Իգոր Խալաթյան. Օգնելու ենք նրանց, ովքեր մնում են Հայաստանում - Mediamax.am
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ փետրվարի 5-ին մեկնարկեց գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի աշխատանքը (Science and Technology Angels Network - STAN), որի շուրջ համախմբվել են հայազգի 18 ներդրողներ եւ ձեռնարկատերեր Հայաստանից ու արտերկրից:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահն է Oracle ընկերության փոխնախագահ, մի շարք ստարտափների հիմնադիր Իգոր Խալաթյանը, որը 2002թ. նվաճել էր Էվերեստը:
Մեդիամաքսը Իգոր Խալաթյանի հետ զրուցել է ներդրողների նորաստեղծ ոչ ֆորմալ ցանցի եւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին:
-Ինչո՞ւ որոշեցիք միանալ FAST-ի ներդրողների ցանցին եւ ի՞նչ խնդիրներ եք ցանկանում լուծել ցանցի միջոցով։
- Երկար տարիներ ՏՏ ոլորտում եմ եւ հասցրել եմ նկատել, թե որքան տաղանդավոր մարդիկ կան հայաստանյան ՏՏ ոլորտում։
Ամեն անգամ, երբ գալիս եմ Հայաստան, մարդիկ դիմում են՝ ասելով, որ լավ գաղափար ունեն, որը ցանկանում են զարգացնել: Տեսնում եմ նաեւ, որ բարձորակ շատ ծրագրավորողներ կան, որոնք հաջողակ լինելու հարցում մի քանի բացթողում ունեն՝ հեղինակային իրավունքին վերաբերող տարբեր հարցեր, վաճառքներ, մարքեթինգ եւ այլն:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ որոշեցինք սեփական փորձի հիման վրա հայաստանյան ստարտափներին փոխանցել մեր գիտելիքը, ֆինանսավորել ապագա ունեցող ծրագրերը:
Մեր նպատակն է իսկապես դառնալ «հաջողության խողովակաշար», գտնել լավագույն գաղափարները եւ դրանք ավելի զարգացնել՝ հասնելով նրան, որ Հայաստանը դառնա ՏՏ-ի եւ գիտության կենտրոն:
Ես հավատում եմ, որ այս ասպարեզում հայերը մեծ տաղանդ ունեն: Օրինակ ինչո՞ւ են հայերն այդքան լավ շախմատ խաղում: Բարդ է բացատրել, սակայն կա մի բան գիտակցության մեջ, որը հայերին լավագույն շախմատ խաղացողներ է դարձնում:
Նույն կերպ հայերը տաղանդավոր են ՏՏ ոլորտում: Ես տեսնում եմ այդ մեծ ներուժը: Այնպես որ՝ այս ցանցը ստեղծելը եւ գաղափարներին աջակցելն մեծ նշանակություն ունի։
- Կար ժամանակ, երբ Դուք էլ ստարտափ էիք ստեղծել։ Այն ժամանակ որքանո՞վ էր հեշտ ներդրողներ գտնել։
- Տարիներ առաջ, այո, ստեղծեցի սեփական ընկերությունս Նյու Յորքում: Այդ ժամանակ ԱՄՆ-ում դիմեցի բազմաթիվ հիմնադրամների: Նրանց դուր եկավ գաղափարը, եւ թիմը ֆինանսավորում ստացավ։
ԱՄՆ-ում առկա են բազմաթիվ հնարավորություններ, սակայն ամեն դեպքում հեշտ չէ, պետք է կարողանաս համոզել, որ քո գաղափարը լավագույնն է:
Մեր նորաստեղծ ցանցի նպատակն է օգնել, որ ընտրության հնարավորություններ լինեն նաեւ Հայաստանի ներսում: Այնպես որ, խորհուրդ կտամ ստարտափներին գալ, ներկայացնել մեզ իրենց գաղափարները եւ աջակցություն ստանալ:
- Որո՞նք են նորաստեղծ ցանցի նպատակներն առաջիկա մեկ տարվա համար։
- Սկզբնական շրջանում ցանկանում ենք տեսնել, թե քանի հետաքրքրված ստարտափ կա, ընտրել դրանցից մի քանիսին եւ ֆինանսավորել: Ես հավատում եմ, որ դա ձնագնդի էֆեկտ կունենա, եւ տարեցտարի մեր գործունեությունն ավելի կընդլայնվի։
Մենք փնտրում ենք վաղ շրջանի ընկերությունների: Դրանք չպետք է լինեն զուտ գաղափարներ՝ արդեն պետք է որոշակի աշխատանք կատարած լինեն, առկա լինի, օրինակ, ապագա պրոդուկտի նախատիպը: Ինչ վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արդեն հաճախորդներ ունեն եւ զարգացած են, ամենայն հավանականությամբ, դրանք ավելի շատ հետաքրքրված կլինեն վենչուրային ֆինանսավորմամբ, քան մեր տրամադրած «հրեշտակային» ներդրումներով:
Երբ կկարողանանք ոլորտում միլիոնատերեր աճեցնել, որոնք մեծ գումարներ կաշխատեն ու իրենց հմտությունները այստեղ կներդնեն, կկարողանանք խոսել հաջողության մասին։ Մարդիկ այդ ժամանակ կսկսեն հասկանալ, որ Հայաստանում արժե մնալ։ Կարծում եմ, մեր նպատակը հենց դա է՝ որպեսզի Հայաստանում մնալու ընտրություն կատարողները շատ հաջողակ լինեն։

