Միգրացիոն հոսքերի կառավարման վարժանք՝ հայ-վրացական սահմանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը եւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը Գոգավան սահմանային անցակետում անցկացրել են համատեղ ուսումնական վարժանք՝ «Խոշոր աղետների կամ ռազմական գործողությունների հետեւանքով առաջացած միգրացիոն հոսքերի կառավարում» թեմայով:
Վարժանքի նպատակն էր փորձարկել սահմանային անցակետերի ընթացակարգերն ու միգրացիոն ճամբարի ծավալումը, ղեկավար կազմի ունակությունները միգրացիոն հոսքի՝ Հայաստանի տարածք ներթափանցելու դեպքում, ինչպես նաեւ բացահայտել ոլորտում առկա բացերը:
Համաձայն վարժանքի պլանի՝ այլ երկրներում տեղի ունեցող պայմանական ճգնաժամի հետեւանքով հայկական մի շարք սահմանային անցակետերում նկատվում է Հայաստանի պետական սահմանը հատել ցանկացող մարդկանց թվի աճ:
Մասնավորապես՝ Բավրայի, Գոգավանի եւ Բագրատաշենի անցակետից հաղորդվում է դեպի Հայաստան մուտք հայցողների աճող թվաքանակի մասին:  Հորինված սահմանամերձ երկրի տարածքներում նկատվում են միգրանտների ճամբարային խմբեր:
«Նմանատիպ վարժանքներն անհրաժեշտ է անցկացնել իրական իրավիճակին հնարավորինս մոտեցված տարբերակով, որպեսզի կարողանանք վեր հանել առկա թերությունները եւ շտկել դրանք», - ասել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարը Վրաստանի ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Մերաբ Մալանիայի հետ քննարկել է նմանատիպ հնարավոր իրավիճակներում հայ-վրացական համագործակցության շրջանակը՝ հաստատելով համատեղ աշխատանքի պատրաստակամությունը:

Учение по управлению потоками мигрантов прошло на армяно-грузинской границе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Международная организация по миграции ООН и министерство по чрезвычайным ситуациям Армении провели совместное учение на пограничном пропускном пункте Гогаван на тему «Управление миграционными потоками, возникшими в результате крупных бедствий или военных действий».
Целью учения является апробирование процедур, расширения миграционного лагеря на пограничных пропускных пунктах, навыков управляющего персонала в случае проникновения на территорию Армении миграционных потоков.
Согласно сценарию учения, из-за кризиса в условной соседней стране на пограничных пунктах Армении наблюдается рост числа людей, желающих перейти государственную границу.
В частности, из пограничных пунктов Бавры, Гогавана и Баграташена сообщают о росте числа людей, запрашивающих въезд в Армению. В гипотетических приграничных странах наблюдается создание лагерей мигрантов.
«Подобные учения необходимо проводить в максимально приближенном к реальному положению формате, чтобы мы смогли выявить имеющиеся недочеты и устранить их», - отметил министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян.
Он обсудил вместе с министром внутренних дел Грузии Серабом Малания рамки армяно-грузинского сотрудничества в случае возникновения подобных ситуаций, подтвердив готовность работать сообща.