Իգոր Խալաթյան. Օգնելու ենք նրանց, ովքեր մնում են Հայաստանում - Mediamax.am
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ փետրվարի 5-ին մեկնարկեց գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի աշխատանքը (Science and Technology Angels Network - STAN), որի շուրջ համախմբվել են հայազգի 18 ներդրողներ եւ ձեռնարկատերեր Հայաստանից ու արտերկրից:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահն է Oracle ընկերության փոխնախագահ, մի շարք ստարտափների հիմնադիր Իգոր Խալաթյանը, որը 2002թ. նվաճել էր Էվերեստը:
Մեդիամաքսը Իգոր Խալաթյանի հետ զրուցել է ներդրողների նորաստեղծ ոչ ֆորմալ ցանցի եւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին:
-Ինչո՞ւ որոշեցիք միանալ FAST-ի ներդրողների ցանցին եւ ի՞նչ խնդիրներ եք ցանկանում լուծել ցանցի միջոցով։
- Երկար տարիներ ՏՏ ոլորտում եմ եւ հասցրել եմ նկատել, թե որքան տաղանդավոր մարդիկ կան հայաստանյան ՏՏ ոլորտում։
Ամեն անգամ, երբ գալիս եմ Հայաստան, մարդիկ դիմում են՝ ասելով, որ լավ գաղափար ունեն, որը ցանկանում են զարգացնել: Տեսնում եմ նաեւ, որ բարձորակ շատ ծրագրավորողներ կան, որոնք հաջողակ լինելու հարցում մի քանի բացթողում ունեն՝ հեղինակային իրավունքին վերաբերող տարբեր հարցեր, վաճառքներ, մարքեթինգ եւ այլն:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ որոշեցինք սեփական փորձի հիման վրա հայաստանյան ստարտափներին փոխանցել մեր գիտելիքը, ֆինանսավորել ապագա ունեցող ծրագրերը:
Մեր նպատակն է իսկապես դառնալ «հաջողության խողովակաշար», գտնել լավագույն գաղափարները եւ դրանք ավելի զարգացնել՝ հասնելով նրան, որ Հայաստանը դառնա ՏՏ-ի եւ գիտության կենտրոն:
Ես հավատում եմ, որ այս ասպարեզում հայերը մեծ տաղանդ ունեն: Օրինակ ինչո՞ւ են հայերն այդքան լավ շախմատ խաղում: Բարդ է բացատրել, սակայն կա մի բան գիտակցության մեջ, որը հայերին լավագույն շախմատ խաղացողներ է դարձնում:
Նույն կերպ հայերը տաղանդավոր են ՏՏ ոլորտում: Ես տեսնում եմ այդ մեծ ներուժը: Այնպես որ՝ այս ցանցը ստեղծելը եւ գաղափարներին աջակցելն մեծ նշանակություն ունի։
- Կար ժամանակ, երբ Դուք էլ ստարտափ էիք ստեղծել։ Այն ժամանակ որքանո՞վ էր հեշտ ներդրողներ գտնել։
- Տարիներ առաջ, այո, ստեղծեցի սեփական ընկերությունս Նյու Յորքում: Այդ ժամանակ ԱՄՆ-ում դիմեցի բազմաթիվ հիմնադրամների: Նրանց դուր եկավ գաղափարը, եւ թիմը ֆինանսավորում ստացավ։
ԱՄՆ-ում առկա են բազմաթիվ հնարավորություններ, սակայն ամեն դեպքում հեշտ չէ, պետք է կարողանաս համոզել, որ քո գաղափարը լավագույնն է:
Մեր նորաստեղծ ցանցի նպատակն է օգնել, որ ընտրության հնարավորություններ լինեն նաեւ Հայաստանի ներսում: Այնպես որ, խորհուրդ կտամ ստարտափներին գալ, ներկայացնել մեզ իրենց գաղափարները եւ աջակցություն ստանալ:
- Որո՞նք են նորաստեղծ ցանցի նպատակներն առաջիկա մեկ տարվա համար։
- Սկզբնական շրջանում ցանկանում ենք տեսնել, թե քանի հետաքրքրված ստարտափ կա, ընտրել դրանցից մի քանիսին եւ ֆինանսավորել: Ես հավատում եմ, որ դա ձնագնդի էֆեկտ կունենա, եւ տարեցտարի մեր գործունեությունն ավելի կընդլայնվի։
Մենք փնտրում ենք վաղ շրջանի ընկերությունների: Դրանք չպետք է լինեն զուտ գաղափարներ՝ արդեն պետք է որոշակի աշխատանք կատարած լինեն, առկա լինի, օրինակ, ապագա պրոդուկտի նախատիպը: Ինչ վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արդեն հաճախորդներ ունեն եւ զարգացած են, ամենայն հավանականությամբ, դրանք ավելի շատ հետաքրքրված կլինեն վենչուրային ֆինանսավորմամբ, քան մեր տրամադրած «հրեշտակային» ներդրումներով:
Երբ կկարողանանք ոլորտում միլիոնատերեր աճեցնել, որոնք մեծ գումարներ կաշխատեն ու իրենց հմտությունները այստեղ կներդնեն, կկարողանանք խոսել հաջողության մասին։ Մարդիկ այդ ժամանակ կսկսեն հասկանալ, որ Հայաստանում արժե մնալ։ Կարծում եմ, մեր նպատակը հենց դա է՝ որպեսզի Հայաստանում մնալու ընտրություն կատարողները շատ հաջողակ լինեն։

Igor Khalatian: We wish to help those who decide to stay in Armenia
On February 5 Science and Technology Angels Network (STAN), created by the initiative of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), started its operation in Armenia. This initiative unites 18 investors and entrepreneurs of Armenian descent from Armenia and other countries.
Among Co-chairs of STAN is Vice-President of Oracle and founder of a number of startups Igor Khalatian, who climbed Mount Everest in 2002.
Mediamax talked to Igor Khalatian on STAN and prospects of IT development in Armenia.
Why did you decide to join STAN and what issues you hope to tackle with the help of this network?
I’ve been in this sphere for a long time now, and I observed that there is a lot of talent in Armenian IT.
Whenever I come to Armenia, many people approach saying: “We have this idea, how can we take it to the next level?” And I understand that some people have really great ideas, they are very good software developers, but they are lacking some components for really being successful: different aspects in patent law, sells, marketing, etc.
Taking into consideration all the mentioned, we decided to supplement our knowledge to Armenian startups and fund projects which we believe have future. Our goal is to become “a pipeline to success”, find the best ideas and develop them further so that Armenia becomes a known destination for IT and science.
I believe that Armenians have a great talent in this area. For example, why Armenians play chess so well? It’s hard to explain but there is something in the brain, which makes them best chess players.
Similarly, Armenians definitely have a talent in tech area. I see great potential here. That’s why it makes sense to create this structure and support them.
You were a startup founder too some time ago. How easy was it to find investors?
Yes, I started my own company in New York. I also went for different funds, which existed in U.S. They liked and funded the idea.
In U.S. there are many, many choices, but it is never easy, you have to convince them that your idea is the best.
Igor Khalatian Igor Khalatian
The goal for our new network is to help have certain choices here, inside Armenia. So I would suggest startups to go ahead, represent us their ideas and get support.
What are STAN’s targets this year?
We want to start by really seeing how many companies there are and select the few which we will fund. I believe this will have an effect of the snowball and hopefully every year we will have more and more companies in the pipeline.
We are looking for early stage companies. Something that is not just an idea but an idea on which you have started working, probably you have a prototype, proof of concept. The companies which already have customers and have established are probably more interested in VC funding versus angels funding.
As soon as we start creating millionaires, people who will make a lot of money, apply their talent here, we will call it success. I think that is our goal – to make it possible for people who decide to stay in Armenia to become very successful.