Ադրբեջանը, «Ալ Ղաիդա»-ն եւ մյուսները - Mediamax.am
Washington ProFile կենտրոնը 2002թ. ամռանը տեղեկություն տարածեց այն մասին, որ «Ալ Ղաիդա» ահաբեկչական կազմակերպությունը դեռեւս 1980-ական թվականների վերջին բացել էր իր գրասենյակը Բաքվում:
Washington ProFile կենտրոնը 2002թ. ամռանը տեղեկություն տարածեց այն մասին, որ «Ալ Ղաիդա» ահաբեկչական կազմակերպությունը դեռեւս 1980-ական թվականների վերջին բացել էր իր գրասենյակը Բաքվում եւ 90-ականների սկզբին սկսեց աջակցել Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու՝ Հայաստանի դեմ պատերազմում: 1993թ. սեպտեմբերին Ղարաբաղյան պատերազմին մասնակցելու նպատակով Ադրբեջան ժամանեցին մոտ 1500 աֆղանացի մոջահեդներ, նշում էին ամերիկյան աղբյուրները:
«1994-ի ամռանը նրանց թիվն աճեց մինչեւ 2500: Հայերի դեմ ծանր մարտերից հետո աֆղանական բրիգադը կազմալուծվեց, սակայն դրա անդամներից շատերը մասնակցեցին նաեւ տարածաշրջանային այլ հակամարտություններին»,- գրում էր Washington ProFile-ը:
Ղարաբաղում պատերազմելու համար մոջահեդների հավաքագրմամբ զբաղվում էր նաեւ «Մեծ Արեւելքի մարտիկների իսլամական ճակատը», որը 2003-ին ստանձնեց Թուրքիայում մի շարք ահաբեկչությունների պատասխանատվությունը: Ինչպես հայտնում էր ԱՄԷ-ում հրատարակվող Gulf News թերթը, «Մեծ Արեւելքի մարտիկների իսլամական ճակատը» զինվորներ էր ուղարկում նաեւ Չեչնիա եւ Դաղստան:
Այսօր քչերն են հիշում, որ 2002-ի հունվարին Սերժ Սարգսյանը, ով այդ ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարն էր, ելույթ ունենալով ՆԱՏՕ-ի նախարարական հանդիպմանը, մի շարք փաստեր ներկայացրեց, որոնք վկայում էին այն մասին, որ Ադրբեջանը աջակցել է եւ շարունակում է աջակցել միջազգային ահաբեկիչներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հիշեցրել էր, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կռվում էին այսպես կոչված «հատուկ ուժերը», որոնք ձեւավորված էին աֆղան եւ չեչեն մոջահեդներից: Սերժ Սարգսյանը հայտնել էր նաեւ այն բնակավայրերի անվանումները, որտեղ տեղակայվել էին մոջահեդների ջոկատները, որոնք մասնագիտացած էին ահաբեկչական եւ պատժիչ գործողություններ իրականացնելու գործում: Բաքվի «Ապշերոն» հյուրանոցում գործում էր հատուկ գրասենյակ, որը զբաղված էր վարձկանների ընդունմամբ եւ հետագա բաշխմամբ, ասում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Սերժ Սարգսյանը նաեւ նշել էր, որ 1994թ. զինադադարից հետո մոջահեդների մի մասը մնացել է Ադրբեջանում: Իբրահիմ Էյդուրասը, որն ավելի ուշ Եվրոպայում ձերբակալվեց Քենիայում եւ Թանզանիայում ԱՄՆ դեսպանությունները ռմբակոծելու համար, 1995-97 թթ. ղեկավարում էր «Ալ Ղաիդա»-ի ադրբեջանական բաժանմունքը»,- նշել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
1998թ. օգոստոսին «Իսլամական Ջիհադ» կազմակերպության հենց ադրբեջանական բաժանմունքն էր, որը հետագայում համաձուլվեց Օսամա Բեն Լադենի «Ալ Ղաիդա»-ի հետ, համակարգում Քենիայում եւ Թանզանիայում ԱՄՆ դեսպանատների ռմբակոծումը, հիշեցրել էր Սերժ Սարգսյանը: Իր ելույթի ավարտին նա ներկայացրել էր իսլամիստական խմբավորումների ցանկը, որոնք շարունակում էին գործել Ադրբեջանի տարածքում:
2001թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը սկսեց հրապարակել «Գլոբալ ահաբեկչության կառույցները» (Patterns of Global Terrorism) ամենամյա հաշվետվությունները: 2001-ի զեկույցում նշվում էր, որ Ադրբեջանը մի շարք քայլեր է իրականացրել իր տարածքում ահաբեկչական ակտիվությունը պակասեցնելու ուղղությամբ, ձերբակալվել եւ երկրից արտաքսվել են մի շարք անձինք, ում կասկածում էին միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ կապեր ունենալու համար:
2002-ի զեկույցում նշվում էր, որ նախորդ տարիներին «Ադրբեջանով անցնում էին միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ կապեր ունեցող մոջահեդների տեղափոխման ուղիներ»: «2002 թ-ին Ադրբեջանը լրացուցիչ ջանքեր գործադրեց եւ որոշակի հաջողությունների հասավ նման գործողությունների կանխման գործընթացում»,- նշվում էր ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի զեկույցում: Փաստաթղթում նշվում էր նաեւ, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արգելել են արաբական 2 հիմնադրամների գործունեությունը, ինչպես նաեւ ձերբակալել են Hizb ut-Tahrir ծայրահեղական իսլամական խմբավորման 6 անդամների:

Azerbajan, Al Qaeda and others
Washington ProFile news center posted a report in June 2002 saying that Al Qaeda terrorist organization based its office in Baku.
