Սեդրիկ Զոլմիսը, Արմեն Տեր-Մինասյանը, Միխայիլ Զամսկոյը եւ Արտյոմ Խանը
Ինչպե՞ս եք վարվում անպիտան դարձած էլեկտրոնային սարքավորումների հետ: Ըստ վիճակագրության, Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակչի հաշվով տարեկան 4.3 կգ էլեկտրոնային թափոն է արտադրվում, ողջ բնակչության հաշվով այդ ցուցանիշը կազմում է 16 000 տոննա: Մեզանից քչերը գիտեն, որ անպիտան սարքավորումները պարզապես աղբը նետելով մեծ վնաս ենք հասցնում ոչ միայն բնությանը, այլեւ մեր առողջությանը:
UWC Dilijan քոլեջի գերմանացի ուսանող Սեդրիկ Զոլմիսը՝ մեկ տարի Հայաստանում անցկացնելով, նկատել է, որ խնդիրն իսկապես առկա է երկրում: Սեդրիկը իր  համակուրսեցիներ Արմեն Տեր-Մինասյանի, Միխայիլ Զամսկոյի եւ Արտյոմ Խանի փորձում է սկսել մի էկոլոգիական շարժում, որը կբարձրացնի իրազեկությունն այս խնդրի շուրջ:
Սեդրիկ Զոլմիսը, Արմեն Տեր-Մինասյանը, Միխայիլ Զամսկոյը եւ Արտյոմ Խանը Սեդրիկ Զոլմիսը, Արմեն Տեր-Մինասյանը, Միխայիլ Զամսկոյը եւ Արտյոմ Խանը
Ուսանողներին աջակցում են Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, UWC Dilijan քոլեջը, Դիլիջանի քաղաքապետարանը, Solms Consulting-ը, Shirak Tours-ը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատունը:  Այս նպատակի համար ստեղծվել է Re-Apaga հիմնադրամը, որը կփորձի Հայաստանն էկոլոգիապես պատասխանատու երկիր դարձնել: Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդում ընդգրկվել են UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ուսանողները նպատակ ունեն մոտ ապագայում էլեկտրոնային թափոնների բացասական հետևանքների մասին պատմող դասախոսություններ ունենալ Տավուշի մարզի եւ Վանաձորի դպրոցներում եւ համալսարաններում, կազմակերպել շարադրությունների ու նկարների մրցույթ, ձեւավորել էլեկտրոնային թափոններ հավաքագրող կամավորների կորպուս եւ այլ քարոզչական աշխատանքներ իրականացնել:
Սեդրիկ Զոլմիսի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 15-ին մեկնարկեց էլեկտրոնային թափոնների վնասակարության մասին առաջին քարոզարշավը Հայաստանում:
Սեդրիկ Զոլմիս. Վերստեղծելով Հայաստանի ապագան
Հայաստանում իսկապես առկա է էլեկտրոնային թափոնների խնդիրը, քանի որ աղբում հայտնված անպիտան էլեկտրոնային սարքավորումները մեծամասամբ այրում են: Այրումից գոյացած թունավոր նյութերը տարածվում են հողում եւ օդում՝ աղտոտելով մթնոլորտը: Սա գլոբալ խնդիր է, քանի որ այն վնաս է հասցնում բույսերին, կենդանիներին եւ մարդու առողջությանը: Այդ պատճառով որոշեցի մի հիմնադրամ ստեղծել, որը կբարձրացնի իրազեկությունը այս խնդրի վերաբերյալ եւ Հայաստանում կհիմնի էլեկտրոնային թափոնների վերամշակման առաջին կենտրոնը՝ աշխատատեղեր ստեղծելով գործազուրկների համար:
Սեդրիկ Զոլմիսը Սեդրիկ Զոլմիսը
Re-apaga հիմնադրամը ստեղծվել է առաջին հերթին հայ մարդկանց մտածելակերպը փոխելու համար, բայց մենք գիտակցում ենք, որ այդքանը բավարար չէ՝ հարկավոր է նրանց մոտիվացնել, որպեսզի անպիտան սարքավորումները տրամադրեն մեզ: Մենք ուզում ենք մարդիկ վստահ լինեն, որ լավ գործ են անում:
Հիմնադրամի Re-apaga անվանումը մեզ շատ է դուր գալիս: “Re-“ նախածանցը մեզ համար նշանակում է «վերամշակել», «նոր կյանք տալ» կամ «վերստեղծել», ստացվում է՝ «Վերստեղծել ապագան»:
Վերոնիկա Զոնաբենդ. Նախաձեռնությունը կարող է տարածվել Հայաստանում
Այս նախագծի ողջ հմայքը նրանում է, որ ուսանողներն իրենք են ճանապարհներ գտել իրենց գաղափարն իրացնելու համար: Գաղափարից ծնվեց այս նախաձեռնությունը եւ հույս ունեմ, որ այն կվերաճի մի մեծ շարժման: Երեխաներին շատ օգնել է Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, որտեղ ձեւակերպվել են ծրագրի հիմնական խնդիրները եւ նպատակը:
Բոլոր շանսերը կան, որ այս նախաձեռնությունը կարող է տարածվել Հայաստանում: Սա մեծ խնդիր է, որն արդիական է ոչ միայն Հայաստանի համար, այլ նաեւ տարածաշրջանի եւ ողջ մարդկության համար: Երեխաները նպատակ ունեն այս տարվա ընթացքում նախաձեռնության մեջ ներգրավել մեծ թվով երիտասարդների՝ այցելելով դպրոցներ եւ համալսարաններ:
Մաթիաս Քիսլերը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Մաթիաս Քիսլերը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը
Մաթիաս Քիսլեր. Երիտասարդների գաղափարն ինձ ոգեւորեց
Շատ դրական կարծիք ունեմ այս նախագծի վերաբերյալ: Երբ առաջին անգամ այցելեցի Դիլիջանի դպրոց եւ հանդիպեցի այս երիտասարդներին, որոնք ուզում են ինչ-որ բան անել էլեկտրոնային թափոնների հետ, շատ ոգեւորվեցի: Երբ ինձ առաջարկեցին դառնալ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, անմիջապես համաձայնեցի:
Ցավալի է, որ Հայաստանում շրջակա միջավայրի պահպանությունը առաջնահերթություն չէ: Բայց հուսադրող է, որ նման նախաձեռնություններ են ծնվում, որպեսզի բարձրացնեն մարդկանց իրազեկությունը:
Պարտքս եմ համարում կապերի ստեղծումը եւ հովանավորների որոնումը այս նախագծի համար: Գերմանիայում էլ կա թափոնների խնդիր, բայց այնտեղ բոլոր համայնքներում կան հատուկ կենտրոններ, որտեղ կարելի է թողնել հին սարքավորումները՝ հեռուստացույցը, հին հեռախոսները եւ այլն:

What do you do with electronic devices when they become useless? According to statistics, Armenian residents produce 4.3kg electronic waste per person annually, and the index for the entire population makes 16 000 tons. Only a few of us know that by simply throwing useless devices into the garbage we cause great harm not only to the environment, but our health as well.
After spending a year in Armenia, German student at UWC Dilijan College Cedric Solms noticed that this problem indeed existed in the country. Cedric and his course mates Armen Ter-Minasyan, Mikhail Zamskoy and Artyom Khan are trying to start an environmental movement that will raise awareness about this issue.
The students receive support from Dilijan Community Center, UWC Dilijan College, Dilijan Municipality, Solms Consulting, Shirak Tours, and German Embassy in Armenia. Re-Apaga Charity Foundation was founded to try to make Armenia an environmentally friendly country. The Board of Trustees of the foundation includes co-founder of UWC Dilijan College Veronika Zonabend and Ambassador of Germany to Armenia Matthias Kiesler.
The students intend to give lectures on negative effects of e-waste in Tavush marz, schools and universities of Vanadzor, organize an essay and painting contest, form a volunteer corps for collecting e-waste, and realize other promotion efforts.
By the initiative of Cedric Solms, the first campaign on the harm of e-waste was organized.
Cedric Solms. Recreating Armenia’s future
Armenia indeed has the problem of electronic waste, as discarded electronic devices usually get burned. The toxic materials, produced by burning, spread in the ground and air, polluting the environment. This is a global problem because it harms plants, as well as the health of animals and people. For this reason I decided to create a foundation that will raise awareness of this issue and found the first e-waste recycling center in Armenia, creating jobs for the unemployed.
Re-Apaga Foundation was formed to change the mindset of Armenian people first, but we understand that it is not enough. They need to be motivated to give useless electronics to us. We want people to be sure that what we do is good.
We are very fond of the name of the foundation, Re-apaga. “Apaga” means “future” in Armenian, the prefix “re-” means “recycle”, “give a new life” or “recreate”, so we get “Recreate future”.
Veronika Zonabend: “This initiative can spread throughout Armenia”
The charm of the initiative is that the students found ways to realize their idea on their own. This initiative was born from an idea, and I hope that it will grow into a big movement. The students received substantial help from the Dilijan Community Center, where the main topics and goal of the project were formed.
This initiative has all chances to spread throughout Armenia. This is a huge problem, relevant not only for Armenia, but the entire region and humankind as well. The students intend to involve a large number of young people in the initiative in the course of this year, visiting schools and universities.
Matthias Kiesler: “I was inspired by the students’ idea”
I have a very positive opinion on this initiative. When I first visited Dilijan College and met the young people who want to do something about electronic waste, I was very inspired. I agreed immediately when I was offered to become a member of the Board of Trustees.
It is unfortunate that environment protection is not a priority in Armenia. However, it inspires hope that such initiatives are created to raise awareness among people.
I believe it is my duty to create ties and search benefactors for this initiative. Germany too has the problem of e-waste, but all communities there have special centers where people can leave their electronics, - TV sets, old phones, etc.