Մնացականյանը շեշտել է Արցախի որոշիչ ձայնի կարեւորությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն իր միջազգային գործընկերներին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ որեւէ գործողություններից, որոնք կարող են նպաստել տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին եւ անկայունության տարածմանը:
Այդ մասին դեկտեմբերի 7-ին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպմանը:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին` Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ Արցախի կարգավիճակը եւ անվտանգությունը Հայաստանի համար հանդիսանում են առաջնայնություններ եւ շեշտել է  գործընթացում Արցախի որոշիչ ձայնի կարեւորությունը:
ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է նաեւ փոխվստահության միջոցառումների իրականացման ու հռետորաբանության նվազեցման անհրաժեշտությունը:

Мнацаканян подчеркнул важность решающего голоса Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения призывает своих международных партнеров воздерживаться от каких-либо действий, которые могут способствовать гонке вооружений в регионе и росту нестабильности.
Об этом 7 декабря заявил и.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на встрече в Милане со спецпредставителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Коснувшись процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, Зограб Мнацаканян отметил, что статус и безопасность Арцаха являются для Армении приоритетами и подчеркнул важность решающего голоса Арцаха в процессе урегулирования.
Глава МИД также заявил о важности реализации мероприятий по укреплению взаимного доверия и необходимости отказа от воинственной риторики.