Նաիրա Հովակիմյան. «Կարելի է ԱԹՍ-ով զբաղվող թիմ ստեղծել» - Mediamax.am
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Իլինոյսի համալսարանին կից Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիայի (Intelligent Robotics Lab) տնօրեն Նաիրա Հովակիմյանի հետ
Նաիրա Հովակիմյանի մասին Մեդիամաքսն առաջին անգամ գրեց 2012 թվականին՝ ներկայացնելով նրան մեր «50 գլոբալ հայերը» խորագրի շրջանակում: Այնուհետեւ շարունակել ենք հետեւել տաղանդավոր հայ գիտնականի հաջողություններին՝ մեկ տարի առաջ գրեցինք, որ Նաիրա Հովակիմյանը գլխավորել է Իլինոյսի համալսարանին կից Խելացի ռոբոտատեխնիկայի լաբորատորիան, իսկ 2015 թվականի դեկտեմբերին մեջբերեցինք The New York Times-ի հոդվածը՝ Նաիրա Հովակիմյանի թռչող սարքերի մասին:
- Ապրիլյան «քառօրյա պատերազմից» հետո Հայաստանում ամենաքննարկվող հարցերից մեկը անօդաչու թռչող սարքերի եւ այլ տեխնոլոգիական զինատեսակների անհրաժեշտությունն է: Արդյո՞ք Հայաստանը շանս ունի այդ նորագույն սարքավորումները եւ զենքերը նախագծել ու արտադրել Հայաստանում։ Դուք ծանոթ եք այս ասպարեզի Հայաստանի գիտական ներուժին՝ ունե՞նք մարդիկ եւ ընկերություններ, որոնք կարող են այդ խնդիրն ինչ-որ չափով լուծել։
-Կարծում եմ, կան մարդիկ, որոնք կարող են քայլեր ձեռնարկել եւ ինչ-որ չափով լուծել այդ խնդիրը։ Բայց ձեր մատնանշած «ինչ-որ չափովը» շատ տեղին է, որովհետեւ կան մարդկային եւ ֆինանսական ռեսուրսների հարցեր։
Այսօր Հայաստանում, ինչպես շատ է պատահել մեր պատմության ընթացքում, մարդկային ռեսուրսի պակաս կա, ինչի պատճառով մենք աշխարհում չենք կարողանում անել այն, ինչն անում են, օրինակ, հրեա մասնագետներն ու գիտնականները։
Լուսանկարը` The University of Illinois at Urbana-Champaign
Հայաստանում մի քանի ընկերություններ եմ տեսել, որոնք զբաղվում են նման գործով, բայց, կրկնեմ, ռեսուրսների եւ ժամանակի խնդիր կա: Պետք է հասկանալ, որ անգամ եթե այդ աշխատանքները ճիշտ ձեւով կազմակերպվեն, արդյունքը շատ արագ տեսանելի չի լինի:
Շատ կարեւոր է նաեւ լուծել մասնագետներին դրսում վերապատրաստելու հարցը: Հայ գիտնականներին պետք է հնարավորություն ընձեռել մեկնել կոնֆերանսների եւ համագործակցել արտերկրի գիտնականների հետ, որպեսզի գիտություն-կիրառություն կապը շատերի համար հասկանալի դառնա: Հայաստանում պետք է գիտության ֆինանսավորում ապահովել լուրջ մակարդակի վրա, հրավիրել դրսի լուրջ մասնագետների, որոնք տեղում կկիսվեն իրենց փորձով: Փորձի փոխանակման ծրագիր է պետք մշակել եւ իրականացնել:
- Ենթադրենք, որ կա գործընթացը սկսելու պատրաստակամություն: Արդյո՞ք, պետք է ստեղծվի մի թիմ, որտեղ տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցչություններ կներգրավվեն, իսկ պաշտպանության նախարարությունը հանդես կգա որպես պատվիրատու եւ տեխնիկական առաջադրանք ներկայացնող։ Նման ֆորմատով արդյունավետ կլինի՞ աշխատանքը կազմակերպել։
- Կարծում եմ, նման խումբ ձեւավորելու եւ դրանում Հայաստանի եւ այլ երկրներում աշխատող հայերին ներգրավվելու գաղափարը կարող է արդարացված լինել:
- Մի բան է նախագծել ինչ-որ սարք կամ հակառակորդի սարքին հակազդելու միջոց, այլ բան է՝ դա կանոնավոր կերպով եւ որակով արտադրել։ Իրատեսակա՞ն է ակնկալել, որ Հայաստանը կկարողանա սեփական արտադրությունը ծավալել։
-Դա հնարավոր է, բայց պետք է հասկանալ, որ դա տարիների, այլ ոչ թե ամիսների գործ է: Այդտեղ անհնարին բան չեմ տեսնում։
-Դուք խոսեցիք թրեյնինգների մասին։ Այդ շուկայի համաշխարհային առաջատարները պատրաստ կլինե՞ն կիսվել իրենց փորձով:
