Սեւան հյուրանոց ` (ան)կենդանի պատմություն - Mediamax.am
Ի տարբերություն Մեդիամաքս-ի «Երեւան. XX-րդ դար» հատուկ նախագծի նախորդ հերոսի` «Անի» հյուրանոցի, այսօրվա «հերոսը»` «Սեւան» հյուրանոցը ոչ միայն չի գործում, այլեւ ֆիզիկապես գոյություն չունի:
Վերջին 20 տարվա ընթացքում Երեւանում շատ շինություններ քանդվեցին, սակայն մասնագետները պնդում են, որ «Սեւան» հյուրանոցի կորուստն ամենացավալիներից մեկն էր: Մի քանի օր առաջ քանդվեց նաեւ «Սեւան» հյուրանոցի շարունակության` արդարադատության նախարարության նախկին շենքի կմախքը, որը կանգուն էր մնացել էր ուժգին հրդեհից հետո:
Նայելով լուսանկարներին, կարող ենք փաստել, որ այսօր Շահումյանի հրապարակի այդ հատվածն ունի գրեթե նույն տեսքը, ինչ 1920-ական թվականներին` մինչեւ «Սեւան» հյուրանոցի կառուցումը:
Սեւան հյուրանոց
Ճարտարապետ Գուրգեն Մուշեղյան` նոր սեփականատերը չցուցաբերեց քաղաքացիական գիտակցություն
«Սեւան» հյուրանոցը համարում եմ հայ ճարտարապետության լավագույն գործերից մեկը, որը համապատասխանում էր ժամանակի պահանջին:  Հյուրանոցի հեղինակը՝ Նիկողայոս Բունիաթյանը, մեծ պատասխանատվությամբ էր մոտենում իր բոլոր աշխատանքներին: Հյուրանոցն իր կառուցվածքով, հարկայնությամբ ամբողջությամբ համապատասխանում էր  Շահումյան հրապարակին եւ ներդաշնակ էր դիտվում հրապարակի այլ կառույցների հետ: «Սեւանը» եղել է մեր պարծանքներից մեկը:
Պատանեկան տարիներիս սուսերամարտով էի զբաղվում: Շատ հաճախ մեր հավաքները կազմակերպվում էին «Սեւան» հյուրանոցում, որը գտնվում էր երկու այգիների՝ Կիրովի այգու եւ Կոմայգու անմիջական հարեւանությամբ: Առավոտյան դուրս էինք գալիս վազելու այգու տարածքում, եւ զգում էինք հյուրանոցի ձգողականությունը:
Հավաքների ժամանակ մեկ-երկու ամսով տեղափոխվում էինք «Սեւան»: Հետաքրքիր էր հետեւել հյուրանոցի առօրյային, կենցաղին: Հիշում եմ, որ դեպի ընդունարան կարող էիր դուրս գալ ոչ միայն առաջին, այլ նաեւ երկրորդ, երրորդ հարկերից: Սա արված էր մարդկանց հաղորդակցությունը, շփումը ընդլայնելու համար:
Հյուրանոցն ուներ սովորական եւ լյուքս համարներ: Սովորական համարների կոմունալ հարմարություններն ընդհանուր էին: Լյուքս սենյակները շատ չէին եւ տեղավորված էին 4-րդ հարկում:
Հիշում եմ նաեւ հյուրանոցի ռեստորանը: Այն տեղակայված էր Մարքսի փողոցի թեւում: Այդ թեւում հյուրանոցն ուներ գլխավոր մուտք, որից ներս մտնելով աջում՝ ռեստորանն էր, ձախում՝ սրճարանը: Մեր ազատ ժամանակներն այդտեղ էինք անցկացնում:
Շատ եմ ցավում «Սեւանի» ճակատագրի համար: Այն շատ գրագետ կառույց էր, թե՛ ճարտարապետական, թե՛ ֆունկցիոնալ կառուցվածքի տեսանկյունից: Շատ ճիշտ էր իրականացված շենքի անկյունային լուծումը: Ցավում եմ, որ շենքի վաճառքից հետո սեփականատերը չցուցաբերեց քաղաքացիական գիտակցություն եւ չպահպանեց թեկուզ միայն այդ անկյունային մասը:
