«ԱԺ ընտրություններ` v1.0- v 4.0»` 1999 թվականի ընտրությունները - Mediamax.am
ՀՀ երկրորդ գումարման Ազգային Ժողովի ընտրությունները (131 պատգամավոր` 75 մեծամասնական եւ 56 համամասնական ընտրակարգով) տեղի ունեցան 1999թ. մայիսի 30-ին:
Ընտրություններին մասնակցեցին 21 կուսակցություններ եւ դաշինքներ:
Օրենքով սահմանված 5%-ի սահմանագիծը հաղթահարեցին 6 կուսակցություն եւ դաշինք, իսկ տեղերը բաշխվեցին հետեւյալ կերպ. «Միասնություն» դաշինք` 41,69% (29 պատգամավոր), Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցություն` 12,09% (8), «Իրավունք եւ միաբանություն» դաշինք` 7,96% (6), ՀՅԴ` 7,86% (5), «Օրինաց երկիր» կուսակցություն` 5,28% (4), Ազգային Ժողովրդավարական միություն` 5,17% (4):
Խորհրդարանում ստեղծվեցին 6 խմբակցություններ ` «Միասնություն» (46 պատգամավոր), Կոմկուս (8 պատգամավոր), «Իրավունք եւ միաբանություն» (5 պատգամավոր), ՀՅԴ (8 պատգամավոր), «Օրինաց երկիր» (4 պատգամավոր), ԱԺՄ (4 պատգամավոր) եւ 3 պատգամավորական խմբեր`«Ագրարա-արդյունավերական ժողովրդավարական միություն» (11 պատգամավոր), «Հայաստան» (12 պատգամավոր) եւ «Ժողովրդական պատգամավոր» (16 պատգամավոր):
1999թ. հունիսի 10-ին, ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, բացվեց ՀՀ երկրորդ գումարման Ազգային Ժողովի առաջին նստաշրջանը: ԱԺ նախագահ ընտրվեց Կարեն Դեմիրճյանը, իսկ տեղակալներ՝ Ալբերտ Բազեյանը (հետագայում` Յուրի Բախշյանը) եւ Ռուբեն Միրոյանը:
Սկանդալներ
Նախընտրական շրջանը, ընդհանուր առմամբ, անցավ բավականին հանգիստ պայմաններում եւ սկանդալներ, որպես այդպիսիք, չարձանագրվեցին: Արտառոց իրադարձությունների շարքին կարելի է դասել միայն պատգամավորության թեկնածու Շանթ Հարությունյանի վրա կատարած հարձակումը, որի հետեւանքում նա ծեծի ենթարկվեց անհայտների կողմից:
Սենսացիա
Անկասկած, գլխավոր անակնկալն եղավ Վազգեն Սարգսյանի ղեկավարած Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության եւ Կարեն Դեմիրճյանի գլխավորած Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության դաշինքը, որն անվանվեց «Միասնություն»:
1998թ. նախագահական ընտրություններում Կարեն Դեմիրճյանը պարտվեց Ռոբերտ Քոչարյանին եւ չնայած հրապարակայնորեն չբողոքարկեց ընտրությունների արդյունքները, Հայաստանի կոմունիստական նախկին առաջնորդը «խուլ ընդդիմության մեջ էր»:
ԿԸՀ դիմումների ներկայացման վերջին օրը՝ մարտի 30-ին, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Յուրի Բախշյանը պաշտոնապես տեղեկացրեց, որ ՀՀԿ-ի եւ ՀԺԿ-ի միավորումն իրականություն է: «Միասնությունը» միանգամից դարձավ ընտրական մրցավազքի գլխավոր ֆավորիտը:
«Միասնության» ցուցակը բաղկացած էր 145 անունից: Այն գլխավորում էին Կարեն Դեմիրճյանը, Վազգեն Սարգսյանը, ԳԱԱ նախագահ Ֆադեյ Սարգսյանը, Անդրանիկ Մարգարյանը եւ Ալբերտ Բազեյանը:
Վազգեն Սարգսյան. “Կարեն Դեմիրճյանի հետ մեզ միավորում է ընդհանուր ցավը…”
