Բուրաստան Գրիգորյանը
«Սո՞ւրճ կխմեք, թե՞ հնդկական թեյ»,- հարցնում է Բուրաստանը, երբ դպրոցում արդեն ավարտել ենք զրույցը, ինքը մայրիկի հետ մեքենայով, ես՝ ոտքով (որ լուսանկարներում չերեւամ) հասել ենք տուն՝ մի քանի կադր էլ այստեղ անելու համար:
Բուրաստան Գրիգորյանը Բուրաստան Գրիգորյանը
Վերջին օրերին Հնդկաստանի մասին խոսակցությունները մշտապես ուղեկցում են Բուրաստանին: Նոր է վերադարձել Մումբայից, որտեղ մասնակցում էր Kids. Education. Revolution (Աշակերտներ։ Կրթություն։ Հեղափոխություն) համաժողովին: 100 հեղափոխական աշակերտ՝ հիմնականում Հնդկաստանից եւ հյուրեր տարբեր երկրներից, նաեւ՝ կրթության ոլորտի մասնագետներ, համագործակցելով, լսելով ու սովորելով միմյանցից, փորձում էին վերաիմաստավորել կրթությունը:
Նախաձեռնությունը «Teach for India» կազմակերպությանն է: Մասնակցելու հրավեր ուղարկել էին նաեւ «Դասավանդի´ր, Հայաստան»-ին (Teach for Armenia): Տարբեր մարզերում դասավանդող ուսուցիչներն առաջնորդական հմտություններով ու անգլերենի իմացությամբ աշակերտներին առաջարկել էին փորձել ուժերը:
Արմավիրի մարզից երկու աշակերտ էր ընտրվել. Բուրաստան Գրիգորյանը՝ Գետաշենից ու Դիանա Խլղաթյանը՝ Վանանդից:
Փետրվարին աղջիկները Քաթար, այնտեղից էլ Հնդկաստան էին ուղեւորվել: Հնդկաստանի մասին պատկերացումները ֆիլմերից էին, ու իրական Հնդկաստանում հայտնվելը նրանց համար մի քիչ շոկային էր:
«Ես ապրել եմ Ուկրաինայում եւ շփվել եմ տարբեր ազգերի հետ, մտածում էի, որ ինձ հեշտ կլինի այլ երկրներ ճամփորդել, սակայն, հայտնվելով Հնդկաստանում, հասկացա, որ այդ երկրի մշակույթը շատ տարբեր է ու յուրօրինակ:
Առաջին օրերին տպավորություններս խառն էին, ծայրահեղությունից ծայրահեղություն է Հնդկաստանը: Սկզբում գնացինք աղքատ թաղամաս, տեսանք, թե ինչպիսի պայմաններում են ապրում մարդի. այնտեղ մաքրության, կրթություն ստանալու խնդիր կար, բայց բոլոր բացասական կողմերով հանդերձ՝ մարդիկ շփման մեջ շատ բաց էին:
Բաժանվեցինք խմբերի եւ կրթության նշանակության մասին հարցազրույց վերցրինք տեղի բնակիչներից: Պարզեցինք, որ շատերը չէին կարողացել կրթություն ստանալ, չնայած՝ մեծ ցանկություն ունեին: Հետո կիսվեցինք արդյունքներով, տպավորություններով, քննարկեցինք, թե ներկայում կրթության ոլորտում ինչ խնդիրներ կան եւ ինչպես կարող ենք մեր ուժերի սահմանում լուծել դրանք: Շատ կարեւոր է, որ տեսնում ես խնդիրը եւ փորձում շտկել»:
Մինչ դատարկ դասարանում Բուրաստանի հետ զրուցում ենք ճամփորդության մասին, ընկեր Վարդումյանը թաքուն հայացք է գցում դռան արանքից, հետո շարունակում աշակերտների հետ սեղանի թենիս խաղալ:
Լուսինե Վարդումյանը Լուսինե Վարդումյանը
