Սեդրիկ Զոլմիսը, Արմեն Տեր-Մինասյանը, Միխայիլ Զամսկոյը եւ Արտյոմ Խանը
Ինչպե՞ս եք վարվում անպիտան դարձած էլեկտրոնային սարքավորումների հետ: Ըստ վիճակագրության, Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակչի հաշվով տարեկան 4.3 կգ էլեկտրոնային թափոն է արտադրվում, ողջ բնակչության հաշվով այդ ցուցանիշը կազմում է 16 000 տոննա: Մեզանից քչերը գիտեն, որ անպիտան սարքավորումները պարզապես աղբը նետելով մեծ վնաս ենք հասցնում ոչ միայն բնությանը, այլեւ մեր առողջությանը:
UWC Dilijan քոլեջի գերմանացի ուսանող Սեդրիկ Զոլմիսը՝ մեկ տարի Հայաստանում անցկացնելով, նկատել է, որ խնդիրն իսկապես առկա է երկրում: Սեդրիկը իր  համակուրսեցիներ Արմեն Տեր-Մինասյանի, Միխայիլ Զամսկոյի եւ Արտյոմ Խանի փորձում է սկսել մի էկոլոգիական շարժում, որը կբարձրացնի իրազեկությունն այս խնդրի շուրջ:
Սեդրիկ Զոլմիսը, Արմեն Տեր-Մինասյանը, Միխայիլ Զամսկոյը եւ Արտյոմ Խանը Սեդրիկ Զոլմիսը, Արմեն Տեր-Մինասյանը, Միխայիլ Զամսկոյը եւ Արտյոմ Խանը
Ուսանողներին աջակցում են Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, UWC Dilijan քոլեջը, Դիլիջանի քաղաքապետարանը, Solms Consulting-ը, Shirak Tours-ը, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատունը:  Այս նպատակի համար ստեղծվել է Re-Apaga հիմնադրամը, որը կփորձի Հայաստանն էկոլոգիապես պատասխանատու երկիր դարձնել: Հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդում ընդգրկվել են UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Ուսանողները նպատակ ունեն մոտ ապագայում էլեկտրոնային թափոնների բացասական հետևանքների մասին պատմող դասախոսություններ ունենալ Տավուշի մարզի եւ Վանաձորի դպրոցներում եւ համալսարաններում, կազմակերպել շարադրությունների ու նկարների մրցույթ, ձեւավորել էլեկտրոնային թափոններ հավաքագրող կամավորների կորպուս եւ այլ քարոզչական աշխատանքներ իրականացնել:
Սեդրիկ Զոլմիսի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 15-ին մեկնարկեց էլեկտրոնային թափոնների վնասակարության մասին առաջին քարոզարշավը Հայաստանում:
Սեդրիկ Զոլմիս. Վերստեղծելով Հայաստանի ապագան
Հայաստանում իսկապես առկա է էլեկտրոնային թափոնների խնդիրը, քանի որ աղբում հայտնված անպիտան էլեկտրոնային սարքավորումները մեծամասամբ այրում են: Այրումից գոյացած թունավոր նյութերը տարածվում են հողում եւ օդում՝ աղտոտելով մթնոլորտը: Սա գլոբալ խնդիր է, քանի որ այն վնաս է հասցնում բույսերին, կենդանիներին եւ մարդու առողջությանը: Այդ պատճառով որոշեցի մի հիմնադրամ ստեղծել, որը կբարձրացնի իրազեկությունը այս խնդրի վերաբերյալ եւ Հայաստանում կհիմնի էլեկտրոնային թափոնների վերամշակման առաջին կենտրոնը՝ աշխատատեղեր ստեղծելով գործազուրկների համար:
Սեդրիկ Զոլմիսը Սեդրիկ Զոլմիսը
Re-apaga հիմնադրամը ստեղծվել է առաջին հերթին հայ մարդկանց մտածելակերպը փոխելու համար, բայց մենք գիտակցում ենք, որ այդքանը բավարար չէ՝ հարկավոր է նրանց մոտիվացնել, որպեսզի անպիտան սարքավորումները տրամադրեն մեզ: Մենք ուզում ենք մարդիկ վստահ լինեն, որ լավ գործ են անում:
Հիմնադրամի Re-apaga անվանումը մեզ շատ է դուր գալիս: “Re-“ նախածանցը մեզ համար նշանակում է «վերամշակել», «նոր կյանք տալ» կամ «վերստեղծել», ստացվում է՝ «Վերստեղծել ապագան»:
Վերոնիկա Զոնաբենդ. Նախաձեռնությունը կարող է տարածվել Հայաստանում
Այս նախագծի ողջ հմայքը նրանում է, որ ուսանողներն իրենք են ճանապարհներ գտել իրենց գաղափարն իրացնելու համար: Գաղափարից ծնվեց այս նախաձեռնությունը եւ հույս ունեմ, որ այն կվերաճի մի մեծ շարժման: Երեխաներին շատ օգնել է Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը, որտեղ ձեւակերպվել են ծրագրի հիմնական խնդիրները եւ նպատակը:
Բոլոր շանսերը կան, որ այս նախաձեռնությունը կարող է տարածվել Հայաստանում: Սա մեծ խնդիր է, որն արդիական է ոչ միայն Հայաստանի համար, այլ նաեւ տարածաշրջանի եւ ողջ մարդկության համար: Երեխաները նպատակ ունեն այս տարվա ընթացքում նախաձեռնության մեջ ներգրավել մեծ թվով երիտասարդների՝ այցելելով դպրոցներ եւ համալսարաններ:
Մաթիաս Քիսլերը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը Մաթիաս Քիսլերը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը
Մաթիաս Քիսլեր. Երիտասարդների գաղափարն ինձ ոգեւորեց
Շատ դրական կարծիք ունեմ այս նախագծի վերաբերյալ: Երբ առաջին անգամ այցելեցի Դիլիջանի դպրոց եւ հանդիպեցի այս երիտասարդներին, որոնք ուզում են ինչ-որ բան անել էլեկտրոնային թափոնների հետ, շատ ոգեւորվեցի: Երբ ինձ առաջարկեցին դառնալ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, անմիջապես համաձայնեցի:
Ցավալի է, որ Հայաստանում շրջակա միջավայրի պահպանությունը առաջնահերթություն չէ: Բայց հուսադրող է, որ նման նախաձեռնություններ են ծնվում, որպեսզի բարձրացնեն մարդկանց իրազեկությունը:
Պարտքս եմ համարում կապերի ստեղծումը եւ հովանավորների որոնումը այս նախագծի համար: Գերմանիայում էլ կա թափոնների խնդիր, բայց այնտեղ բոլոր համայնքներում կան հատուկ կենտրոններ, որտեղ կարելի է թողնել հին սարքավորումները՝ հեռուստացույցը, հին հեռախոսները եւ այլն:

Что вы делаете с ненужной электроникой? По статистике, каждый житель Армении в среднем ежегодно производит 4,3 кг электронных отбросов, а из расчета числа всего населения Армении ежегодно получается цифра в 16 000 тонн. Немногие знают, что, выбрасывая ненужные устройства в мусорное ведро, мы наносим серьезный ущерб не только природе, но и своему здоровью.
Студент колледжа UWC Dilijan из Германии Седрик Золмис вместе с однокурсниками – Арменом Тер-Минасяном, Михаилом Замским и Артемом Ханом пытается начать экологическое движение, которое повысит осведомленность людей о данной проблеме.
Поддержку студентам оказывают Общинный центр Дилижана, колледж UWC Dilijan, мэрия Дилижана, Solms Consulting, Shirak Tours и посольство Германии в Армении. Создан фонд Re-Apaga, целью которого является траснформация Армении в экологически ответственную страну. В Совет попечителей фонда вошли соучредитель и председатель Совета управляющих колледжа UWC Dilijan Вероника Зонабенд и посол Германии в Армении Матиас Кесслер.
Студенты планируют провести лекции о вреде электронных отходов в школах и вузах Тавушского марза и Ванадзора, организовать конкурсы сочинений и рисунков, создать волонтерский корпус по сбору технического мусора, вести другие агитационные работы.
По инициативе Седрика Золмиса 15 октября стартовала первая кампания, информирующая о вредности электротехнического мусора в Армении.
Седрик Золмис: Воссоздавая будущее Армении
В Армении проблема электротехнических отходов стоит действительно остро, поскольку они в основном сжигаются. Выделяющиеся при этом ядовитые газы распространяются в воздухе и почве, загрязняя атмосферу. Это глобальная проблема, поскольку вред наносится здоровью растений, животных и людей. Поэтому я решил создать фонд, который повысит информированность людей и инициирует создание в Армении первого центра переработки технических отбросов. Это, кстати, будет способствовать созданию новых рабочих мест.
Фонд Re-apaga создан, в первую очередь, чтобы изменить менталитет людей. Но мы осознаем, что этого недостаточно: необходимо мотивировать людей, чтобы они передавали нам ненужные устройства. Мы хотим, чтобы люди были уверены, что делают хорошее дело.
Название фонда Re-apaga нам очень нравится. Приставка «Re-» для нас означает «перерабатывать», «давать вторую жизнь» или «воссоздавать». Вот и получается «Воссоздание будущего».
Вероника Зонабенд: Инициатива может получить распространение в Армении
Прелесть этой программы в том, что студенты сами нашли способ осуществить свои идеи. Из идеи родилась данная инициатива, и, надеюсь, она перетечет в широкое движение. Студентам очень помог Общинный центр Дилижана, где были сформированы основные задачи и цели программы.
Есть все шансы, что данная инициатива может получить распространение по всей Армении. Эта проблема актуальна не только в Армении, но и в регионе, и во всем мире. Цель студентов - привлечь к инициативе как можно больше молодежи, посещая университеты и школы.
Матиас Кесслер: Идея вдохновила меня
У меня очень хорошее мнение об этом проекте. Когда я впервые посетил колледж в Дилижане и встретился с молодыми людьми, которые хотят решать проблему электронного мусора, меня это очень вдохновило. Когда мне предложили стать членом Совета попечителей, я сразу же согласился.
К сожалению, в Армении охрана природы не является приоритетом. Но рождение подобных проектов, нацеленных на повышение грамотности людей, вселяет надежду. Я считаю своим долгом устанавливать связи и искать спонсоров для данного проекта. В Германии проблема отходов также существует, но там во всех общинах есть специальные центры, где можно оставить старую технику, например, телевизоры или телефоны.