Washington ProFile news center posted a report in June 2002 saying that Al Qaeda terrorist organization based its office in Baku in late 1980’s and later began to support Azerbaijan in its war against Armenia for the control over Nagorno Karabakh.
In September 1993, 1.5 thousand Afghan mojahedeens came to Azerbaijan to take part in the Karabakh war, the U.S. sources noted.
“In summer 1994, their number increased up to 2.5 thousand. After serious losses in the battles with Armenians, the Afghan brigade was disbanded, however, many of its members participated in other regional conflicts as well,” the Washington ProFile said.
“Grand Orient's Combatants Front” that took responsibility for the terrorist acts in Turkey in 2003, was also involved in recruiting “holy warriors” to fight Armenians in the Nagorno Karabakh. Gulf News newspaper published in the United Arabian Emirates wrote this in November 2003. “Grand Orient's Combatants Front” recruited “holy warriors” to fight Russians in Chechnya and Daghestan as well.
In January 2002 Armenian Defense Minister and the current Armenian President Serzh Sargssian
addressed the NATO ministerial meeting in Brussels and said that despite the accusations made by Azerbaijan about the support shown by Armenia to the terrorists, the facts witness the opposite.
Armenian Defense Minister recalled that during the Karabakh war the so called "special forces" fighting on Azerbaijan’s side were formed from Afghan and Chechen mojahedeens. Those groups were formed in training camps (in Doliburun, Jdanov region, Seifuli in Shamkhor district, in Ali-Bairamli in Yevlakh region), Sargssian said. In down-town Baku, in "Apsheron" hotel a special office was established that dealt with mercenary recruitment, accommodation and further dislocation in different military units, Armenian Minister noted.
Serzh Sargssian said that after the cease-fire was established in 1994, most of mojahedeens left Azerbaijan. However, some stayed to foster the interest towards Islamic fundamentalism through establishment of training camp network. Ibrahim Eiduras, lately arrested in Europe for participation in the 1998 Embassy bombings, lead the Azeri branch of Al Qaeda between 1995 and 1997, Defense Minister of Armenia declared.
In August 1998 the Azeri branch of "Islamic Jihad," that later merged with bin Laden's Al Qaeda, reportedly coordinated the Embassy bombings in Kenya and Tanzania, Serzh Sargssian said.
Finishing his speech, Armenia’s Defense Minister presented the list of extremist Islamic groups, continuing their work in Azerbaijan.
After the 9/11 U.S. Department of State started to issue “Patterns of Global Terrorism” annual reports. Report for 2001 said:
"While Azerbaijan previously had been a route for international mujahedin with ties to terrorist organizations seeking to move men, money, and materiel throughout the Caucasus, Baku stepped up its efforts to curb the international logistics networks supporting the mujahedin in Chechnya, and has effectively reduced their presence and hampered their activities. It has deported at least six persons with suspected ties to terrorists".
Report issued next year stated that “in previous years the routs of transportation of mojahedeens, who are connected with international terrorist organizations, passed through Azerbaijan.”
“In 2002, Azerbaijan has taken additional efforts and achieved definite success in the prevention of such actions,” the report said. The document also pointed out that Azeri authorities banned the activity of two Arabic funds as well as arrested 6 members of Hizb ut-Tahir extreme Islamic group.