Լուսինե Վարդումյանը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագրի մասնակից է, ու անցյալ սեպտեմբերից Գետաշենի դպրոցի  հատուկ մանկավարժն է, նաեւ «FԼՕMaster» գրական ակումբն է վարում. աշակերտների հետ գրքեր են ընտրում, կարդում ու քննարկում: Բուրաստանը ակումբի ակտիվ անդամներից է, ու հենց Լուսինեի առաջարկով էլ լրացրել է Հնդկաստանի համաժողովի հայտը:
Ինչպես Բուրաստանի, այնպես էլ Դիանայի համար մշակույթների տարբերությունը զգալի էր, բայց որպես ամենամեծ դժվարություն՝ նշում է անգլերենի ոչ բավարար իմացությունը: Դիանան Վանանդի դպրոցի աշակերտական խորհրդի նախագահն է, լավագույն ու ակտիվ աշակերտներից մեկը, բայց Հնդկաստանում հասկացել է՝ զարգանալու եւ սովորելու շատ բան ունի:
«Շատ մտքեր կային, որ ուզում էի արտահայտել, գաղափարներ, որ ուզում էի իրականացնել, բայց լեզվի պատճառով երբեմն դժվարանում էի: Ընկեր Հռիփսիմեն էր օգնում («Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի առաջնորդության զարգացման մենեջեր Հռիփսիմե Խանզադյան), էրեխեքն էլ շատ լավն էին, աջակցում էին, ինչքան կարողանում էի, խոսում էի, իրենք փորձում էին հասկանալ:
Սա իմ կյանքի ամենամեծ մարտահրավերն էր, մեծ փորձություն: Եղել են հուսահատության պահեր, նույնիսկ հուզվել եմ, հետո նայել եմ առաջ, հասկացել, որ երբեք պետք չէ հուսահատվել, այլ՝ ձգտել ավելիին եւ ոչ մի դժվարությունից չվախենալ: Ընկերներիս հետ էլ արդեն կիսվել եմ, ասել եմ, որ պետք է ավելի լավ անգլերեն սովորել»,-պատմում է Դիանան:
Դիանա Խլղաթյանը (ձախից) Դիանա Խլղաթյանը (ձախից)
Դիանայի՝ Հնդկաստանում անցկացրած մեկ շաբաթը հուզմունքի ու անհանգստության յոթ օրեր էին նաեւ նրա անգլերենի ուսուցչուհու՝ Նարե Ղազարյանի համար: «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասնակիցը երկրորդ տարին աշխատում է Վանանդի միջնակարգ դպրոցում: Գիտի՝ երկու տարին բավարար չէ, որ աշակերտներն ազատ շփվեն անգլերեն, բայց քաջալերեց Դիանային, որ դիմի  համաժողովին: Վստահ էր՝ սիրելի մարդկանցից ու հարմարավետ միջավայրից հեռու՝ Դիանան շատ բան կսովորի:
Նարե Ղազարյանը եւ Դիանա Խլղաթյանը Նարե Ղազարյանը եւ Դիանա Խլղաթյանը
«Ես Քաջարանում եմ մեծացել ու գիտեմ փոքր քաղաքների սինդրոմը: Երբ ներսում ես, քեզ թվում է՝ դրանից դուրս ուրիշ աշխարհ չկա, դա փոքր թագավորություն է, ամեն ինչ էնտեղ է: Ես էնքան էի ուզում, որ էրեխեքից գոնե մեկը տեսնի ու մյուսներին պատմի, որ կյանքը Վանանդը չէ, Երեւանն ու Հայաստանը չէ, որ ամբողջ աշխարհով կարող են կյանքն ապրել:
Երբ դու ինչ-որ միջավայրում լիդեր ես, քեզ թվում է, թե դու լիդեր ես ամեն տեղ: Անհրաժեշտ է գնալ ու տեսնել, որ կան ուրիշ մակարդակներ: Ես միշտ իմ օրինակն եմ բերում: Մեր դպրոցում ես առաջնորդ էի, շատ ակտիվ, նախաձեռնող: Եկա համալսարան ու ինչ-որ պահի կոտրվեցի, որովհետեւ երբ քեզ միշտ գովում են, ասում, որ լավն ես, գնում ես ուրիշ իրականություն ու հասկանում, որ միշտ չէ, որ այդպես է:
Նարե Ղազարյանը Նարե Ղազարյանը
Մենք անընդհատ խոսում ենք աճի, ավելիին ձգտելու մասին: Բայց երբ դպրոցում այսպիսի լավ պայմաններ կան, եւ դու էլ դպրոցի առաջնորդներից մեկն ես, դժվար է մտածել, որ աճի տեղ ունես: Երբ հասնում ես լավին, կարող ես թակարդն ընկնել ու բավարարվել այդքանով: Ես ուզում էի, որ իրենք իրենց շուրջը նայեն, ավելին տեսնեն»:
Յուրաքանչյուր երեխա ունի ներուժ, որը կարող է վերաիմաստավորել աշխարհը: Սա Kids. Education. Revolution համաժողովի առանցքային գաղափարն էր: Ներուժը բացահայտելու ու ճիշտ ուղղորդելու նպատակով մասնագետներն աշակերտներին սովորեցնում էին ինչպես ոգեշնչող պատմություններ գրել, լսելի դարձնել սեփական  կարծիքը, ինչպես համայնքային ծրագրեր իրականացնել, զարգացնել քննադատական մտածելակերպն ու երեւակայությունը:
«Մեզ տվեցին արկղեր, որ դրանց միջոցով ներկայացնենք մեր պատկերացրած իդեալական դպրոցը: Շատերը պատկերում էին դպրոցի գեղեցիկ շենք, իսկ ինձ համար կարեւոր է, որ դպրոցի ներսում հավասարություն, փոխըմբռնում, համերաշխություն լինի, ուսուցիչ-աշակերտ փոխհարաբերությունները կայուն լինեն, որ ուսուցիչը ոչ միայն իր դասը պատմի ու դուրս գա դասարանից, այլ մինչեւ վերջին կաթիլը բացատրի դասը: Հիացած էի, թե հնդիկներն ինչքան էին հարգում մեկը մյուսին, համբերատար լսում էին իրար: Այդպիսի համակարգ եմ ուզում լինի մեզ մոտ»,- ստվարաթղթից պատրաստած իր դպրոցն է ներկայացնում Բուրաստանը:
Բուրաստանի ընտանիքը պատերազմական վիճակի պատճառով 2014-ին Ուկրաինայից վերադարձել է Հայաստան: Բուրաստանը հնարավորություն ունի համեմատելու ոչ միայն տարբեր երկրների մշակույթն ու կենցաղը, այլեւ՝ կրթական համակարգը: Ասում է՝ այնտեղ սովորելն ավելի բարդ էր, առարկաներն ավելի խորությամբ էին ուսումնասիրում, օտար լեզուներին էլ մեծ տեղ էին տալիս: Անգլերենի իր ամբողջ պաշարը Բուրաստանը բերել է Ուկրաինայից, որովհետեւ Գետաշենի միջնակարգ դպրոցում անգլերենը երրորդ օտար լեզուն է՝ ռուսերենից ու գերմաներենից հետո, եւ ավագ դպրոցում չի դասավանդվում: Բուրաստանը ինքնուրույն շարունակում է պարապել, ավելացնել գիտելիքները: Օտար լեզուներով զբաղվելու է նաեւ դպրոցն ավարտելուց հետո:
Դիանա Խլղաթյանը Դիանա Խլղաթյանը
Դիանան մասնագիտության հարցում դեռ չի կողմնորոշվել, հետաքրքրությունները շատ են: «Թումո» է գնում, զբաղվում է լուսանկարչությամբ, ծրագրավորմամբ, կարճամետրաժ ֆիլմեր է նկարել: Ասում է՝ ընկեր Ղազարյանն ամեն հարցում քաջալերում է իրեն ու դասընկերներին, եւ անգլերենն էլ ամենասիրելի առարկան դարձավ հենց նրա շնորհիվ:
Նարեն վայելում է աշակերտների սերը, բայց ժպիտով հիշում է նաեւ առաջին հանդիպումն ու առաջին ամիսների դժվարությունները:
«2016-ի օգոստոսին ես ու Վարդուհին («Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասնակից) դպրոցի բակում նստած էինք, երեխաները եկել էին գրքերը ստանալու: Ասացին. «Դո՞ւք եք մեր անգլերենի ուսուցչուհին»: Ու սկսեցին մեզ վախեցնել, թե գիտե՞ք մենք ամենաչարաճճի դասարանն ենք: Ես ու Վարդուհին նայում էինք իրար ու ծիծաղում, որովհետեւ մենք հենց այդ դժվարությունների համար էինք եկել: Իսկ հիմա՝ երկու տարի անց, մտածում են՝ ինչ անեն, որ մնանք գյուղում:
Ամեն առավոտ, երբ մտնում ենք դպրոց, 4-րդ դասարանի էրեխեքը պատուհանը կտկտացնում, ողջունում են, մենք էլ թագուհու նման դանդաղ ձեռքով ենք անում: Զույգ քույրիկներ ունենք, մազերը կարճ՝ կարե են կտրել, ուսուցիչը նկատողություն է արել, թե ինչու չեն կապում մազերը, ասել են՝ ուզում ենք միսս Ղազարյանի նման լինել»:
Նարեն պատմում է, որ սկզբում շատ դժվար էր, հատկապես՝ առաջին երեք ամիսը, երբ գյուղում էին ապրում (հետո տեղափոխվեցին Արմավիր): Մարքեթինգային հետազոտությունների մասնագետի համար դպրոցում անգլերեն դասավանդելն արդեն լուրջ պատասխանատվություն ու դժվարություն էր, սրան գումարվում էին նաեւ կենցաղային խնդիրները: Ասում է, որ ընտանիքն իր՝ Արմավիր տեղափոխվելու որոշումը չողջունեց: Վստահ էին, թե չի դիմանալու, հանձնվելու է: «Մի քանի օր առաջ եղբորս հետ էի խոսում, ասում եմ՝ տեսա՞ր ոնց դիմացա»:
Նարեն պատմում է, որ անընդհատ դասավանդման նոր մեթոդները էր փնտրում մինչեւ հստակ հասկացավ, թե ինչ է ուզում տալ իր աշակերտներին:
«Ուզում ես ամեն ինչ կատարյալ անել, հատկապես՝ երկրորդ տարում, երբ գիտես, որ ժամանակը քիչ է, չես ուզում մի բան բաց թողնել, որ էրեխեքը ոչ մի առումով չտուժեն: Ինքս ինձ, հետո արդեն Աստծուն դիմելով՝ հարցնում էի՝ ի՞նչ տամ էս էրեխեքին: Միայն մի պատասխան կար՝ սեր: Կյանքի ընթացքում իրենք տարբեր տեղերից ամեն բան էլ ստանալու են, նույնիսկ անգլերեն կարող են այլ կերպ սովորել: Այս տարիքում իրենց սեր է պետք, պետք է իմանան, որ անկախ պայմաններից, դժվարություններից՝ իրենց սիրող մարդիկ կան ու հենց դպրոցում»:
Բուրաստանն ու Դիանան Հնդկաստանից ոգեւորված ու նոր գաղափարներով են վերադարձել:  Քանի դեռ տպավորությունները թարմ են, կիսվում են ընկերների հետ: Բուրաստանը գործնականում կիրառում է սովորածը: Խոսքը համոզիչ ու լսելի դարձնելու համար Հնդկաստանի լուսանկարներից ֆոտոշարք է պատրաստել, որ ուսուցիչներին ու աշակերտներին պատմի, թե կրթության մեջ որքան կարեւոր է հավասարությունը, հարգանքը, լսելու ունակությունը, կարծիք հայտնելն ու սխալներից չվախենալը:

Kids. Education. Revolution: Getashen and Vanand meet the world - Mediamax.am
“Do you want coffee or Indian tea?” asks Burastan when we finished filming in the school and returned home (her and her mother by car, and I by foot to stay out of the photos).
