Ռադիոօպտիկական դիտակ ՌՕԴ-54/2.6
Ակադեմիկոս Պարիս Հերունիի անունը շատերի համար նույնացվում է Քարահունջի աստղադիտարանի հետ: Սակայն Մեդիամաքսի այս հրապարակումը նվիրված է ականավոր գիտնականի նախաձեռնությամբ ստեղծված իր տեսակի մեջ եզակի ռադիոօպտիկական դիտակին, որն ունենալով հզոր ներուժ՝ այսօր անգործության է մատնված:
Թե ինչպես Արագածը հաղթեց Ղրիմին
Արագածոտնի մարզի Օրգով եւ Տեղեր գյուղերի մոտակայքում գտնվող հսկա կլոր ափսեի` աշխարհում եզակի Ռադիոօպտիկական աստղադիտակի կառուցումը տեղի բնակիչները լավ են հիշում: Հենց այս գիտական նախաձեռնության շնորհիվ են գյուղերը կանգուն մնացել, քանի որ նախքան դիտակի կառուցումն Օրգովը եւ Տեղերը ճանապարհների, հոսանքի եւ այլ հարմարությունների բացակայության պատճառով խորհրդային կառավարության կողմից հայտարարվել էին ոչ հեռանկարային գոյության համար:
Խորհրդային Հայաստանում ռադիոօպտիկական աստղադիտակի կառուցումն իրագործելու Պարիս Հերունիի ձգտումը սկզբից եւեթ չէր ողջունվում Մոսկվայի կողմից: Հայ գիտնականին առաջարկում էին դիտակի կառուցումը սկսել Ղրիմում, որտեղ նույնիսկ բնական փոս էին գտել դրա համար: Մոսկվայի իշխանություններից համաձայնություն կորզելու Պարիս Հերունիի պայքարը տեւեց շուրջ 17 տարի, եւ Խորհրդային Հայաստանում իր ծավալներով աննախադեպ գիտական նախաձեռնությունը կյանքի կոչվելու հնարավորություն ստացավ:
Ռադիոօպտիկական դիտակ ՌՕԴ-54/2.6-ի նախագծումն ու շինարարությունը մեկնարկեց 1980 թվականին: Դիտակի կառուցման վայրը պատահական չէր ընտրված: Պարիս Հերունին, դեռ շատ տարիներ առաջ ունենալով ռադիոդիտակ կառուցելու գաղափարը, երկար ժամանակ փնտրել էր այն կառուցելու գիտականորեն նպատակահարմար վայրը, եւ վերջապես որոշել էր, որ Արագածի հարավային լանջին պետք է լինի: Սակայն վայրը որքան նպատակահարմար էր գիտական տեսանկյունից, նույնքան խնդրահարույց էր պրակտիկ առումով, քանի որ ժամանակակից աշխարհը կարծես շրջանցել էր այս տեղանքն ու նրա բնակչներին:
Արդյունքում՝ Ռադիոօպտիկական դիտակի կառուցման աշխատանքները սկսեցին ուղեկցվել ճանապարհների կառուցմամբ, տեղանքի հոսանքապատմամբ եւ այլ բարեփոխումներով՝ նոր շունչ տալով դատարկվող գյուղերին:
Հարկ է նշել, որ նման ծավալի գիտական շինարարությունը հազվադեպ հանդիպող երեւույթ էր ոչ միայն Խորհրդային Հայաստանում, այլեւ ամբողջ ԽՍՀՄ տարածքում: Սրա մասին Պարիս Հերունին պատմում է իր հարցազրույցներից մեկում.