1980-ականների վերջերին սկսեցին մտածել հյուրանոցի վերականգման, արդիականացման մասին, փոխեցին պատուհանները: Կարծում եմ, որ անհրաժեշտ էր շարունակել վերականգման գործընթացը, համապատասխանեցնել հյուրանոցը այսօրվա պահանջներին, այլ ոչ թե հիմնովին քանդել այն:
Չգիտեմ, թե հետագայում այդ վայրում կառուցվելիք շենքն արդյո՞ք ներդաշնակ կդիտվի Շահումյան հրապարակի, հրապարակի հուշարձանի հետ:
Յուրաքանչյուր հանրային կառույցի սեփականատեր պետք է պատասխանատվության կրի այդ շենքի պահպանման, վերականգման համար:
Քանդելն հեշտ է, կառուցելը՝ դժվար:  Շենքի, կառույցի պահպանումը խնամք է պահանջում եւ դա արդեն մարդկային բնավորության հետ է կապված:
Նիկողայոս Բունիաթյան
Լուսանկարիչ Արմեն Խանոյան` Նավոյի ու Վարդգեսի խորամանկությունները
1945-47 թվականներին «Սեւան» հյուրանոցի դիմացը կանգնում էր երթեւեկության կարգավորող (регулировщик ) Վարդգեսը: Նա իր գործի մեծ վարպետ էր, այնքան հմտորեն էր գավազանով տիրապետում, որ մարդիկ հատուկ գալիս էին Շահումյանի հրապարակ՝ «ներկայացում» դիտելու:
Վարդգեսը երբեք գումար խախտումների համար չէր վերցնում, դրա փոխարեն` հրավիրում էր Սեւան հյուրանոցի ռեստորան` օղի խմելու: Նա պայմանավորվածություն ուներ այնտեղի բուֆետչիկի՝ Նավոյի հետ:  Օղին լցնելիս Նավոն Վարդգեսի բաժակի մեջ օղու փոխարեն ջուր էր լցնում, իսկ խախտում կատարողին` օղի: Այսպիսով, Վարդգեսը հանգիստ կարող էր սթափ վիճակում շարունակել իր գործը: Իսկ օրվա վերջում Նավոն ու Վարդգեսը կիսում էին հավաքված գումարը: Միանգամ ինչ-որ մեկը մատնեց Վարդգեսին, ասելով, որ նա, որպես «կաշառք» օղի է խմում: Եկան ստուգելու, սակայն հասկացան, որ խմած չէ: Այդպես բացահայտվեցին Նավոյի ու Վարդգեսի խորամանկությունները:
Երբ «Սեւան» հյուրանոցը դեռ շահագործման չէր հանձնվել, դրա առջեւ տեղի էին ունենում հրշեջ ջոկատների վարժանքները: Երեւանցիների  համար դա մեծ տոն էր, բոլորը գալիս էին այն դիտելու, հիանալու:
1970-ականների վերջին «Սեւան» հյուրանոցում բացվեց առաջին սաունան: Փոքրիկ տեղ էր` կազմված երեք համարից: Մուտքը հյուրանոցի ետեւում գտնվող «Չարխի» բակի կողմից էր: Լեգենդար բակ էր, լի բազմաթիվ պատմություններով եւ այնտեղ բնակվող կերպարներով: Այդ բակը կոչում էին  «Չարխի հայաթ» այն պատճառով, որ այնտեղ ապրում էր Երեւանի առաջին հոլ պատրաստողը՝ վանեցի Շլդիկյան Համոն:   («Չարխ»` նշանակում է «հոլ»,պտտվող): Նա վաճառում էր այդ հոլերը, որոնց գինը տատանվում էր 40 կոպեկից մինչեւ 1,50 ռուբլի:
1948թ-ից մինչեւ 1950-ականների կեսերը, հյուրանոցի առջեւ տեղադրված էր պարաշուտների աշտարակը: Այն բավականին բարձր էր եւ երիտասարդների համար յուրօրինակ մարտահրավեր էր՝ կամքի ուժը ստուգելու համար:
«Սեւան» ռեստորանի մուտքը առանձին էր: Պատանեկության տարիներին Կիրովի այգում «շամպայնի վրա» թենիս էինք խաղում եւ պարտվողը տանում էր բոլորին «Սեւան» ռեստորան` շամպայն հյուրասիրելու: Այդ ժամանակ բուֆետչիկը «Ցեց»  Էդիկն էր, որի օրոք շատ համեղ բլինչիկ եւ խորոված էին մատուցում:
Իմ առաջին զարթուցիչը գնել ենք հյուրանոցի տակը գտնվող ժամացույցի խանութից: Ի դեպ, այն արտադրվել էր մեր ժամացույցի գործարանում եւ կրում էր «Սեւան» անունը:
«Սեւան» հյուրանոցի անձնագիրը
Նկարին սեղմելով, կարող եք ծանոթանալ 1981թ. կազմված «Սեւան» հյուրանոցի անձանգրին, որը մեզ է տրամադրել Մշակույթի նախարարության առընթեր Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնը:
Ճարտարապետության թեկնածու Էմմա Հարությունյան`Մանուել Կապուտիկյանի ոդիսականը
«Սեւան» հյուրանոցի ինտերիերն արել էր Մանուել Կապուտիկյանը` նա այն մտավորականներից էր, որոնք 1935-1936 թթ. Ֆրանսիայից հայրենադարձվեցին Երեւան: Կապուտիկյանն աշխատանքի անցավ Երեւանի քաղխորհրդի ճարտարապետական արվեստանոցում, որի ղեկավարն էր Նիկողայոս Բունիաթյանը: Հյուրանոցի կառուցման ընթացքում Կապուտիկյանը հանգրվանել է հյուրանոցի մի թեւի նեղլիկ սենյակում: 1938 թվականին նա ձերբակալվեց` անհիմն մեղադրանքով:
Մանուել Կապուտիկյանի ստեղծագործությունները տիպիկ մոդեռնիստական էին: Նա նախագծել է նաեւ հայրենադարձների համար նախատեսված բնակելի շենքերը Նոր Արաբկիրում, Նոր Մալաթիայում:
Էլեկտրոնային սարքերի նախագծող Ելենա Թադեւոսյան` «գործարք» բուֆետի աշխատողի հետ
1960-ականներին ընդգրկված էի Հայաստանի մեծ թենիսի հավաքականի կազմում: Քաղաքային եւ հանրապետական մրցումների ժամանակ մարզիկներն ապրում էին «Սեւան»: Օրական մեզ հատկացնում էին սննդի կտրոն՝ 2 ռուբլի 50 կոպեկի չափով: Իսկ քանի որ որոշ մարզիկները, այդ թվում և ես, ինչ-ինչ պատճառներով հյուրանոցում չէինք մնում, այդ կտրոնով գնում էինք հյուրանոցի բուֆետ, 50 կոպեկը թողնում էինք բուֆետի աշխատողին, իսկ մնացած 2 ռուբլով գնում էինք հյութեր, շոկոլադ եւ այլ «համով բաներ»: Իհարկե, այդ տարիներին նման «գործարքները» մեծ ուրախություն էին մեզ համար:
Ճարտարապետ Արսեն Կարապետյան` անգլիական թերթեր «Սեւանում»
Հայրիկիս հետ հաճախ գնում էինք հյուրանոց, այն ժամանակ դա միակ վայրն էր, որտեղ վաճառում էին արտասահմանյան թերթեր, օրինակ՝ անգլիական: Դրանք 1980-ական թվականներն էին:
Շենքի առաջին հարկը հասարակական նշանակություն ուներ. ֆիլատելիայի խանութ կար, գործում էր «Магазин книг соцстран» գրախանութը, որտեղից գնում էինք գրքեր, պլակատներ:
Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյան` տիրանալ “Թոմեկին”
Դպրոցական տարիներին «Магазин книг соцстран» մեզ համար շատ կարեւոր նշանակություն ուներ: Միայն այդ խանութում էր վաճառվում լեհական Slask հրատարակչության “Приключения Томека” շարքի գրքերը: Դրանք տպվում էին Լեհաստանում ռուսերեն լեզվով` հատուկ ԽՍՀՄ համար: Տպաքանակը մեծ չէր, եւ այդ գրքին տիրանալը 1980-ականներին մեծ հաջողություն էր համարվում:
Մենք այդ խանութում ծանոթ ունեինք, եւ նա մայրիկիս համար պահում էր շարքի հերթական գիրքը: Իհարկե, գրքի համար վճարում էինք ավելին, քան դրա պաշտոնական գինն էր (2 ռուբլի 40 կոպեկ): Դպրոցում «մրցակցություն» էր գնում` ով ավելի շատ գրքեր ունի “Приключения Томека” շարքից: Ես ունեի 6-ը կամ 7-ը, ինչը համարվում էր գրեթե բացարձակ արդյունք: Այսօր էլ այդ գրքերը տանը խնամքով պահում եմ:
Ի՞նչ եւ ե՞րբ է կառուցվելու «Սեւան» հյուրանոցի տարածքում
Ճարտարապետ եւ քաղաքաշինարար Սարհատ Պետրոսյանն ասում է, որ 2000 թվականին Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի առաջարկով ու քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ պետության կողմից անվավեր ճանաչվեց Երեւանի պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների ցուցակը: Այդ շրջանից սկսվեց մայրաքաղաքի հուշարձանների քանդման գործընթացը: Առաջին «զոհերից» դարձավ Իտալական փողոցի վրա գտնվող Դումայի շենքը, որի փոխարեն կառուցվեց «Կոնգրես» հյուրանոցը: Հետագայում նույն ճակատագրին «արժանացավ» Սեւան հյուրանոցը:
Սարհատ Պետրոսյանի խոսքերը հաստատում է ՀՀ Մշակույթի նախարարության Պատմության ու մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության Երեւանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանը: Նա ասում է, որ 2000 թվականին Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների կոմպլեքսային պահպանման եւ օգտագործման նախագիծը, որի մեջ ներառված էր 871 հուշարձան, ուժը կորցրած ճանաչվեց քաղաքապետարանի կողմից: Նախագծում ներառված բոլոր հուշարձանները ստացան հասարակ շինությունների կարգավիճակ, ինչը թույլ տվեց քանդել որոշ հուշարձանները:
2004 թվականին Կառավարության որոշմամբ հաստատվեց Երեւան քաղաքի անշարժ հուշարձանների ցանկը, որի հիման վրա հետագայում մշակվեց եւ հաստատվեց ընդհանուր ցուցակը, ասում է Կարո Այվազյանն:
Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման  վարչությունից տեղեկացանք, որ «Սեւան» հյուրանոցը մասնավորեցվել է 09.12.1995-ին՝ մրցույթով:
Սեփականատերը հանդիսանում է «Կարուսել Իսթաբլիշմենթ» ընկերությունն` ի դեմս Վաչե Մանուկյանի: 2004 թվականին Կենտրոն համայնքի թաղապետ Գագիկ Բեգլարյանը թույլտվություն է տվել շենքի քանդմանը` որոշումը հիմնավորվել է շենքի անկայուն սեյսմիկ վիճակով:
Տարածքի սեփականատերը պարտավորվել էր 5 տարում կառուցապատել տարածքը, բայց առ այսօր տարածքը շարունակում է շինհրապարակ մնալ: Նախորդ տարիների ընթացքում քննարկվել են այդ հատվածում տարբեր շինություններ կառուցելու առաջարկներ` հյուրանոց, բանկ, բիզնես-կենտրոն:
2007 թվականին մրցութային կարգով նախագծային առաջարկներ են ներկայացվել, որոնցից սեփականատերը նախապատվություն էր տվել դիզայներ Հրանտ Կոմիտասյանի նախագծային առաջարկին: Ներկայացված առաջարկը բիզնես-կենտրոն էր, որն իրենից ներկայացնում էր սիմետրիկ դասավորությամբ երկթեւանի կառույց՝ մեջտեղում 16 հարկանի, 70 մետր բարձրություն ունեցող աշտարակով:
Ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը մեզ ասել է, որ «դա մի անլուրջ, ուսանողական մակարդակի նախագիծ էր, որի իրականացումը պարզապես անթույլատրելի էր»:
2007 թ. նոյեմբերի 28-ին կայացած փոքր քաղաքաշինական խորհրդի կողմից, որին մասնակցում էին ճարտարապետներ Ջ. Թորոսյանը, Լ. Վարդանյանը,  Ա. Զուրաբյանը, Հ. Պողոսյանը, Ս. Քալաշյանը, Ս. Գուրզադյանը, Հ. Մութաֆյանը, Ա. Գրիգորյանը, առաջարկը համարվել է անընդունելի: Հեղինակին առաջարկվել էր հրապարակի անկյունային հատվածը լուծել նախկին տարբերակով, հաշվի նստել գոյություն ունեցող  քաղաքաշինական իրավիճակի հետ՝ ընդհանրապես բացառելով աշտարակատիպ բարձրահարկի առկայությունը:
2011 թ. սեպտեմբերի 28-ին Երեւանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել էր Վաչե Մանուկյանին` ի թիվս այլ հարցերի քննարկելով նաեւ «Սեւան» հյուրանոցի տարածքի կառուցապատման խնդիրը: Երեւանից քաղաքապետարանից մեզ հայտնեցին, որ ներկայումս աշխատում են Վաչե Մանուկյանի գրասենյակի հետ:
Ճարտարապետ Արսեն Կարապետյանն առաջարկում է քաղաքական որոշում կայացնել` «Սեւան» հյուրանոցն իր օրիգինալ տեսքով վերականգնելու վերաբերյալ: Նա շեշտում է, որ ճիշտ չէ տարանջատել «Սեւան» հյուրանոցը նախկին արդարադատության նախարարության շենքից:
«Դա մեկ համալիր է, ժամանակին միասնական լուծում ուներ: Դրանք ֆունկցիաներով տարբերվում են, բայց կարելի է դիտարկել որպես միասնական կառույց:  Այդ շրջանի շենքերը շատ հետաքրքիր են. նոր ուղղություն էր սկսվում հայ ճարտարապետության մեջ: Հայկական «ստալինյան» ճարտարապետությունը խիստ տարբերվում է մնացած այլ խորհրդային երկրների ճարտարապետությունից: Փաստորեն, օգտվելով այդ «ստալինյան բառապաշարից»՝ մենք ճարտարապետական նոր լեզու ստեղծեցինք: «Սեւան» հյուրանոցը Երեւանի կերպարը ստեղծող շենքերից մեկն էր», - ասում է Արսեն Կարապետյանը:
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Աննա Զիլֆուղարյանը, Արա Թադեւոսյանը:
Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում` Ամատունի Վիրաբյանին եւ Անահիտ Գալստյանին (Հայաստանի Ազգային արխիվ), Զառա Մամյանին (Երեւան նախագիծ), Հակոբ Սիմոնյանին եւ Հասմիկ Կարապետյանին (Մշակույթի նախ. առընթեր Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն);

Гостиница «Севан» - (не)живая история - Mediamax.am
В отличии от предыдущего «героя» спецпроекта «Ереван.XX век» - гостиницы «Ани», сегодняшний «герой», гостиница «Севан», не только не действует, но и больше не существует.