The talk about India has become Burastan’s constant companion in recent days. She just came back from Mumbai, where she attended the Kids. Education. Revolution Conference. 100 revolutionary-minded students (mostly from India) and guests from different countries along with experts from the education sector gathered to try and reimagine education through cooperation, by listening and learning from each other.
The Kids. Education. Revolution Conference, organized by Teach For India, sent an invitation to Teach For Armenia as well, and the program’s Fellows that are teaching in Armenian marzes (regions) suggested their students with leadership skills and fluency in English to give it a go.
Two students were selected from villages in Armavir marz (region) for the trip to Mumbai: Burastan Grigoryan of Getashen and Diana Khlghatyan of Vanand.
The girls traveled to India through Qatar. They knew about India only from films and seeing the real country was slightly shocking for them.
“I used to live in Ukraine and communicated with people of various nationalities, so I thought it would be easy for me to travel, but when we arrived in India, I realized the culture was very different and unique. The first few days gave me mixed impressions – India seemed a country of extreme contrasts. We went to poor neighborhoods first and saw the conditions people live in there: hygiene and education are a problem, but despite everything, people are very open and friendly.
We divided into groups and interviewed local residents about the meaning of education. We found out that many people there could not get education, although they really wanted to. Later we shared the results of our little survey and our impressions, and discussed current issues in education sector and how we can find solutions. It is very important to identify the problems and try to fix them.”
While Burastan and I are talking about the trip in the empty classroom, Ms. Vardumyan peeks through the gap in the doorway, then goes back to playing table tennis with the students.
Lusine Vardumyan is a Fellow at Teach For Armenia. She has worked as a special education teacher in Getashen since September 2017 and headed FLOmaster book club, where she and the students select, read and discuss books together. Burastan is an active member of the club, she applied for the conference in Mumbai following the suggestion of Ms. Vardumyan.
For the other girl, Diana, the clash of cultures felt as strong as Burastan, but she notes that insufficient knowledge of English was the biggest problem for her. Diana is the President of Students’ Council in Vanand’s school, one of the best and the most active students, but in India she realized she still had a lot to learn.
“I had many thoughts and ideas to share, but sometimes I found it difficult because of the language barrier. Mrs. Hripsime (Leadership Development Manager at Teach For Armenia, Hripsime Khanzadyan - Mediamax) helped me and so did other kids. They were very supportive and tried to understand everything I was saying.
It was one of the biggest challenges of my life, a really big test. I had moments of disappointment, I even cried, but then I thought that we should strive for more and be unafraid of difficulties instead of giving up. I’ve already talked with my friends about the trip, told them we need to learn harder to speak English,” says Diana.
Diana’s week in India also meant seven days of excitement and worry for her English teacher, Nare Ghazaryan. She has been working in Vanand as Fellow of Teach For Armenia for two years now and she knows that is not enough to teach the kids to speak fluent English. Nevertheless, she encouraged Diana to apply. She was certain that Diana would learn a lot far from her loved ones and the comfortable environment.
“I grew up in Qajaran, so I know the ‘small town syndrome’. It seems that your town is the whole world, a small kingdom, and there is nothing beyond it. I wanted so much at least one of my students to see and tell others that life is not just in Vanand, Yerevan and Armenia, but all over the world, and they could have a life anywhere.
