Կիբեր-պատերազմի ակունքները կամ հուշեր Liazor-ի մասին - Mediamax.am
Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից եւ ներումից հետո համացանցում սկսվեց հայ-ադրբեջանական կիբեր-պատերազմի հերթական փուլը, որում մենք ջախջախում ենք հակառակորդին:
Այսօր կիբեր-պատերազմն այլեւս ֆանտաստիկ բան չէ` մի սերունդ է մեծացել, որի համար այն նոր ժամանակների բնական հատկանիշներից մեկն է: Սակայն, այդ սերնդի ներկայացուցիչներից շատերը չգիտեն համացանցում հայ-ադրբեջանական հակամարտության ակունքների մասին: Դրանցից մեկի մասին կպատմեմ այսօր:
Հասկանալի պատճառներով, անգամ 12 տարի անց չեմ կարող բացահայտել 2000 թվականին անցկացված գործողության մանրամասները: Միայն կասեմ, որ Մեդիամաքս-ը` որոշ հանգամանքների բերումուվ, ոչ միայն դրա մանրամասների մասին տեղյակ միակ ԶԼՄ-ն էր, այլեւ ինչ-որ չափով դուրս էր եկել իրադարձությունները սոսկ լուսաբանելու շրջանակից:
2000 թվականի հունվարի 25-ին The Green Revenge եւ HijaK Teams անունների ներքո թաքնվող ադրբեջանցի հաքերները գրոհ ձեռնարկեցին մի քանի հայտնի հայկական կայքերի դեմ: 12 տարի առաջ ինտերնետը այսօրվա պես զարգացած չէր, եւ մի քանի կայքերի խափանումը բավական ցավոտ էր ու մեծ իրադարձություն էր դառնում:
Ի պատասխան, հայ հաքերները հատուցման ակցիա անցկացրին եւ ադրբեջանական ամենահայտնի կայքերի տերերին զրկեցին դրանք վերահսկելու հնարավորությունից:
Ահա այն կայքերի ոչ լրիվ ցանկը, որոնք 2000 թվականին անցան հայկական կողմի վերահսկողության տակ` baku-vision.com, azerbaijan-online.com, azeri.com, baku.net, zerkalo-daily.com, azeri.net, azembassy.com, azerin.com, azerin.net, azer.org, azer.com, azdata.net, karabakh.org, aznet.org, azer.net, azerbaijantv.com, baku.org, baku-az.net: Մի խոսքով, Ադրբեջանը մի քանի օրով զրկվեց իր ինտերնետից:
Կայքերը բացելու բոլոր փորձերը բերում էին մի էջի, որտեղ գրված էր "Don't trouble trouble, until trouble troubles you": Liazor անվան տակ հանդես եկող հաքերների խումբը կապվել էր Մեդիամաքս-ի հետ` հայտնելով, որ իր վրա էր վերցնում գործողության պատասխանատվությունը:
Պարզվեց, որ գործողության հեղինակները չէին սահմանափակվել միայն կայքերի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելով: Հաջորդեց գործողության երկրորդ փուլը: Այդ ժամանակ ռուսալեզու “Զերկալո” թերթը համարվում էր Ադրբեջանի ամենահեղինակավոր ԶԼՄ-ներից մեկը: Եվ հանկարծ թերթի առցանց տարբերակը
սկսեց մեկը մյուսի հետեւից սենսացիաներ մատուցել: Նախ, թերթը հայտնում էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների անձնական հանդիպումների ժամանակ մշակվում է հայերի կողմից գրավված հարավային տարածքների դիմաց Հայաստանին Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության համապատասխան տարածքներ զիջելու տարբերակը»: Թերթը նաեւ գրում էր, որ Թեհրանի նախաձեռնությամբ հետաձգվել է Հեյդար Ալիեւի այցը Իրան: Այդ ամենը մեջբերվում եւ տարածվում էր այլ ԶԼՄ-ների կողմից` իսկական շոկ առաջացնելով ադրբեջանցի պաշտոնյաների շրջանում:
2000 թվականի փետրվարի 17-ին Liazor group-ը հայտնեց Մեդիամաքս-ին հատուցման ակցիայի ավարտի մասին:
«Հետագայում սադրանքներ թույլ չտալու մասին Ադրբեջանի կառավարության տեղեկատվությունը ստանալուն պես Liazor խումբը որոշեց դադարեցնել նախատեսված գործողությունների իրականացումը», - ասված էր հաղորդագրության մեջ:

Как начиналась кибервойна или акция Liazor - Mediamax.am
После экстрадиции и помилования Рамиля Сафарова в сети начался очередной виток армяно-азербайджанской кибервойны, в которой мы ведем с сокрушительным перевесом. Сегодня кибервойна уже не считается чем-то фантастическим - выросло поколение, для которого она является одним из обычных атрибутов нового времени. Однако многие представители этого поколения не знают об истоках армяно-азербайджаного противостояния в сети. Об одном из них я расскажу сегодня.
По понятным причинам, даже спустя 12 лет я не могу раскрывать все детали операции, проведенной в 2000 году. Скажу только, что в силу определенных обстоятельств Медиамакс не только был единственным СМИ, информированным о ее деталях, но и немного вышел за рамки обычного освещения событий.
25 января 2000 года азербайджанские хакеры, скрывающиеся под именами The Green Revenge и HijaK Teams, провели акцию по выводу из строя наиболее популярных армянских сайтов. 12 лет назад интернет еще не был столь массовыми явлением и повреждение даже пары сайтов становилось значительным событием.
В ответ армянские хакеры провели акцию возмездия, и лишили владельцев самых авторитетных азербайджанских сайтов контроля над ними. Вот неполный список сайтов, которые перешли в феврале 2000 года под контроль армянской стороны: baku-vision.com, azerbaijan-online.com, azeri.com, baku.net, zerkalo-daily.com, azeri.net, azembassy.com, azerin.com, azerin.net, azer.org, azer.com, azdata.net, karabakh.org, aznet.org, azer.net, azerbaijantv.com, baku.org, baku-az.net. Одним словом, Азербайджан на пару дней потерял весь свой интернет.
Все попытки открыть эти сайты приводили на страницу, озаглавленную "Don't troble trouble, until trouble troubles you" («Не буди лихо, пока оно тихо»). Группа хакеров, скрывающаяся под именем Liazor, связалась с Медиамакс и взяла на себя ответственность за акцию.
Оказалось, что авторы акции не ограничились лишь установлением контроля за ресурсами. Последовала вторая фаза операции. Он-лайн версия азербайджанской газеты «Зеркало», которая была в то время одним из самых авторитетных изданий в Баку, вдруг начала выдавать сенсации. Так, газета сообщала, что «на личных встречах президентов Армении и Азербайджана отрабатывается вариант обмена оккупированных армянами южных территорий на соответствующие территории в прилегающих к Армении районах Нахичеванской Автономной Республики». Газета также писала, что по инициативе Тегерана отложен визит Гейдара Алиева в Иран. Все это цитировалось и распространялось другими СМИ, вызывая шок в правительственных кабинетах Азербайджана.
17 февраля 2000 года Liazor group сообщила Медиамакс о завершении акции возмездия.
«По получении информации о мерах, принимаемых правительством Азербайджана по недопущению подобных провокаций, группа Liazor приостановила выполнение запланированных действий», - говорилось в сообщении.