Լուսանկարը` «Ավրորա»/«100 կյանք»
Ապրիլի 24-ին Երեւանում կայացավ «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի անդրանիկ մրցանակաբաշխությունը, որը կարեւոր իրադարձություն էր ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ողջ հայության համար:
Մեդիամաքսը, համագործակցելով «Ավրորա»/«100 կյանք» նախաձեռնությունների հետ, ներկայացնում է ֆոտոռեպորտաժներ, որոնք պատմում են մրցանակաբաշխության եւ դրան նախորդած այն դրվագների մասին, որոնք «կադրից դուրս» էին մնացել:
«Ավրորա»-ի բոլոր հյուրերը ապրիլի 22-ին հրավիրված էին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահ՝ ընդունելության: Հենց այստեղ հանդիպեցին ու ջերմ գրկախառնվեցին «Ավրորա»/«100 կյանք» նախաձեռնությունների համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը եւ UWC Dilijan քոլեջի կառավարիչների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Ընդունելության հյուրերի թվում էր ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկնածու, Մասաչուսեթսի նախկին նահանգապետ Մայքլ Դուկակիսը: Նա մշտապես բարձրաձայնել է Հայոց ցեղասպանության մասին եւ քայլեր ձեռնարկել դրա ճանաչմանը նպաստելու ուղղությամբ:
Եթե «Ավրորա»-ի հյուրերի շրջանում գեղեցկության մրցույթ անցկացվեր, անկասկած, հաղթող կճանաչվեր Ջոզեֆին Կուլեան, որն այս նկարում սելֆի է անում Forbes-ի հեղինակ Բրայան Ռաշիդի հետ: Բայց Ջոզեֆինը ոչ միայն գեղեցիկ, այլեւ խիզախ ու նպատակասլաց կին է: Նա հիմնադրել է Samburu Girls հիմնադրամը, որը հարյուրավոր կանանց է փրկել Քենիայում տարատեսակ բռնություններից:
«Ավրորա»-ի հավակնորդներ Մարգարիտ Բարանկիցեն եւ Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման:
Լրագրող Մարկ Գրիգորյանը շտապում է ընդունելության, որպեսզի զրուցի աշխարհի տարբեր ծայրերից Երեւան ժամանած քաղաքական եւ հասարակական գործիչների հետ:
Ո՞վ է այս ռոմանտիկ զույգը: Տղամարդը ամերիկահայ ռոք-երաժիշտ Դերեք Շերինյանն է: Նա համագործակցել է Էլիս Քուփերի, Բիլի Այդոլի, Ինգվի Մալմսթինի հետ, հինգ տարի ստեղնային գործիքներ է նվագել Dream Theatre խմբում, հանդես է եկել Black Country Communion սուպերխմբում:
Ֆրանսիայում բնակվող դերասան եւ ռեժիսոր Սերժ Ավեդիքյանն է:
Ռազմիկ Փանոսյանը Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների ծրագրի ղեկավարն է: Հունվարին Գյուլբենկյան հիմնադրամը ներկայացրեց «Հայերը 2115թ.-ին. 21-րդ դարի ռազմավարական ուղղությունները» զեկույցը, որը ստեղծվել էր Ռազմիկ Փանոսյանի եւ նրա գործընկերների ջանքերով:
Այս նկարն արված է Մարզահամերգային համալիրի նախասրահում՝ «Ավրորա» մրցանակաբաշխության մեկնարկից առաջ: Շատերն էին մոտենում Շավարշ Կարապետյանին ու լուսանկարվում լեգենդար եւ համեստ հերոսի հետ, ով թեեւ շոյվում էր, բայց եւ ակնհայտորեն ամաչում էր նման ուշադրությունից:
ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը զրուցում է շվեյցարահայ գրող եւ լրագրող Վիգեն Չիթերյանի հետ: Բացառված չէ, որ նրանք քննարկում են Վիգենի վերջին՝ «Բաց վերքեր» գիրքը, որը պատմում է Հայոց Ցեղասպանության մասին:

Фото: «Аврора» /«100 жизней»
Все гости «Авроры» 22 апреля были приглашены на прием в Национальную картинную галерею Армении. Там встретились и тепло поприветствовали друг друга соучредитель инициатив «Аврора» /«100 жизней» Вардан Грегорян и глава Совета управляющих колледжа UWC Dilijan Вероника Зонабенд.
Среди гостей приема был бывший кандидат в президенты США, экс-губернатор Массачусетса Майкл Дукакис. В годы своего правления он делал заявления о Геноциде армян и предпринимал шаги по  его признанию.
Если бы среди гостей «Авроры» провели конкурс красоты, несомненно, победительницей была при признана Джозефин Кулеа, которая на этой фотографии делает селфи вместе с автором Forbes Брайаном Рашидом. Джозефин - не только красивая, но еще и храбрая и целеустремленная женщина. Она основала фонд Samburu Girls, который спас от насилия сотни женщин в Кении.
Номинанты премии «Аврора» Маргарет Баранкитс и Саида Гулам Фатима.
Журналист Марк Григорян спешит на прием, чтобы побеседовать с политическими и общественными деятелями, собравшимися в Ереване из разных уголков мира.
Мужчина на этом романтичном фото - американский рок-музыкант армянского происхождения Дерек Шеринян. Он сотрудничал с Элисом Купером, Билли Айдолом, Ингви Мальмстином, пять лет играл на клавишных в Dream Theatre, выступал в супергруппе Black Country Communion.
Серж Аведикян - живущий во Франции актер и режиссер.
Размик Паносян – руководитель Программы армянских общин Фонда Гюльбенкян. В январе фонд представил доклад «Армяне в 2115 году: стратегические направления 21-го века», подготовленный силами Размика Паносяна и его коллег.
Этот кадр сделан в фойе Спортивно-концертного комплекса до начала церемонии «Аврора». Многие подходили к Шаваршу Карапетяну и фотографировались с этим легендарным и скромным героем, которого явно смущало подобное внимание.
Директор Института вотсоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян беседует с армянским журналистом и писателем из Швейцарии Вигеном Читеряном. Не исключено, что они обсуждают последнюю книгу Вигена «Открытые раны», в которой рассказывается о Геноциде армян.