«Երկու կուսակցություններն էլ` թե Հանրապետականը, եւ թե հատկապես Ժողովրդականը, լուրջ ձեւավորման փուլում են: Կուսակցությունների կայացման ընթացքում ընդգծված եւ որոշիչ է լինելու երկու անհատ-առաջնորդների դերը: Կարեն Դեմիրճյանը եւ ես հեշտությամբ չենք հանգել դաշինքի ձեւավորման գաղափարին: Հայաստանը մեկ գաղափարի երկիր է: Մենք տարբեր մարդիկ ենք, մեր աշխարհընկալումները մասամբ տարբեր են, բայց մեզ միավորում է ընդհանուր ցավը…
Այո, մենք հակառակ բարիկադներում էինք, բայց թշնամական բարիկադներ չէին դրանք, մեզ առաջնորդում էր նույն ցավը, ինչ այսօր: Մեր մեջ կար առողջ մրցակցություն, ինչը մաղթում եմ բոլորիս: Այս դաշինքը կայացել է եւ կայանալու է` դրդապատճառներն առողջ են, նպատակը` հստակ եւ միասնական»,- ասել էր Վազգեն Սարգսյանը 1999թ. մայիսի 18-ին «Հայաստանի Հանրապետության» թերթին տված հարցազրույցում:
Նախընտրական շրջան
Երկու ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչների կողմից այդպիսի հզոր միության ձեւավորումը, անշուշտ, կտրուկ փոխեց ուժերի դասավորությունը քաղաքական դաշտում: Քչերի մոտ կասկածներ կային, որ «Միասնությունը» կստանա խորհրդարանում մանդատների մեծամասնությունը:
«Այս դաշինքը շատերը անվանեցին մեզալյանս եւ շատ իզուր: Անգամ պաշտոնական տվյալներով Կարեն Դեմիրճյանը, ով առանց որեւէ պատրաստվածության եւ PR-ի մտավ 1998թ. նախագահական արտահերթ ընտրությունների պայքարի մեջ, ստացել էր ձայների մոտ 40%-ը: Ոչ պաշտոնական տվյալներով, նա հաղթել էր Ռոբերտ Քոչարյանին արդեն իսկ առաջին փուլում, սակայն հաղթանակը նրանից գողացել էին: Իրազեկ մարդիկ փաստում են, որ Վազգեն Սարգսյանը, ով բավականին նպաստել էր ընտրությունների կեղծմանը, հենց դրանից հետո սկսեց լուրջ մտածել հեռանկարների մասին: Շատ գայթակղիչ էր ուժեղացնել սեփական հավակնությունները Դեմիրճյանի չծերացող խարիզմայով: Բայց Կարեն Սերոբիչի համար էլ երիտասարդ պաշտպանության նախարարի հետ միավորումը շատ օգտակար կլիներ: Ժողովրդական համակրանքի 67-ամյա առաջնորդը շատ լավ հասկանում էր` նա կարող է հաղթել ցանկացած ընտրությունում, սակայն քանի դեռ իր մեջքին չկա իրական ուժ, օրինական հաղթանակը նրան ոչ ոք չի տա»,- գրում էր ռուսաստանյան «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն:
Մեկնաբանելով Դեմիրճյան-Սարգսյան դաշինքը` Կոմկուսի ներկայացուցիչները նշում էին, որ այն իրենց հավելյալ քվեներ կբերի, քանզի ընտրողները ազատվել են Կարեն Դեմիրճյանի կոմունիստական անցյալի պատրանքներից:
ՀՅԴ-ն չեզոք գնահատական տվեց դաշինքի ձեւավորմանը: Մասնավորապես, Վահան Հովհաննիսյանը «Գոլոս Արմենիի» թերթին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «դաշինքի ձեւավորումը գուցեեւ լավ է, ամեն դեպքում քաղաքական գզվռտոցը տգեղ ձեւեր չի ընդունի»:
“Առավոտ” թերթի օնլայն տարբերակի խմբագիր Աննա Իսրայելյան. “Կարեն Դեմիրճյանին եւ Վազգեն Սարգսյանին դիմավորում էին անկեղծ ոգեւորությամբ”
1999թ. ամենախայտառակ ընտրություններն էին ընտրացուցակների տեսանկյունից: Հիմա էլ բացահայտումներ են արվում, օրինակ, որ Ֆադեյ Սարգսյանի անունը դեռ կար ցուցակներում, կամ, որ մեկ բնակարանում 100 հոգի մարդ կարելի է գրանցել: Սակայն վստահեցնում եմ, որ այս ամենն ոչինչ է նրա համեմատ, թե ինչ էր կատարվում ցուցակների հետ 1999թ.:
Կարեն Դեմիրճյանի եւ Վազգեն Սարգսյանի միավորման մասին.
