Ուկրաինական ճգնաժամը եւ Հայաստանի հնարավոր կորուստները - Mediamax.am
15 տարի առաջ` 1999թ. դեկտեմբերին, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր Երեւանում.
«ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ հակասություններն այսօր սրված են, ինչպես երբեւէ: Հարաբերությունների նոր լարման դեպքում մենք ստիպված կլինենք ակամա հրաժարվել կոմպլեմենտարության սկզբունքից եւ ընտրություն կատարել ԱՄՆ ու Ռուսաստանի միջեւ»:
Այսօր պաշտոնական Երեւանի ներկայացուցիչներն այդպիսի հրապարակային հայտարարություններ չեն անում, թեեւ ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի հարաբերություններն այսօր շատ ավելի սրված են, քան 15 տարի առաջ: Եվ պարադոքսն այն է, որ ՀՀ նախագահի սեպտեմբերյան որոշումից հետո [Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին] նման հայտարարության փաստն անգամ կարող է սխալ մեկնաբանվել. Մոսկվայում վստահաբար կարծում են, թե Հայաստանն իր ընտրությունը կատարել է դեռ կես տարի առաջ:
Անկախ նրանից, թե ինչ լուծում կստանա ուկրաինական ճգնաժամը եւ ինչ կլինի Ղրիմում, Արեւմուտքի ու Ռուսաստանի հարաբերությունները երբեք նախկինը չեն լինի: Օրինակ, Վլադիմիր Պուտինը երբեք չի մոռանա նախորդ շաբաթ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տարածած «Նախագահ Պուտինի հնարքները. 10 կեղծ հայտարարություն Ուկրաինայի իրավիճակի մասին» փաստաթուղթը:
Ճակատագրի հեգնանքով վերջին 10-15 տարիների ընթացքում հենց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն էր համարվում այն գործոնը, որը Ռուսաստանին ու ԱՄՆ-ին թույլ էր տալիս շարունակել համագործակցությունը նույնիսկ այն պահերին, երբ լարվածությունը նրանց հարաբերություններում հասնում էր գագաթնակետին:
Ջորջ Բուշի իշխանության գալու սկզբնական ժամանակահատվածում թվում էր, թե ռուս-ամերիկյան հարաբերություններն անդունդն են գլորվում, բայց շատ դիտորդներ նշում էին, որ 2001թ. ապրիլին Քի Վեսթում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ կայացած ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները դարձան Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների կարգավորման կատալիզատորը:
Մասնավորապես, The Washington Post-ը իր խմբագրական մեկնաբանության մեջ գրում էր.
«Ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչներն ասում են, որ ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունները Բուշի եւ Պուտինի կառավարություններին հնարավորություն ընձեռեցին համատեղ աշխատել հարաբերությունների բարդացումից հետո` պայմանավորված լրտեսական սկանդալներով եւ զենքի արտահանման հարցի շուրջ տարաձայնություններով»: Իսկ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Քոնդոլիզա Ռայսն ասում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը «Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հետ Միացյալ Նահանգների համագործակցության շատ լավ օրինակ է»:
Այսօր Մոսկվան ու Վաշինգտոնը չեն անում հայտարարություններ, որոնք կարող են ստվեր նետել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում նրանց փոխգործակցության վրա: Ցավոք, չի կարելի բացառել, որ Ղրիմում իրավիճակի հետագա սրումը կարող է հանգեցնել համանախագահության ինստիտուտի խաթարմանը: Շատ հավանական է, որ Ռուսաստանն իրեն իրավունք կվերապահի բանակցություններում այսուհետ հանդես գալ միակ միջնորդի դերում: Իհարկե, դա դժվար թե դուր գա Իլհամ Ալիեւին: Մանեւրելու նրա հնարավորություններն, իհարկե, շատ ավելին են, քան նրա հայաստանյան գործընկերոջը, բայց հազիվ թե դրանք բավարար լինեն Ռուսաստանի հետ բացահայտ առճակատման համար:
Բացի դրանից, առայժմ հասկանալի չէ, թե ինչպես են Ռուսաստանն ու Արեւմուտքը մեկնաբանելու ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը` Ղրիմը Ուկրաինայից անջատելու ու Ռուսաստանին միացնելու պարագայում:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի ու ԵՄ-ի հարաբերությունները գտնվում են անորոշության փուլում եւ տեսանելի հեռանկարում չեն վերադառնա այն մակարդակին, որի վրա գտնվում էին մինչ Մաքսային միությանը միանալու ՀՀ նախագահի որոշումը, այդ ուղղությամբ Երեւանին լուրջ կորուստներ չեն սպառնում:
Ավելի մեծ մտավախություն է առաջացնում Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների ապագան, ինչպես նաեւ երկկողմ ռազմական ծրագրերը ԱՄՆ-ի հետ: Մարտի սկզբին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում էի, եւ դաշինքի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկն ինձ ասաց.