Фото: Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия при министерстве культуры РА
В отличии от предыдущего «героя» спецпроекта  «Ереван.XX век» - гостиницы «Ани», сегодняшний «герой», гостиница «Севан», не только не действует, но и больше не существует.
В течение последних 20-и лет в Ереване было разрушено много зданий, но специалисты утверждают, что гостиница «Севан» стала одной из самых болезненных утрат. Несколько дней назад был снесен также оставшийся после сильного пожара «скелет» бывшего здания министерства юстиции, являвшийся продолжением гостиницы «Севан»
Глядя на фотографии, можем констатировать, что сегодня это часть площади Шаумяна выглядит практически так же, как в 1920-х годах, до строительства гостиницы «Севан».
Гостиница «Севан»
Архитектор Гурген Мушегян: новый владелец не проявил гражданской ответственности
Гостиница «Севан» считается одним из лучших творений в армянской архитектуре, которое соответствовало требованию своего времени. Автор гостиницы, Николай Буниатян, подходил с большой ответственностью ко всем своим  работам. Гостиница полностью вписывалась в общий вид площади Шаумяна и гармонично смотрелась рядом с другими строениями. «Севан» был нашей гордостью.
Форография: Национальный архив Армении
В юности я занимался фехтованием. Очень часто наши сборы проходили в гостинице «Севан», которая располагалась между двумя парками - Кировским и имени Коммунаров. По утрам мы выходили туда на пробежку и чувствовали притяжение гостиницы.
На время сборов мы на 1-2 месяца переезжали жить в гостиницу «Севан». Было интересно наблюдать за бытом гостиницы. Помню, что к приемной можно было выйти не только с первого, но и со 2-го и 3-го этажей. Это было сделано с целью облегчить общения между людьми.
В гостинице были как обычные номера, так и номера класса «люкс». Коммунальные условия обычных номеров были общими. Номеров «люкс» было немного и все они распологались на 4-м этаже.
Помню также ресторан гостиницы. Он был расположен в крыле, выходящем на улицу Маркса. В этом крыле имелся главный вход, по правую сторону которого находился ресторан, а по левую сторону - кафе. Все свободное время мы проводили там.
Очень жаль, что гостиницу «Севан» постигла столь печальная участь. Это было очень грамотное строение, как с архитектурной, так и с функциональной точки зрения. К сожалению, новый владелец не проявил  необходимой гражданской ответственности и не сохранил хотя бы угловую часть здания.
В конце 70-х начали думать о реставрации здания, заменили окна. Думаю, следовало продолжить процесс реставрации, сделать гостиницу современной, соответствующей духу времени, а не разрушать ее. Не знаю, будет ли построенное на этом месте здание так же гармонировать с площадью и памятником Шаумяна?
Владелец каждого общественного строения должен нести ответственность за его сохранение и восстановление. Рушить всегда легко. Гораздо труднее строить. Сохранение здания требует заботы, и это уже связано с личностью человека.
Николай Буниатян
Фотограф Армен Ханоян: проделки Наво и Вардгеса
В 1945-47 гг. напротив гостиницы «Севан» стоял регулировщик уличного движения Вардгес. Он настолько ловко управлял своей палочкой, что люди специально приходили на площадь Шаумяна, чтобы увидеть это «шоу».
Форография: Из архива А.Ханояна
Вардгес никогда не штрафовал граждан. Вместо этого, он отводил провинившегося в ресторан гостиницы «Севан», выпить водки. Естественно, за счет последнего. Но у Вардгеса существовала договоренность с буфетчиком ресторана, Наво. Наливая водку виновнику, Наво давал Вардгесу рюмку с водой. Вардгес, соответственно, не пьянел и мог спокойно возвращаться к работе. А в конце рабочего дня Вардгес и Наво делили заработанную за день сумму. Однажды кто-то выдал Вардгеса, рассказав, что он пьет водку в качестве «взятки». Пришли проверять, но поняли, что он абсолютно трезв. Так все и узнали о хитростях Вардгеса и Наво.
