Վիգեն Չիթերյան. Ապագան չի կարող ձեւակերպվել մի քանի հոգու կողմից
Մեդիամաքսը շարունակում է հարցազրույցների շարքը Հայաստանում եւ Սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ: Փորձում ենք տարբեր կարծիքներ լսել այն մասին, թե արդյոք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է լրագրող եւ գրող Վիգեն Չիթերյանը, որը մի քանի ամիս առաջ հրապարակեց իր նոր՝ «Բաց վերքեր. հայերը, թուրքերը եւ Ցեղասպանության մեկ դարը» (Open Wounds. Armenians, Turks and a Century of Genocide) գիրքը:
- Ո՞րն է Ձեր նոր գրքի հիմնական ուղերձը:
- Հիմնական հարցը, որը փորձել եմ արծարծել հետեւյալն է՝ Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում իրագործված Հայոց Ցեղասպանությունը Լոզանի պայմանագրից հետո անտեսվեց եւ մոռացվեց միջազգային հարաբերություններում:
Ես հարց եմ տալիս՝ եթե նման ծավալի ոճիր տեղի ունենար Եվրոպայում, մի՞թե այն կարող էր անարձագանք մնալ: Սակայն XX դարի առաջին ցեղասպանությունը անտեսելու քաղաքականությունը չի կարող ջնջել այդ հանցանքի հետքերը: Գիրքը փորձել եմ կառուցել՝ այդ հետքերով գնալով եւ փորձելով պարզել, թե 100 անց Ցեղասպանությունն ինչպիսի ազդեցություն եւ ներգործություն ունի:
- Մենք կարո՞ղ ենք 100-ամյակը օգտագործել անցյալը վերաիմաստավորելու եւ ապագային այլ կերպ նայելու համար:
- Կարծում եմ, որ նախ պետք է գնահատական տանք այն տարբեր փուլերին, որոնք տեղի ունեցան այս 100 տարիների ընթացքում: Բնական է, որ 1920-ական թվականներին, Ցեղասպանությունից ընդամենը մի քանի տարի անց, մենք չէինք կարող այնպես պայքարել, ինչպես դա եղավ 1960-ականներին:
Կարծում եմ, վերջին 10 տարվա ընթացքում կարողացանք որոշակի արդյունքի հասնել: Թերևս, ամենակարևորն այն էր, որ մինչեւ 1980-ական թվականները Ցեղասպանությունն ընկալվում էր որպես միայն հայերին հուզող հարց: Այնուհետեւ տարբեր շրջանակներ եկան այն համոզման, որ Ցեղասպանությունը միայն հայկական ցավի երեւույթ չէ, այլ նաեւ իրենց հուզող եւ հետաքրքրող հարցեր ձեւավորող երեւույթ է: Կարեւոր է, որ հենց Թուրքիայում շատ մարդիկ սկսեցին բացահայտ ձեւով խոսել Հայոց Ցեղասպանության մասին:
Իհարկե, սա բավարար չէ: Մենք պետք է շարունակենք պայքարը, որպեսզի Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչվի իբրեւ ողջ մարդկության դեմ գործած ոճիր:
- Ոմանք կարծում են, որ 100-ամյակից հետո Ցեղասպանությունը կարող է դադարել Սփյուռքի համար առանցքային հարց լինել:
- Ես այդպես չեմ կարծում: Այս պայքարը 2015-ին չի վերջանալու՝ Թուրքիան Ցեղասպանությունը տեսանելի ապագայում չի ճանաչի: Այլ հարց է, որ պայքարը արդյունավետ շարունակելու համար դրան պետք է նոր իմաստ հաղորդենք,
այլեւս չենք կարող հին գաղափարներով շարունակել: Պետք է մեր պայքարը կապենք այսօրվա միջազգային իրողության եւ արժեքների հետ:
- Ինչպե՞ս կձեւակերպեք այդ նոր իմաստը:
- Պետք է ցույց տանք, որ սա համամարդկային խնդիր է: Այսօր Ցեղասպանության մասին խոսելով՝ չպետք է միայն հայերի ցավի մասին խոսենք: Մենք այդ ցավը կրեցինք 100 տարի առաջ, բայց նույն երեւույթները՝ ջարդ, տեղահանություններ, տեսնում ենք այսօր Միջին Արեւելքում:
Մենք այն ժողովուրդն ենք, որը պետք է աշխարհին հասցնի այն գաղափարը, որ եթե 100 տարի առաջ մեզ հետ կատարվածը համապատասխան գնահատական ստանար, XX եւ XXI դարերում մենք անհամեմատ ավելի քիչ վայրագություններ եւ զանգվածային սպանություններ կտեսնեինք:
Պետք է նաեւ աշխարհի ուշադրությունը հրավիրենք այն փաստի վրա, որ բոլոր այն ռեժիմները, որոնք ցեղասպանություններ էին գործում, ի վերջո պարտվում էին՝ թուրքերը պարտվեցին Առաջին աշխարհամարտում, Հիտլերը պարտվեց, Ստալինի ռեժիմը փլուզվեց, Հութուների ռեժիմը Ռուանդայում դարձյալ փլուզվեց:
Նրանք չկարողացան իրենց շարունակությունը ապահովել, քանի որ ցեղասպանության ոճիրը հարցեր չի լուծում, այլ աղավաղում է դրանք՝ քաղաքական հարթությունից այլ հարթություններ տեղափոխելով:
- Հայաստանի եւ Սփյուռքի հարաբերությունները վերագնահատելու համար լա՞վ առիթ է 100-ամյակը:
- Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ երկխոսության պակաս կա: Շատ քայլեր են արվում, բայց դրանք ձեւական բնույթ ունեն: Հայաստանը պետք է Սփյուռքին լսելու  կարողություն ունենա:
Սփյուռքը իր բազմազանությամբ շատ հարուստ երեւույթ է, բայց որպեսզի Հայաստանը կարողանա այդ հարստությունը իմաստավորել եւ օգտագործել, պետք է կարողանա լսել եւ ըմբռնել:
- Ինչպիսի՞ լուծումներ կառաջարկեք իրական երկխոսություն ունենալու համար:
- Հայաստանը պետք է քաղաքական մշակույթ զարգացնի, որպեսզի այդ երկխոսությունը հնարավոր կդարձնի: Այսօրվա կենտրոնացված եւ օլիգարխիկ համակարգը Հայաստանի եւ Սփյուռքի ներուժի մեծ մասը չի կարող ներգրավվել:
- Որքանո՞վ է իրական Սփյուռքի ձուլման վտանգը գլոբալիզացիայի պայմաններում:
- Սփյուռքն արդեն հսկայական դեմոգրաֆիկ փոփոխությունների միջով է անցել վերջին 20-30 տարիների ընթացքում: Այս, գլոբալիզացիան «դրսից» ազդում է Սփյուռքի վրա, սակայն Սփյուռքի ներքին օրգանիկ կառույցն էլ ամբողջովին ձեւափոխվել է:
Նախկինում Սփյուռքի ծանրակշիռ համայնքները Մերձավոր Արեւելքում էին: Այսօր դրանք նախկին ազդեցությունը չունեն, իսկ Սիրիայի հայ համայնքը փաստացի դադարել է գոյություն ունենալ: Հիմա ծանրակշիռ համայնքները Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում եւ Ֆրանսիայում են: Երկրորդ փոփոխությունը ՝ հայկական Սփյուռքի մեծ մասը այլեւս հայախոս չէ: Ավելացնենք սրան գլոբալիզացիան, Հայաստանի, Արցախի խնդիրները:
Վերջին 20-30 տարիների ընթացքում մենք Սփյուռքի պահպանմանը պատշաճ ուշադրություն չենք դարձրել: Սփյուռքը կարող է կորել, եթե մենք չպահպանենք:
Պահպանման միջոց է նոր կառույցների ստեղծումը, որոնք թույլ կտան հայկական ինքնությունը կապել արդի հարցերի հետ:
Մենք մնացել ենք 1950-1960-ական թվականների կառույցների հույսին, որոնք նոր սերնդի համար իմաստ չեն ներկայացնում: Հայաստանի եւ Սփյուռքի բնակիչների միջեւ սահմանն այլեւս կարեւոր չէ ՝Հայաստանի բնակիչը կարող է շատ հանգիստ Սփյուռքի բնակիչ դառնալ եւ հակառակը: Պետք է հասկանանք, որ Սփյուռքը շատ կարեւոր է, մենք պետք է վերամշակենք, վերախնամենք նրա կառույցները՝ թերթերը, դպրոցները, ակումբները: Պետք է նոր տեսակի եւ որակի կառույցներ ստեղծենք, որպեսզի հայկական ինքնությունը տարբեր համայնքների մեջ շարունակականություն ունենա:
- Չե՞ք կարծում, որ խնդիրներից մեկը նաեւ այն է, որ մենք չունենք Հայաստանի եւ Սփյուռքի ապագայի ձեւակերպումը: Ինչպիսի՞ ապագա ենք ուզում հայ ժողովրդի համար: Ի՞նչ ենք անելու այդ ապագայում՝ նոր արժեքներ ենք ստեղծելու, թե ապավինելու ենք նախկինում ստեղծված հզոր մշակութային արժեքներին:
- Ապագայի ձեւակերպումը չի կարող մի քանի մտավորականների կամ չինովնիկների մտքի արգասիքը լինել, այն կարող է ձեւավորվել միայն սոցիալական շարժման արդյունքում: Վերջին 10 տարվա ընթացքում ես Հայաստանում նկատում եմ նման սոցիալական շարժումներ կամ նախաձեռնություններ, որոնք այս կամ այն ձեւով մասնակցում են ավելի լավ ապագայի շուրջ քննարկումներին:
Ինչ վերաբերում է ձեր հարցի երկրորդ մասին, ապա իրականում մենք քիչ բան գիտենք մեր անցյալի մշակույթի մասին: Դա վերաբերվում է թե Հայաստանին, թե Սփյուռքին: Խորհրդային համակարգը եւ ստալինիզմը փորձում էին խզել մեր կապը անցյալի հետ: Սփյուռքում խնդիրն այլ էր. այստեղ գերիշխում էր Ցեղասպանության թեման, որն անջատում էր մեզ նրանից, ինչ ունեինք մինչեւ 1915 թվականը:
Երբեմն մեր մշակույթը ընկալում ենք ֆոլկլորային ձեւով, իսկ իրականում այն հզոր քաղաքակրթական արժեք ունի: Ցեղասպանության պատճառներից մեկը հենց այն էր, որ մենք շատ ավելի զարգացած մշակույթ ունեինք, քան Օսմանյան համակարգը կարող էր հանդուրժել: Նույնը կարելի է ասել նաեւ պետական եւ քաղաքական ասպարեզների մասին: Հայկական ազգային Սահմանադրությունը Օսմանյան սահմանադրությունից 25 տարի առաջ էր ստեղծվել: Հայկական քաղաքական կուսակցություններ կային այն ժամանակ, երբ օսմանյան կուսակցություններ չկային:
Մենք իսկապես հարուստ մշակույթ ունենք, որից պետք է պատմական դասեր քաղենք եւ ներշնչանք ստանանք: Կարեւոր է վերակապվել մեր անցյալի հետ:

Виген Читерян: Несколько человек не могут сформулировать будущее
Сегодня наш собеседник - журналист и писатель Виген Читерян, который несколько месяцев назад опубликовал новую книгу «Открытые раны: армяне, турки и столетие Геноцида» (Open Wounds. Armenians, Turks and a Century of Genocide).
- В чем основной посыл Вашей книги?
- Центральный вопрос, который я старался рассмотреть, следующий: совершенный в ходе Первой Мировой войны Геноцид армян после Лозаннского соглашения был предан забвению в международных отношениях. Я спрашиваю: могло ли преступление подобного масштаба остаться без последствий, если бы оно произошло в Европе? Однако политика игнорирования первого геноцида XX века не может уничтожить следы этого преступления. Я постарался построить книгу, следуя этим путем и пытаясь понять, какие последствия имеет Геноцид сто лет спустя.
- Можем ли мы использовать столетнюю годовщину для переоценки прошлого и нового взгляда в будущее?
- Думаю, сначала нам следует дать оценки разным этапам, пройденным за эти сто лет. Естественно, что в 1920-е годы – всего через несколько лет после Геноцида – мы не могли вести такую борьбу, какая началась в 1960-е.
Думаю, за последние 10 лет мы сумели добиться определенных результатов. И особенно важно, что до 1980-х Геноцид воспринимался как вопрос, волнующий только армян, но позднее представители разных кругов убедились, что геноцид – это не только источник боли армян, но и явление, которое  провоцирует вопросы, волнующие и интересующие их самих. Важно, что в самой Турции многие начали открыто говорить о Геноциде армян.
Конечно, этого недостаточно. Мы должны продолжить свою борьбу, чтобы Геноцид армян был признан преступлением против всего человечества.
- Есть мнение, что после 100-летней годовщины Геноцид может потерять свое ключевое значение для Диаспоры.
- Я так не думаю. Эта борьба не прекратится в 2015 году: Турция не признает Геноцид в обозримом будущем. Другой вопрос, что необходимо придать нашей борьбе новый смысл, чтобы сделать ее более эффективной. Нельзя продолжать ее, основываясь на прежних идеях. Мы должны связать свою борьбу с нынешними международными реалиями и ценностями.