«Մեզ, իհարկե, չուրախացրեց այն, ինչը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 3-ին: Սակայն դուք շարունակում եք աշխատել այն շրջանակներում, որոնք սահմանել եք ինքներդ ձեզ համար, եւ այդ իմաստով Մաքսային միության վերաբերյալ որոշումը չանդրադարձավ ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա»:
Սակայն այս իրավիճակը մշտական չէ: Շատ հավանական է, որ հարաբերությունների հետագա լարման ու Ռուսաստան-ՆԱՏՕ Խորհրդի աշխատանքների սառեցման դեպքում Մոսկվան Հայաստանին «կառաջարկի» հետեւել իր օրինակին: Ցավոք, Երեւանի մոտ չեն մնացել ռեսուրսներ, որոնք թույլ կտան «ոչ» ասել:
Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների հնարավոր սառեցումը ոչ միայն վերջնականապես կամրապնդի Երեւանի աշխարհաքաղաքական «ընտրությունը», այլեւ մեր Զինված ուժերին կզրկի պաշտպանական բարեփոխումների անցկացման, ռազմական կրթության արդիականացման, խաղաղապահ ունակությունների զարգացման առավելություններից օգտվելու հնարավորություններից, որոնք հայկական բանակը դարձնում են ավելի ժամանակակից ու մրցունակ:
Հոռետեսական կանխատեսումներ չեմ անում, պարզապես փորձում եմ դիտարկել իրադարձությունների զարգացման հնարավոր տարբերակները: Աստված տա, որպեսզի դրանք չիրականանան, բայց ուզում եմ հուսալ, որ Հայաստանի ղեկավարները հաշվարկում են հնարավոր բոլոր սցենարները:
Արտաքին անորոշության պայմաններում հասարակական ներքին համախմբման գործոնը կարող է վճռորոշ նշանակություն ունենալ: Բայց այդ համախմբման համար անհրաժեշտ է իրական ժողովրդավարացում, օրենքի գերակայություն, անողոք պայքար կոռուպցիայի դեմ, երկրի զարգացման երկարաժամկետ ծրագրերի մշակում: Որքան շատ մենք հապաղենք, այնքան մեծ կլինի ամենաանբարենպաստ արտաքին քաղաքական սցենարների իրականանալու հավանականությունը:

Украинский кризис и возможные жертвы Армении
«Противоречия между США и Россией сегодня обострены как никогда. В случае нового обострения отношений мы будем вынуждены не по своей воле отказаться от принципа комлементарности и сделать выбор между Штатами и Россией».
Сегодня представители официального Еревана не делают подобных публичных заявлений, хотя очевидно, что отношения России и Запада обострены намного сильнее, чем 15 лет назад. И парадокс в том, что после сентябрьского решения президента Армении [о вступлении в Таможенный союз], сам факт такого заявления может быть истолкован превратно - в Москве полагают, что свой выбор Армения сделала еще полгода назад.
