Ավստրալիայի եւ Նոր Զելանդիայի հայոց թեմը նոր առաջնորդարան ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 3-ին Սիդնեյում բացվել է Ավստրալիայի եւ Նոր Զելանդիայի հայոց թեմի նորակառույց առաջնորդարանը։
Բացման արարողության ներկա է եղել հովվապետական այցով Ավստրալիայում գտնվող Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը։ Սուրբ Հարություն եկեղեցում մատուցված պատարագից հետո, վեհափառ հայրապետը թեմակալ առաջնորդի եւ թեմական խորհրդի ատենապետի հետ կատարել է առաջնորդարանի հուշաքարի, ապա՝ շենքի բացումը։
Գարեգին Երկրորդը նշել է, որ նորաբաց առաջնորդարանը ծառայելու է Ավստրալիայի հայ համայնքի զորացմանը՝ եկեղեցու շուրջ համախմբելով այստեղ ապրող հայերին։
«Բոլորիս տեսիլքն է, որ այս նորաշուք հարկի ներքո հատկապես երիտասարդ հայորդիները առնչվեն իրենց արմատներին եւ առավել ներգրավվեն հոգեւոր և ազգային կյանքում: Առաջնորդարանը, ինչպես ազգային կյանքի ամեն ձեռքբերում, նաեւ բարի գործերի նախանձախնդրության օրինակն է փոխանցելու հաջորդ սերունդներին՝ շարունակելու ավստրալիահայ համայնքի հավատքի կյանքը, բարեպաշտ ընթացքն ու ավանդները»:
Գարեգին Երկրորդը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձրագույն շքանշանով է պարգեւատրել առաջնորդարանի հիմնական բարերարներ տեր եւ տիկին Լորիս եւ Սոնյա Խանջյաններին։ Իսկ թեմական առաջնորդ Տեր Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանին շնորհել է արքության պատիվ։

Открылась новая резиденция армянской епархии Австралии и Новой Зеландии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 3 февраля в Сиднее открылась новая резиденция епархии Армянской Апостольской церкви в Австралии и Новой Зеландии.
На церемонии открытия присутствовал находящийся с патриаршим визитом в Австралии Католикос всех армян Гарегин Второй. После богослужения в церкви Св. Арутюн, Его святейшество вместе с главой епархии и членами епархиального совета открыли мемориальную доску и здание резиденции.
Гарегин Второй отметил, что новая резиденция объединит вокруг церкви живущих здесь армян и будет служить развитию армянской общины Австралии.
«Наше видение состоит в том, что под этой крышей молодые армяне узнают о своих корнях, будут вовлечены в духовную и национальную жизнь. Резиденция, как и все достижения национальной жизни, является для последующих поколений примером рвения к добрым делам», - сказал Гарегин Второй.