Սոսկ ազատությունը ապագա չի ապահովի - Mediamax.am
Երկու օր առաջ կարդացի Արմեն Գրիգորյանի հոդվածը, որում նա իր տեսակետը արտահայտեց իմ նախորդ շաբաթվա սյունակի շուրջ: Ես երախտագիտությամբ եմ ընդունում մտածված մեկնաբանությունները եւ սովորաբար չեմ փորձում կարծիքս պնդել կամ հակաճառել ուրիշի մտքերին: Սակայն այս դեպքում չկարողացա չմեկնաբանել Արմենի մի քանի գաղափարները, քանի որ, իմ կարծիքով, դրանք չափազանց հեռու են իրականությունից:
Սկսենք շատ տարածված թյուրիմացությունից Սթիվ Ջոբսի կամ Բիլ Գեյթսի թերի կրթության մասին, ինչից եզրակացություն է կայացվում, որ կրթությունը հաջողության հետ ոչ մի կապ չունի: Նախ մի այլ օրինակ բերեմ: Հայտնի գիտնական, ակադեմիկոս Յակով Զելդովիչը, ՍՍՀՄ-ում մշակված միջուկային ռումբի հեղինակներից մեկը, բարձրագույն կրթություն չէր ստացել, եւ դիպլոմ չուներ: Եվ ի՞նչ: Իր հասած գիտական արդյունքները կրթություն չէ՞ին պահանջում: Ամեն մարդ առանց բարձրագույն կրթության կարո՞ղ է ակադեմիկոս դառնալ եւ միջուկային ռումբ ստեղծե՞լ:
Այժմ վերադառնանք Բիլ Գեյթսի օրինակին: Առաջինը՝ նա իր դպրոցական կրթությունը ստացել է Վաշինգթոն նահանգի լավագույն մասնավոր դպրոցում: Ընկերոջս դուստրը այդ նույն դպրոցն է հաճախում, եւ ես ամբողջական պատկերացում ունեմ, թե որքան դժվար է այնտեղ սովորել, եւ ինչ որակի կրթություն են ստանում այդ դպրոցի աշակերտները: Երկրորդը՝ Գեյթսը Microsoft-ը լքելուց առաջ, այլ պաշտոններ զբաղեցնելուց բացի, հանդիսանում էր ընկերության գլխավոր համակարգային ճարտարապետը: Microsoft-ում աշխատող իմ բազմաթիվ ընկերներն եւ ծանոթները միեւնույն կարծիքի են, որ Բիլ Գեյթսից հետո այդ պաշտոնը թափուր է մնացել: Նրա նման երկրորդը ընկերության ավելի քան 50 հազար աշխատողների մեջ չի գտնվում: Նրա գիտելիքները ծրագրավորման եւ համակարգների կառուցման ոլորտում հավասարը չունեն:
Այժմ անդրադառնանք Սթիվ Ջոբսին: Իր կրթվածության մասին խոսելու փոխարեն, արժե լսել իր իսկ կարծիքը կրթության արժեքի մասին, որը նա արտահայտել էր Սթենֆորդի համալսարանը ավարտող ուսանողներին դիմելով: Անկասկած, նա չափազանց կրթված մարդ էր, եթե լավագույն ճարտարագետները իր կարծիքի հետ հաշվի էին նստում, եւ հոժարակամորեն դիմանում էին մարդկանց հետ շփվելու Ջոբսի յուրահատուկ ոճին` հանուն իր հետ աշխատելու հնարավորության: Սթիվ Ջոբսի վերադարձը որպես Apple ընկերության ղեկավար եւ դրան հետեւած վերելքը անհնարին կլինեին, եթե նա չտիրապետեր մեծ ամերիկյան բաժնետիրական ընկերությունը կառավարելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներին: Նման գիտելիքների ձեռք բերելը տարիների աշխատանք է պահանջում:
Նշված երկու մարդիկ ստիպված են եղել բարձրագույն կրթությունը թողնել, սակայն ամբողջ կյանքում շարունակել են կրթվել, եւ միայն դրա շնորհիվ են կարողացել հաջողության հասնել: Կա մեծ տարբերություն կրթված լինելու եւ բարձրագույն կրթություն ստանալու միջեւ: Մեկը մյուսի միակ գրավականը չէ:
Իսկ Արմենի Գրիգորյանի բերած Իտալիայի տարբեր նահանգներում բարձրագույն կրթություն ստացած մարդկանց համեմատելը եւ դրանից եզրակացություն կայացնելը ընդհանրապես զուրկ է որեւէ տրամաբանությունից: Բազմաթիվ այլ գործոններ կան, որոնք իրենց դերն են խաղում նման հարցերում: Բարձրագույն կրթության մակարդակը անգամ նույն փողոցի վրա գտնվող երկու համալսարանների միջեւ կարող է շատ տարբեր լինել: Կրթության բնույթն էլ քիչ կարեւոր չէ: Ինչո՞ւ Արմենը հենց Իտալիան մեջ բերեց: Մի թե իրեն հայտնի չէ, որ Սիլիկոնյան հովիտը առաջացել է այնտեղ հիմնադրված մի խումբ համալսարանների շուրջ: Արդյո՞ք նա չգիտի, որ Իսրայելի ներկայիս տնտեսական հաջողությունները հիմնականում պայմանավորված են երկրում ստեղծված կրթական համակարգով: Արդյո՞ք Իտալիայի հենց այդ մի հակաօրինակը ավելի համոզիչ է, քան կրթության սկզբունքային դերը ապացուցող բազմաթիվ այլ օրինակները: Եվ բնականաբար, Արեւմուտքի տնտեսական հաջողությունները անմիջականորեն կապված են Եվրոպայում գիտության եւ կրթության զարգացման հետ:
Ապա դառնանք հեղինակի արտահայտած մեկ այլ մտքին: Շատ եմ հարգում Մայր Թերեզային, սակայն Վիքիպեդիան նրա կամ ցանկացած այլ բարեգործության հետ համեմատել հնարավոր չէ: Դրանց միջեւ սարի եւ ձորի տարբերություն կա: Վիքիպեդիան տասնյակ հազարավոր մարդկանց կողմից ստեղծած մի անգնահատելի շտեմարան է, որը ծառայում է միլիարդներին: Դրա ազդեցությունը հնարավոր չէ գերագնահատել: Նման բազմաթիվ այլ օրինակներ կան, եւ դրանց քանակը գնալով աճում է: Ներկայումս արդեն բիզնեսում իրական հաջողության կարելի է հասնել միայն այն դեպքում, եթե բացի անմիջական արտադրանքից ունես բազմաթիվ հետեւորդներ, որոնք իրենց կամավոր ներդրումներով ավելացնում են քո ստեղծածի արժեքը: Եվ շատ անգամ ստացվում է (ինչպես, օրինակ, Twitter-ի դեպքում), որ հաջողությունը չի չափվում միայն ֆինանսներով:
Եթե այս մի քանի վրիպակները մի կողմ դնենք, ես համաձայն եմ Արմեն Գրիգորյանի արտահայտած այլ մտքերի հետ: Միանշանակ է, որ շուկան հիմնական դեր պիտի խաղա տնտեսության մեջ: Կասկած չկա, որ սեփականության իրավունքը պիտի գոյատեւի: Համաձայնեմ եմ նաեւ այն մտքի հետ, որ անձնական ազատությունը կարեւոր է տնտեսական զարգացման համար: Կարեւոր է, սակայն դրա գրավականը չի հանդիսանում: Սոմալիում, ուր ընդհանրապես պետություն չկա, մարդիկ իրենց բացարձակապես ազատ են զգում, սակայն նոր տեխնոլոգիաներ ստեղծելու փոխարեն զբաղված են թալանով: Միայն թալանով ապագա չես կառուցի: Ապագան ստեղծելու համար պետք է ստեղծագործել, այլ ոչ թե թալանել եւ ուրիշների ստեղծածը կործանել:
Եկեք սթափ նայենք իրականությանը. Հայաստանն այսօր հիմնականում ապրում է Ռուսաստանում նավթի արտահանման եւ դրանից գոյացած գումարների ներհոսքի շնորհիվ: Նավթի արտահանմամբ ապրելը քիչ է տարբերվում Սոմալիի ծովահենների մոտեցումից: Երկու դեպքում էլ ապրում ես ոչ թե ստեղծածիդ հաշվին, այլ ինչ-որ տեղից ստացած բարիքների շնորհիվ, եւ ապագայի համար ոչ մի բան չես անում: Սա է առաջնային խնդիրը, եւ այդ խնդիրն է, որ լուծման կարիք ունի, քանի որ դրանով է պայմանավորված մեր ազգի ապագան:

Только свободой будущее не обеспечить - Mediamax.am
Пару дней назад прочел статью Армена Григоряна (доступна только на армянском), в которой он высказал свое мнение по поводу моей статьи, опубликованной на прошлой неделе. Вообще говоря, я не считаю, что сказанное мной является единственной истиной, поэтому с благодарностью принимаю продуманные комментарии и не пытаюсь твердить свое или возражать против чьих-либо доводов. Однако в этом случае не смог не высказать своего мнения относительно некоторых идей, высказанных Арменом, потому что, по моему мнению, они чрезвычайно далеки от действительности.