When you’re a leader in some place, you think you’re a leader everywhere. You need to see and feel there are other levels. I usually bring up my example. I was a leader in my school, a very active and initiative girl. Then I went to the university and at some point, I broke down, because when you are always praised and told you’re good, going to a different environment and seeing it is not always true is hard.
We constantly talk about the growth and the necessity to seek more. However, when the school is provided with favorable conditions, and you are among its leaders, it’s sometimes difficult to understand that there is still potential for progress. When you achieve certain level, you may get caught in a trap and be satisfied with your current successes. I wanted them to see the world from a different perspective.”
Every child has the potential to positively contribute to the world. This was the key idea in Kids. Education. Revolution. Conference. To discover this potential and move it in the right direction the specialists teach students how to write inspirational stories, voice their opinions, as well as implement community programs, develop critical thinking and imagination.
“They distributed boxes to us, with the help of which we were supposed to present the ideal school in our view. Many students pictured a beautiful building, but what’s important for me is the prevalence of equality, mutual understanding and solidarity, strong teacher-student relations, so that teachers not only introduce the lesson, but explain every single detail before leaving the classroom. I was amazed seeing how Indians respect and listened to each other with patience. I would like to have similar system in Armenia,” said Burastan, presenting her dream school made of cardboard.
In 2014 Burastan’s family returned to Armenia because of the war in Ukraine, where she used to live. She has an opportunity to compare not only cultures and lifestyles of different countries, but also the educational systems. She says that it was harder to study in Ukraine, as the subjects were taught more in depth with special emphasize on foreign languages. English is the third foreign language in Getashen Secondary School after Russian and German, and it isn’t taught from high school. All her knowledge of English comes from Ukraine, and now Burastan continues to learn the language on her own. She has decided to pursue a career in foreign languages after finishing school.
Diana hasn’t made her decision on future career yet, but she has a number of interests. She attends Tumo, does photography, programming and shoots short movies. According to her, Ms. Gazaryan encourages her and her classmates in every beginning. English has become her favorite subject thanks to Ms. Ghazaryan.
Nare enjoys the love of her students and smiles remembering the first meeting and difficulties during the first months.
“Together with Varduhi (Teach For Armenia Fellow) I was sitting at the garden of the school, when children came to receive their books in August of 2016. They asked: “Are you going to be our English language teacher?” They tried to frighten us by saying “You know, ours is the naughtiest class here.” Varduhi and I looked at each other and laughed, as we came exactly for those difficulties. After two years, they are now trying to find ways for keeping us here.”
When we come to the school every morning, children from the 4th grade tap on the window to welcome us, and we wave to greet them like queens. We have twins in the class, both with short haircut. One of the teachers made a remark for not fastening their hair, to which the girls answered: “We want to be like Ms. Ghazaryan.”
Nare says that it was very difficult at the beginning, especially during the first three months, when they lived in the village (then they moved to Armavir). Teaching English at a school was a serious responsibility and challenge for a marketing research specialist. Besides, she had to deal with tough household conditions. Nare’s family didn’t approve her decision to move to Armavir.  They were sure she wouldn’t make it and would just give up one day. “I spoke to my brother a few days ago and said to him: “See? I did it.”.”
Nare spoke about how she was constantly in search of new methods for teaching until she understood what she wanted to give to these children.
“You always want to provide the best for the kids, especially during the second year, when you have little time left and you don’t want to miss anything. I asked myself and God about what else I could give to these children. And then I understood that the only answer to this question was love. They will get a lot of useful information from various places, they can even learn English otherwise. What they need most at this stage is love, they need to know that despite harsh conditions and other challenges, there are people who love them and those people are right here at school.”
Burastan and Diana returned from India motivated with new ideas. They share new impressions with classmates now when the memories are still fresh. Burastan applies her knowledge in action by having prepared a photo collection from India to make the stories live and convincing. She tells the students and teachers about the importance of equality and respect, the ability to listen and express your own views without ever being afraid to fail.