Սաակաշվիլի` «կանչով» դեմոկրատ - Mediamax.am
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին ամենուր է: Սկզբում Եվրոպայում թափառում էր նրա ուրվականը. Կիեւում ցույցերի անցկացման պահից ի վեր քչերն էին կասկածում, որ Սաակաշվիլին կհայտնվի ընդդիմության բարիկադներում: Ուշադրության կենտրոնում եւ հեռուստացույցի էկրանին լինելը նրան օդի նման անհրաժեշտ է: Քաղաքական ուրվականներին այդպիսի օդն անհրաժեշտ է, այլապես քաղաքական դիակի վերածվելն անխուսափելի կլինի:
Ուրվականը կենդանացավ անցյալ հանգստյան օրերին: Վրաստանում հոկտեմբերի 27-ի նախագահական ընտրություններից հետո կամ գուշակում էին, թե որտեղ կարող է լինել Սաակաշվիլին, կամ քննարկում էին դա սոցիալական ցանցերում իր իսկ գրառումներից ելնելով: Կինը` Սանդրա Ռուլովսը, ամուսնուն կարոտում էր Հոլանդիայում, իսկ «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունը իր նախագահին` Վրաստանում: Հայտնվում էին հաղորդագրություններ, որ Սաակաշվիլին ԱՄՆ-ում է: Հետո` Բրազիլիայում: Ուրախացրեց Ռուլովսը. ամուսինը «լի է էներգիայով, չի հոգնում»: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, «զգում է, որ վրաց ժողովուրդը պետք է մի քիչ հանգստանա իրենից»:
Սաակաշվիլիի կանխատեսելի հայտնությունը Կիեւում, որտեղ նա ժամանակին սովորել է բուհում, կանխատեսելիորեն պսակվեց հանդիպմամբ ուկրաինական ընդդիմության առաջնորդների հետ: Այստեղ տեղին է հիշել, որ վրացական տասնամյա վաղեմության «վարդերի հեղափոխության» գաղափարախոսներն ու ակտիվիստները բավականին նկատելի էին ուկրաինական հրապարակներում 2004 թվականին`«նարնջագույն» իրադարձությունների ընթացքում: Բայց ավելի թարմ են այլ` 2010թ. ձմեռային հիշողությունները` Ուկրաինայի նախագահական ընտրությունները: Այդ ժամանակ Ուկրաինայի ԿԸՀ-ն մերժեց բազմաթիվ «վրաց դիտորդների» հավատարմագրումը: Ուկրաինան կասկածեց, որ դրանք «մարտիկներ» են` ուղարկված քվեարկությանը խոչընդոտելու համար: Վրաստանի այն ժամանակվա իշխանությունները չէին թաքցնում համակրանքը Յուլիա Տիմոշենկոյի նկատմամբ: Վերջինս պարտվեց ընտրություններում, եւ պարզ դարձավ, որ հաղթողը` Վիկտոր Յանուկովիչը, ի տարբերություն Վիկտոր Յուշչենկոյի, Սաակաշվիլիի ընկերը լինել չի կարող:
Նույն 2010թ. ամռանը «դիտորդների» հետ կապված թյուրիմացությունը փորձեց հարթել ինքը Սաակաշվիլին, ով հուլիսի 9-ին անսպասելիորեն ժամանեց` շնորհավորելու Յանուկովիչին 60-ամյակի կապակցությամբ: Այդ ժամանակ Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմում ասում էին, որ պատահական են իմացել հյուրի այցի մասին:
Գիտակցելով, որ Յանուկովիչն իր ընկերը չէ, 2011թ. վերջին Սաակաշվիլին` գործող նախագահը (!), սկսում է ուկրաինական նոր ընդդիմադիր քաղաքական վերնախավի «հետախուզությունը»` Վիտալի Կլիչկոյի հետ հանդիպելով նախ Մարսելում, ապա՝ Եվրոպական ազգային կուսակցության գագաթնաժողովի ժամանակ, իսկ հետո` նախորդ տարեվերջին՝ Կիեւում: Ինչպե՞ս պետք է դրան վերաբերվեին Ուկրաինայի գործող իշխանությունները:
Կիեւում, ելույթ ունենալով Մայդանում, Սաակաշվիլին վրացիներին եւ ուկրաինացիներին կոչ է անում միասին դիմակայել Ռուսաստանին: «Քույրեր եւ եղբայրներ, ես այսօր ուկրաինացի եմ,- Վրաստանի նախկին նախագահը բացատրում է իր հայտնությունը: - Եվ վրացի: Նշանակում է` եվրոպացի»:
Կիեւից` Քիշնեւ:
«Մոլդովան չպետք է վախենա Ռուսաստանի ճնշումներից»,- արդեն այնտեղ է կոչ անում Վրաստանի նախկին նախագահը: Եվ այլն: Դեռեւս հայտնի չէ միայն, թե այնտեղ Սաակաշվիլին արդյոք ասե՞լ է. «Ես մոլդովացի եմ»:
Մասնավորից` ընդհանուրին: Խոսակցություններն այն մասին, որ Սաակաշվիլին ուսումնասիրում է Արեւմուտքում դասախոսություններ կարդալու կամ որեւէ միջազգային կազմակերպությունում աշխատելու առաջարկությունները, նրանց համար, ում ծանոթ է նրա անխոնջությունը, կարծես անեկդոտ լինեն: Սաակաշվիլին հասկանում է, որ ստվերն իր համար այժմ հավասարազոր է քաղաքական մահվան: Ինքն էլ խոստովանել է, որ իր ժողովուրդը պետք է հանգստանա իրենից: Կարծում եք` Արեւմուտքում նրանից չե՞ն հոգնել:
Մյուս ասպեկտը: Ինչպե՞ս պետք է իրենց պահեն նախկին նախագահները: Պատասխան. տարբեր կերպ: Բայց հաստատ գիտեմ, որ ոչ այնպես, որպեսզի երկիրը ներողություն խնդրի իրենց փոխարեն: Եթե ներողություն չէ, ապա ի՞նչ է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մայա Փանջիկիձեի հայտարարությունը. «Սաակաշվիլիի խոսքերը չեն արտահայտում պաշտոնական դիրքորոշումը»:

Саакашвили, демократ по вызову - Mediamax.am
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили повсюду. Сначала по Европе бродил его призрак - с момента проведения акций в Киеве мало кто сомневался, что Саакашвили появится на баррикадах оппозиции. Быть в центре внимания и на экранах ТВ - это для него как воздух. Политическим призракам обязателен такой воздух, иначе превращение в политический труп неизбежно.
Призрак воплотился в минувшие выходные. После президентских выборов 27 октября в Грузии или догадывались, где может быть Саакашвили, или обсуждали это по оставляемым им самим сообщениям в социальных сетях. Супруга Сандра Руловс скучала по мужу в Голландии, партия «Единое национальное движение» - по председателю в Грузии. Появлялись сообщения, что Саакашвили в США. Потом - в Бразилии. Руловс обрадовала: супруг «полон энергии, не устает». При этом, по ее словам, «чувствует, что грузинский народ должен немножко отдохнуть от него».
Предсказуемое явление Саакашвили Киеву, где тот в свое время учился в вузе, предсказуемо же обернулось встречей с лидерами украинской оппозиции. Тут уместно вспомнить, что идеологи и активисты грузинской «революции роз» десятилетней давности были весьма заметны на украинских площадях в 2004-м, во время «оранжевых» событий. Но еще более свежи иные воспоминания - периода зимы 2010-го, украинских президентских выборов. Тогда ЦИК Украины отказала в аккредитациях многочисленным «грузинским наблюдателям». Украина заподозрила, что это боевики, засылаемые для срыва голосования. Тогдашние власти Грузии не скрывали симпатий к Юлии Тимошенко. Та выборы проиграла, и стало ясно, что победитель, Виктор Янукович, в отличие от Виктора Ющенко в приятели Саакашвили не годится.
Конфуз с высланными из Украины «наблюдателями» летом того же 2010-го года попытался загладить сам Саакашвили, который 9 июля неожиданно прибыл поздравить Януковича с 60-летием. Тогда в администрации президента Украины говорили, что случайно узнали о визите гостя.
Осознав, что Янукович ему не друг, с конца 2011 года Саакашвили, действующий президент (!), начинает «разведку» новой украинской оппозиционной политической элиты, встречаясь с Виталием Кличко сначала в Марселе, на саммите Европейской народной партии, потом в Киеве, в конце прошлого года. Как к этому должны относиться официальные власти Украины?
В Киеве, выступая на Майдане, Саакашвили призывает грузин и украинцев вместе противостоять России. «Братья и сестры, я украинец сегодня, - экс-президент Грузии объясняет свое появление. - И грузин. Значит, европеец».
Из Киева - в Кишинев.
«Молдова не должна пугаться давления со стороны России», - призывает уже там экс-президент Грузии. И так далее. Неизвестно пока только, сказал ли там Саакашвили: «Я - молдаванин!».
От частного к общему. Разговоры о том, что Саакашвили изучает предложения почитать на Западе лекции или поработать в какой-либо международной организации, это для тех, кому знакома его неуемность, как анекдот. Саакашвили понимает, что тень для него сейчас равна политической гибели. Сам же признался, что его народу нужно отдохнуть от него. Вы думаете, от него не устали на Западе?
Другой аспект. Как должны вести себя экс-президенты? Ответ: по-разному. Но точно знаю, что не так, чтобы их страна извинялась за них. Что, если не извинение, заявление министра иностранных дел Грузии Майи Панджикидзе: «Слова Саакашвили не отражают официальную позицию».