Ուկրաինական ճգնաժամը եւ Հայաստանի հնարավոր կորուստները - Mediamax.am
15 տարի առաջ` 1999թ. դեկտեմբերին, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր Երեւանում.
«ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ հակասություններն այսօր սրված են, ինչպես երբեւէ: Հարաբերությունների նոր լարման դեպքում մենք ստիպված կլինենք ակամա հրաժարվել կոմպլեմենտարության սկզբունքից եւ ընտրություն կատարել ԱՄՆ ու Ռուսաստանի միջեւ»:
Այսօր պաշտոնական Երեւանի ներկայացուցիչներն այդպիսի հրապարակային հայտարարություններ չեն անում, թեեւ ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերություններն այսօր շատ ավելի սրված են, քան 15 տարի առաջ: Եվ պարադոքսն այն է, որ ՀՀ նախագահի սեպտեմբերյան որոշումից հետո [Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին] նման հայտարարության փաստն անգամ կարող է սխալ մեկնաբանվել. Մոսկվայում վստահաբար կարծում են, թե Հայաստանն իր ընտրությունը կատարել է դեռ կես տարի առաջ:
Անկախ նրանից, թե ինչ լուծում կստանա ուկրաինական ճգնաժամը եւ ինչ կլինի Ղրիմում, Արեւմուտքի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները երբեք նախկինը չեն լինի: Օրինակ, Վլադիմիր Պուտինը երբեք չի մոռանա նախորդ շաբաթ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարածած «Նախագահ Պուտինի հնարքները. 10 կեղծ հայտարարություն Ուկրաինայի իրավիճակի մասին» փաստաթուղթը:
Ճակատագրի հեգնանքով վերջին 10-15 տարիների ընթացքում հենց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն էր համարվում այն գործոնը, որը Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին թույլ էր տալիս շարունակել համագործակցությունը նույնիսկ այն պահերին, երբ լարվածությունը նրանց հարաբերություններում հասնում էր գագաթնակետին:
Ջորջ Բուշի իշխանության գալու սկզբնական ժամանակահատվածում թվում էր, թե ռուս-ամերիկյան հարաբերություններն անդունդն են գլորվում, բայց շատ դիտորդներ նշում էին, որ 2001թ. ապրիլին Քի Վեսթում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ կայացած ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները դարձան Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների կարգավորման կատալիզատորը:
Մասնավորապես, The Washington Post-ը իր խմբագրական մեկնաբանության մեջ գրում էր.
«Ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչներն ասում են, որ ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները Բուշի եւ Պուտինի կառավարություններին հնարավորություն ընձեռեցին համատեղ աշխատել հարաբերությունների բարդացումից հետո` պայմանավորված լրտեսական սկանդալներով եւ զենքի արտահանման հարցի շուրջ տարաձայնություններով»: Իսկ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Քոնդոլիզա Ռայսն ասում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը «Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ Միացյալ Նահանգների համագործակցության շատ լավ օրինակ է»:
Այսօր Մոսկվան ու Վաշինգտոնը չեն անում հայտարարություններ, որոնք կարող են ստվեր նետել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում նրանց փոխգործակցության վրա: Ցավոք, չի կարելի բացառել, որ Ղրիմում իրավիճակի հետագա սրումը կարող է հանգեցնել համանախագահության ինստիտուտի խաթարմանը: Շատ հավանական է, որ Ռուսաստանն իրեն իրավունք կվերապահի բանակցություններում այսուհետ հանդես գալ միակ միջնորդի դերում: Իհարկե, դա դժվար թե դուր գա Իլհամ Ալիեւին: Մանեւրելու նրա հնարավորություններն, իհարկե, շատ ավելին են, քան նրա հայաստանյան գործընկերոջը, բայց հազիվ թե դրանք բավարար լինեն Ռուսաստանի հետ բացահայտ առճակատման համար:
Բացի դրանից, առայժմ հասկանալի չէ, թե ինչպես են Ռուսաստանն ու Արեւմուտքը մեկնաբանելու ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը` Ղրիմը Ուկրաինայից անջատելու ու Ռուսաստանին միացնելու պարագայում:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի ու ԵՄ-ի հարաբերությունները գտնվում են անորոշության փուլում եւ տեսանելի հեռանկարում չեն վերադառնա այն մակարդակին, որի վրա գտնվում էին մինչ Մաքսային միությանը միանալու ՀՀ նախագահի որոշումը, այդ ուղղությամբ Երեւանին լուրջ կորուստներ չեն սպառնում:
Ավելի մեծ մտավախություն է առաջացնում Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների ապագան, ինչպես նաեւ երկկողմ ռազմական ծրագրերը ԱՄՆ-ի հետ: Մարտի սկզբին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում էի, եւ դաշինքի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկն ինձ ասաց.