Начнем с очень распространенного заблуждения об образовании Стива Джобса или Билла Гейтса, из чего делается заключение, что между образованием и успехом нет никакой связи. Сначала приведу другой пример. Известный ученый, академик Яков Зельдович, один из создателей атомной бомбы в СССР, не получил высшего образования, и не имел диплома. И что? Научные результаты, которых он достиг, не требовали образования? Любой человек, не имеющий высшего образования, может стать академиком и создать ядерную бомбу?
Теперь вернемся к примеру Билла Гейтса. Во-первых, Билл получил свое школьное образование в лучшей частной школе штата Вашингтон. Дочь моего друга учится в этой же школе, и я достаточно хорошо знаю, насколько сложно учиться в этой школе, и какого качества образование получают ученики этой школы. Во-вторых, до того, как Гейтс покинул компанию Microsoft, он, кроме всего прочего, был главным системным архитектором компании. Множество моих друзей и знакомых, работающих в Microsoft, сходятся в мнении, что после Билла Гейтса эта позиция осталась вакантной. Среди более, чем 50 тысяч сотрудников компании не удается найти равного ему профессионала. Его знания в области программирования и построения систем остаются непревзойденными.
Теперь обратимся к Стиву Джобсу. Вместо того, чтобы говорить о его образованности, стоит послушать его собственное мнение о ценности образования, которое он высказал в обращении к выпускникам Стенфордского университета. Вне всякого сомнения, он был чрезвычайно образованным человеком, если лучшие инженеры считались с его мнением, и добровольно соглашались перенесить особенный стиль общения Стива Джобса с людьми ради того, чтобы иметь возможность работать с ним. Возвращение Стива Джобса в качестве руководителя Apple и последовавший за этим подъем компании был бы совершенно невозможен, если бы он не обладал знаниями, необходимыми для управления крупной публичной американской компанией. Приобретение этих знаний требует не одного года работы.
Два этих человека вынуждены были оставить высшее образование, однако в течение всей жизни продолжали свое образование, и только благодаря этому смогли достичь успеха. Есть большая разница между образованностью и получением высшего образования. Одно не является единственной гарантией другого.
А пример Армена Григоряна со сравнением доли людей с высшим образованием в различных областях Италии, с тем выводом, который он из этого сделал, вообще лишены какой-либо логики. Существует множество иных факторов, которые играют свою роль в таких вопросах. Уровень высшего образования даже между двумя университетами, находящимися на одной улице, может быть очень различным. Сущность полученного образования тоже не менее важна. Почему Армен привел в пример именно Италию? Неужели он не знает, что Кремниевая долина возникла вокруг созданных там несольких университетов? Неужели он не знает, что нынешние экономические успехи Израиля в основном обусловлены созданной в этой стране образовательной системой? Неужели именно этот один контрпример с Италией является более убедительным, нежели множество других примеров, доказывающих важную роль образования? И, конечно же, экономические успехи Запада непосредственно связаны с развитием в Европе науки и образования. Удивительно, что Армен отрицает этот очевидный факт.
Давайте теперь обратимся к другой мысли, высказанной Арменом Григоряном. Я очень уважаю Мать Терезу, однако сравнивать Википедию с ней или с любой другой благотворительностью невозможно. Разница между этими явлениями огромна. Википедия – это созданное десятками тысяч человек бесценное хранилище знаний, которое служит миллиардам людей. Влияние Википедии невозможно переоценить. Есть множество таких же примеров, и их количество со временем растет. В наше время в бизнесе можно достичь реального успеха только если кроме продукта, который вы выпускаете, у вас есть множество последователей, которые добровольно вкладывают свои усилия, увеличивая стоимость созданного вами. И очень часто получается (как, например, в случае Twitter), что то одними финансами успех не измеряется.
Если оставить в стороне эти промахи, я согласен с Арменом Григоряном в остальных его высказываниях. Однозначно, рынок будет играть основную роль в экономике. Вне всякого сомнения, право собственности будет существовать и дальше. Согласен также с той мыслью, что личная свобода очень важна для экономического развития. Важна, однако не является единственной гарантией. В Сомали, где вообще нет власти, люди чувствуют себя чрезвычайно свободно, однако вместо того, чтобы создавать новые технологии, занимаются грабежом. Одним грабежом, однако, будущего не построить. Давайте трезво смотреть на реальность: Армения сегодня в основном живет за счет денежного потока, полученного благодаря нефти, добываемой в России. Жизнь за счет добычи нефти мало отличается от подхода сомалийских пиратов. В обеих случаях живешь не за счет созданного тобой, а за счет полученных откуда-то благ, и ничего не делаешь для будущего. Именно это является первичной задачей, и именно эта задача требует своего решения, потому что от этого решения зависит будущее нашего народа.