial book and agreed to present one of the episodes of the book to us. (The interview with Gerard Libariadian was orginially held in Armenian and was then translated into English by Mediamax).
In 1994, the Bishkek Protocol was signed and it was followed by the ceasefire agreement. There were two main points in that document – complete halt of fire and military operations, and “completion of negotiations in the next 10 days and conclusion of an agreement on the cessation of the armed conflict not later than May 22 of this year”.
Both the Armenian and Azerbaijani parties used to think that this ceasefire agreement is conventional as the question – “how to act if no negotiations are held within the mentioned 10 days or if the negotiations fail?” – remained open. The three parties of the conflict used to take this document as a “pause” and were getting ready for resumption of war. We certainly did not need it as we were the winning party – whatever we could do through war was already done. The ceasefire was expected to be followed by prompt and intensive negotiations and Russian President's Special Envoy for Nagorno Karabakh Vladimir Kazimirov was expected to be actively involved in it. However, it all did not take place – great efforts were not committed.
The Azerbaijani Army was in a terrible state. Thus, they had signed an agreement with Afghanistan to engage Mujahideens in war. It is no secret that the Mujahideens were actively engaged in military operations against Armenia and Nagorno Karabakh in 1993-1994. We knew that this time Azerbaijan had reached an agreement over engaging a great number of Mujahideens, and Baku had high hopes for them to resume the war. We started pondering over the measures that could be employed to prevent it.
Through an intermediary we got to know a person called Abdulhak who was one of the leaders of Afghan Mujahideens carrying war on the USSR. Abdulhak was in Jalalabad and his brother was the governor of that territory. We turned to Abdulhak asking to organize a meeting with Afghan Prime Minister Gulbuddin Hekmatyar.
Quite secretly, we arranged my visit to Jalalabad to meet with Gulbuddin Hekmatyar. Very few people were aware of my visit – President Levon Ter-Petrosyan who had conceived that idea, Armenian President’s Special Envoy David Shahnazaryan and my Principal Assistant Hasmik Harutyunyan.
Back then Afghanistan was at civil war and the UN had banned flights there. However, by a special and light aircraft and several times bribing locals for fuel, I eventually reached Jalalabad along with the abovementioned intermediary. I was accompanied to the queen’s country house from the airport and two hours later I was taken to the house of governor Qadir – the brother of Abdulhak. I started placing stronger focus on my meeting with PM Hekmatyar. I also conferred with Abdulhak and Qadir. Hekmatyar had dispatched his two advisors to talk to me and see what should be done – the PM was familiar with the subject of the meeting but he did not know anything more. After our conversation the advisors left, presumably to inform the PM about the details of our talk. Shortly afterwards, one of them returned and took me to the PM. His residence was in an army camp outside the city.
Jalalabad Jalalabad
When we arrived there, we had to go several floors down. I was told he was praying at that moment and was asked to wait.
A short time later, I met with Hekmatyar. Besides Hekmatyar, there were 7-8 more people there – they were all seated on pillows on the floor, in a cross-legged position. We talked for over an hour. I was sparing no effort to convince him of that the Mujahideens should not go to Azerbaijan. He was trying to refute that they had such agreement with Azerbaijan but at the same time, he was continuing to lend an ear to my arguments. From afar, it might resemble a talk of the deaf but it was a different type of talk – it was highly important to watch the niceties of each of Hekmatyar’s refutations and also the changes in his continuous smile when he was finding one of my words or expressions important. Hekmatyar’s smile and manner of talking were relaxed and I managed to persuade him. I was then taken back to the governor’s place where I spent the night. I was to leave next morning, however, it turned out we didn’t have fuel. We had to wait for the only airplane in Afghanistan operating flights to the Persian Gulf to return in order to purchase fuel from it.
At 3 am, June 13, my small airplane landed at Yerevan airport and left immediately after I got off.
Early in the morning, I reported about my visit to President Levon Ter-Petrosyan. We decided to disseminate a short press release about my visit and assert my positive impression from it. I contacted Abdulhak and asked him to contact PM Hekmatyar and let him know about our wish to have a short press release in one of our newspapers on that the Advisor to the Armenian President paid a visit to Afghanistan and discussed issues of mutual interest with the PM. His consent would imply they have decided to give up the large-scale program of sending Mujahideens to Azerbaijan. Around two days later Abdulhak called saying that Hekmatyar said “do as you wish, simply let me know about it”.
Thus, we managed to prevent the support of around 1500 Mujahideens for the Azerbaijani Army and mitigate the risk of resuming the war. This step was followed by others by us, and owing to them, in July-August 1994, we succeeded in signing a permanent ceasefire agreement with Azerbaijan.