Օմբուդսմենը առաջարկել է ոստիկանապետին ապահովել քաղաքապետարանի դիմաց ցույց անողների անվտանգությունը - Mediamax.am
4734 դիտում
Օմբուդսմենը առաջարկել է ոստիկանապետին ապահովել քաղաքապետարանի դիմաց ցույց անողների անվտանգությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը առաջարկել է ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, որպեսզի նա հանձնարարի համապատասխան պաշտոնյաներին ապահովել Երեւանի քաղաքապետարանի դիմաց նստացույցի մասնակիցների անվտանգությունն ու առողջությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մարդու իրավունքների պաշպանի գրասենյակը, օգոստոսի 5-ին քաղաքապետարանի առջեւ նստացույց անող ակտիվիստները նամակով դիմել են օմբուդսմենին՝ նշելով կիզիչ արեւից պաշտպանվելու հնարավորության բացակայության մասին:
Ոստիկանապետին հասցեագրված իր գրության մեջ Կարեն Անդրեասյանը նշում է, որ «կիզիչ արեւին մեկ հովանոցի տեղադրումը թե իրավական է, թե մարդասիրական»:
"Այլ առիթներով արդեն նշել եւ հիմնավորել ենք, որ խաղաղ հավաքների անցկացման ընթացքում մեկ վրանի կամ մեկ հովանոցի տեղադրումը չի կարող դիտվել որպես ոչ իրավաչափ գործողություն, եթե դա անհրաժեշտ է խաղաղ ցուցարարների կյանքի եւ առողջության պաշտպանության համար, եւ եթե դրանք որեւէ կերպ չեն խոչընդոտում երթեւեկությանը, անցորդների տեղաշարժմանը»,- ասված է օմբուդսմենի գրության մեջ:
Բացի այդ, Կարեն Անդրեասյանն առաջարկել է ոստիկանապետին գիշերային ժամերին լուսավորության բացակայության դեպքում ուժեղացնել նստացույցի մասնակիցների անվտանգության ապահովման միջոցառումները:

Ombudsman suggests Chief of Police ensuring safety of demonstrators in front of the Mayor's Office - Mediamax.am
4731 views
Ombudsman suggests Chief of Police ensuring safety of demonstrators in front of the Mayor's Office
Yerevan, August 8. /Mediamax/. Armenian Ombudsman Karen Andreasyan suggested Chief of Police Vladimir Gasparyan assigning relevant officials to ensure the safety and health of those taking part in the sit-in in front of Yerevan Mayor's Office.
The activists holding demonstration in front of Mayor's Office sent a letter to Ombudsman on August 5 noting the lack of opportunity to protect themselves from scorching sun, the Ombudsman's Office reports.
Karen Andreasyan notes in the message addressed to the Chief of Police that "placement of a sunshade is both legal and human".
"We have already noted and substantiated on other occasions that placement of a tent or sunshade during peaceful demonstrations can't be considered as illegal if it's necessary to protect the life and health of the demonstrators and if they don't interfere traffic or pedestrians", the Ombudsman's message reads.
Besides, Karen Andreasyan proposed the Chief of Police to strengthen the measures for ensuring the demonstrators' security when it's dark.