«Թումո» կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը
«100LIVES»-ի եւ Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի Tumo4Aurora նախաձեռնությունը իրագործման փուլում է:
IDeA hիմնադրամի «100LIVES» եւ «Aurora Prize» մրցանակ նախաձեռնությունների ներկայացուցիչները մարտի 2-ին Թումո կենտրոնում ծանոթացան այն ուսանողների հետ, որոնք աշխատում են «Ավրորա» մրցանակի խորհրդանիշների` արձանիկի, կարգախոսի եւ տարբերանշանի ստեղծման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Թումոյի սաներն ավելի սերտ ծանոթացան «Ավրորա» մրցանակի պատմությանն ու նպատակներին:
Ուսանողներն ընդգրկված են 4 աշխատանքային խմբերում, որոնք ղեկավարում եմ դիզայներներ Թալա Սաֆին, Ռուբեն Մալայանը, Այման Հասանը եւ Արա Ասլանյանը:
Այս խմբերում ընդգրկված պատանիները Մեդիամաքս-ին պատմել են աշխատանքային մթնոլորտի, «Ավրորա» մրցանակի իրենց ընկալումների  եւ «100LIVES» նախաձեռնության՝ Երեւանը մարդասիրության համաշխարհային մայրաքաղաք դարձնելու հեռահար նպատակի մասին:
Լիանա Հարությունյան, 16 տարեկան
Լիանա Հարությունյանը Լիանա Հարությունյանը
«Յուրաքանչյուրն ինքն է որոշում լինել հերոս, թե ոչ»
«Ավրորա» մրցանակի մասին իմացա նախագծին միանալուց հետո միայն: Երբ  տեղեկացա նախագծի մասին, նույն օրը սկսեցի կարդալ նաեւ Ավրորայի մասին: Մեր խմբում աշխատանքային մթնոլորտը շատ հաճելի է, ընկերական եւ ջերմ: Մենք դեռեւս ՞ «ուղեղային գրոհներ» ենք անում, միջավայրն ապահովում է նոր մտքերի ազատ հոսք: Բացի այդ, աշխատում ենք նաեւ մեր մտքերը շոշափելի դարձնելու ուղղությամբ:  Փորձում ենք սքեթչեր ստանալ եւ մոտավորապես պատկերացնել մրցանակի չափսը, ձեւը, թե ինչ նյութից կարելի է պատրաստել այն եւ այլն:
Մարդասիրությունը եւ այն հանգամանքը, որ ինչ-որ մեկը կարող է օգնել մյուսին, վտանգելով սեփական կյանքը, հազվադեպ հանդիպող երեւույթներ են: Այն մարդիկ, որ նման սխրանք են գործում, իսկապես արժանի են հերոսի կոչման: Ամենադժվարը սեփական «ես»-ից շեղվելն ու «մենք»-ով մտածելն է: Իմ այսօրվա համար ես շնորհակալ եմ այն մարդկանց, ովքեր հերոս են եղել: Եթե նրանք չլինեին, մենք էլ այստեղ չէինք լինի:
Մեր ընտանիքում էլ Ցեղասպանության հետ կապված պատմություն կա: Տատիկս պատմել է, որ իր պապիկը Մուշից գաղթել է եւ հաստատվել է Սիսիանում:
Սրտանց ուզում եմ հավատալ, որ մի օր Երեւանը կդառնա մարդասիրության մայրաքաղաք:  Եթե դա լինի թեկուզ 10 տարի հետո, շատ երջանիկ կզգամ ինձ եւ հպարտ կլինեմ, որ  այստեղ եմ ապրում:
Աստղիկ Զեյնալյան, 16 տարեկան
Աստղիկ Զեյնալյանը Աստղիկ Զեյնալյանը
«Բարի ՛ եղեք մարդկանց հանդեպ»
«Ավրորա» մրցանակի մասին տեղեկացել եմ Թումոյում, երբ առաջին անգամ ներկայացվեց նախագիծը:  Մեր խմբի աշխատանքները չսկսեցինք թեմայի հետազոտությունից՝ սկսեցինք նկարել, քանդել որոշ բաներ եւ ստեղծել նորերը: Մենք հասկացանք, որ ոչնչացումից կարելի է գեղեցիկ մի բան ստեղծել: Հիմա փորձում ենք պատկերացնել, թե ինչ տեսք կարող է ունենալ մրցանակը եւ ինչ գաղափարներ պետք է ներդնել նրանում:
Եթե այս կազմակերպությունից բացի, լինեն նաեւ այլ կազմակերպություններ, որոնք իրենց նպատակը կդարձնեն Երեւանը մարդասիրության մայրաքաղաք հռչակել, ապա դա մեզ մոտ հաստատ կստացվի:
Էմիլ Տեր-Ավետիքյանց, 15 տարեկան
Էմիլ Տեր-Ավետիքյանցը Էմիլ Տեր-Ավետիքյանցը
«Եկեք օգնենք իրար»
Խմբում հիմա աշխատում ենք էսքիզների վրա եւ փորձում ենք ավելի խորը մտածել կոնցեպտի վրա: Ուզում ենք օրիգինալ գաղափար ստանալ: Շուտով այդ ամենը վիզուալ դրսեւորում կստանա:
Ավրորան միջազգային մարդասիրական մրցանակ է եւ դրա հետ կապված փորձելու եմ այլ լուծումներ գտնել:
Գնահատում եմ, երբ մարդուն ոչինչ չեն խոստացել, բայց նա բարություն է գործում առանց որեւէ ակնկալիքի: Ինչպե՞ս կարելի է պարտական չլինել այդ մարդկանց:
Հնարավոր է, որ մի օր Երեւանը դառնա մարդասիրության քաղաք, եթե ինքներս մեզ վրա շատ աշխատենք:
Մերի Կարապետյան, 18 տարեկան
Մերի Կարապետյանը Մերի Կարապետյանը
«Կյանք՝ հանուն կյանքերի»
Մեր խմբում դեռեւս որոնողական աշխատանքների փուլում ենք: Փորձում ենք խորությամբ ուսումնասիրել մեզ տրված հանձնարարությունը:
Մինչեւ այս նախաձեռնությանը մասնակցելը միայն գիտեի, որ «Ավրորա» մրցանակը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Հիմա հասկանում եմ, որ մենք նույնպես ունենք մեր փոքրիկ ներդրումը այս մրցանակի համար եւ հպարտ եմ, որ մասնակցում եմ մի նախաձեռնության, որը համամարդկային բնույթ ունի:
Միանշանակ հավատում եմ, որ Երեւանը կարող է դառնալ մարդասիրության քաղաք, քանի որ ունենք շատ հարուստ պատմություն եւ դրա շնորհիվ է, որ կարողացել ենք պահպանել մեր ինքնությունը եւ այսօր կարող ենք խոսել 100 տարի առաջ տեղի ունեցած ոճրագործության մասին:

Совместная инициатива проекта 100LIVES и центра креативных технологий «Тумо» #Tumo4Aurora вошла в фазу практической реализации.
Представители 100LIVES 2 марта в центре «Тумо» познакомились со студентами, которые работают над созданием символики премии «Аврора» - статуэтки, слогана и логотипа.
Студенты разделены на четыре рабочие группы, которыми руководят дизайнеры Тала Сафи, Рубен Малаян, Алман Хасан и Ара Асланян.
Подростки рассказали Медиамакс о рабочей атмосфере в группах, своем понимании премии «Аврора» и о намерении проекта 100LIVES превратить Ереван в мировую столицу гуманизма.
Лиана Арутюнян, 16 лет
Лиана Арутюнян Лиана Арутюнян
«Каждый сам решает: быть ему героем или нет»
О премии «Аврора» я узнала после того, как начала участвовать в проекте. В нашей группе очень хорошая рабочая атмосфера – дружеская и теплая. Мы пока проводим «мозговые штурмы», и это обеспечивает свободный поток мыслей. Мы работаем над тем, чтобы сделать свои мысли осязаемыми:  рисуем скетчи и составляем примерное представление о размерах и форме статуэтки, о материале, из которого ее можно сделать и т. д.
Люди, которые помогают другим, подвергая опасности собственную жизнь, действительно заслуживают называться героями. Самое сложное – отказаться от собственного «я» и думать с позиции «мы». За свой сегодняшний день я благодарна людям, которые были  героями. Если бы не они, нас здесь могло бы не быть.
В нашей семье тоже есть история, связанная с Геноцидом. Бабушка рассказывала, что мой дед бежал из Муша и обосновался в Сисиане.
Всем сердцем хочу верить, что однажды Ереван станет столицей гуманизма. Если это случится, пусть через 10 лет, я буду очень счастлива и горда, что живу здесь.
Астхик Зейналян, 16 лет
Астхик Зейналян Астхик Зейналян
«Будьте добрее к людям»
О премии «Аврора» я узнала в «Тумо», когда нам в первый раз рассказали о проекте. Сейчас мы пытаемся представить, как могла бы выглядеть статуэтка, и какие идеи можно вложить в нее.
Если и другие организации, кроме 100LIVES, будут стремиться превратить Ереван в столицу гуманизма, то у нас точно все получится.
Эмиль Тер-Аветисянц, 15 лет
Эмиль Тер-Аветисянц Эмиль Тер-Аветисянц
«Давайте помогать друг другу»
Сейчас мы работаем в группе над эскизами и стараемся глубже продумать концепцию. Хотим получить оригинальную идею. Скоро все это получит визуальное воплощение.
Аврора – международная гуманитарная премия, и я буду стараться находить новые решения, связанные с ней.
Я ценю, когда человеку ничего не обещали, а он творит добро, не ожидая ничего взамен. Как можно не быть благодарными таким людям?
Возможно, однажды Ереван станет городом гуманизма, если мы все будем активно работать над собой.
Мэри Карапетян, 18 лет
Мэри Карапетян Мэри Карапетян
«Жизнь ради жизни»
В нашей группе пока идет процесс поиска, мы стараемся глубже изучить задачу. До участия в этом проекте я знала только, что премия «Аврора» посвящена памяти жертв Геноцида армян. Теперь я понимаю, что мы тоже внесем небольшой вклад в эту премию, и я горжусь своим участием в инициативе общечеловеческого масштаба.
Я однозначно верю, что Ереван может стать городом гуманизма, потому что у нас богатая история, именно благодаря ней нам удалось сохранить свою идентичность.