«Գիտական աշխատանքների ավարտին Մոսկվայից հանձնաժողով եկավ, որի անդամներից մեկը ԽՍՀՄ գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Վլադիմիր Կոտելնիկովն էր: Նա, տեսնելով իրականացվող շինարարության ծավալները, դարձավ ինձ ու ասաց. «Ես համաձայն եմ, որ սովետական գիտնականը կարող է աշխարհում առաջինը որեւէ գաղափար տալ, սակայն ինչպե՞ս է Ձեզ հաջողվել փորձարկումն առաջինը իրականացնել, չէ՞ որ Արեւմուտքում հաշվիչ տեխնոլոգիաներն ավելի զարգացած են»»:
Առաջին «պտուղները»
Ռադիոդիտակը շահագործման հանձնվեց 1987թ. եւ իր գործածության հենց առաջին րոպեներին գիտական խոշոր հայտնագործություն իրականացրեց՝ արձանագրելով տվյալ պահից դեռեւս 25 տարի առաջ Երկվորյակների համաստեղությունում տեղի ունեցած Էտտա աստղի պայթյունը:
Մեկ այլ հետաքրքիր բացահայտում տեղի ունեցավ արդեն դիտակի համալրման աշխատանքների ժամանակ, երբ հայտնի դարձավ, որ դիտակի անտենայի կենտրոնով անցնող հյուսիս-հարավ միջօրեականն անցնում է ուղիղ Տեղերի Սուրբ Աստվածամոր վանքի գմբեթի խաչով: Տեղի բնակիչներն էլ, իրենց հերթին, սկսեցին լեգենդներ հորինել, որ Պարիս Հերունիի «տիեզերական անտենային» հաջողվել է մեր մոլորակից դուրս կյանք գտնել:
Ռադիոօպտիկական դիտակ ՌՕԴ-54/2.6 Ռադիոօպտիկական դիտակ ՌՕԴ-54/2.6
Աստղագիտության ոլորտում ռադիոօպտիկական դիտակի անտենայի բարձր ճշգրտությունը եւ ընձեռած հնարավորությունները միջազգային գիտական ասպարեզում լայն հետարքրքություն առաջացրին: Դիտակը շարունակեց գործել նաեւ Հայաստանում 90-ականների էներգետիկ ճգնաժամի եւ հովհարային անջատումների պայմաններում, սակայն 2000թ. սկսած, անհրաժեշտ ֆինանսավորման բացակայության պատճառով, այն չի աշխատում, թեեւ աշխատունակ է եւ շարունակում է մրցունակ մնալ միջազգային ասպարեզում:
Չնայած գիտական հզոր ներուժին՝ ռադիոդիտակն այս տարիներին ծառայել է ամենատարբեր նպատակներով, անգամ որպես տեսահոլովակի նկարահանման վայր:
Դիտակը կարող է երկրորդ կյանք ստանալ
Այս տարի ՀՀ նախագահի հատուկ հանձնարարականով ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեն ստեղծել է հանձնաժողով, որը պետք է քննարկի ռադիոօպտիկական դիտակի իրավական կարգավիճակի հարցն ու վերագործարկման հնարավորությունները:
Հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Հարությունյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ դիտակը վերագործարկելու համար մեծ գումարներ են անհրաժեշտ, որոնք այսօր Հայաստանը չունի: Վերագործարկումը կարելի է իրականացնել միայն համաֆինանսավորման միջոցով, օրինակ եվրոպական ծրագրի՝ Հորիզոն 2020-ի շրջանակում: Նրա խոսքով՝ այժմ չկա որեւէ ձեւակերպված գիտական խնդիր, որից ելնելով՝ պետք է իրականացնել դիտակի վերագործարկումը: Առաջարկ կա նաեւ դիտակը որպես գիտական տուրիզմի կենտրոն օգտագործելու վերաբերյալ:
Հերունիի ստեղծած դիտակի գծով գիտական դպրոցի շարունակող, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի դասախոս, ռադիոդիտակի վերագործարկման նախաձեռնության հեղինակ Արեւիկ Սարգսյանն էլ ասել է, որ այս քայլը հնարավորություն կտա փոխանակման ծրագրերով հյուրընկալել տարբեր երկրների ուսանողներին, ինչի դիմաց Հայաստանը նաեւ համապատասխան վարձավճար կստանա:
Արեւիկ Սարգսյանի խոսքով եւս՝ դիտակը կարող է ծառայել որպես նորարարական ճարտարագիտության ուսումնական բազա եւ դառնալ գիտական տուրիզմի կենտրոն՝ ընդգրկվելով հայաստանյան must visit (պետք է այցելել) վայրերի շարքում: Ըստ նրա՝ այսպիսով հնարավոր կլինի փոխհատուցել նաեւ անտենայի վերագործարկման եւ հետագա գործունեության հետ կապված ծախսերի մի մասը:
Մյուս կողմից՝ ռադիոօպտիկական դիտակի վերագործարկումը գուցե կրկին փրկի Օրգով եւ Տեղեր գյուղերի բնակչությանը գործազրկությունից եւ արտագաղթից: Ինչպես ասում են՝ պատմությունը կրկնվելու սովորություն ունի:

How Aragats beat Crimea
Locals in Orgov and Tegher villages of Aragatsotn marz in Armenia have no trouble recalling the construction of a huge dish located nearby, the one-of-a-kind radio-optical telescope. It was this scientific initiative that kept both villages standing, as the Soviet authorities deemed them unpromising due to bad roads and lack of electricity and other amenities.