Когда гостиница «Севан» еще строилась, перед зданием проходили учения пожарных команд. Для еревацев это было большим праздником, все приходили посмотреть и восхититься этим зрелищем.
В 1970-х гг. в гостинице «Севан» открылась первая сауна в Ереване. Это было маленькое помещение, состоявшее всего из 3-х номеров. Вход был с задней стороны гостиницы, со двора «Чарх». Это был легендарный двор, известный своими историями и персонажами. Название «Чарх» он получил из-за того, что там жил первый изготовитель волчков в Ереване - ванеци Шлдикян Амо. («Чарх»- означает волчок, кружащийся). Он продавал свои волчки, их стоимость колебалась от 45 копеек до 1,5 рублей.
С 1948-го года до середины 50-ых напротив гостиницы была установлена парашютная вышка. Она была довольно высокой и давала молодым людям шанс проверить силу духа.
Вход в ресторан «Севан» был отдельным. В студенческие годы в Кировском парке мы играли в настольный теннис на шампанское. Проигравший вел всех в ресторан и угощал шампанским. В то время буфетчиком был Эдик по кличке «Цец» (Моль). У него были самые вкусные блинчики и шашлык.
Мой первый будильник мне купили из магазина часов, который находился под гостиницей. Он был изготовлен нашим часовым заводом и назывался «Севан».
Паспорт гостиницы «Севан»
Кликнув на картинку, вы можете ознакомиться с «паспортом» гостиницы Севан, составленным в 1982 году. «Паспорт» любезно предоставлен нам научно-исследовательским центром культурно-исторического наследия при министерстве культуры Армении.
Фотография: Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия при министерстве культуры РА
Кандидат архитектуры Эмма Арутюнян: одиссея Мануэля Капутикяна
Интерьер гостиницы «Севан» делал Мануэль Капутикян. Он был одним из тех представителей интеллигенции, которые в 1935-36 гг. репатриировались из Франции. Капутикян начал работать в архитектурной мастерской ГорСовета, руководителем которой был Николай Буниатян. В процессе стротиельства Капутикян жил в одной из комнат гостиницы. В 1938-ом году он был арестован по необоснованным обвинениям.
Произведения Капутикяна носили типично модернистский характер. Он проектировал также жилые здания для репатриантов в ереванских районах Арабкир и Малатия.
Разработчик электронных приборов Елена Тадевосян: «сделка» с буфетчиком
В 1960-е годы я состояла в сборной Армении по теннису. На время городских и республиканских соревнований большая часть спортсменов проживала  в гостинице «Севан».  Ежедневно нам выдавали талон на еду, на сумму в 2 руб. 50 коп. А поскольку некоторые спортсмены, в том числе и я, не жили в гостинице, то мы шли в буфет, 50 копеек оставляли буфетчику, а на оставшиеся 2 рубля покупали шоколад, соки и прочие «вкусности». Конечно, в те годы подобные «сделки» были для нас большой радостью.
Архитектор Арсен Карапетян: английские газеты в «Севане»
В 1980-е гг. мы часто ходили  с отцом к гостинице «Севан». Тогда это было единственным местом, где продавались зарубежные газеты, например, английские. Первый этаж здания носил общественный характер, там был магазин марок, действовал магазин «Книги соцстран», где мы покупали книги и плакаты.
Директор Медиамакс Ара Тадевосян: заполучить «Томeка»
В школьные годы магазин «Книги соцстран» был для нас заветным местом. Только там продавалась серия книг «Приключения Томека» издательства Slask. Эти книги издавались в Польше на русском языке, специально для СССР. Тираж был небольшим, и обладание этими книгами в середине 80-х считалось большой удачей.
У  нас был знакомый в этом магазине, который откладывал для меня очередную новую книгу серии. Конечно, за книгу приходилось платить больше официальной цены в 2 рубля 40 копеек. В школе шло «соревнование» - кто соберет больше книг из серии «Приключения Томека». У меня было 6 или 7 книг, что было практически абсолютным результатом. До сих пор я бережно храню эти книги.
