Հայաստանի աշխարհաքաղաքական բանականությունը - Mediamax.am
Արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հայկական վերլուծական տեքստերի մեծ մասի բովանդակային վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ «աշխարհաքաղաքականություն» եզրն օգտագործվում է մշտական հաճախականությամբ: Գիտական եւ քաղաքագիտական ոլորտի իմ գործընկերներից շատերը վստահություն են հայտնում, որ քաղաքական մտքի հայկական դպրոցը չափից դուրս շատ է կենտրոնացած աշխարհաքաղաքականության վրա, ինչը թույլ չի տալիս համալիր վերլուծություն կատարել այնպիսի դժվար տարրերի վերաբերյալ, ինչպիսիք են պետությունը եւ ազգային շահերը: Այս ակնարկի շրջանակում ես կցանկանայի զարգացնել նախորդ՝ «Առանց սխալվելու իրավունքի. քաղաքական հայի խիղճը» աշխատանքում ներկայացված թեզիսները եւ փորձել աշխարհաքաղաքականության փիլիսոփայության միջոցով որոշել հայ ժողովրդի կենսական պետական շահերը: Նոր սերունդների ապագան կախված է հենց այս խնդրի լուծումից, նրանց է վիճակված կառուցել գլոբալ եւ մրցունակ հայկական աշխարհը:
Նախ, սահմանենք, թե ինչ է աշխարհաքաղաքականությունը եւ որոնք են դրա էական առանձնահատկությունները: Ազգային դպրոցներից յուրաքանչյուրը՝ բրիտանականը, ամերիկյանը, գերմանականը, ռուսականը, տալիս են տարբեր սահմանումներ՝ ելնելով աշխարհի, բնության եւ մարդկության մասին իրենց սեփական պատկերացումներից: Որոշ առումով դասական է համարվում Zeitschrift fuer Geopolitik ամսագրում տրված սահմանումը, որի հիմնադիրը գերմանացի աշխարհագրագետ եւ սոցիոլոգ Կառլ Հաուսհոֆերն էր: Նա կարծում էր, որ աշխարհաքաղաքականությունը երկրի եւ քաղաքական գործընթացների հարաբերությունների մասին գիտություն է: Այլ կերպ ասած, խոսքը պետության աշխարհագրական գիտակցության մասին է: Նրա առաջացումն ընթանում էր աշխարհագրական դետերմինիզմի հունով, որը հիմնված էր այն իրողության ընդունման վրա, որ երկրի տեղը, կլիմայական պայմանները, ջրին մոտիկ կամ հեռու լինելը (ծովեր, օվկիանոսներ) եւ բնական ռեսուրսները որոշում են ազգի բնավորությունը եւ պետության քաղաքակրթական, քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական զարգացման հիմք ծառայում:
Բրիտանացի աշխարհաքաղաքագետ Հելֆորդ Մաքինդերը գրում էր, որ այն ազգը, որն ունակ չէ ճանաչել սեփական աշխարհագրական բնավորությունը, դատապարտված է իր տեղի եւ առաքելության հարատեւ անհաջող որոնումներին: Ապագայի գերնպատակները լուծելու նպատակով աշխարհագրական բանականություն ձեռք բերելու համար պետությունը պետք է հստակ կազմավորի իր անցյալն ու ներկան: Առաջին հերթին, հարկավոր է հասկանալ այն տարածությունը, որը որոշում է ազգի ֆիզիկական կենսական տարածքը:
Մեր էթնոսը ծնվել է Հայկական լեռնաշխարհի սահմաններում եւ իր հասունացմանը զուգահեռ տարածվել Մերձավոր Արեւելքի եւ Փոքր Ասիայի ընդարձակ տարածքներում: Ավելի ուշ այդ ֆիզիկական տարածքը քաղաքական ձեւ է ստացել խոշոր կայսրության՝  Մեծ Հայքի տեսքով: Նրա աշխարհագրական եւ քաղաքական ուղեղը ձեւավորվել է հողի եւ ջրի ներդաշնակ հավասարակշռության միջոցով (Կասպից, Սեւ եւ Միջերկրական ծովեր): Զարմանալի չէ, որ զրկվելով այդ բաղադրիչներից մեկից՝ ջրից, մենք էապես թուլացանք, եւ մեր համազգային քաղաքական բնավորությունն էական փոփոխությունների ենթարկվեց:
Հենց Մեծ Հայքի տարածքը պետք է ընկալվի որպես մեր ազգի կենսատարածական շահերի մետաֆիզիկական խորհրդանիշ: Հայկական էթնոսի ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու համար այդ տարածքները պետք է գտնվեն կա՛մ մեր անմիջական վերահսկողության, կա՛մ առնվազն՝ մեր հանդեպ բարեկամաբար տրամադրված ուժերի իշխանության ներքո: Գլխավոր սպառնալիքը բխում է մեր պատմական արեւելյան սահմաններից, որտեղ արտաքին ուժերի ազդեցության ներքո ստեղծվեց արհեստական պետական կազմավորում, որի հետ մենք որոշ ժամանակ գոյակցում էինք միասնական քաղաքական վերազգային սոցիալ-կոմունիստական կայսրական հիերարխիայի շրջանակում: Այդ շերտի անկումից հետո ծնվեց անկախ ադրբեջանական պետությունը, որի աշխարհագրական բանականությունը ձեւավորվել էր հայկական կողմից ռազմական պարտություն կրելու արդյունքում: Իրավիճակը բարդանում է նաեւ նրանով, որ տարածքային կորուստների փաստը դարձել է համազգային պետականաշինության հիմնական բաղադրիչը: Այժմ հայկական էթնոսը դիտարկվում է որպես թշնամի, որին ի հակադրություն նրանք ձեւավորում են սեփական ինքնությունը:
Ստեղծվել է ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակ, երբ հայկական ազգանունը դառնում է երկիր այցելելու խոչընդոտ, իսկ հայի սպանությունը հանդիսանում է հայրենասիրության եւ հերոսության դրսեւորում: Նման պայմաններում հակամարտության խաղաղ կարգավորում գտնելու ցանկությունը լիովին անիրական է, որովհետեւ հակառակորդը ծրագրավորված է մեր ազգի եւ պետականության կենսական շահերի հաշվին առավելագույն դիվիդենտներ ստանալուն: Այս պահին ես տեսնում եմ միայն մեկ տարբերակ՝ հանդարտեցում եւ խաղաղության պարտադրում: Դրա համար մենք պետք է հրաժարվենք պաշտպանողական քաղաքականության հայեցակարգից եւ անցում կատարենք հարմարվողականին: Հայ ազգն արդեն դիմել է գլոբալ փոխզիջման՝ ընդունելով այլ տարածքային կազմավորման ֆիզիկական գոյություն պահպանելու իրավունքը սեփական քաղաքակրթական եւ պատմական տարածքում: Աշխարհաքաղաքականությունն արգելում է մեզ գնալ որեւէ քաղաքական, այն էլ աշխարհագրական զիջումների: Հարկավոր է հստակ հասկանալ, որ խոսքը ոչ թե ֆիզիկական միավորի (քաղաք, գյուղ, շրջան), այլ մեր կենսական տարածքի տարրերի մասին է:
Այս համատեքստում ծայրահեղ անհրաժեշտ է կատարել համարձակ եւ կարեւոր քայլ՝ միավորել Հայաստանն ու Արցախը միասնական քաղաքական ձեւաչափում: Պարտադիր չէ, որպեսզի այդ ձեւաչափը ստեղծվի Երեւանի՝ որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտի կողմից կտրուկ պաշտոնական ճանաչման ճանապարհով (սակայն այս փուլն անխուսափելի է): Գոյություն ունի ոչ պակաս արդյունավետ մեթոդ՝ երկու հայկական պետությունների պայմանական առաջնորդների միջեւ համաձայնագրի ստորագրում, որում արտացոլված կլինեն միասնական համազգային մոտեցումներ բոլոր խնդրահարույց հարցերի շուրջ: Մի կողմից, դա Հայաստանին դիվանագիտական հնարքների համար դաշտ կթողնի, մյուս կողմից էլ հարեւան երկրի ագրեսիվ գործողությունների դեպքում մեր լուրջ մտադրությունների վերաբերյալ ազդանշան կծառայի: Մենք պետք է սկզբունքորեն ընդունենք մեկ պարզ ճշմարտություն. չկա եւ չի կարող լինել Ստեփանակերտի կամ Երեւանի դիրքորոշում, պետք է լինի միասնական, գլոբալ հայկական դիրքորոշում, քանի որ դա մեր ընդհանուր քաղաքակրթական բնօրրանի մասն է:
Մեկ այլ խնդիր, որը մեր առջեւ դնում է տարածության քաղաքականությունը, վտանգի չեզոքացումն է Նախիջեւանի կողմից, որը եւս փոխանցվել է մեր թշնամուն արտաքին ուժերի կողմից: Հարձակվողական քաղաքականության փիլիսոփայությունը ենթադրում է ռեսուրսային հիմքի առկայություն, որը թույլ կտա վերաբաշխել համազգային ներուժը: Կարճաժամկետ ժամանակահատվածում հարկավոր է ստեղծել պայմաններ «զինվորական եւ ռազմավարական հայրենադարձության» հայեցակարգի համար: Էթնոսի ավելի քան 75%-ը գտնվում է իր պետական ինքնիշխանության սահմաններից դուրս: Առաջին հերթին հենց իրենց որակական եւ քանակական հնարավորությունները պետք է դրվեն իրական քաղաքականության հիմքում: Զինվորական ծառայությանն անցնելու նպատակով հայրենադարձությունը պետք է դառնա հիմնական պետական փիլիսոփայությունը, որը վերածում է զինվորական դասակարգն անմահ ազգային վերնախավի: Ճիշտ մոտեցման դեպքում եւ հաշվի առնելով համաշխարհային փորձը (ԱՄՆ, Իսրայել)՝ մենք կարող ենք սեղմ ժամկետներում ավելացնել մեր զինվորականների թիվը: Մոբիլիզացիան պետք է ընդգրկի հայոց աշխարհի բոլոր շերտերն անխտիր՝ ֆերմերներից մինչեւ գործարարներ:
Մենք տարբեր ուղղություններում հնարավորություններ ունենք՝ պետության տոտալ նյութատեխնիկական ամրապնդման նպատակով խոշոր դրամական միջոցներ հավաքելուց մինչեւ սեփական շահերի միջազգային լոբբինգ աշխարհի բոլոր անկյուններում: Ադրբեջանական սպառնալիքը չեզոքացնելուց հետո մենք պետք է կատարենք հաջորդ քայլը՝ դարձնենք Հայաստանն ու իր տարածքը գերիշխող տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական գործոն: Սա չափից շատ մեծ հավակնությունների հարց չէ, այլ օբյեկտիվ անհրաժեշտություն, քանի որ մեր աշխարհագրական տարածքի առանձնահատկությունը ենթադրում է երկրների եւ ազգերի ամրապնդում մյուսների «քաղաքական խժռման» հաշվին: Գերմանացի փիլիսոփա-աշխարհաքաղաքագետ Ֆրիդրիխ Ռատցելը նշում էր, որ ցանկացած պետություն եւ ազգ պետք է ունենան իր «տարածական հայեցակարգը»՝ սեփական տարածքային ունեցվածքի հնարավոր սահմանների մասին գաղափար: Նա նշում էր, որ  պետության անկումը հանդիսանում է մարող «հարձակվողական տարածական հայեցակարգի» եւ թուլացող «տարածական զգացումի» արդյունք, որը հանգեցնում է «տարածական սեղմման» (կոնտրակցիա): Նման սեղմումը, գիտնականի կարծիքով, առաջանում է ազգային շահերի անհաջող իրագործման պատճառով, որն ուղեկցվում է պետության աշխարհաքաղական կարգավիճակի եւ ազգի գլոբալ իմիջի անկումով:
Հարձակվողական հայեցակարգն ունի երկու իրատեսական կողմ՝ ազգային ազդեցության ընդլայնում եւ պետական հզորության բազմապատկում: Դրա համար անհրաժեշտ են  ոչ այդքան նյութական, որքան մետաֆիզիկական տվյալներ՝ ազգային խառնվածք, հավատ սեփական ուժերի հանդեպ եւ ոգու ուժ: Շվեդ աշխարհաքաղաքագետ Ռուդոլֆ Չելենը կարծում էր, որ հենց այդ հասկացություններն են սահմանում ոչ միայն պետական տարածական, այլեւ քաղաքակրթական ընդլայնման հնարավորությունը: Քանի որ ցանկացած պետության պատմական ճակատագիրը որոշվում է իր տարածա-ժամանակային կոնտինուումի առանձնահատկություններով, ապա հարձակվողական «տարածական քաղաքականության» լայնությունը կորոշվի ժամանակային ռիթմիկայով, որն ընտրում են ազգն ու պետությունը: Հաուսհոֆերը գրում էր, որ որքան ավելի ակտիվ ժամանակային ռիթմիկա է ընտրում պետությունը,այնքան շատ է տարածական քաղաքականության հաջողության հավանականությունը՝ ամրապնդումից մինչեւ ընդլայնում: Ընդհանուր առմամբ, աշխարհաքաղաքագետները միակարծիք են այն բանում, որ նման օրինաչափություն արտահայտվում է ինչպես ավանդական (սոցիալական ժամանակի ցիկլային տեսակ), այնպես էլ արեւմտյան գծա-կուտակային հասարակություններում:
Սահմանը ոչ մեռած, ոչ էլ մշտական միավոր է: Ռատցելն այն անվանում է պետության ծայրամասային օրգան, որը վկայում է պետական եւ ազգային օրգանիզմի աճի, ուժի եւ թուլության մասին: Ազգի համար պետք է միշտ ընկալելի լինի փաստացի սահմանը, որը գոյություն ունի այստեղ եւ հիմա: Սակայն անհրաժեշտ է նաեւ «սահմանի մետաֆիզիկական զգացման» առկայություն, որն արտացոլում է համազգային աշխարհաքաղաքական հավակնությունները: Համահայկական «սահմանների զգացումը» առնվազն ներառում է պատմական տարածքները Արեւմտյան Հայաստանում եւ Կիլիկիայում: Ժամանակային հատվածում այս զգացման պահպանումը կախված է նրանից, թե ինչպես են սերունդները միմյանց փոխանցում պատմական հիշողությունը: Մեր խնդիրն այն է, որ «սահմանի զգացումը» պահպանում է դասական Արեւմտահայկական համայնքը, որը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական ինքնիշխանության սահմաններից դուրս:
Այսօր մենք զրկված ենք մեր ֆիզիկական տարածքային միջավայրի զգալի մասից, սակայն դա չպետք է զրկի մեզ պատմական հիշողությունից, որն անհրաժեշտ է մյուս սերունդների շրջանում «հավակնությունների տարածք» ստեղծելու համար:Արդեն իսկ հիմա մենք ունենք հայկական եվրասիական եւ հայկական ատլանտյան քաղաքական ռեսուրսներ: Մենք պետք է հայաֆիկացնենք աշխարհաքաղաքականությունը (հիմնենք քաղաքական մտքի սեփական դպրոցը)՝ հաշվի առնելով 4 միլիոնի հասնող էթնիկ ռեսուրսը եվրասիական մայրցամաքում, որից 2 միլիոնը գտնվում են հարթլենդի սահմաններում: Միաժամանակ կա գրեթե 2 միլիոն էթնիկ հայ, որոնց մի քանի սերունդ ապրում է ատլանտյան աշխարհում՝ ԱՄՆ-ում, Կանադայում եւ Լատինական Ամերիկայի երկրներում: Հայկական Ատլանտիզմը եւ Հայկական Եվրասիականությունը չպետք է հակադրվեն, այլ պետք է լրացնեն միմյանց՝ ամբողջ էներգետիկան ուղղորդելով դեպի հայկական պետականության մարմին: Մեր գերերկարաժամկետ բնույթի գեոստրատեգիական շահն այն է, որ քաղաքակրթական եւ կրոնական առումով մեզ մոտ ուղղափառ Ռուսաստանը, կաթոլիկ Եվրոպայի պահպանողական հատվածը եւ ավետարանական Ամերիկան դառնան հայկական աշխարհի բնական դաշնակիցները: Այդ ուժերի հնարավորությունները կարելի է ուղղել հակառակորդների զսպմանը, որոնք երազում են հայկական պետությունը տեսնել ավերակների մեջ:

Геополитический разум Армении - Mediamax.am
Контент-анализ значительной части армянских аналитических текстов по внешней политике показывает, что термин «геополитика» употребляется с постоянной частотой. Многие мои коллеги по научной и политологической стезе выражают уверенность в том, что армянская школа политической мысли чересчур сильно зациклена на геополитике, что не позволяет провести комплексный анализ столь сложных элементов, как государство и национальные интересы. В рамках данного очерка я бы хотел развить тезисы, заложенные в предыдущей работе под названием «Без права на ошибку, или совесть политического армянина», и попытаться через философию геополитики определить жизненно важные государственные интересы армянской нации. Именно от решения этой задачи зависит будущее новых поколений, которым предстоит строить глобальный и конкурентоспособный армянский мир.