- Որեւէ հզոր երկրի արտադրողների հետ պաշտոնական համագործակցություն փնտրելն, իհարկե, անիմաստ է, սակայն կարելի է անհատ մասնագետների հետ համագործակցել։
- Վերջին օրերին IT ոլորտի մի քանի ընկերություններ եւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը եւ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցրին: Ի՞նչպես է պետք կազմակերպել աշխատանքը, որ նման իրավիճակները չկրկնվեն: Կարելի է նաեւ կարծիք լսել, որ IT-ընկերություններն այս աշխատանքը չպետք է դիտարկեն զուտ որպես առեւտրային պատվեր ստանալու հնարավորություն, այլեւ հայրենասիրական մղումներ հանդես բերեն:
-Բնական է, որ ցանկացած մասնավոր ընկերություն ունի բիզնես-մոտիվացիա, եւ դրանում նրան մեղադրելն անմիտ է: Եթե ընկերությունները շահութաբեր չլինեն, կկորցնեն իրենց լավագույն մասնագետներին, իսկ այսօր մասնագետից ավելի թանկ բան աշխարհում չկա։ Սակայն այդ սկզբունքը միանշանակ է խաղաղ պայմաններում, իսկ պատերազմի ժամանակ իրականությունն ու մոտեցումներն այլ են։
Պատերազմի ժամանակ լավ մասնագետը, միգուցե պատրաստ լինի հայրենասիրական մղումով աշխատել եւ սովորականից քիչ վարձատրվել։
Թիմ կազմակերպելն ու այն առաջ տանելը հնարավոր է։ Կարծում եմ նաեւ, որ տարբեր բիզնես-լիդերների կապերի շնորհիվ հնարավոր կլինի նաեւ համեմատաբար մատչելի գներով արտադրող ընկերություն գտնել։
- Իսրայելում շատ սթարթափեր ու տեխնոլոգիական ընկերություններ «ծննդով» բանակից են։ Բանակի համար պատվերներ կատարելով, ստեղծելով զուտ ռազմական պրոդուկտներ, այդ փորձն այնուհետեւ կարողանում են նաեւ քաղաքացիական կյանքում կիրառել, եւ ըստ էության, այդտեղ էլ շահութաբեր դառնալ։ Կարո՞ղ է նման մոդելը Հայաստանի դեպքում էլ աշխատել։
-Իհարկե։ Ես, ինչպես եւ շատ ուրիշ գիտնականներ, ԱՄՆ-ում երկար տարիներ գիտությամբ զբաղվել եմ ռազմաօդային ուժերի, NASA-ի դրամաշնորհներով: Նման աշխատանքում մենք մնում ենք բուն ինժեներիայից (engineering) կտրված եւ ձեւակերպում ու ապացուցում ենք թեորեմներ, որոնցով երիտասարդներին գիտական աստիճան ենք շնորհում:
Ուզում եմ հստակեցնել, որ ակադեմիական համակարգում իմ աշխատանքի պրոդուկտը աստիճան շնորհելն է եւ ոչ թե արտադրությամբ զբաղվելը: Բայց այսօր Ամերիկայում ավելի շատ դրամաշնորհների հնարավորություններ ենք ստանում ոչ թե այդ կառույցներից, այլ հասարակությանն օգտակար ուղղությունների համար աշխատող կազմակերպություններից: Մաթեմատիկան կիրառելի է ամենուրեք հավասարաչափ, պետք է պարզապես խնդիրները ձեւակերպել համապատասխան ձեւով:
Բայց այստեղ կա մի կարեւոր հանգամանք, մի մեծ «բայց» կա, որին մարդիկ պետք է անպայման իրազեկ լինեն։ Երբ աշխատում ենք ռազմաարդյունաբերության գրանտներով, գոյություն ունի մեկ շարժիչ՝ անվտանգությունն է։ Երբ NASA-ն կամ ռազմաօդային ուժերն են փորձարկումներ անում, նրանք շեշտը դնում են անվտանգության վրա եւ պատրաստ են դրա դիմաց վճարել: Երբ կենցաղ ենք մտնում եւ ցանկանում ենք նույն գիտությունը կիրառել այնտեղ, տեսնում ենք, որ այդ գինը ընդունելի չէ։ Սովորական մարդիկ նման բարձր գին չեն վճարի։
Լուսանկարը` U.S. Air Force
Օրինակ՝ ռազմական ԱԹՍ-ը հենց այնպես չեն կարող հարմարեցնել գյուղատնտեսական խնդիր լուծելու համար։ Սարքն, իհարկե, առաջադրանքը կլուծի, բայց այդ գինը գյուղացու համար ընդունելի չի լինի։ Այսինքն, մենք պետք է լուծումներ ստանանք՝ ավելի էժան տեխնոլոգիաներով աշխատելով։ Եվ հենց այս հարցը լուծում է գիտությունը:
- Կա մեկ այլ կարեւոր խնդիր՝ մենք հաճախ չենք հավատում, որ մենք կարող ենք հասնել մեծ արդյունքների։
