Ադրբեջանը Բելառուսից գնել է կրակի կառավարման նոր համալիր - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը Բելառուսից հրետանային կրակի կառավարման «Լեկտոր» դյուրակիր համակարգ է ձեռք բերել։
Նոր համալիրը փորձարկվել է ադրբեջանական բանակի՝ մարտին տեղի ունեցած զորավարժությունների ժամանակ, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով ադրբեջանական AzeriDefence կայքը:
Համալիրը ներառում է պլանշետային համակարգիչ, գրպանի համակարգիչ, ռադիոկայաններ, հետախուզման սարք եւ ավտոմատ օդերեւութաբանական կայան:
Համակարգի միջոցով կարելի է հավաքագրել եւ պահել տվյալներ, լուծել հաշվարկային եւ տեղեկատվական խնդիրներ: Համալիրի բոլոր բաղադրիչները՝ օդերեւութաբանական կայանից բացի, մշակվել են Բելառուսում:
«Լեկտորն» առաջին անգամ ցուցադրվել էր 2019թ. փետրվարին Աբու Դաբիում տեղի ունեցած IDEX-2019 ցուցահանդեսում:

Азербайджан приобрел у Беларуси новый портативный комплекс управления огнем - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан приобрел у Беларуси новый портативный комплекс управления огнем «Лектор».
Новый комплекс был задействован во время учений азербайджанской армии, проведенных в марте, сообщает Интерфакс со ссылкой на сайт AzeriDefence.
В состав комплекса входят планшетный компьютер, карманный компьютер, радиостанции, прибор разведки и автоматическая метеостанция.
С помощью комплекса можно собирать и хранить данные, решать расчетные и информационные задачи. Все составляющие комплекса, кроме метеостанции, разработаны в Беларуси.