Прежде определим, что такое геополитика и в чем заключаются ее сущностные особенности. Каждая из национальных школ – британская, американская, немецкая, русская - дают разные определения, исходя из собственных представлений о мире, природе и человечестве. В какой-то мере классическим считается определение, данное в немецком журнале «Zeitschrift fuer Geopolitik», который был основан немецким географом и социологом Карлом Хаусхофером. Он считал, что геополитика – это наука об отношениях земли и политических процессов. Иными словами, речь идет о географическом разуме государства. Его возникновение шло в русле географического детерменизма, основанного на признании того, что местоположение страны, климатические условия, близость и отдаленность к воде (моря, океаны) и естественные природные ресурсы определяют характер нации и ложатся в основу цивилизационного, политического, социального и экономического развития государства.
Британский геополитик Хелфорд Маккиндер писал, что народ, не способный познать свой географический характер, обеспечен на безуспешные вечные поиски своего места и предназначения. Чтобы государство обрело географический разум для решения сверхзадач будущего, оно должно четко структурировать свое прошлое и настоящее. Первое, с чем нам необходимо разобраться, – это пространство, которое определяет физический жизненный ареал нации.
Наш этнос родился в пределах Армянского Нагорья и по мере своего взросления распространился на обширных территориях Ближнего Востока и Малой Азии. Позже этот  физический ареал принял политическую форму в виде крупной империи – Великой Армении. Ее географический и политический мозг был сконструирован гармоничным балансом суши и воды (Каспийское, Черное и Средиземное моря). Неудивительно, что лишившись одного из этих компонентов – воды – мы стали значительно слабее, и наш общенациональный политический характер стал претерпевать существенные изменения.
Именно территория Великой Армении должна восприниматься как метафизический символ жизненно-пространственных интересов нашей нации. Для обеспечения физической безопасности армянского этноса эти земли должны либо находиться под нашим непосредственным контролем либо как минимум управляться дружественно настроенными силами. Главная угроза исходит из наших исторических восточных границ, где под воздействием внешних сил было образовано искусственное государственное образование, с которым мы определенное время сосуществовали в рамках единой политической наднациональной социал-коммунистической имперской иерархии. С распадом этой надслойки возникло независимое азербайджанское государство, географический разум которого сформировался в результате военного поражения от армянской стороны. Положение усугубляется также тем, что факт территориальных потерь стал основным компонентом их общенационального строительства. Теперь армянский этнос рассматривается в качестве врага, на противопоставлении которому они формируют собственную идентичность.
Сложилась крайне опасная ситуация, когда армянская фамилия становится барьером для посещения страны, а убийство армянина является актом патриотизма и героизма. В подобной конфигурации желание найти мирное решение конфликта абсолютно нереалистично, ибо противник запрограммирован на получение максимальных дивидендов за счет жизненно важных интересов нашей нации и государственности. На данный момент я вижу лишь одну опцию – усмирение и принуждение к миру. Для этого мы должны отказаться от концепции оборонительной политики и перейти к наступательной. Армянская нация уже пошла на глобальный компромисс, признав право на физическое существование иного территориального образования на своем естественном цивилизационно-историческом ареале. Геополитика запрещает нам идти на какие-либо политические и уж тем более географические уступки. Нужно очень четко понять, что  речь идет не просто о физической единице (город, село, район), а об элементах нашего жизненного пространства.
В данном контексте крайне необходимо сделать смелый и важный шаг - соединить Армению и Арцах в единый политический формат. Необязательно, чтобы этот формат был создан путем резкого официального признания со стороны Еревана - субъекта международного права (хотя и этот этап неизбежен). Имеется не менее эффективный метод – заключение соглашения между условными лидерами двух армянских государств, в котором будут отражены единые общенациональные подходы по всем спорным вопросам. С одной стороны, это оставит Армении поле для дипломатических маневров, с другой, станет сигналом о наших серьезных намерениях в случае агрессивных действий соседней страны. Фундаментально мы должны признать одну простую истину: нет и не может быть ереванской или степанакертской позиции, должна быть единая глобальная армянская позиция, ибо это часть нашей общей цивилизационной колыбели.