Այդ միավորումը իսկապես մեծ անակնկալ էր թվում: Ընդհանրապես, Կարեն Դեմիրճյանն այդ իմաստով բավականին անկանխատեսելի քաղաքական գործիչ էր: Սակայն, միեւնույն ժամանակ, դա նաեւ մեկնաբանվում էր որպես ծրագրված կամ իշխանությունների հետ փոխհամաձայնեցված խաղի արդյունք: Ես հիշում եմ, որ Վազգեն Մանուկյանը կասկածներ ուներ, որ Կարեն Դեմիրճյանին մտցրեցին քաղաքականություն հենց իր դեմ: Այդ տեսակետի կողմնակիցները նաեւ ասում էին, որ, իհարկե, Կարեն Դեմիրճյանը չհամաձայնվեց 1998թ. նախագահական ընտրությունների վերջնական արդյունքի հետ, բայց չորդեգրեց ակտիվ պայքարի կուրս: Այն հանգամանքը, որ մեկ տարի հետո երկրորդ տեղը զբաղեցրած թեկնածուն գնում է դաշինքի իշխանական գործչի հետ, նույնպես դիտվում էր այդ նույն պայմանավորվածությունների տրամաբանության ներքո: Այդպես է, թե ոչ, չեմ կարող պնդել, քանի որ կան այդ վարքագիծը թե հերքող եւ թե հաստատող փաստարկներ:
Ինչ վերաբերում է Վազգեն Սարգսյանի տրամաբանությանը, ապա ստիպված եմ հիշեցնել այն ժամանակ բավական շատ շրջանառվող վարկածը՝ կապված ներիշխանական հակասությունների հետ: Ինչքան էլ Վազգեն Սարգսյանը հրապարակավ պնդում էր, որ “իմ ու Քոչարյանի միջեւ որեւէ խնդիր չկա”, բայց առնվազն իր այդ քայլը վկայում էր հակառակի մասին:
Այնուամենայնիվ, մի բան ակնհայտ է: Այդ դաշինքը, մանավանդ գյուղերում եւ մարզերում, դիմավորում էին անասելի ոգեւորությամբ, եւ դա ոչ ձեւական էր, ոչ էլ սարքած: Այսօր դա կարող է ծիծաղելի թվալ, բայց Դեմիրճյանին դիմավորելիս՝ մարդիկ նույնիսկ ասում էին. “Նայիր, մինչեւ հիմա քո ժամանակ առած կոստյումն եմ հագնում”: Մարդիկ իսկապես իր հետ էին կապում իրենց խորհրդային տարիների լավ հիշողությունները եւ գուցե ենթադրում էին, որ մի անձը կարող է փոխել ամեն ինչ:
Դիտորդներն եւ նրանց գնահատականները
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելությունը՝ բաղկացած 12 երկարաժամկետ եւ 168 կարճաժամկետ դիտորդներից, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի 24 դիտորդներից, հայտարարել էր, որ 1999թ. ընտրությունները, ընդհանուր առմամբ, իշխանությունների կողմից մի քայլ առաջ էին դեպի ԵԱՀԿ պարտավորությունների կատարումը:
ԵԱՀԿ զեկույցում նշվում էր, որ ընտրարշավի ժամանակ հարգվում էր հավաքների եւ խոսքի ազատությունը, նախկինում արգելված կուսակցություններին թույլատրվել էր մուտք գործել քաղաքական ասպարեզ, քաղաքական կուսակցությունների լուսաբանումը պետական հեռուստատեսությամբ եւ այլ լրատվամիջոցներում հավասարակշռված էր եւ հիմնականում չեզոք, իսկ նախընտրական քարոզարշավն անցել էր հանգիստ, առանց լուրջ խախտումների: Այդուհանդերձ, զեկույցում նշվում էր, որ բոլոր ուժերի ծրագրերը նույնատիպ էին, եւ պայքարը հիմնականում անձերի, այլ ոչ թե քաղաքական պլատֆորմների միջեւ էր:
“Թեեւ ընտրական գործընթացը 1999 թ-ին, ընդհանուր առմամբ, ցույց տվեց ակնհայտ բարելավում 1995, 1996 եւ 1998թթ. ընտրությունների համեմատ, որոնք անցել էին էական խախտումներով, նախորդ ընտրությունները համարժեք համեմատության համար հարթակ չեն հանդիսանում: Միակ չափանիշը ԵԱՀԿ պարտավորություններն են, որոնք ամրագրված են 1990թ. Կոպենհագենի փաստաթղթում: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է իրականացնել ավելի մեծ բարեփոխումներ”,- նշում էին ԵԱՀԿ-ի դիտորդները՝ շեշտելով, որ մի շարք լուրջ խնդիրներ դեռ լուծված չեն:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյմս Ֆոլին նույնպես հայտարարել էր, որ ընտրությունները նախորդների համեմատ ավելի լավն էին, սակայն Հայաստանին անհրաժեշտ է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել ընտրական համակարգի բարելավման ուղղությամբ, որպեսզի վերանան դիտորդների կողմից մատնանշված թերությունները:
Գնդակահարված հույսեր
Ցավոք, 1999թ. գլխավոր իրադարձությունը դարձան ոչ ընտրությունները, այլ հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունը, որի կատարողները գլխատեցին «Միասնություն» եւ ոչնչացրին շատերի հույսերը:
Վերջաբան
ՀՀ երկրորդ գումարման Ազգային Ժողովը սկսեց աշխատանքը 1999թ. հունիսի 10-ին եւ ավարտեց 2003թ. մայիսի 14-ին:  1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ողբերգությունից հետո նոյեմբերի 2-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանում ընտրվեց ԱԺ նոր ղեկավարություն: Խորհրդարանի նախագահ ընտրվեց Արմեն Խաչատրյանը, տեղակալներ՝ Տիգրան Թորոսյանը եւ Գագիկ Ասլանյանը:

«Выборы в Национальное Собрание: v1.0-v4.0»: выборы 1999 года - Mediamax.am
Накануне предстоящих 6 мая выборов Национального Собрания Армении пятого созыва, Медиамакс продолжает спецпроект «Выборы в Национальное Собрание: v1.0-v4.0». Целью проекта является представить наиболее интересные факты и события выборов 1995, 1999, 2003 и 2007 гг.
Выборы в Национальное Собрание Республики Армения второго созыва состоялись 30 мая 1999 года. По сравнению с выборами 1995 года число депутатов было уменьшено со 190 до 131 (75 - по мажоритарной и 56 - по пропорциональной избирательной системе).
В выборах приняли участие 21 партия и блок. Пятипроцентный барьер преодолели 6 партий и блоков: блок «Единство» - 41,69% (29 депутатов), Компартия - 12,09% (8 депутатов), блок «Право и единение» - 7,96% (6 депутатов), АРФД - 7,86% (5 депутатов), «Оринац Еркир» - 5,28% (4 депутата), Национально-демократический союз - 5,17% (4 депутата). Из 129 депутатов 53 были беспартийными.
