Ռուբեն Վարդանյան. Փորձում ենք գտնել «Ավրորայի» ճիշտ բանաձեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ երկու տարվա փորձը ցույց տվեց, որ շատ հարուստ բովանդակություն ունեն, որը կարելի է ավելի լայն օգտագործել:
Այս մասին նա ասել է Արմենիա հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տարբերակը տեղադրվել է համացանցում:
Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ սխալներն ու հաջողությունները գնահատելով՝ կարողանում են առաջ շարժվելու ավելի ճիշտ ճանապարհ գտնել:
«Տեսանք, որ միայն մեկ մեծ միջոցառում անելը ճիշտ չէ, պետք է ավելի շատ միջոցառումներ կազմակերպել տարբեր երկրներում: Մենք զգուշորեն ենք մոտենում այս հարցին, որովհետեւ մարդկանց մի մասը չի ընդունում, որ «Ավրորա»-ն անում ենք այս չափով ու մակարդակով: Մի մասն ասում է՝ ինչո՞ւ այդքան հայկական չէ, մյուսը՝ շատ հայկական է: Մենք փորձում ենք բալանսը պահելով՝ գտնել ճիշտ բանաձեւը, որը մեզ հնարավորություն կտա այս նախագիծն առաջ տանել, որ մարդիկ ոչ թե ձեւի, այլ բովանդակության մասին խոսեն»,- բացատրել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Այդ նպատակով որոշել են «Ավրորայի երկխոսություններ» (Aurora Dialogues)  քննարկումների շարքը անցկացնել ոչ միայն Երեւանում, այլեւ՝ տարբեր երկրներում ու քաղաքներում: Առաջինը 2017 թվականի դեկտեմբերին Բեռլինում էր՝«Միլիոնավոր մարդկանց տեղաշարժ. զարգացման եւ ինտեգրացիայի անհրաժեշտություն» խորագրով:
«Գերմանիայի համար այս հարցը շատ կարեւոր է: Նրանք շատ անհանգիստ են, թե այսօր ինչ է կատարվում Գերմանիայում եւ Եվրոպայում, եւ նրանց համար շատ զարմանալի էր, որ հայերն ուզում են այդ թեմայի շուրջ քննարկումներ անել: Երկար խոսեցինք շատ բարդ հարցերի շուրջ»:
Ռուբեն Վարդանյանը նախաձեռնության կարեւոր ձեռքբերումներից է համարում «Ավրորա»-ի Մարդասիրության Ինդեքս հետազոտությունը, որը հնարավորություն է տալիս հասկանալ, թե տարբեր երկրներում մարդիկ ինչպես են ընկալում մարդասիրական խնդիրները:
Բայց «Ավրորա»-ի առաքելության կարեւոր հատվածը, ըստ Ռուբեն Վարդանյանին, դեռ նոր է սկսվում.
«Չմոռանանք, որ Ավրորայի դափնեկիրը ստացված գումարը տրամադրում է կազմակերպություններին, որոնք այն ուղղում են տարբեր նախաձեռնություններին: Արդեն ունենք 14 երկրներում իրականացված նախագծեր: Սա շատ կարեւոր է»:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք պատրաստվում են նախաձեռնության մեջ ընդգրկել Ջորջ Քլունիի նման համաշխարհային աստղի, որն իր հետ կբերի համաշխարհային մեդիայի ուշադրությունը, Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ շատ կարեւորում է Ջորջ եւ Ամալ Քլունիների մասնակցությունը ծրագրին, բայց  իրենց նպատակը աշխարհի ուշադրությունը «Ավրորա»-ի հերոսների վրա կենտրոնացնելն է:
«Մի կողմից՝ շատ կարեւոր է, որ Ջորջը եկավ եւ մասնակցեց միջոցառմանը, բայց երբեմն լրագրողների համար ավելի կարեւոր է, թե ով է Ջորջ Քլունին, ինչ է անում ու ասում, քան՝ միջոցառման բովանդակությունը: Կարեւոր է, որ մեդիայի եւ հասարակության ուշադրությունը լինի մեր հերոսների վրա: Հուսով եմ՝ Ջորջը ու իր նման մարդիկ կշարունակեն մասնակցել մեր նախագծին, բայց մենք պիտի փորձենք ավելի լավ հասկանալ, թե ինչն է շարժում Թոմ Քաթինայի կամ Մարգարիտ Բարանկիցեի պես մարդկանց, ովքեր իրենց կյանքը վտանգում են եւ անում են զարմանալի եւ աշխարհի համար շատ կարեւոր բաներ», - ասել է «Ավրորա»-ի համահիմնադիրը:

Рубен Варданян: Стараемся найти верную формулу «Авроры» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Соучредитель международной гуманитарной инициативы «Аврора» Рубен Варданян заявил, что опыт двух лет показал, что у «Авроры» есть богатое содержание, которое можно использовать шире.
Об этом он отметил в интервью телеканалу Армения, полная версия которого размещена в сети.
Рубен Варданян отметил, что оценивая ошибки и успехи, им удается найти верный путь, чтобы двигаться вперед.
«Мы поняли, что проводить лишь одно большое мероприятие неправильно. Необходимо проводить больше мероприятий в разных странах. Мы подходим к этому вопросу осторожно, поскольку для некоторых людей неприемлемы размах премии и тот уровень, на котором  мы проводим «Аврору». Одни спрашивают: «Почему мероприятие не совсем армянское?», другие утверждают, что оно «очень армянское». Мы пытаемся сохранить баланс, найти верную формулу, которая позволит нам продвигать проект таким образом, чтобы люди говорили не о форме, а о содержании»,- объяснил Рубен Варданян.
С этой целью решено проводить обсуждения «Диалоги Авроры» (Aurora Dialogues) не только в Ереване, но и в разных странах и городах. Первое такое мероприятие состоялось в декабре 2017 года в Берлине на тему «Миллионы в движении – время развития и интеграции».
«Для Германии этот вопрос очень важен. Они весьма обеспокоены тем, что происходит сегодня в Германии и Европе, и для них было весьма удивительно, что армяне хотят проводить обсуждения по этой теме. Мы долго беседовали о весьма сложных вопросах».
Одним из важных достижений инициативы Рубен Варданян считает исследование Гуманитарный Индекс «Авроры», которое позволяет понять, как люди в разных странах воспринимают гуманитарные вопросы.
Важная часть миссии «Авроры», по мнению Варданяна, только начинается.
«Не будем забывать, что лауреат «Авроры» предоставляет призовую сумму организациям, которые, в свою очередь, направляют ее на разные инициативы. У нас уже есть реализованные проекты в 14 странах. Это очень важно».
Отвечая на вопрос, собираются ли организаторы вовлекать в инициативу новых звезд масштаба Джорджа Клуни, которые помогут привлечь внимание международных СМИ, Рубен Варданян ответил, что они придает огромную важность участию Джорджа и Амаль Клуни, но главная цель - привлечь внимание мира к героям «Авроры».
«С одной стороны очень важно, что Джордж Клуни приехал и принял участие в мероприятии, но иногда личность Клуни, то, что он говорит и чем занимается, для журналистов важнее содержания мероприятия. Важно, чтобы СМИ и общество акцентировали внимание на наших героях. Мы должны постараться лучше понять, что движет такими людьми, как Том Катена или Маргарит Баранкице, которые рискуют жизнью и совершают удивительные и важные для мира дела»,- отметил соучредитель «Авроры».