- Այսօրվա ամենակարեւորը խնդիրն ՝ Հայաստանի երիտասարդ ուղեղներին խրախուսել եւ հավատացնել նրանց, որ հնարավոր է հասնել մեծ արդյունքների՝ կենտրոնանալով գիտության եւ տեխնոլոգիաների վրա: Հուսամ, մենք կարող ենք ունենալ մոտիվացված ուսանողների մի «բանակ», որը կխորանա ֆունդամենտալ տեխնոլոգիաների մեջ, որն էլ ծնունդ է տալիս համարձակ եւ արագ աճող արդյունաբերությանը:
Տարիներ են հարկավոր այնպիսի մաթեմատիկոս կրթելու համար, որն ունակ կլինի մեծ մարտահրավերներին դիմակայելու լուծումներ պատկերացնել: Իմ մեծ ցանկությունն ու հույսն է, որ մենք ունենանք 10-20-30 պայծառ գիտությունների թեկնածուներ եւ դոկտորներ, որոնք ամենառաջավոր տեխնոլոգիաները կուսանեն աշխարհի թոփ համալսարաններում: Ես լրիվ իրական եմ համարում մի քանի տարվա ընթացքում պատրաստել մոտ 100 համաշխարհային մակարդակի գիտնականներ, որոնք կաշխատեն Հայաստանում՝ կիրառելով նորագույն տեխնոլոգիաները:
Ճիշտ ներդրումների դեպքում հնարավոր է Հայաստան ետ բերել հեռացած տաղանդավոր գիտնականներին, որոնք էլ կդառնան այն կորիզը, որի շուրջ կսկսվի հայկական գիտության վերածնունդը: Աշխարհն այսօր փոխկապակցված է, եւ մենք պետք է դրա մասնակիցը լինենք, տանք ու վերցնենք: Լավ սկիզբ կարող է դառնալ գիտության ֆինանսավորման մակարդակը ՀՆԱ-ի ներկայիս 0.26%-ից հասցնել 5%-ի: Դրա շնորհիվ իսկապես այլ իրականություն կձեւավորվի:

Наира Овакимян: «Можно создать команду по разработке БПЛА» - Mediamax.am
Эксклюзивное интервью Медиамакс с директором лаборатории Умной робототехники (Intelligent Robotics Lab) при университете Иллинойса
Медиамакс впервые написал о Наире Овакимян в 2012 году, рассказав о ней в рубрике «50 глобальных армян». После этого мы продолжили следить за успехами талантливой ученой: год назад мы писали, что Наира Овакимян стала директором лаборатории Умной робототехники (Intelligent Robotics Lab) при университете Иллинойса, а в декабре 2015 года рассказали о статье в The New York Times, посвященной беспилотным устройствам Наиры Овакимян.
- После апрельской «четырехдневной войны» одним из самых обсуждаемых в Армении стал вопрос необходимости создания беспилотных летательных аппаратов и других видов нового оружия. Армения действительно сможет разрабатывать и производить новейшее вооружение? Вы знакомы с научным потенциалом Армении в этой области - есть ли у нас люди и компании, которые могут в какой-то мере решить этот вопрос?
- Думаю, есть люди, которые могут предпринять шаги и в какой-то мере решить эту задачу. Однако слова «в какой-то мере», которые вы использовали, очень уместны, поскольку есть проблема человеческих и финансовых ресурсов.
Сегодня в Армении, как это часто случалось на протяжении нашей истории, есть нехватка человеческих ресурсов, из-за чего нам не удается делать в мире то, что делают, например, израильские специалисты и ученые.
Фото: The University of Illinois at Urbana-Champaign
Я видела несколько компаний в Армении, которые занимаются этой сферой, однако, повторю, существует проблема ресурсов и времени. Следует понимать, что даже если эти работы будут организованы правильно, результат не станет видимым очень скоро.
Очень важно решить вопрос переподготовки специалистов за границей. Армянским ученым нужно дать возможность участвовать в конференциях и сотрудничать с иностранными учеными, чтобы связь между наукой и ее практическим применением стала понятной для многих.
