ՀՀ եւ Մոլդովայի նախագահները քննարկել են կապերի զարգացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Ղրղզստանում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից, Սերժ Սարգսյանն ու Իգոր Դոդոնը քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով հայ-մոլդովական համագործակցության օրակարգը՝ կարեւորելով Հայաստանի ու Մոլդովայի միջեւ քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, առեւտրատնտեսական եւ հումանիտար բնագավառներում համագործակցության զարգացումը:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ մինչ այժմ երկու երկրների միջեւ ստորագրված շուրջ երկու տասնյակ համաձայնագրերին ու պայմանագրերին անհրաժեշտ է ավելացնել նորերը:
Բիշքեկում անցկացվող Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը նախատեսում է քննարկել նաեւ Մոլդովային ԵԱՏՄ դիտորդ-պետության կարգավիճակ տրամադրելու հարցը:

Президенты Армении и Молдовы обсудили развитие отношений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян, который находится в Кыргызстане с рабочим визитом, встретился сегодня с президентом Молдовы Игорем Додоном.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, Серж Саргсян и Игорь Додон обсудили повестку армяно-молдавских отношений как в двустороннем, так и многостороннем формате, отметив важность активизации политического диалога и развития сотрудничества в торгово-экономической и гуманитарной сферах между Арменией и Молдовой.
Стороны согласились, что около двух десятков соглашений и договоров, подписанных по сей день между странами, должны быть дополнены новыми.
На заседании Высшего Евразийского экономического совета в Бишкеке планируется обсудить также вопрос предоставления Молдове статуса государства-наблюдателя при ЕАЭС.