Soviet Russia wasn’t thrilled with Paris Herouni’s plans to build a radio-optical telescope in Armenia. The Armenian scientist was asked to consider Crimea, where the authorities even found a large natural pit for the purpose. Herouni struggled to get a permit from the government in Moscow for about 17 years before finally bringing to Armenia a scientific project of unprecedented scale.
Paris Herouni Paris Herouni
Paris Herouni (1933-2008) was a radiation physicist. He founded the Scientific Research Institute of Radiophysics in 1971 and headed it until the last day of his life.
Among other achievements, the scientific and technical legacy of Herouni includes Arev solar power project and the radio-optical telescope, which combines the functions of astronomical and radar telescopes to produce more precise data.
The design and construction of ROT-54/2.6 radio-optical telescope began in 1980. The choice of location was far from accidental: years ago, Herouni searched at length for a suitable spot with this project in mind and eventually determined that the southern hillside of Mount Aragats should be perfect. However, the location was as problematic on the practical side as it was appropriate on the scientific, as the 20th century seemed to have evaded the area and its residents.
Consequently, construction of the telescope was accompanied by road building, electrification of the territory and other improvements. It brought a breath of fresh air to the villages that were slowly becoming deserted. Paris Herouni once recalled in an interview:
“As we were completing the scientific part of the work, Moscow sent a delegation that included Vladimir Kotelnikov, member of the USSR Academy of Sciences. When he saw the scale of the construction, he turned to me and said: “I agree that a Soviet scientist can be the first in the world to suggest an innovative idea, but how come you are the first to undertake the experiment? Aren’t computing technologies more advanced in the West?”
The first fruit of labor
The telescope was commissioned in 1987, and it marked the very first minutes of operation with a breakthrough by registering the radio-flare on Etta Gemini star, which occurred 25 years earlier.
Another discovery followed during the completion of the telescope, when it turned out that the north-south meridian line going through the center of the antenna also passed through the cross on the dome of Holy Mother of God Church in Tegher. Local residents lost no time to make up legends claiming that Paris Herouni’s “cosmic antenna” found extraterrestrial life.
High precision of the radio-optical telescope’s antenna and the possibilities it opened kindled widespread interest in the international scientific community. The telescope operated even during the energy crisis of the 1990s in Armenia, amid rotating outages, but it stopped working in the 2000s due to lack of financing. Nevertheless, the telescope is operable and still competitive on the global arena.
Despite huge potential, this unique achievement of Armenian science is used for all sorts of purposes nowadays, including as a music video location.
A second chance for the telescope
This year State Committee of Science with the Armenian Ministry of Education and Science formed a commission at the special order of Armenian President to discuss the legal status of the telescope and the possibility of a relaunch.
Head of the commission Samvel Harutyunyan told Mediamax that the latter requires funding Armenia is unable provide at the moment. It can be done only through co-financing, for instance, within the European program Horizon 2020. According to him, at the moment there is no concrete scientific issue that would demand restarting the telescope. There is, however, a suggestion to use the ROT-54 as a science tourism center.
Successor of the school of thought on Herouni’s telescope, drafter of the restart project Arevik Sargsyan says that it will enable Armenia to host foreign students via an exchange program and create revenue in the form of leasing charge.
According to her, the telescope can serve as a base for studies on modern architecture and turn into a prominent science tourism center, joining the list of must-visit places in Armenia. Arevik Sargsyan believes this should secure at least a part of the investment necessary for the restart and further application of the antenna.
On the other hand, the relaunch of the telescope might once again save the residents of Orgov and Tegher from unemployment and emigration. As they say, the history has a tendency to repeat itself.