Ավստրալիայի եւ Նոր Զելանդիայի հայոց թեմը նոր առաջնորդարան ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 3-ին Սիդնեյում բացվել է Ավստրալիայի եւ Նոր Զելանդիայի հայոց թեմի նորակառույց առաջնորդարանը։
Բացման արարողության ներկա է եղել հովվապետական այցով Ավստրալիայում գտնվող Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը։ Սուրբ Հարություն եկեղեցում մատուցված պատարագից հետո, վեհափառ հայրապետը թեմակալ առաջնորդի եւ թեմական խորհրդի ատենապետի հետ կատարել է առաջնորդարանի հուշաքարի, ապա՝ շենքի բացումը։
Գարեգին Երկրորդը նշել է, որ նորաբաց առաջնորդարանը ծառայելու է Ավստրալիայի հայ համայնքի զորացմանը՝ եկեղեցու շուրջ համախմբելով այստեղ ապրող հայերին։
«Բոլորիս տեսիլքն է, որ այս նորաշուք հարկի ներքո հատկապես երիտասարդ հայորդիները առնչվեն իրենց արմատներին եւ առավել ներգրավվեն հոգեւոր և ազգային կյանքում: Առաջնորդարանը, ինչպես ազգային կյանքի ամեն ձեռքբերում, նաեւ բարի գործերի նախանձախնդրության օրինակն է փոխանցելու հաջորդ սերունդներին՝ շարունակելու ավստրալիահայ համայնքի հավատքի կյանքը, բարեպաշտ ընթացքն ու ավանդները»:
Գարեգին Երկրորդը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձրագույն շքանշանով է պարգեւատրել առաջնորդարանի հիմնական բարերարներ տեր եւ տիկին Լորիս եւ Սոնյա Խանջյաններին։ Իսկ թեմական առաջնորդ Տեր Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանին շնորհել է արքության պատիվ։

Armenian diocese of Australia and New Zealand has new parish - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On February 3, the opening ceremony of the newly-constructed parish of the Diocese of the Armenian Church of Australia and New Zealand took place in Sydney.
The opening ceremony was attended by the Catholicos of All Armenians Karekin II, who is on visit to Australia. Having conducted a liturgy at Armenian Apostolic Church of Holy Resurrection, the Supreme Patriarch led the opening of commemorative plaque and the building of the parish, accompanied by Diosese Leader and the Chairman of the Diocesan Council.
Karekin II noted that the newly-opened parish will serve as a strengthening force for the Australian Armenian community by uniting them around the church.
“It’s our common vision to unite especially young Armenians and connect them to their roots, engaging them in Armenian spiritual and national lives. The diocese, as any achievement of our national life, is also an example of kind deed for new generation to continue the faith of Australian Armenian community, its devout course and traditions”.