В Национальном Собрании второго созыва были образованы 6 фракций и 3 депутатские группы: фракции «Единство» (46 депутатов), «Коммунистическая партия Армении» (8 депутатов), АРФД (8 депутатов), «Право и единение» (5 депутатов), «Оринац Ерикир» (4 депутата), «Национальный демократический союз» (4 депутата) и депутатские группы «Аграрно-промышленный демократический союз» (11 депутатов, до этого «Стабильность»), «Армения» (12 депутатов) и «Народный депутат» (16 депутатов).
Председателем Национального собрания Армении второго созыва был избран Карен Демирчян, а его заместителями - Альберт Базеян (затем - Юрий Бахшян) и Рубен Мироян.
Скандалы
Предвыборная кампания, в целом, прошла достаточно спокойно, и скандалов зафиксировано не было. В разряд неординардных событий можно зачислисть избиение кандидата в депутаты Шанта Арутюняна.
Сенсация
Главной сенсацией, безусловно, стало решение о формировании предвыборного блока «Единство»между Республиканской партией Армении во главе с Вазгеном Саргсяном, и Народной партией Армении во главе с Кареном Демирчяном.
На президентских выборах 1998 года Кареном Демирчян уступил Роберту Кочаряну и несмотря на то, что не стал публично оспаривать итоги выборов, бывший коммунистический лидер Армении был в «глухой оппозиции» к властям.
30 марта 1999 года представитель РПА Юрий Бахшян официально сообщил, что объединение РПА и НПА стало реальностью. Список блока «Единство» состоял из 145 имен. Возглавляли его Карен Демирчян, Вазген Саргсян, президент НАН Фадей Саргсян, формальный лидер РПА Андраник Маргарян, вице-спикер Альберт Базеян.
Вазген Саргсян: С Кареном Демирчяном нас объединяет общая боль…
«Обе партии находятся на серьезном этапе становления. В этом процессе решающая роль будет отведена двум лидерам. Для Карена Демирчяна и меня решение о создании союза не было легким. Армения является страной одной идеи. Мы разные люди, наши мировоззрения частично различны, но нас объединяет общая боль…
Да, мы были по разные стороны баррикад, но это не были вражеские баррикады, нами руководила та же боль, что и сегодня. Между нами была здоровая конкуренция, чего и желаю всем. Этот союз формировался и будет формироваться: для этого существуют «здоровые» причины, цели - ясны и едины», - говорил Вазген Саргсян в интервью газете «Айастани Анрапетутюн» от 18 мая 1999 года.
Предвыборный период
Создание столь мощного союза двух наиболее значимых фигур на политическом поле Армении сразу изменило расклад сил. Мало у кого были сомнения в том, что «Единство» получит в парламенте большинство мандатов.
«Этот союз многие посчитали мезальянсом, и совершенно напрасно. Даже по официальным данным, Карен Демирчян, без какой-либо подготовки и раскрутки вступивший в борьбу за президентский пост на внеочередных выборах в марте 1998 г., получил 40% голосов. По неофициальным сведениям, он победил Роберта Кочаряна уже в первом туре, но победа была у него отнята. Информированные люди утверждают, что Вазген Саркисян, немало способствовавший фальсификации итогов голосования, именно после этого стал всерьез задумываться о перспективе. Очень соблазнительно было подкрепить собственные амбиции немеркнущей харизмой Демирчяна. Но и для Карена Сероповича смычка с молодым министром обороны была бы крайне полезной. 67-летний лидер народных симпатий прекрасно понимал: он сможет выигрывать в ходе всех мыслимых голосований, но, пока за ним нет реальной силы, законную победу ему никто не отдаст», - писала российская «Независимая газета».
Комментируя создание альянса между Вазгеном Саргсяном и Кареном Демирчяном, представители Компартии Армении отмечали, что создание блока принесет им дополнительные голоса, так как избиратели избавились от иллюзий коммунистического прошлого Карена Демирчяна.
АРФД отнеслась к созданию «Единства» достаточно нейтрально. В частности, Ваган Оганесян в интервью «Голосу Армении» сказал, что «сам альянс, может быть даже к лучшему: во всяком случае, безобразных форм политическая грызня не примет».
