Հայաստանում օսմաներենի լիարժեք ուսուցումը միջոցներ է պահանջում
Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր նախագահ Մուստաֆա Քեմալն աշխարհիկ պետության կարգեր հիմնելիս 1923թ. գործածությունից հանեց օսմաներենը (որն արաբատառ էր) եւ շրջանառության մեջ դրեց լատինատառ այբուբենը: Սակայն օսմաներենը, որը դարեր շարունակ եղել է Օսմանյան կայսրության պաշտոնական լեզուն, շարունակում է գիտական հետաքրքրություն ներկայացնել, քանի որ դրա իմացությունը Օսմանյան կայսրության եւ նրա կազմում ընդգրկված ժողովուրդների պատմության ուսումնասիրության բանալիներից է:
Իսկ ի՞նչ մակարդակի վրա է գտնվում եւ ի՞նչ խնդիրներ է լուծում օսմանագիտությունը Հայաստանում: Այս հարցերին փորձել է պատասխանել Մեդիամաքսը` զրուցելով ոլորտի մասնագետների հետ:
Օսմանագիտությունը համալիր գիտություն է
ԵՊՀ Արեւելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով՝ միայն օսմաներենի իմացությունը բավարար չէ այս լեզվով գրված փաստաթղթերն ուսումնասիրելու համար:
«Օսմաներեն ձեռագիր կարդալն իրականում շատ բարդ է, քանի որ այնտեղ կան արաբերենի, պարսկերենի եւ թուրքերենի թե՛ քերականական ձեւեր, թե՛ բառապաշար, թե՛ ոճական ու ձեռագրային յուրահատկություններ: Երբեմն տեքստերը հնարավոր է լինում կարդալ երկու-երեք մասնագետի համադրմամբ»,- ասում է նա:
ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն էլ նշում է, որ օսմաներեն փաստաթղթեր կարդալու համար պետք է առաջին հերթին իմանալ օսմանյան պետականության առանձնահատկությունները:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը Ռուբեն Սաֆրաստյանը
«Նույն տարվա միեւնույն ամսաթիվը տարբեր նախարարությունների պաշտոնական գրագրության մեջ կարող է տարբեր լինել, քանի որ Օսմանյան կայսրությունում օրացույցային 4 համակարգ է օգտագործվել: Սա թերեւս ամենապարզ օրինակներից է»,- ասել է նա Մեդիամաքսին:
ՀՀ-ում օսմանագետները քիչ են, սակայն արհեստավարժ են
Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն ասում է, որ այժմ Ազգային արխիվում կան օսմանալեզու փաստաթղթեր, որոնք հիմնականում Օսմանյան կայսրության տարածքում գտնվող եկեղեցական կալվածքների վերաբերյալ են: Դրանք կհրապարակվեն «Հայոց եկեղեցու ունեցվածքը Օսմանյան կայսրությունում» գրքի տեսքով, ինչպես նաեւ կօգտագործվեն թուրքական դատարաններին հայցադիմումներ ներկայացնելու համար:
«Այս փաստաթղթերի թարգմանությունը, հավանաբար, կատարվել է 19-րդ դարի վերջին կամ 20-րդ դարի սկզբին: Այնուամենայնիվ, մենք համապատասխան մասնագետի օգնությամբ վերանայելու ենք թարգմանությունները, որպեսզի համոզվենք, որ դրանք ճշգրիտ են: Այդ մասնագետները հիմնականում Սփյուռքից են, մեզ անհրաժեշտ են ձեռագիր օսմաներենի մասնագետներ, որոնց քանակը ՀՀ-ում շատ քիչ է»,- Մեդիամաքսին ասել է Ազգային արխիվի տնօրենը:
Ամատունի Վիրաբյանը Ամատունի Վիրաբյանը
ԵՊՀ արեւելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով՝ ԵՊՀ-ում օսմաներենի դասավանդումն իրականացվում է պատշաճ մակարդակով:
«Արեւելագիտության ֆակուլտետում օսմաներեն ուսումնասիրում են եւ՛ բակալավրիատում, եւ՛ մագիստրատուրայում: Նաեւ ունենք ասպիրանտներ, որոնք միջպետական պայմանագրով Սանկտ Պետերբուրգում են ուսանում, որը միշտ հայտնի է եղել իր օսմանագիտական դպրոցով: Շեշտեմ, որ այդ ասպիրանտների` այստեղ ստացած գիտելիքները ոչ միայն բավարար են, այլեւ շատ ավելին, քանի որ անգամ Սանկտ Պետերբուրգում օսմաներենին տիրապետող մասնագետներն այսօր շատ քիչ են ու մի շարք հատկանիշներով զիջում են հայ մասնագետներին: Այս պահին 4-5 ուսանող կա, որոնք բավարար գիտելիքներ ունեն օսմաներենի եւ օսմանագիտության մեջ խորանալու համար»,- ասում է Արեւելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկանը:
Ըստ Ռուբեն Մելքոնյանի՝ օսմանագետները միշտ էլ քիչ են լինում: Օսմանագիտությունը համարվում է «կայսերական գիտություն» եւ այդ պատճառով հնարավոր չէ ամեն տարի 50 շրջանավարտ ապահովել:
«2008թ. ԵՊՀ-ում ստեղծվել է Հայագիտության հետազոտությունների ինստիտուտը, որտեղ գործում է հայ-օսմանական առնչությունների բաժինը: Այդ ծրարի շրջանակում մենք` օսմանագետներս, գրում ենք օսմաներենի առաջին բուհական դասագիրքը, որի աշխատանքներն ավարտման փուլում են»,- Մեդիամաքսին պատմել է Մատենադարանի արաբալեզու ձեռագրերի ուսումնասիրման եւ նկարագրման բաժնի գիտաշխատող, օսմանագետ Անի Սարգսյանը: Նրա խոսքով՝ այսօր օսմանալեզու փաստաթղթեր ուսումնասիրելու խնդիր կա նույնիսկ Թուրքիայում, քանի որ օսմաներեն իմանալը մի բան է, փաստաթղթեր թարգմանելը` այլ:
Օսմանագիտության զարգացմանը խոչընդոտող գործոնները
Անի Սարգսյանն ասում է, որ այսօր ուսանողներին առավել հետաքրքիր են արդիական խնդիրները եւ դժվար է նրանց համոզել ետադարձ հայացք նետել պատմությանը: Նա բարձրաձայնում է նաեւ ֆինանսական դժվարությունների մասին:
«Ամեն տարի փորձում եմ գտնել հիմնադրամներ, որպեսզի կարողանամ Ստամբուլում ձեռագրերի վերծանման ուղղությամբ մասնավոր դասընթաց անցնել, որը շատ թանկ հաճույք է: Բացի այդ, Թուրքիայում եզակի մասնագետներ են, որոնք համաձայնվում են աշխատել հայերիս հետ»,- ասում է նա:
Ռուբեն Սաֆրաստյանը, իր հերթին, նշում է, որ Արեւելագիտության ինստիտուտը հնարավորություն ունի երիտասարդ մասնագետներին գործուղելու, սակայն քչերն են համաձայնում, քանի որ գումար վաստակելու խնդիր ունեն:
«Թուրքերի հրատարակած փաստաթղթերի մեջ Հայոց ցեղասպանությանը առնչվող այնպիսի փաստաթղթեր կան, որոնք հետաքրքիր են նաեւ հայ մասնագետներին, սակայն լեզվական պատնեշը նրանց չի թողնում, որ ծանոթանան դրանց: Կարծում եմ` կարող ենք մասնագետների խումբ ստեղծել, որոնք այդ փաստաթղթերը կթարգմանեն հայերեն եւ համապատասխան գիտական ապարատով կհրատարակեն: Դրա համար լրացուցիչ ֆինանսավորում է պետք »,- ընդգծում է Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրենը:
Ռուբեն Մելքոնյանը Ռուբեն Մելքոնյանը
Ռուբեն Մելքոնյանն էլ կարծում է, որ լրացուցիչ ֆինանսավորման դեպքում կարելի է օսմանագիտության շատ հետաքրքիր ուղղություններ ուսումնասիրել: Օրինակ, նա առաջարկում է արաբագետների, թուրքագետների եւ իրանագետների համատեղ ուժերով ժամանակակից ծրագրեր մշակել եւ դրանցով նպաստել ապագա օսմանագետների պատրաստման գործընթացին:

Основатель и первый президент Турецкой республики Мустафа Кемаль, создав светское государство, упразднил османскую письменность, основанную на арабских буквах, и ввел в оборот латинские знаки. Однако османский язык, который на протяжении веков являлся языком Османской империи, продолжает представлять научный интерес, а его изучение остается ключом к раскрытию истории Османской империи и народов, входящих в ее состав.