Другая задача, которую нам ставит геополитика пространства – нейтрализация угрозы со стороны Нахиджевана, который также был передан нашему противнику внешними центрами. Философия наступательной политики предполагает наличие ресурсной базы, которая позволит перегруппировать общенациональный потенциал. В краткосрочный период необходимо создать условия под концепцию «военно-стратегической репатриации». Более 75% этноса находится за пределами своего государственного суверен. В первую очередь, именно их качественно-количественные возможности должны быть заложены в основу реальной политики. Репатриация с целью прохождения военной службы должна стать основой государственной философией, которая превращает военный класс в бессмертную национальную элиту. При правильном подходе и с учетом международного опыта (США, Израиль) мы можем в сжатые сроки увеличить свое воинство. Мобилизация должна затронуть абсолютно все слои армянского мира: от фермеров до бизнесменов.
У нас имеются возможности в разных направлениях: от сбора больших денежных средств для тотального материально-технического укрепления государства до международного лоббинга своих интересов во всех частях земного шара. После нейтрализации азербайджанской угрозы мы должны перейти к следующему шагу – превращению Армении и ее пространства в доминирующий региональный геополитический фактор. Это не вопрос чрезмерных амбиций, а объективная необходимость, ибо специфика нашего географического ареала предполагает укрепление одних стран и наций за счет «политического пожирания» других. Немецкий философ-геополитик Фридрих Ратцель отмечал, что  каждое государство и народ должны иметь свою «пространственную концепцию» - идею о возможных пределах своих территориальных владений. Он подчеркивал, что упадок государства является результатом слабеющей «наступательной пространственной концепции» и тускнеющего «пространственного чувства», приводящего к «пространственному сжатию» (контракция). Подобное сжатие, по мнению ученого, возникает из-за  провальной реализации национальных интересов, сопровождающейся снижением геополитического статуса государства и глобального имиджа нации.
Наступательная концепция имеет два рациональных аспекта: расширение национального влияния и приумножение государственной мощи. Для этого необходимы не столько материальные, сколько метафизические данные – национальный темперамент, вера в себя и сила духа. Шведский геополитик Рудольф Челен считал, что именно этими категориями предопределяется не только возможность государственного пространственного расширения, но и цивилизационного. Поскольку историческая судьба любого государства определяется особенностями его пространственно-временного континуума, то широта наступательной «пространственной политики» будет определяться временной ритмикой, избираемой нацией и государством. Хаусхофер писал, что чем более активную временную ритмику выбирает государство, тем выше вероятность успеха пространственной политики – от укрепления до расширения. В целом геополитики сходятся во мнении, что подобная закономерность проявляется как в традиционном (цикличный тип социального времени), так и в западном (линейно-кумулятивное время) обществах.
Граница – это не мертвый и не постоянный элемент. Ратцель называет ее периферийным органом государства, который служит свидетельством роста, силы и слабости государственного и национального организма. У народа всегда должно быть понимание реальной границы, которая оформлена здесь и сейчас. Однако необходимо и наличие метафизического «чувства границы», которое отражает общенациональные геополитические амбиции. Всеармянское «чувство границы» как минимум включает исторические территории Западной Армении и Киликии. Во временном промежутке сохранность этого чувства зависит от того, как поколения передают друг другу историческую память. Наша проблема заключается в том, что «чувство границы» хранит классическая западноармянская община, которая находится за пределами армянского государственного суверена.
Сегодня мы лишены значительной части своего физического территориального пространства, но это не должно лишать нас исторической памяти, которая нужна для создания «пространства амбиций» у следующих поколений. Уже сейчас мы имеем армянский евразийский и армянский атлантический геополитические ресурсы. Мы должны арменизировать геополитику (создать свою школу политической мысли), принимая во внимание наличие 4 млн этнического ресурса на евразийском континенте, из которых 2 млн находятся в пределах хартлэнда. В то же время имеется почти 2 млн этнических армян, которые несколько поколений живут в атлантическом мире – США, Канаде и странах Латинской Америки. Армянский Атлантизм и Армянское Евразийство должны не противопоставляться, а дополнять друг друга, направляя всю энергетику в тело армянской государственности. Наш геостратегический интерес сверхдолгосрочного характера также заключается в том, чтобы цивилизационно и религиозно близкие к нам православная Россия, консервативная часть католической Европы и евангелистская Америка стали естественными союзниками армянского мира. Возможности этих сил можно направить на сдерживание противников, мечтающих увидеть армянское государство в руинах.