Редактор он-лайн версии газеты «Аравот» Анна Исраелян: Карена Демирчяна и Вазгена Саргсяна встречали с неподдельным воодушевлением
Выборы 1999 года были самыми позорными, если рассматривать их с точки зрения избирательных списков. Сегодня мы также делаем «открытия», например, что имя Фадея Саргсяна все еще фигурировало в списках избирателей, или, что в одной квартире можно прописать 100 человек. Но, уверяю, все это - ничто по сравнению с тем, что творилось со списками в 1999 г.
Об объединении Карена Демирчяна и Вазгена Саргсяна
Объединение действительно было большим сюрпризом. В целом, Карен Демирчян, в этом смысле, был достаточно непредсказуемым политическим деятелем. Однако, в то же время, были разговоры, что велась согласованная игра с властями. Помню, что у Вазгена Манукяна были сомнения на счет того, что Карена Демирчяна вернули в политику именно против него. То обстоятельство, что спустя год после президентских выборов кандидат-оппозиционер, занявший второе место, идет на заключение союза с одним из столпов властного режима, также рассматривалось в рамках логики договоренностей. Так это было на самом деле, или нет, сказать не могу.
Что касается логики Вазгена Саргсяна, то мне придется вспомнить часто муссируемую в то время гипотезу, связанную с внутривластными противоречиями. Сколько бы Вазген Саргсян не говорил о том, что между ним и Кочаряном «нет никаких проблем», этот шаг свидетельствовал как минимум об обратном.
Как бы ни было, Карена Демирчяна и Вазгена Саргсяна встречали с огромным неподдельным воодушевлением, особенно в областях и деревнях. Сегодня это покажется смешным, но, встречая Карена Демирчяна, люди говорили: «смотри, я до сих пор ношу приобретенный в твое время костюм». Люди действительно связывали с ним свои хорошие воспоминания о советских годах, и, может быть, навино полагали, что один человек может изменить все…
Оценки наблюдателей
Миссия ОБСЕ/БДИПЧ в составе 12 долгосрочных наблюдателей и 168 краткосрочных и 24 парламентариев ПА ОБСЕ заявила, что парламентские выборы в Армении, в целом, стали шагом в направлении выполнения Арменией своих обязательств в рамках ОБСЕ.
В докладе отмечалось, что уважались свобода собраний и свобода слова, ранее запрещенные партии были допущены на политическую арену, освещение политических партий на государственных телеканалах и в других СМИ было сбалансированным и, в основном, нейтральным, а предвыборная кампания была спокойной, без серьезных нарушений. Вместе с тем, в докладе отмечалось, что программы всех партий были аналогичными, и борьба шла в основном между персоналиями, нежели политическими платформами.
«Хотя избирательный процесс 1999 года в Армении в целом продемонстрировал очевидные улучшения по сравнению с выборами 1995, 1996 и 1998 годов, прошедших со значительными нарушениями, предыдущие выборы не являются адекватной базой для сравнения. Единственный критерий – обязательства ОБСЕ, отраженные в Копенгагенском документе 1990 года. В этом контексте, должно быть реализовано больше улучшений», - отметили наблюдатели от ОБСЕ, подчеркнув, что многие серьезные проблемы все еще остаются нерешенными.
Госдепартамент США устами своего официального представителя Джеймса Фоли заявил, что  парламентские выборы в Армении продемонстрировали улучшения в порядке их проведения в сравнении с предыдущими выборами, однако стране следует принять срочные меры по реформированию избирательной системы для устранения недостатков, выявленных наблюдателями.
Расстрелянные надежды
К сожалению, главным событием 1999 года стали не выборы в парламент, а теракт 27 октября, исполнители которого в буквальном смысле обезглавили блок «Единство» и мигом перечеркнул многие надежды, отбросив Армению назад на многие годы.
Национальное собрание Армении второго созыва начало свою работу 10 июня 1999 года и завершило 14 мая 2003 года. После теракта 27 октября 1999 года, на внеочередной сессии Национального собрания 2 ноября 1999 года, было избрано новое руководство Национального собрания. Председателем Национального собрания был избран Армен Хачатрян, а его заместителями - Тигран Торосян и Гагик Асланян.