В Армении необходимо обеспечить серьезное финансирование науки, пригласить серьезных иностранных специалистов, которые на месте поделятся своим опытом. Следует разработать и реализовать программу обмена опытом.
- Предположим, есть готовность начать процесс. Следует ли сформировать команду с вовлечением представителей разных организаций, а министерство обороны будет выступать в качестве заказчика и представляющего техническое задание? Будет ли эффективна организация работы в таком формате?
- Думаю, идея создания такой группы и вовлечения в нее армян, работающих в Армении и за границей, может быть оправдана.
- Одно дело - разработать какое-то устройство или средство уничтожения устройств противника, другое дело – производить его массово и качественно. Реалистично ли ожидать, что Армения может развернуть собственное производство?
- Это возможно, однако нужно понимать, что это вопрос многих лет, а не месяцев. Не вижу в этом ничего невозможного.
- Вы упомянули тренинги. Будут ли мировые лидеры этого рынка готовы делиться своим опытом?
- Рассчитывать на официальное сотрудничество с производителями ведущих стран, конечно, бессмысленно, однако можно сотрудничать с отдельными специалистами.
- В последние дни несколько IT-компаний и директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян и представители Минобороны выступили с взаимными обвиненияями. Как следует организовать работу, чтобы подобные ситуации не повторялись? Можно также услышать мнение, что компаниям сферы IT следует руководствоваться патриотическими, а не коммерческими мотивами.
- Естественно, каждая частная компания имеет бизнес-мотивацию, и бессмысленно обвинять ее в этом. Если компании не будут прибыльными, они потеряют своих лучших специалистов, а сегодня в мире нет ничего дороже специалиста. Однако этот принцип однозначен лишь в мирное время, а во время войны реальность и подходы меняются.
Во время войны хороший специалист, возможно, будет готов работать исходя из патриотических побуждений, зарабатывая меньше обычного. Сформировать команду и продвигать ее возможно. Я также считаю, что благодаря связям с разными бизнес-лидерами возможно найти компанию, которая обеспечит производство по относительно доступным ценам.
- В Изриале многие стартапы и технологические компании «родом» из армии. Выполняя заказы для армии, создавая чисто военные продукты, они впоследствии используют этот опыт в гражданской жизни. Может ли эта модель работать в Армении?
- Конечно. Я, как и многие другие ученые, долгие годы работала в США на грантах военно-воздушных сил и NASA. На такой работе мы отдаляемся от инженерии в чистом виде, формулируем и доказываем теоремы, по которым присваиваем молодым людям научные степени.
Хочу пояснить, что продукт моей работы в академической системе – присваивание научных степеней, а не занятие производством. Однако в настоящее время в США наиболее вероятно получить гранты не от этих структур, а от компаний, работающих в полезных для общества направлениях. Математика везде одинаково применима, нужно только формулировать задачи соответствующим образом.
Но есть важное обстоятельство, одно большое «но», о котором люди должны знать. Когда работаешь на военно-промышленных грантах, главным драйвером является безопасность. Когда NASA или ВВС проводят испытания, они делают акцент на безопасности и готовы за нее платить.
Когда мы переходим на бытовой уровень и хотим ту же науку применить здесь, цена часто оказывается неприемлемой - обычные люди не будут платить столь высокую цену.
Например, нельзя просто взять военный БПЛА и адаптировать его для решения сельскохозяйственных задач. Устройство, конечно, решит задачу, однако фермера эта цена не устроит. То есть, мы должны найти решения, используя более дешевые технологии. И именно в этом вопросе нам помогает наука.
Фото: U.S. Air Force
- Есть и другая важная проблема: часто мы не верим, что можем достичь больших результатов.
- Самая важная задача сегодня - поощрять молодые умы Армении и убедить их, что возможно достичь больших результатов, концентрируясь на науке и технологиях. Надеюсь, у нас может появиться «армия» мотивированных студентов, которые углубятся в фундаментальные технологии, которые создают смелую и быстро растущую промышленность.
Нужны годы для обучения математиков, которые смогут находить решения для противостояния большим вызовам. Я очень хочу и надеюсь, что у нас будет 10-20-30 ярких кандидатов наук и докторов, которые будут изучать самые передовые технологии в топ-университетах мира. Я считаю вполне реалистичным за несколько лет подготовить 100 ученых мирового уровня, которые будут работать в Армении, применяя новейшие технологии.
В случае правильных инвестиций можно вернуть в Армению эмигрировавших талантливых ученых, которые образуют то ядро, вокруг которого начнется возрождение армянской науки. Сегодня мир взаимосвязан, мы должны быть его частью, брать и отдавать. Хорошим началом может стать повышение уровня финансирования науки с 0.26% ВВП до 5%. Благодаря этому сформируется другая реальность.