ԱՄՆ դեսպանը հյուրընկալվել է Ռազմական համալսարանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը Վազգեն Սարգսյանի անվան Ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետում ներկայացրել է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության հիմնադրույթները:
Շնորհակալություն հայտնելով փետրվարի 21-ին կայացած հանդիպման համար ԱՄՆ դեսպանը նշել է, որ հանդիպումը կօգնի Հայաստանի ներկա եւ ապագա զինվորական առաջնորդներին առավել լայն պատկերացում կազմելու ԱՄՆ նոր վարչակազմի կողմից վարվող անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ:
«ԱՄՆ ազգային անվտանգության ռազմավարությամբ առաջ քաշված բոլոր նպատակներն էլ որոշ առումներով ուղղակիորեն առնչվում են Հայաստանին, քանի որ դրանցից յուրաքանչյուրում էլ մենք ունենք ընդհանուր շահեր: Այնտեղ գովեստով են հիշատակվում ՆԱՏՕ-ի դաշնակից եւ գործընկեր երկրները, ինչպիսին է նաեւ Հայաստանը, որոնք միասին պայքարում են ահաբեկիչների դեմ եւ ջանում են բարելավել ահաբեկչության դեմ ուղղված պայքարն ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:

Посол США посетил Военный университет - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Ричард Миллс представил положения новой стратегии национальной безопасности США на встрече в командно-штабном факультете Военного университета имени Вазгена Саргсяна.
Поблагодарив за встречу, посол США отметил, что встреча поможет действующим и будущим военным лидерам Армении получить более широкое представление о политике безопасности, проводимой новой администрацией США.
«Все цели, выдвинутые в новой стратегии национальной безопасности США, в некотором смысле напрямую связаны с Арменией, поскольку в каждой из них у нас есть общие интересы. В документе приветствуются союзники и партнеры НАТО, которые сообща борются против террористов, и Армения - в числе этих стран»,- отметил Ричард Миллс.