«Մեզ, իհարկե, չուրախացրեց այն, ինչը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 3-ին: Սակայն դուք շարունակում եք աշխատել այն շրջանակներում, որոնք սահմանել եք ինքներդ ձեզ համար, եւ այդ իմաստով Մաքսային միության վերաբերյալ որոշումը չանդրադարձավ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա»:
Սակայն այս իրավիճակը մշտական չէ: Շատ հավանական է, որ հարաբերությունների հետագա լարման ու Ռուսաստան-ՆԱՏՕ Խորհրդի աշխատանքների սառեցման դեպքում Մոսկվան Հայաստանին «կառաջարկի» հետեւել իր օրինակին: Ցավոք, Երեւանի մոտ չեն մնացել ռեսուրսներ, որոնք թույլ կտան «ոչ» ասել:
Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների հնարավոր սառեցումը ոչ միայն վերջնականապես կամրապնդի Երեւանի աշխարհաքաղաքական «ընտրությունը», այլեւ մեր Զինված ուժերին կզրկի պաշտպանական բարեփոխումների անցկացման, ռազմական կրթության արդիականացման, խաղաղապահ ունակությունների զարգացման առավելություններից օգտվելու հնարավորություններից, որոնք հայկական բանակը դարձնում են ավելի ժամանակակից ու մրցունակ:
Հոռետեսական կանխատեսումներ չեմ անում, պարզապես փորձում եմ դիտարկել իրադարձությունների զարգացման հնարավոր տարբերակները: Աստված տա, որպեսզի դրանք չիրականանան, բայց ուզում եմ հուսալ, որ Հայաստանի ղեկավարները հաշվարկում են հնարավոր բոլոր սցենարները:
Արտաքին անորոշության պայմաններում հասարակական ներքին համախմբման գործոնը կարող է վճռորոշ նշանակություն ունենալ: Բայց այդ համախմբման համար անհրաժեշտ է իրական ժողովրդավարացում, օրենքի գերակայություն, անողոք պայքար կոռուպցիայի դեմ, երկրի զարգացման երկարաժամկետ ծրագրերի մշակում: Որքան շատ մենք հապաղենք, այնքան մեծ կլինի ամենաանբարենպաստ արտաքին քաղաքական սցենարների իրականանալու հավանականությունը:

What losses will Armenia endure as a result of the Ukrainian crisis?
“Contradictions between the U.S. and Russia have become more exacerbated than ever before. In case of new exacerbation of relations we will be forced to repudiate the principle of complementarity and make a choice between the U.S. and Russia”.
Presently, representatives of official Yerevan do not make such statements, even though it is an open secret that the relations between Russia and the West are way more exacerbated than 15 years ago. And the paradox is that Armenian President’s September decision [on Customs Union membership] itself can be misinterpreted - Moscow surely believes Armenia already made its “choice” six months ago.
Irrespective of the final resolution of the Ukrainian crisis and the state of things in Crimea, the relations between the West and Russia will never be the same. Vladimir Putin will never get oblivious of the “President Putin's Fiction: 10 False Claims About Ukraine” document published by the U.S. State Department last week.
Ironically, over the past 10-15 years, exactly Nagorno-Karabakh conflict resolution served as a factor for Russia and the U.S. to continue cooperation even when the tension between them simply reached its peak.
After George W. Bush assumed the office, Russian-U.S. relations were at first thought to fall into the abyss but a number of foreign observers adhered to the opinion that the talks held between Armenian and Azerbaijani Presidents in Key West in April 2001 served as a catalyst to improve U.S.-Russian relations.
In particular, The Washington Post wrote in its editorial:
''U.S. administration officials say the Nagorno-Karabakh talks provided a chance for the Bush and Putin governments to work together cooperatively after months of tension over spies and arms-control issues''. And National Security Advisor to the U.S. President Condoleezza Rice used to claim that NK conflict settlement is a “good example of U.S. cooperation with Russia and France”.
Presently, neither Moscow, nor Washington make statements casting shadow on their partnership with regard to OSCE Minsk Group co-chairmanship. Unfortunately, the possible breakdown of the triple co-chairmanship caused by further exacerbation of the situation in Crimea cannot be ruled out. Russia is likely to entitle itself as a sole mediator in the NK talks. Obviously, Ilham Aliyev is less likely to approve of such behavior. Beyond doubt, he has more room for maneuver than his Armenian counterpart but it will hardly be sufficient for an overt confrontation with Russia.
Other than that, it’s yet unclear as to how Russia and the West will interpret the principle of self-determination if Crimea separates from Ukraine and makes part of Russia.
Considering that Armenia-EU relations have entered a period of obscurity and in the foreseeable future, they will not return to the level reached before the Armenian President’s decision on Customs Union membership, Yerevan will hardly face serious losses in this field.
Armenia-NATO relations as well as the bilateral military ties with the U.S. provide more reasons for concern. Over early March, I was at NATO Headquarters in Brussels and one of the senior officials of the Alliance told me:
“We were apparently not happy with what we heard on September 3. Nevertheless, you keep on cooperating within the boundaries you have set for yourself and in this context, the decision on Customs Union membership hasn’t affected Armenia-NATO relations”.
This situation, however, is not static. It is highly likely that in case of further exacerbation of relations as well as the freezing of NATO-Russia Council, Moscow will “recommend” Armenia to follow its example. Unfortunately, Yerevan lacks the resources that would let it say “no”.
The possible freezing of Armenia-NATO relations will not only anchor Yerevan's geopolitical “choice” once and for all, but will also deprive it of every opportunity to take advantage of the privileges for defense reforms, modernization of military education and building of peacekeeping capabilities, which make Armenian army modern and competitive.
I am not attempting to draw a downbeat picture; what I am trying to do is to view the possible options for the course of events. I hope they will not be translated into reality but I would like to believe that Armenian authorities consider all possible scenarios today.
In case of external uncertainty internal consolidation might prove to be conclusive. But such consolidation requires real democratization, real rule of law, resolute fight against corruption and long-term development projects. The more we delay these measures, the more likely it is that the most adverse foreign policy scenarios will become a reality.