- Как бы Вы сформулировали этот новый смысл?
- Нужно показать, что это общечеловеческая проблема. Сегодня в контексте Геноцида  нужно говорить не только о боли армян. Мы пережили эту боль 100 лет назад, но те же явления – погромы и депортации – можно видеть сегодня на Ближнем Востоке.
Мы как нация обязаны довести до мира, что если бы 100 лет назад случившееся с нами получило соответствующую оценку, то в XX и XXI вв. было бы гораздо меньше насилия и массовых убийств.
Также нужно обратить внимание мира на то, что все режимы, осуществляющие геноциды, в конечном итоге проигрывают: Турция проиграла в Первой Мировой, Гитлер потерпел поражение, сталинский режим развалился, режим хуту в Руанде также потерпел фиаско.
Они не смогли обеспечить себе будущее, так как преступление геноцида не решает проблемы, а искажает их, переводит из политической плоскости в другие.
- Может ли 100-летие стать хорошим поводом для пересмотра отношений между Арменией и Диаспорой?
- Есть недостаток диалога между Арменией и Диаспорой. Предпринимается множество действий, однако все они носят формальный характер. Армении нужно научиться прислушиваться к Диаспоре.
Диаспора – очень богата своим разнообразием, и чтобы осмыслить и использовать это богатство, Армении нужно научиться слушать и понимать ее.
- Какие решения Вы бы предложили для установления реального диалога?
-  Чтобы этот диалог стал возможным, Армении нужно развивать политическую культуру. Сегодняшняя централизованная и олигархическая система не в состоянии использовать большую часть потенциала Армении и Диаспоры.
- Насколько реальна угроза ассимиляции Диаспоры в условиях глобализации?
- Диаспора уже прошла через серьезные демографические изменения за последние 20-30 лет. Конечно, глобализация «извне» влияет на Диаспору, однако ее внутренняя органическая структура также сереьзно изменилась.
В прошлом влиятельные армянские общины располагались на Ближнем Востоке. Сегодня они уже не обладают прежним влиянием, а сирийская община фактически перестала существовать. В настоящее время влиятельные армянские общины сформировались в России,  США и Франции. Второе изменение: большая часть армянской диаспоры больше не говорит по-армянски. Прибавьте к этому глобализацию и проблемы Армении и Арцаха.
За последние 20-30 лет мы не уделяли должного внимания вопросам сохранения Диаспоры. Диаспора может исчезнуть, если мы не позаботимся о ней. Путем к ее сохранению может стать создание новых органов, которые позволят связать армянскую идентичность с актуальными вопросами современности.
Мы продолжаем зависеть от структур, созданных в 1950-60-х гг., но они уже не представляют интереса для нового поколения. Грань между жителями Армении и Диаспоры уже не имеет прежней силы: любой житель Армении может легко стать представителем Диаспоры, и наоборот. Нужно понять, что Диаспора очень важна для нас, и нам следует реформировать ее структуры – газеты, школы, клубы. Нужно создавать органы нового качества и вида.
- Вам не кажется, что среди прочих, у нас есть проблема отсутствия сформулированного будущего Армении и Диаспоры? Какого будущего мы хотим для армянского народа? Что мы будем делать в этом будущем? Будем создавать новые ценности или уповать на созданное в прошлом культурное наследие?
- Формулирование будущего не может стать результатом деятельности нескольких интеллектуалов или чиновников. Оно может быть сформулировано только в результате социального движения. За последние 10 лет я замечаю в Армении такие социальные подвижки и инициативы, которые так или иначе участвуют в обсуждениях лучшего будущего.
Что касается второй части вопроса, то на самом деле мы немного знаем о нашей прошлой культуре. Это относится и к Армении, и к Диаспоре. Советская система и сталинизм старались прервать нашу связь с прошлым. В Диаспоре существовала другая проблема: там превалировала тема Геноцида, которая отделяла нас от того, что было до 1915 г.
Иногда мы воспринимаем свою культуру как нечто фольклорное, а на самом деле она имеет мощное цивилизационное значение. Одна из причин Геноцида заключалась в том, что наша культура была намного более развитой, чем могла «переварить» османская система. То же самое можно сказать о государственной и политической сфере. Армянская национальная Конституция была принята за 25 лет до османской. Армянские политические партии существовали еще тогда, когда османских партий не было и в помине.
Мы действительно обладаем богатой культурой, из которой нужно извлекать исторические уроки и черпать вдохновение. Очень важно восстановить связь со своим прошлым.