Что и когда будет построено на месте гостиницы «Севан»?
Архитектор и градостроитель Сархат Петросян рассказывает, что в 2000-ом году по предложению главного архитектора города Нарека Саргсяна и решением мэра Еревана Ерванда Захаряна список исторических  и культурных памятников Еревана был признан недействительным.  Именного с этого времени начался процесс разрушения памятников столицы. Первой «жертвой» стало расположенное на Итальянской улице здание Думы, на месте которого сейчас находится гостиница «Конгресс», затем той же участи «удостоилась» гостиница «Севан».
Слова Сархата Петросяна подтверждает начальник ереванского территориального отдела  Агентства по сохранению истории и памятников культуры министерства культуры Армении Каро Айвазян. «В 2000-ом году включающий в себя 871 памятника комплексный проект  по сохранению и использованию исторических и культурных памятников города Еревана был признан мэрией недействительным. Включенные в проект памятники  получили статус обычных строений, что позволило разрушить некоторые из них. В 2004-м решением правительства был утвержден список недвижимых памятников Еревана, на основе которого в дальнейшем был разработан и утвержден общий список», - сказал Каро Айвазян.
Из Управления госимущества при правительстве Армении нам сообщили, что гостиница «Севан» была приватизирована 9-го декабря 1995-го года по конкурсу. Владельцем гостиницы является компания Ваче Манукяна «Карусель Истаблишмент». В 2004-м году префект общины Кентрон Гагик Бегларян дал разрешение на снос гостиницы, аргументируя это решение аварийным состоянием здания.
Владелец здания обязался в течение 5-и лет застроить территорию, однако по сей день она продолжает пребывать в качестве стройплощадки. В последние годы обсуждалось множество возможных вариантов зданий - гостиницы, банка, бизнес-центра.
В 2007 году был объявлен конкурс проектов, из которых владелец территории отобрал проект дизайнера Гранта Комитасяна. Это был проект бизнес-центра, состоящего из двух симметричных крыльев высотой в 70 метров и 16-и этажной башней посередине.
В беседе с Медиамакс архитектор Левон Варданян сказал, что «данный проект был несерьезным и непрофессиональным, и его реализация была просто недопустимой».
28 ноября 2008 года на малом градостроительном совете данный проект был признан неприемлемым. Автору было предложено спроектировать угловой отрезок площади в изначальном варианте, принимая во внимание существующую градостроительную ситуацию и полностью исключая наличие высокоэтажной башни. На заседании присуствовали архитекторы Дж. Торосян, Л. Варданян, А. Зурабян, Г. Погосян, С. Гюрзадян, Г. Мутафян, А. Григорян.
28 сентября 2011 года мэр Еревана Карен Карапетян встретился с Ваче Манукяном и обсудил вопрос застройки территории бывшей гостиницы «Севан». Из мэрии Еревана нам сообщили, что они продолжают работать со структурами Ваче Манукяна.
Архитектор Арсен Карапетян предлагает принять политическое решение и восстановить гостиницу «Севан» в первоначальном виде. Он также подчеркивает, что неправильно отделять гостиницу «Севан» от бывшего здания министерства юстиции. «Это единый комплекс. Здания выполняли разные функции, но их следовало рассматривать как единое строение. Здания того периода очень интересны. В армянской архитектуре развивалось новое направление.  Армянская «сталинская» архитектура сильно отличается от архитектуры других стран СССР. Фактически, пользуясь этим «сталинским инструментарием», мы создали новый архитектурный язык, и здание гостиницы «Севан» было одним из определяющих образ Еревана», - говорит Арсен Карапетян.
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Екатерина Погосян, Элеонора Араратян, Анна Зильфугарян, Ара Тадевосян.
Выражаем благодарность: Аматуни Вирабяну и Анаит Галстян (Национальный архив Армении), Акопу Симоняну и Асмик Карапетян (Научно-исследовательский центр культурно-исторического наследия при министерстве культуры Армении), Заре Мамян (Ереванпроект).