Вне зависимости от того, как разрешится украинский кризис и что будет в Крыму, отношения Запада и России никогда не будут прежними. Владимир Путин, к примеру, никогда не забудет распространенный на прошлой неделе Госдепартаментом США документ «Вымыслы президента Путина: 10 ложных заявлений о ситуации в Украине».
По иронии судьбы, на протяжении последних 10-15 лет именно урегулирование нагорно-карабахского конфликта считалось фактором, который позволял России и США продолжать сотрудничество даже тогда, когда напряженность в их отношениях достигала пика. В первое время после прихода к власти Джорджа Буша казалось, что американо-российские отношения катятся в пропасть, но многие зарубежные наблюдатели отмечали, что переговоры по карабахскому урегулированию с участием президентов Армении и Азербайджана, состоявшиеся в апреле 2001 года в Ки Весте, стали катализатором нормализации отношений между Россией и США.
В частности, The Washington Post писала в своем редакционном комментарии:
«Представители американской администрации говорят, что переговоры по карабахскому урегулированию предоставили шанс для совместной работы правительствам Буша и Путина после осложения отношений, вызванных шпионскими скандалами и разногласиями по вопросу об экспорте вооружений». А  советник президента США по национальной безопасности Кондолиза Райс говорила, что урегулирование карабахского конфликта является «очень хорошим примером сотрудничества Соединенных Штатов с Россией и Францией».
Сегодня Москва и Вашингтон не делают заявлений, которые бы бросали тень на их партнерство в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. К сожалению, нельзя исключать того, что дальнейшее обострение ситуации в Крыму может привести к слому института тройного сопредседательства. Вполне вероятно, что Россия посчитает себя вправе выступать отныне в роли единственного посредника на переговорах. Конечно, это вряд ли понравится Ильхаму Алиеву. Его возможности для маневра, конечно, намного шире, чем у его армянского коллеги, но вряд ли они окажутся достаточными для открытого противостояния с Россией.
Кроме того, непонятно, как будут трактовать Россия и Запад принцип самоопределения народов в случае отделения Крыма от Украины и вступления в состав России.
С учетом того, что отношения Армении и ЕС переживают период неопределенности и в обозримом будущем не вернутся к тому уровню, на котором были до решения президента Армении о вступлении в Таможенный союз, на этом направлении Еревану вряд ли грозят серьезные потери.
Больше опасений вызывает будущее отношений Армении с НАТО и двусторонние военные программы с США. В начале марта я был в штаб-квартире НАТО в Брюсселе и один из высокопоставленных представителей альянса сказал мне:
«Нас, конечно, не обрадовало то, что произошло 3 сентября. Однако вы продолжаете работать в тех рамках, которые сами для себя определили, и в этом смысле решение о Таможенном союзе не затронуло отношений Армении с НАТО».
Однако данная ситуация не статична. Вполне вероятно, что в случае дальнейшего обострения отношений и замораживания работы в формате Совета Россия-НАТО, Москва «предложит» Армении последовать ее примеру. К сожалению, у Еревана не осталось ресурсов, которые бы позволили сказать «нет».
Возможное охлаждение отношений Армении с НАТО не только окончательно закрепит геополитический «выбор» Еревана, но и лишит наши Вооруженные силы возможности пользоваться преимуществами для проведения оборонных реформ, модернизации военного образования, развития миротворческих способностей, которые делают армянскую армию современной и конкурентосопобной.
Я не рисую пессимистическую картину, а пытаюсь рассмотреть возможные варианты развития событий. Дай Бог, чтобы они не сбылись, но хочется надеяться, что руководители Армении просчитывают все возможные сценарии.
В ситуации внешней неопределенности фактор внутренней консолидации общества может стать решающим. Но для такой консолидации необходима настоящая демократизация, верховенство закона и беспощадная борьба с коррупцией, разработка долгосрочных программ развития страны. Чем дольше мы будем медлить с этим, тем большей будет вероятность того, что станут сбываться самые неблагоприятные внешнеполические сценарии.