Игорь Халатян: Будем помогать тем, кто решил остаться в Армении - Mediamax.am
Научно-технологический фонд Армении (FAST) 5 февраля объявил о начале деятельности неформальной сети инвесторов в сфере науки и технологий (Science and Technology Angels Network-STAN), в которой объединились 18 армянских инвесторов и предпринимателей, живущих и работающих в Армении и за ее пределами.
Сопредседателем сети является вице-президент компании Oracle, основатель ряда стартапов Игорь Халатян, покоривший в в 2002 году вершину миру – гору Эверест.
Медиамакс побеседовал с Игорем Халатяном о новой сети и ее целях.
- Почему вы решили присоединиться к сети инвесторов FAST и какие задачи намерены решать?
- Долгие годы я работаю в сфере ИТ и успел заметить, как много талантливых людей есть в армянской ИТ-среде.
Каждый раз, когда я приезжаю в Армению, люди говорят мне, что есть хорошие идеи, которые бы они хотели развивать. В Армении много высококвалифицированных кадров, но есть и упущения, препятствующие их успеху: вопросы защиты авторских прав, продажи, маркетинг и другое.
Учитывая все это, мы решили поделиться с армянскими стартапами своими знаниями, которые базируются на собственном опыте и финансировать проекты, нацеленные в будущее.
Наша цель - стать «проводниками успеха», найти лучшие идеи и развивать их, добившись того, чтобы Армения стала центром ИТ и науки.
Я верю в то, что в этой сфере у армян есть большой талант. Например, почему армяне так хорошо играют в шахматы? Сложно объяснить, но в нашем сознании есть нечто, что делает армян в лучших шахматистов.
Точно так же армяне талантливы в сфере ИТ. Я вижу этот огромный потенциал. Создание этой сети и поддержка идей имеют большое значение.
- Было время, когда Вы сами создавали стартап. Легко Вам было найти инвесторов?
- Да, несколько лет назад я создал стартап в Нью-Йорке. В то время я обратился во многие американские фонды. Им понравилась идея, и команда получила финансирование.
В США есть множество возможностей, однако трудности возникают всегда и везде. Необходимо убедить людей в том, что твоя идея лучшая.
Цель нашей новой сети – содействовать тому, чтобы в Армении также появилась возможность выбора. Так что, советую стартапам приходить к нам, представлять свои идеи и получать поддержку.
- Каковы цели новой сети на ближайший год?
- На первоначальном этапе мы хотим понять, сколько есть заинтересованных стартапов, выбрать нескольких и финансировать. Я верю, что это получит иметь эффект «снежного кома», и из года в год наша деятельность будет расширяться.
Мы ищем компании, находящиеся на раннем этапе становления, но у них должны быть не просто идеи. Мы должны увидеть определенную проделанную работу, например, прототип будущего продукта. Что касается более развитых компаний, у которых уже есть  клиенты, по всей вероятности, их больше заинтересует венчурное финансирование, чем предлагаемые нами «ангельские» инвестиции.
Об успехе можно будет говорить тогда, когда нам удастся вырастить миллионеров в этой сфере, которые заработают большие деньги и применят здесь свои навыки. Тогда люди начнут понимать, что в Армении стоит оставаться. На мой взгляд, именно в этом заключается наша цель - содействовать успеху тех, кто решает остаться в Армении.