Երեւանում բացվել է Բորիս Պիոտրովսկիի հուշատախտակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում՝ Զաքյան 2 հասցեում, բացվել է ԽՍՀՄ եւ ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիաների ակադեմիկոս Բորիս Պիոտրովսկիի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակը:
Հուշատախտակի բացմանը մասնակցել են Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ինչպես նաեւ Բորիս Պիոտրովսկիի որդին՝ Էրմիտաժի գլխավոր տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին:
Զաքյան 2 հասցեում գտնվող տանը Բորիս Պիոտրովսկին ապրել է շուրջ կես դար:
Բորիս Պիոտրովսկիի բրոնզաձույլ դիմաքանդակը ներկայացնող հուշատախտակի քանդակագործն է Տիգրան Մուրադյանը, ճարտարապետը՝ Տիգրան Բարսեղյանը:
Տարոն Մարգարյանը Միխայիլ Պիոտրովսկիին պարգեւատրել է «Արգիշտի առաջին» հուշամեդալով՝ հայկական մշակութային կյանքի զարգացման գործում ներդրած ավանդի եւ համաշխարհային մշակութային արժեքների պահպանման գործում ունեցած մեծ վաստակի համար:
«Թեեւ ես Հայաստանում չեմ ապրում, սակայն ամուր թելերով եմ կապված Երեւանի հետ, որն իմ ծննդավայրն է: Անկեղծորեն շնորհակալ եմ, որ այստեղ շարունակում են գնահատել հորս ունեցած վաստակը, ինչի վառ ապացույցը նաեւ այսօր բացվող հուշատախտակն է: Համոզված եմ, որ հորս հիշատակը հավերժացնող յուրովի այդ անկյունը առանձնահատուկ խորհուրդ եւ նշանակություն կունենա նաեւ Պիոտրովսկիների բոլոր սերունդների համար»,- նշել է Միխայիլ Պիոտրովսկին:

Памятная доска, посвященная Борису Пиотровскому, открылась в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване по адресу Закяна 2 состоялось открытие памятной доски, посвященной памяти академика АН СССР и Армянской ССР Борису Пиотровскому.
В церемонии открытия памятной доски участвовал мэр Еревана Тарон Маркарян, а также сын Бориса Пиотровского, директор Эрмитажа Михаил Пиотровский.
В доме по адресу Закяна 2 Борис Пиотровский прожил почти полвека.
Скульптором памятной доски, которая представляет собой бронзовый портрет Бориса Пиотровского, является Тигран Мурадян, архитектор – Тигран Барсегян.
Тарон Маркарян наградил Михаила Пиотровского орденом «Аргишти Первый» за вклад в развитие культурной жизни Армении и значительную роль в сохранении ценностей мировой культуры.
«Хотя я и не живу в Армении, однако крепкими узами связан с Ереваном, который является моей родиной. Я искренне благодарен за то, что здесь продолжают ценить работу моего отца, ярким свидетельством чему является сегодняшнее открытие памятной доски. Уверен, что этот уголок, который своеобразным образом увековечивает память моего отца, будет иметь особое значение и символику для всех поколений Пиотровских», - отметил Михаил Пиотровский.