На каком уровне находится османистика, и какие проблемы могут быть решены благодаря ей в Армении? Медиамакс попытался найти ответы на эти вопросы.
Османистика – комплексная наука
По словам замдекана факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Рубена Мелконяна, одного только знания османского языка недостаточно для изучения составленных на нем документов.
«На самом деле, читать рукописи на османском языке очень сложно, так как в нем присутствуют элементы грамматики и лексики, а также стилистические и палеографические особенности арабского, персидского и турецкого языков. Иногда прочитать текст удается только совместными усилиями двух-трех специалистов», - говорит он.
Директор Института востоковедения Национальной академии наук (НАН) Армении Рубен Сафрастян отметил, что необходимо иметь представление об особенностях османского государства, чтобы читать османские документы.
Рубен Сафрастян Рубен Сафрастян
«Одна и та же дата одного года в официальных документах разных министерств может различаться, так как в Османской империи использовалось 4 календарных системы. Это один из простейших примеров», - рассказал он Медиамакс.
В Армении мало османистов, но они хорошо владеют предметом
Директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян говорит, что в архиве хранятся документы на османском, которые в основном касаются церковного имущества на территории Османской империи.
Они будут изданы в книге «Имущество Армянской церкви в Османской империи», а также будут использованы при направлении исков в турецкие суды.
Аматуни Вирабян Аматуни Вирабян
«Перевод этих документов был, по всей видимости, сделан в конце 19-го или начале 20-го века. Тем не менее, с помощью соответствующих специалистов мы пересмотрим переводы, чтобы убедиться в их корректности. Специалисты в основном из диаспоры. Нужны эксперты по оманским рукописям, а их в Армении единицы», - сказал директор архива в беседе с Медиамакс.
По словам Рубена Мелконяна, в ЕГУ османский язык преподается на достойном уровне.
«На факультете востоковедения османский язык преподается как в бакалавриате, так и в магистратуре. У нас есть несколько аспирантов, которые учатся в рамках межгосударственных соглашений в Санкт-Петербурге. Этот город всегда был известен своей школой османистики. Подчеркну, что знаний, которые аспиранты получили у нас, было более чем достаточно, так как специалистов османского языка очень мало даже в Санкт-Петербурге, и они уступают армянским по ряду характеристик. На данный момент у нас есть 5-6 студентов, обладающих достаточными знаниями, чтобы углубиться в изучение османского языка и османистики», - сказал замдекана факультета востоковедения.
По словам Рубена Мелконяна, специалистов-османистов, как правило, всегда бывает немного. Эта наука считается «имперской», поэтому невозможно ежегодно готовить, скажем, 50 специалистов.
«В 2008 году в ЕГУ был создан Институт арменоведческих исследований, в котором действует отдел армяно-османских связей. В рамках данной программы мы, османисты, пишем первый вузовский учебник по османскому языку. Работа уже подошла к финальному этапу», - рассказала Медиамакс османист, научный сотрудник отдела Матенадарана по изучению и описанию арабских рукописей Ани Саргсян. По ее словам, сегодня проблема изучения османских документов актуальна даже в Турции, так как одно дело – знать османский язык, другое – переводить документы.
Факторы, препятствующие развитию османистики
Ани Саргсян говорит, что сегодня студентов больше интересуют актуальные проблемы, и сложно убедить их бросать ретроспективный взгляд на историю. Также она указала на финансовые трудности.
«Каждый год я стараюсь найти фонд, который помог бы мне пройти частный курс по дешифроке рукописей в Стамбуле. Это очень дорогое удовольствие. Кроме того, очень немногие специалисты в Турции готовы работать с армянами», - говорит она.
Рубен Сафрастян, в свою очередь, отмечает, что Институт востоковедения имеет возможность командировать молодых специалистов, однако немногие соглашаются, так как им необходимо зарабатывать на жизнь.
«Среди документов, обнародованных турками, есть такие, которые касаются Геноцида армян. Они представляют интерес для армянских специалистов, но языковой барьер мешает им знакомиться с ними. Думаю, мы могли бы создать группу специалистов, которые перевели бы эти документы на армянский язык. Для этого необходимо дополнительное финансирование», - подчеркнул директор Института востоковедения.
Рубен Мелконян Рубен Мелконян
Рубен Мелконян считает, что при наличии дополнительного финансирования можно было бы изучить много интересных направлений османистики. Например, он предлагает разработать современные программы при участии специалистов арабистов, тюркологов и иранистов, которые способствовали бы подготовке османистов в будущем.